Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2011 р. справа № 2а/0570/2499/2011
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м. Донецька до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Пролетарському районі м. Донецька (надалі ДПІ у Пролетарському районі м. Донецька, позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом про стягнення з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (надалі ФОП ОСОБА_1, відповідач) податкового боргу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має податкову заборгованість у розмірі 4924,00 грн. (чотири тисячі девятсот двадцять чотири грн. 00 коп.), яка виникла у звязку з несплатою відповідачем фінансових санкцій у вигляді штрафу, який застосований позивачем до ФОП ОСОБА_1 згідно Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки». Приймаючи до уваги факт несплати ФОП ОСОБА_1 суми заборгованості, позивач просить стягнути наведену суму у судовому порядку.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець державним реєстратором Виконавчого комітету Донецької міської ради 30 жовтня 1995 року за НОМЕР_5, про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_6 Ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1 ФОП ОСОБА_1 перебуває на податковому обліку в ДПІ у Пролетарському районі м. Донецька.
Судом встановлено, що 9 листопада 2010 року на підставі направлень від 04.11.2010 року за № 382 та № 383, строком дії до 12.11.2010 року, посадовими особами ДПІ у Пролетарському районі м. Донецька проведено перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій у відділі магазину, за адресою місця розташування цього магазину: АДРЕСА_2, про що складений Акт від 12.11.2010 року за № 0179/05/69/23/НОМЕР_1 (далі за текстом Акт перевірки).
За результатами Акт перевірки встановлено наступні порушення:
- п.1, 2, 12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами і доповненнями, в редакції на момент виникнення податкового боргу), якими передбачено: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг). На підставі п. 1 ст. 17, ст. 20, ст. 21 цього Закону ДПІ у Пролетарському районі м. Донецька винесене Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25 листопада 2010 року № НОМЕР_2 на суму 3524,00 грн. (код платежу НОМЕР_3);
- п.п. 2.2, 2,6 гл. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за № 40/10320, якими передбачено: підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів. Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку. Уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. На підставі абз.3 ст.1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» ДПІ у Пролетарському районі м. Донецька винесене Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25 листопада 2010 року № НОМЕР_4 на суму 1400,00 грн. (код платежу НОМЕР_3).
З огляду на Акт перевірки вбачається, що він підписаний продавцем Акт, але відсутня підпис ФОП «ОСОБА_1 у звязку з її відмовою підписати цей Акт, про що позивачем зроблена відповідна запис та складений Акт відмови від підписання матеріалів справи від 12.11.2010 року № 482/23-2-1/НОМЕР_1.
Зазначені рішення позивача про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25.11.2010 року направлені на адресу ФОП «ОСОБА_1, однак повернуті до ДПІ у Пролетарському районі м. Донецька не врученими.
Відповідно до ст.6 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент встановлення порушення та винесення рішень) та Порядку направлення органами Державної податкової служби України податкових вимог платникам податків», затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 03.07.2001 року № 266, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.07.2001 року № 595/5786 (чинний на момент встановлення порушення та винесення рішень) вказані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій розміщені на дошці податкових оголошень.
В матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем наведених вище Рішень у апеляційному або судовому порядку, таким чином наведені фінансові санкції є узгодженими.
Таким чином, податковий борг ФОП «ОСОБА_1 на день розгляду даної адміністративної справи становить 4924,00 грн..
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (ПКУ) визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 ПКУ, в межах їх повноважень (п. 61.2 ст.61 ПКУ).
Приписами статті 41 ПКУ встановлено, що контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Таким чином, позивач ДПІ у Пролетарському районі м. Донецька є субєктом владних повноважень, та здійснює повноваження в даних правовідносинах надані їй чинним законодавством України.
Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).
Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
З огляду на наведене, оскільки застосовані до відповідача фінансові санкції (штраф) не сплачено в установлені строки, таке зобов'язання є податковим боргом.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обовязки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг за несплату сум узгоджених штрафних (фінансових) санкцій в загальному розмірі 4924,00 грн.
Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Беручи до уваги те, що сума податкового боргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 у встановлені законодавством строки не сплачена, наявність вказаної заборгованості підтверджені матеріалами справи, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162, 183-2 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м. Донецька до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (Ідентифікаційний код - НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) штрафні (фінансові) санкції в сумі 4924,00 грн. (чотири тисячі девятсот двадцять чотири грн. 00 коп.) на користь Державного бюджету Пролетарського району м. Донецька, код ЄДРПОУ 34686940, р/р 31116104700011, код платежу 21080900, банк одержувача ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016.
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 12 березня 2011 року.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.