Ухвала суду № 14161446, 03.03.2011, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2011
Номер справи
2а-1484/09/1970
Номер документу
14161446
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2011 р. Справа № 40060/09 Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :

головуючого судді: Ліщинського А.М.,

суддів: Коваля Р.Й, Шавеля Р.М.

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державного підприємства Чортківського комбінату шкільних та студентських їдалень на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 09 червня 2009 року в справі за адміністративним позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства Чортківського комбінату шкільних та студентських їдалень від 11.03.2009 року та зобовязання вчинити дії про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-

В С Т А Н О В И Л А:

20.05.2009 року позивач звернувся до Державного підприємства Чортківського комбінату шкільних та студентських їдалень від 11.03.2009 року та зобовязання вчинити дії про стягнення адміністративно-господарських санкцій в розмірі 17373 грн. 34 коп. та пеню в розмірі 239 грн. 87 коп.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що згідно з даними звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік, поданого відповідачем, середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 105 осіб, з цього розрахунку установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 4 місця, а відповідачем влаштовано двох інвалідів. За два робочих місця, призначених для працевлаштування інваліда і не зайняті ними, відповідач до 15.04.2009 року повинен був самостійно сплатити йому адміністративно-господарські санкції у розмірі 17133 грн. 34 коп., та пеню в розмірі 239 грн. 87 коп. за порушення терміну сплати цих санкцій на 35 днів.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 09 червня 2009 року адміністративний позов задоволено. Стягнуто з Державного підприємства Чортківського комбінату шкільних та студентських їдалень, код ЄДРПОУ 14053425, юридична адреса підприємства м. Чортків, вул. Сонячна, 1 Тернопільської області в користь Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкцій в розмірі 17373 грн. 34 коп. та пеню в розмірі 239 грн. 87 коп.

Відповідач постанову оскаржив, не погодившись із зазначеним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального права та є незаконною, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В апеляційній скарзі покликається на те, що у 2008 році на підприємстві працювало двоє інвалідів та додатково створено два робочих місця для працевлаштування інвалідів- кухаря та мийника посуду на умовах неповного робочого дня. Відповідно до вимог чинного законодавства щомісячно подавалась звітність форми №3-ПН про наявність вакансій, в тому числі інвалідів, до районного центру зайнятості. Ніхто з інвалідів особисто не звертався про працевлаштування, а також позивачем протягом 2008 року не було направлено інвалідів, які виявили бажання працювати, а тому застосування адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені є неправомірними. Крім того, їх фінансування в основному здійснюється з коштів державного бюджету, а частково з місцевого бюджету, а тому не зобовязане сплачувати адміністративно-господарські санкції.

Особи які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не зявилися, хоча належним чином були повідомлені про місце та час розгляду справи, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її задовольнити з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з того, що обовязок по працевлаштуванню інвалідів покладається на роботодавців, за державною службою зайнятості законодавцем визначено право направляти підприємствам, установам, організаціям інвалідів для працевлаштування.

Проте, колегія суддів вважає, що даний висновок суду першої інстанції не можна визнати обґрунтованим.

Згідно із ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до розрахунку позивача на підприємстві ДП «Чортківський комбінат шкільних і студентських їдалень» не виконаний норматив щодо працевлаштування в кількості 2 інвалідів у 2008 році.

Згідно з ч. 3 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За статтями 18, 181 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" забезпечення прав інвалідів на працевлаштування здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Державна служба зайнятості здійснює пошук роботи для інвалідів.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Як видно з матеріалів справи, відповідач звертався до Чортківського районного центру зайнятості щодо наявності вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів, однак Центром зайнятості в 2008 році запропоновано працевлаштування на вільне робоче місце кухаря 2 інвалідам, на вільне робоче місце мийника посуду-10 інвалідам, однак від запропонованої роботи вони відмовились.

У зв'язку з тим, що у діях відповідача відсутній склад правопорушення, на нього не може бути покладена відповідальність за ненаправлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, відсутність у населеному пункті за місцем знаходження Товариства інвалідів, які бажають працевлаштуватись.

За таких обставин справи, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку про обґрунтованість застосування до відповідача санкцій, оскільки не врахували, що обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування.

Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги являються суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 197, 198 п.3, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Державного підприємства Чортківського комбінату шкільних та студентських їдалень задовольнити, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 09 червня 2009 року у справі 2а-1484/09 скасувати та прийняти нову, якою позові відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддяА.М.Ліщинський

СуддіР.Й.Коваль

Р.М.Шавель