Постанова № 14212065, 15.02.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
15.02.2011
Номер справи
2а-15487/10/8/0170
Номер документу
14212065
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 лютого 2011 р.

(14:40 год.) Справа №2а-15487/10/8/0170 Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О., при секретарі Гнатенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК

до Фермерського господарства "Іволга"

про припинення юридичної особи

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився,

від відповідача - не з'явився

Суть спору: Суть спору: Красноперекопська об'єднана державна податкова інспекція в АРК звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим до Фермерського господарства "Іволга" з позовними вимогами про припинення юридичної особи у звязку з ненаданням у податкову інспекцію податкової звітності більш як три роки.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на п. 4 ч. 2 ст. 38 Закону України № 755 від 15.03.03 "Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців", згідно якого неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону є підставою для постановлення судом рішення про припинення юридичної особи.

У судове засідання 15.02.11р. представник позивача не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи за відсутністю представника (а.с.28).

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи був сповіщений належним чином, рекомендованою кореспонденцією (а.с.27).

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представників сторін, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Первомайською районною державною адміністрацією АР Крим 23.04.1999 р. за № 4055506ю0010026 здійснено державну реєстрацію Фермерського господарства «Іволга» (96300, АР Крим, Первомайський район, АДРЕСА_1; ідентифікаційний код 30282526), що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с.16) та довідкою статистики (а.с.15).

Згідно довідки Підрозділу податкової міліції Первомайського відділення Красноперекопської ОДПІ в АРК № 41 від 16.09.2010 р. судом встановлено, що Фермерське господарство "Іволга" не знаходиться за юридичною адресою, фактичне місцезнаходження не встановлено (а.с. 12).

07.10.10 р. Первомайським відділенням Красноперекопської ОДПІ в АРК була проведена перевірка ФГ "Іволга" з питання відповідності його місцезнаходження даним юридичної адреси, що вказана в документах реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності. За результатами перевірки встановлено, що ФГ "Іволга" зареєстровано в Первомайському відділенні Красноперекопської ОДПІ в АРК під номером 506 від 20.03.2001 р., засновником та керівником підприємства є ОСОБА_2, юридична адреса: АДРЕСА_1, однак за вказаною адресою підприємство не знаходиться, посадові особи на момент здійснення перевірки відсутні, про що був складений акт № 61/15-1 від 07.10.10 р. (а.с. 11).

07.10.10 р. Первомайським відділенням Красноперекопської ОДПІ в АРК була проведена перевірка ФГ "Іволга" з питання своєчасності подання податкової звітності, за результатами якої встановлено, що ФГ "Іволга" останній розрахунок єдиного податку надало 17.10.2008 р., на час звернення до суду не наданий розрахунок єдиного податку за 4 квартал 2008 р., про що був складений акт № 70/15-1 від 07.10.10 р. "Про ненадання податкової звітності" (а.с. 13).

З матеріалів справи судом також встановлено, що ОСОБА_2, що раніше мешкав за адресою: АДРЕСА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, про що свідчить довідка виконавчого комітету Первомайської селищної ради № 4290 від 28.10.2009 р., надана у Первомайську міжрайонну державну податкову інспекцію АР Крим вх.№ 1840/9 від 28.10.09 р. (а.с. 17).

Розглядаючи питання про правомірність позовних вимог, суд виходить з наступного.

Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно частини 3 статті 6 КАС України субєкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належить орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну податкову службу в України» № 509 від 04.12.1990 р. (далі Закон України № 509) із змінами і доповненнями до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах. Відтак, Красноперекопська ОДПІ в АРК входить в систему органів податкової служби в Україні, є субєктом владних повноважень та контролюючим органом в розумінні п.2.1.4. ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 р. (що діяв на момент проведення перевірки), якa виконує згідно ст. 10 Закону України № 509 в тому числі функції щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); проведення перевірок фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.

Перевіряючи право позивача звертатися до суду з позовною заявою про припинення юридичної особи суд зауважує, що під час проведення перевірки та складення акту № 70/15-1 від 07.10.10 р. дане право було передбачене ст. 11 Закону України № 509 та наразі відображене в п.п.20.1.28 та 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України.

Вирішуючи питання про обґрунтованість позовних вимог, суд встановив таке.

Відповідно до ч.1 ст. 42 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436 підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Останніми визнаються в тому числі господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку (п.1 ч.2 ст. 55).

Згідно ст. 114 ГК України фермерське господарство є формою підприємництва громадян з метою виробництва, переробки та реалізації товарної сільськогосподарської продукції. Відносини, пов'язані із створенням та діяльністю фермерських господарств, регулюються цим Кодексом, а також законом про фермерське господарство, іншими законами.

Вивчивши наявні у справі матеріали, проаналізувавши законодавство, що діяло на час неподання відповідачем податкової звітності до податкових органів та на момент винесення судового рішення, суд встановив, що п. 2 ч.1 статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” № 1251 від 25.06.1991 року (із відповідними змінами і доповненнями), що діяв на час реєстрації юридичної особи у якості платника податків, передбачається обов'язок платників податків, зборів (обов'язкових платежів) подавати в державні податкові органи відповідно до діючого законодавства декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів. Відповідно до ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами” № 2181 від 21.12.2000 року, що діяв на час видачі довідки, платники податків повинні представляти до органів ДПІ звітність з періодичністю, встановленою нормами діючого законодавства.

На час прийняття судового рішення по справі вказані Закони № 1251 від 25.06.1991 р. та № 2181 від 21.12.2000 р. втратили чинність. Правові норми, що регулюють спірні правовідносини, знайшли своє відображення у Податковому кодексі України № 2755 від 02.12.2010 року, що набрав законної сили з 01.01.2011 року.

Підпунктом 16.1.3. п. 16.1 ст. 16 ПК України встановлений обов'язок платника податків подавати до контролюючих органів декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів. Оскільки згідно п.п. 15.1. ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом, то обов'язок Фермерського господарства "Іволга" подавати податкову звітність до державної податкової служби є безумовним.

Згідно п.п. 20.1.12 ПК України органи ДПС України мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи.

Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" № 1251 від 25.06.1991 року, що діяв на час реєстрації юридичної особи у якості платника податків, передбачена відповідальність платників податків і зборів (обов'язкових платежів) за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування відповідно до законів України.

Згідно ст. 47 ПК України юридичні особи - платники податків несуть відповідальність в тому числі за неподання податкової звітності контролюючим органам, у випадках, передбачених законом (п.п. 47.1.1.).

ПК України в ст. 111 за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи державної податкової служби, встановлені наступні види юридичної відповідальності: фінансова, адміністративна та кримінальна.

Проаналізувавши дані поняття, суд дійшов висновку, що припинення юридичної особи є одним з різновидів адміністративної відповідальності юридичної особи відповідно до діючого законодавства України.

Відповідно до ч.1 ст. 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором, у тому числі адміністративно-господарських санкцій (ст. 239) за порушення правил здійснення господарської діяльності (ч.3 ст. 217), тобто заходів організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків, що можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування (ч.1 ст. 238).

Згідно ч.1 ст. 59 ГК України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду, що зазначено також п. 4 ст. 51 ГК України.

Частина 2 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб підприємців ” № 755 від 15.05.2003 року вказує, що юридична особа припиняється у разі ненадання останньою до органів Державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності на підставі ухвалення судом рішення, що постановляється, зокрема, при неподанні юридичною особою відповідних документів щонайменш на протязі року.

Відповідно до ст. 35 Закону України "Про фермерське господарство" № 973-IV від 19.06.2003 діяльність фермерського господарства припиняється у разі:

1) реорганізації фермерського господарства;

2) ліквідації фермерського господарства;

3) визнання фермерського господарства неплатоспроможним (банкрутом);

4) якщо не залишається жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства.

Детально вивчивши матеріали справи, суд встановив, що остання податкова звітність ФГ "Іволга" була надана до органів податкової служби 17.10.2008 р., засновник ФГ "Іволга" помер ІНФОРМАЦІЯ_1, за юридичною адресою підприємство не знаходиться, господарська діяльність не проводиться, заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами не має відповідно до довідок: Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 724-01-5 від 16.09.10 р. (а.с. 4), Первомайського районного центру зайнятості № 46 від 04.10.10 р. (а.с. 5), УПФУ в Первомайському районі АРК № 8312/03-05 від 10.09.10 р. (а.с.6), Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань № 690 від 16.09.10 р. (а.с. 7). Крім того, позивачем не надані відомості стосовно наявності у ОСОБА_2 спадкоємців, які продовжують діяльність ФГ "Іволга" після смерті його засновника.

Отже приймаючи до уваги обставини справи, враховуючи вимоги законодавства щодо спірних відносин, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Постанова складена у повному обсязі 15.02.2011 р.

Керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Припинити юридичну особу Фермерське господарство «Іволга» (96300, АР Крим, Первомайський район, АДРЕСА_1; ідентифікаційний код 30282526), зареєстроване Первомайською районною державною адміністрацією АР Крим 23.04.1999 р. за № 4055506ю0010026.

Копію цієї постанови, після набрання нею законної сили, направити державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи на підставі судового рішення.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кушнова А.О.