Постанова № 14212064, 15.02.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
15.02.2011
Номер справи
2а-15491/10/8/0170
Номер документу
14212064
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 лютого 2011 р.

(14:30 год.) Справа №2а-15491/10/8/0170 Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О., при секретарі Гнатенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим

до Фермерського господарства "Поділля"

про припинення юридичної особи

за участю представників:

від позивача - не з'явився,

від відповідача - не з'явився.

Суть справи: Красноперекопська об'єднана державна податкова інспекція в АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовними вимогами про припинення юридичної особи у зв'язку з ненаданням податкової звітності відповідачем більше року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на п.4 ч. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців", згідно якого ненадання податкової звітності до органів податкової служби більше року є підставою для припинення юридичної особи.

У судове засідання 11.01.11 р. представник позивача не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи за відсутністю представника (а.с.30).

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи був сповіщений належним чином, рекомендованою кореспонденцією (а.с.29), що була повернута на адресу суду з відміткою "за зазначеною адресою не проживає" (а.с. 28).

Відповідно до п. 1 ч.4 ст.33 КАС України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців" № 755 від 15.05.2003 відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Згідно ч. 2 ст. 20 Закону України № 755 відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, надаються у вигляді: витягу з Єдиного державного реєстру; довідки про наявність або відсутність в Єдиному державному реєстрі інформації, яка запитується; бази даних (сукупність інформації Єдиного державного реєстру в електронному вигляді), для цілей бюро кредитних історій.

З довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 27.05.2010 р., наданої державним реєстратором Первомайської районної державної адміністрації АРК встановлено, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записів про проведення реєстраційних дій щодо Фермерського господарства "Поділля" не знайдено (а.с. 17).

Суд зазначає, що Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців знаходиться у стані формування з 01.07.2004 р., відтак його дані щодо юридичних осіб, які були зареєстровані до цього часу, можуть бути неповними. У такому разі інформацію стосовно місцезнаходження юридичної особи можливо отримати у Державному комітеті статистики України, який видає довідку про включення юридичної особи до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. Даний реєстр діє згідно Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 р. № 118, який на місцевому рівні ведеться територіальними органами державної статистики.

Відповідно до п. 12 зазначеного Положення підставою для внесення до Реєстру або виключення з нього даних щодо суб'єктів, а також внесення змін до Реєстру є надходження від державного реєстратора до органу державної статистики інформації про вчинення реєстраційних дій, передбачених Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України № 755 державний реєстратор протягом 2004 - 2005 років при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, зобов'язаний провести заміну раніше виданих їм свідоцтв про державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка.

З матеріалів справи вбачається, а саме з копії свідоцтва про державну реєстрацію Фермерського господарства "Поділля", виданого Первомайською райдержадміністрацією 16.11.2000 р., про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за № 04055506ю0010117, що адреса місцезнаходження відповідача: 96323, АР Крим, Пермайський р-н, с. Каменка, вул. Кримська, 1 (а.с. 15). Судом також встановлено, що дане свідоцтво є свідоцтвом старого зразку, який діяв до набрання чинності Опису бланків про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця та виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, затвердженого наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 2 квітня 2004 р. № 37, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 квітня 2004 р. за № 496/9095.

Відтак суд вважає за можливе при визначенні адреси місцезнаходження відповідача звернутись до довідки Головного управління статистики в АРК № 09/2-1904, що є в матеріалах справи (а.с. 14), та визначає адресу місцезнаходження відповідача як АРК, 96323, Пермайський р-н, с. Каменка, вул. Кримська, 1.

Судом поштова кореспонденція відповідачу направлялась за адресою: 96323, АР Крим, Пермайський р-н, с. Каменка, вул. Кримська, 1.

Таким чином, суд приходить до висновку про належне повідомлення відповідача про дату, місце та час розгляду справи.

Суд зазначає, що відповідно до ст. 40 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається їм за останньою адресою і вважається врученою. Особи, які беруть участь у справі, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі, які не можуть з поважних причин прибути до суду, зобов'язані завчасно повідомити про це суд.

Враховуючи те, що позивач не надав суду відомості про зміну свого місця знаходження, суд направляв поштову кореспонденцію за адресою місцезнаходження відповідача, зазначеній у свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи, виданого Первомайською райдержадміністрацією 16.11.2000 р., про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за № 04055506ю0010117, та поштова кореспонденція, направлена відповідачу за адресою: 96323, АР Крим, Пермайський р-н, с. Каменка, вул. Кримська, 1 вважається врученою відповідачу за належною адресою.

Враховуючи зазначені обставини, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представників сторін, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Первомайською районною державною адміністрацією АР Крим 16.11.2000 р. за № 04055506ю0010117 здійснено державну реєстрацію Фермерського господарства «Поділля» (96323, АР Крим, Первомайський район, с. Каменка, вул. Кримська, 1; ідентифікаційний код 31034239), що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с.15) та довідкою статистики (а.с.14).

Згідно довідки Підрозділу податкової міліції Первомайського відділення Красноперекопської ОДПІ в АРК № 44 від 16.09.2010 р. судом встановлено, що Фермерське господарство "Поділля" не знаходиться за юридичною адресою, фактичне місцезнаходження не встановлено (а.с. 12).

07.10.10 р. Первомайським відділенням Красноперекопської ОДПІ в АРК була проведена перевірка ФГ "Поділля" з питання відповідності його місцезнаходження даним юридичної адреси, що вказана в документах реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності. За результатами перевірки встановлено, що ФГ "Поділля" зареєстровано в Первомайському відділенні Красноперекопської ОДПІ в АРК під номером 490 від 20.12.2000 р., засновником та керівником підприємства є ОСОБА_1, юридична адреса: АДРЕСА_1, однак за вказаною адресою підприємство не знаходиться, посадові особи на момент здійснення перевірки відсутні, про що був складений акт № 63/15-1 від 07.10.10 р. (а.с. 11).

07.10.10 р. Первомайським відділенням Красноперекопської ОДПІ в АРК була проведена перевірка ФГ "Поділля" з питання своєчасності подання податкової звітності, за результатами якої встановлено, що ФГ "Поділля" останній розрахунок єдиного податку надало 20.01.2009 р., на час звернення до суду не наданий розрахунок єдиного податку за 1 квартал 2009 р., про що був складений акт № 67/15-1 від 07.10.10 р. "Про ненадання податкової звітності" (а.с. 13).

Розглядаючи питання про правомірність позовних вимог, суд виходить з наступного.

Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно частини 3 статті 6 КАС України субєкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належить орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну податкову службу в України» № 509 від 04.12.1990 р. (далі Закон України № 509) із змінами і доповненнями до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах. Відтак, Красноперекопська ОДПІ в АРК входить в систему органів податкової служби в Україні, є субєктом владних повноважень та контролюючим органом в розумінні п.2.1.4. ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 р. (що діяв на момент проведення перевірки), якa виконує згідно ст. 10 Закону України № 509 в тому числі функції щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); проведення перевірок фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.

Перевіряючи право позивача звертатися до суду з позовною заявою про припинення юридичної особи суд зауважує, що під час проведення перевірки та складення акту № 70/15-1 від 07.10.10 р. дане право було передбачене ст. 11 Закону України № 509 та наразі відображене в п.п.20.1.28 та 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України.

Вирішуючи питання про обґрунтованість позовних вимог, суд встановив таке.

Відповідно до ч.1 ст. 42 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436 підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Останніми визнаються в тому числі господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку (п.1 ч.2 ст. 55).

Згідно ст. 114 ГК України фермерське господарство є формою підприємництва громадян з метою виробництва, переробки та реалізації товарної сільськогосподарської продукції. Відносини, пов'язані із створенням та діяльністю фермерських господарств, регулюються цим Кодексом, а також законом про фермерське господарство, іншими законами.

Вивчивши наявні у справі матеріали, проаналізувавши законодавство, що діяло на час неподання відповідачем податкової звітності до податкових органів та на момент винесення судового рішення, суд встановив, що п. 2 ч.1 статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” № 1251 від 25.06.1991 року (із відповідними змінами і доповненнями), що діяв на час реєстрації юридичної особи у якості платника податків, передбачається обов'язок платників податків, зборів (обов'язкових платежів) подавати в державні податкові органи відповідно до діючого законодавства декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів. Відповідно до ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами” № 2181 від 21.12.2000 року, що діяв на час видачі довідки, платники податків повинні представляти до органів ДПІ звітність з періодичністю, встановленою нормами діючого законодавства.

На час прийняття судового рішення по справі вказані Закони № 1251 від 25.06.1991 р. та № 2181 від 21.12.2000 р. втратили чинність. Правові норми, що регулюють спірні правовідносини, знайшли своє відображення у Податковому кодексі України № 2755 від 02.12.2010 року, що набрав законної сили з 01.01.2011 року.

Підпунктом 16.1.3. п. 16.1 ст. 16 ПК України встановлений обов'язок платника податків подавати до контролюючих органів декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів. Оскільки згідно п.п. 15.1. ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом, то обов'язок Фермерського господарства "Поділля" подавати податкову звітність до державної податкової служби є безумовним.

Згідно п.п. 20.1.12 ПК України органи ДПС України мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи.

Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" № 1251 від 25.06.1991 року, що діяв на час реєстрації юридичної особи у якості платника податків, передбачена відповідальність платників податків і зборів (обов'язкових платежів) за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування відповідно до законів України.

Згідно ст. 47 ПК України юридичні особи - платники податків несуть відповідальність в тому числі за неподання податкової звітності контролюючим органам, у випадках, передбачених законом (п.п. 47.1.1.).

ПК України в ст. 111 за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи державної податкової служби, встановлені наступні види юридичної відповідальності: фінансова, адміністративна та кримінальна.

Проаналізувавши дані поняття, суд дійшов висновку, що припинення юридичної особи є одним з різновидів адміністративної відповідальності юридичної особи відповідно до діючого законодавства України.

Відповідно до ч.1 ст. 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором, у тому числі адміністративно-господарських санкцій (ст. 239) за порушення правил здійснення господарської діяльності (ч.3 ст. 217), тобто заходів організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків, що можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування (ч.1 ст. 238).

Згідно ч.1 ст. 59 ГК України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду, що зазначено також п. 4 ст. 51 ГК України.

Частина 2 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осібпідприємців ” № 755 від 15.05.2003 року вказує, що юридична особа припиняється у разі ненадання останньою до органів Державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності на підставі ухвалення судом рішення, що постановляється, зокрема, при неподанні юридичною особою відповідних документів щонайменш на протязі року.

Детально вивчивши матеріали справи, суд встановив, що остання податкова звітність ФГ "Поділля" була надана до органів податкової служби 20.01.2009 р., за юридичною адресою підприємство не знаходиться, господарська діяльність не проводиться, заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами не має відповідно до довідок: Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 725-01-5 від 16.09.10 р. (а.с. 7), Первомайського районного центру зайнятості № 48 від 04.10.10 р. (а.с. 5), УПФУ в Первомайському районі АРК № 8310/03-05 від 20.09.10 р. (а.с.6), Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань № 691 від 16.09.10 р. (а.с. 4).

Отже приймаючи до уваги обставини справи, враховуючи вимоги законодавства щодо спірних відносин, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Постанова складена у повному обсязі 15.02.2011 р.

Керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Припинити юридичну особу Фермерське господарство «Поділля» (96323, АР Крим, Первомайський район, с. Каменка, вул. Кримська, 1; ідентифікаційний код 31034239), зареєстроване Первомайською райдержадміністрацією АР Крим 16.11.2000 р. за № 04055506ю0010117.

Копію цієї постанови, після набрання нею законної сили, направити державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи на підставі судового рішення.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кушнова А.О.