Постанова № 14213017, 02.02.2011, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2011
Номер справи
2-а-3725/09/0770
Номер документу
14213017
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Cправа № 2-а-3725/09/0770

Ряд стат. звіту № 9.3

Код - 04

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2011 р. м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

при секретарі судового засідання - Попович А.І.

за участю представників

позивача: Голінка С.І. (довіреність від 04.01.2011 року № 07-25/11-1)

відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Контрольно ревізійного управління в Закарпатській області в інтересах держави до відділу культури Мукачівської районної державної адміністрації Закарпатської області про зобовязання виконати вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів в частині відшкодування коштів у сумі 179993,06 грн., в зміненому (зменшеному) предметі позову, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 2 лютого 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 16 лютого 2011 року.

Контрольно ревізійне управління в Закарпатській області (далі позивач, КРУ в Закарпатській області) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою (а.с.2-7) до відділу культури Мукачівської районної державної адміністрації Закарпатської області (далі відповідач, відділ культури) про зобовязання виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що проведеною контрольно ревізійним відділом у Мукачівському районі Закарпатської області (далі КРВ у Мукачівському районі) ревізією фінансово господарської діяльності відділу культури за період з 01.01.2005 року по 31.12.2008 року встановлено ряд порушень законодавства, про що складено акт від 17.03.2009 року за № 09-17/37. З метою забезпечення усунення виявлених порушень та у відповідності до ст. ст. 10,15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", 19 березня 2009 року начальником КРВ у Мукачівському районі прийнято Вимогу про усунення фінансових порушень, виявлених ревізією фінансово господарської відділу культури за № 09-17/182, вимога направлена начальнику відділу культури та вказаною вимогою зобов'язано відповідача усунути порушення, загальна сума порушень становить 353847,15 грн. Вимога КРВ в Мукачівському районі є законною, законні вимоги є обов'язковими для виконання, в той же час вимога виконана не в повному обсязі та станом на час звернення до суду не відшкодовано кошти у сумі 185682,61 грн., в зв'язку з чим КРУ в Закарпатській області (оскільки КРВ у Мукачівському районі не має статусу юридичної особи та не має адміністративної процесуальної правоздатності) звертається до суду з позовом про зобов'язання виконати вимогу в частині невідшкодованих коштів до бюджету.

В судовому засіданні 08.12.2010 року представником позивача надано суду клопотання (а.с.83-87), яким фактично позивачем зменшено позовні вимога та позивач просить зобовязати відповідача виконати вимогу КРВ в Мукачівському районі від 19.03.2009 року № 09-17/182 в частині відшкодування коштів у сумі 179993,06 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримала уточнені (зменшені) позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві та клопотанні про зменшення позовних вимог, просить позов задовольнити, у відповідності до п. 10 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", яким передбачено право на звернення до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідач надав суду письмові пояснення по позовній заяві (лист відділу культури від 15.09.2010 року за № 02-15/110, а.с.73-75), згідно яких зазначає про часткове усунення вимоги КРВ у Мукачівському районі та вказує, що матеріали про виявлених порушеннях передані для подальших дій до правоохоронних органів та відносно них порушено ряж кримінальних справ, які направлені, в тому числі, до слідчого відділу Мукачівського РВ ГУМВС України в Закарпатській області для проведення додаткового слідства та для розгляду до Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області. Стосовно відшкодування виявлених ревізією порушень зазначають про неможливість відшкодування, оскільки звільнені з часу виявлення ревізією порушень працівники відмовляються повертати зайво виплачені кошти, надбавка за вислугу років не відшкодовується в зв'язку з відсутністю рішення сесії районної ради про виділ коштів, в іншій частині кошти відшкодовано.

В судовому засіданні представники відповідача проти позову заперечили, вказавши про виконання вимоги в частині відшкодування коштів, яке можливо відшкодувати коштами відповідача, без стягнення таких з колишніх працівників, посилаючись на порушені кримінальні справи за фактами виявлених ревізією порушень, просять суд відмовити в задоволенні позову.

Після оголошення перерви в розгляді адміністративної справи, в судове засідання представники відповідача не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили та подальший розгляд справи проведено за відсутності представників відповідача, на підставі доказів наявних в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткове задоволення уточненого (зменшеного) позову, виходячи з наступного:

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, КРВ у Мукачівському районі проведено ревізію фінансово господарської діяльності у відділі культури за період з 01.01.2005 року по 31.12.2008 роки, про що складено акт від 17.03.2009 року за № 09-17/37 (а.с.10-59), та ревізією виявлено завдання матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 243902,38 грн., в т.ч. недостач готівки в касі 8211,31 грн., встановлено втрати доходів працівників на загальну суму 29101,77 грн., з яких в ході ревізії донараховано та виплачено 4879,17 грн., та інші порушення фінансової дисципліни 80843,00 грн.

Листом КРВ у Мукачівському районі від 19 березня 2009 року за № 09-17/182 (а.с.8-9) начальником КРВ у Мукачівському районі направлено начальнику відділу культури вимогу про усунення порушень, виявлених ревізією фінансово господарської діяльності, в тому числі вимоги, виконання яких які є предметом даного адміністративного позову, а саме:

1. забезпечити контроль за:

- відшкодуванням за рахунок винних осіб незаконних витрат бюджетних коштів на виплату премій 114050,29 грн., матеріальних допомог 36516,58 грн., виплат, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту" 74046,29 грн., недостач готівки в касі 8211,31 грн.; завищенням вартості виконаних підрядних робіт 742,36 грн.; врахувавши відшкодовані в ході ревізії 578,90 грн.

- донарахуванням фізичним особам втрат 24222,60 грн., врахувавши донараховані та виплачені в ході ревізії 4879,17 грн.;

- за рахунок винних осіб забезпечити відшкодування списаного з порушенням установленого законодавством порядку автобуса "Кубань", державний номер НОМЕР_1.

Даною вимогою зазначено про обов'язковість її виконання, та запропоновано подати письмову інформацію про вжитті заходи та виконання вимог до КРВ у Мукачівському районі в строк до 15 квітня 2009 року.

В зв'язку з невиконанням відповідачем в повному обсязі вимоги КРВ у Мукачівському районі від 09.03.2009 року за № 09-17/182, позивач (КРУ в Закарпатській області оскільки КРВ у Мукачівському районі не є юридичною особою) звернувся до суду з позовом в інтересах держави, яким просить зобовязати відповідача виконати вимогу КРВ у Мукачівському районі в частині відшкодування коштів у сумі 179993,06 грн., в уточненому (зменшеному) предметі адміністративного позову.

Статус державної контрольно ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначено Законом України "Про державну контрольно ревізійну службу в Україні" від 26.01.2003 року № 2939 (з наступними змінами та доповненнями, далі Закон 2939). Статтею 3 Закону 2939 встановлено, що державна контрольно ревізійна служба у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента та Кабінету Міністрів України.

Головним завданням державної контрольно ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобовязань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у субєктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували в період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків та запобігання їм у подальшому (ч. 1 ст. 2 Закону 2939).

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування (ч. 2 ст. 2 Закону 2939), інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті (ч. 5 цієї статті).

Відділ культури Мукачівської РДА є юридичною особою та підконтрольною установою, КРВ у Мукачівському районі проведено інспектування у формі ревізії, результати якої викладено в акті від 17.03.2009 року за № 09-17/37, та згідно якого виявлено факти порушення законодавства.

Відповідно до п. 10 ст. 10 Закону 2939 державній контрольно ревізійній службі, в тому числі контрольно ревізійним управлінням в областях, надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Наказом Головного Контрольно ревізійного управління України від 03.03.2008 року за № 113 затверджено Методичні рекомендації щодо реалізації матеріалів ревізій по окремих видах порушень, та пунктами 2.1.1., 3.1.1, 3.2.1, 3.3.1 передбачено право органів ДКРС звернення до суду з позовною заявою в інтересах держави, у відповідності до п.10 ст. 10 Закону 2939, як заходи з реалізації матеріалів ревізії.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, зокрема, актом КРВ у Мукачівському районі від 17.03.2009 року за № 09-17/37, ревізією дотримання законодавства при нарахуванні та виплаті премій за 2006-2007 роки виявлено, що колишнім бухгалтером відділу культури ОСОБА_2 в порушення п. 4 "в" постанови Кабінету Міністрів України "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" від 30.08.2002 року за № 1298 проводилось нарахування та виплата премій працівникам:

- Мукачівської централізованої бібліотечної системи за червень - серпень, грудень 2006 та липень-жовтень 2007 рр. проведено при відсутності підстави (наказу) внаслідок чого 72-м працівникам зайво нараховано та виплачено 74753,14 грн. та відповідно зайво нараховано та перераховано внесків до державних (цільових) фондів в загальній сумі 27060,64 грн.;

- централізованої бухгалтерії проводилось із розрахунку визначеного розміру премії до середньомісячної заробітної плати, замість розміру премії до посадового окладу, внаслідок чого за період з 01.01.2007 по 31.12.2007 рр. зайво нараховано та виплачено 6390,07 грн. і відповідно зайво нараховано та перераховано внесків до державних цільових фондів в загальній сумі 2313,20 грн.;

- у розмірах вищих, ніж зазначено у наказах начальника відділу культури, що призвело до зайвого нарахування та виплати 42-м працівникам відділу культури - 2594,16 грн. та відповідно зайво нараховано та перераховано внесків до державних цільових фондів в загальній сумі 939,08 грн.

Вказані порушення призвели до зайвого витрачання коштів місцевого бюджету на виплати премій працівникам установ відділу культури протягом 2006 - 2007 років на загальну суму 83737,37 грн. та, відповідно, до зайвого перерахування до державних цільових фондів нарахувань на заробітну плату на суму - 30312,92 грн.

Згідно клопотання КРУ в Закарпатській області (про зменшення позовних вимог) залишок невідшкодованої суми складає 97720,00 грн.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, зокрема, актом КРВ у Мукачівському районі від 17.03.2009 року за № 09-17/37, ревізією дотримання законодавства при нарахуванні та виплаті допомог встановлено, що в порушення п. 4 "б" постанови Кабінету Міністрів України "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" від 30.08.2002 року за № 1298 колишнім бухгалтером централізованої бухгалтерії відділу культури Мукачівської РДА ОСОБА_2 за період 2006 - 2007 роки нараховано та виплачено матеріальні допомоги в сумах, що перевищили посадовий оклад в загальній сумі - 26811,00 грн. та, відповідно, до зайвого перерахування до державних цільових фондів нарахувань на заробітну плату в сумі 9705,58 грн., та порушення при нарахуванні матеріальних допомог призвели до матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 36516,58 грн.

Згідно клопотання КРУ в Закарпатській області (про зменшення позовних вимог) залишок невідшкодованої суми складає 28098,99 грн.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, зокрема, актом КРВ у Мукачівському районі від 17.03.2009 року за № 09-17/37, ревізією правильності витрачання бюджетних коштів на погашення заборгованості за 1997-2002 роки з гарантій, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту" шляхом співставлення штатних розписів та тарифікаційних списків, розрахунково-платіжних відомостей, карток по заробітній платі за 1997-2002 роки, наказів про прийняття та звільнення, табелів відпрацьованого робочого часу, відомостей нарахування заборгованості з виплат надбавок за вислугу років та матеріальних допомог на оздоровлення виявлено порушення пп. 1,2 Порядку погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2005 року за № 934) в частині нарахування та виплати надбавки за вислугу років не за фактично-відпрацьований час, а за час перебування педагогічних працівників у відпусках та за період тимчасової непрацездатності. Крім того, в порушення п. 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про реалізацію окремих положень чистини першої статті 57 Закону України "Про освіту" від 31.01.2001 року за № 78 та постанови Кабінету Міністрів України "Про реалізацію окремих положень і норм, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" від 19.08.2002 року за № 1222, при визначенні кредиторської заборгованості з виплати надбавки за вислугу років за 2001, січень-серпень 2002 рр. та матеріальних допомог на оздоровлення за 2002 рік не враховано раніше виплачені суми, внаслідок чого зазначені виплати нараховано та виплачено в повних розмірах, при визначених: надбавки за вислугу років 50 відсотків; допомоги на оздоровлення - 40 відсотків місячного посадового окладу.

Вказані порушення призвели до зайвого нарахування та виплати зазначених виплат у 115-ти випадках на загальну суму 60255,79 грн., відповідно до зайвого нарахування та перерахування внесків до Пенсійного фонду в загальній сумі 13790,50 грн., тобто, порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) і загальну суму 74046,29 грн.

Згідно клопотання КРУ в Закарпатській області (про зменшення позовних вимог) залишок невідшкодованої суми складає 38262,68 грн.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, зокрема, актом КРВ у Мукачівському районі від 17.03.2009 року за № 09-17/37, проведеною ревізією списання основних засобів і інших необоротних матеріальних активів в зв'язку з їх ліквідацією за період 2005-2008 роки встановлено, що в порушення п. 7, 8, 10, 11 б, 16 Типової інструкції про порядок списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ (затверджена наказом Державного казначейства України, Міністерства економіки України від 10.08.2001 року, зареєстрована в Мінюсті України 05.09.2001 року за № 787/5978) та п. 1, 2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", на підставі наказу колишнього начальника відділу культури ОСОБА_3 списано автобус "Кубань", державний реєстраційний номер 21-79 ЗАМ, балансовою вартістю 7215,00 грн., при цьому, відсутні дозвіл установи вищого рівня (Мукачівської РДА) на списання автобуса, результати обстеження комісії стану автотранспортного засобу на предмет придатності автобуса для подальшої експлуатації, довідки про зняття з обліку відповідної структури - Мукачівського ВРЕР УДАІ та оприбуткування від списання запасних частин, вузлів, агрегатів та оприбуткування металобрухту і його реалізація через Вторчермет.

Вказане порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 7215,00 грн., які залишаються не відшкодованими.

Відповідно до п. 7 ст. 10 Закону 2939, державній контрольно ревізійній службі, в тому числі контрольно ревізійним управлінням в областях, надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, а при невиконанні вимог - звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів (п. 10 ст. 10 Закону 2939).

Вимога КРВ у Мукачівському районі від 09.03.2009 року за № 09-17/182 відповідачем не виконана, виявлені ревізією порушення законодавства відповідачем усунуто не в повному обсязі, вказана вимога є законною (не скасована та не оскаржена відповідачем ні в порядку, передбаченому ст. 13 Закону 2939, ні в судовому порядку) та є обов'язковою для виконання.

За наведених обставин, вимоги позову КРУ в Закарпатській області в інтересах держави до відділу культури про зобовязання виконати вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів в частині відшкодування коштів у сумі 179993,06 грн. (в зміненому (зменшеному) предметі позову) слід задовольнити частково, зобов"язавши відповідача відшкодувати за рахунок винних осіб незаконних витрат бюджетних коштів на виплату премій 97720,00 грн., матеріальних допомог 28098,99 грн., виплат, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту" 38262,68 грн., недостач готівки в касі 8211,31 грн. та за рахунок винних осіб забезпечити відшкодування списаного з порушенням установленого законодавством порядку автобуса "Кубань", державний номер НОМЕР_1.

В той же час, КРУ в Закарпатській області ставиться вимога щодо відшкодування відповідачем недоотримання працівниками належних їм надбавок у сумі 485,08 грн., яка не підлягає до задоволення, виходячи з наступного: п. 10 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно ревізійну службу в Україні" передбачено право на звернення до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, тобто, не усунення порушень, зазначених у вимозі.

Як встановлено в судовому засіданні, вимога КРВ у Мукачівському районі від 09.03.2009 року за № 09-17/182 не містить зобов'язання щодо відшкодування недоотримання працівниками належних їм надбавок на суму 485,08 грн. та, за наведених обставин, в задоволенні позову в цій частині позовних вимог слід відмовити.

Згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Позивачем доведено правомірність звернення до суду з позовом в інтересах держави до відділу культури про зобовязання виконати вимогу, вимоги позову в частині відшкодування коштів у сумі 179507,98 грн. - є обгрунтованими, підтверджені матеріалами справи та ґрунтуються на вимогах закону, відповідачем доводів позовної заяви не спростовано, та позов підлягає до часткового задоволення.

У відповідності до ч. ч. 2, 4 ст. 94 КАС України, судові витрати у справі не стягуються.

Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 137, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Контрольно ревізійного управління в Закарпатській області в інтересах держави до відділу культури Мукачівської районної державної адміністрації Закарпатської області про зобовязання виконати вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів в частині відшкодування коштів у сумі 179993,06 грн., в зміненому (зменшеному) предметі позову задовольнити частково.

2. Зобов'язати відділ культури Мукачівської районної державної адміністрації Закарпатської області (Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Горького, 21 код ЄДРПОУ 02228017) виконати вимогу контрольно ревізійного відділу у Мукачівському районі Закарпатської області від 19 березня 2007 року за № 09-17/182 в частині:

- відшкодувати за рахунок винних осіб незаконних витрат бюджетних коштів на виплату премій 97720,00 грн., матеріальних допомог 28098,99 грн., виплат, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту" 38262,68 грн., недостач готівки в касі 8211,31 грн.;

- за рахунок винних осіб забезпечити відшкодування списаного з порушенням установленого законодавством порядку автобуса "Кубань", державний номер НОМЕР_1.

3. В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

4. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Суддя С. І. Рейті