Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-8216/10/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Лапій С.М.
Суддя-доповідач: Романчук О.М
У Х В А Л А
Іменем України
"22" лютого 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого суддіРоманчук О.М.,
суддів:Усенка В.Г.,
Сорочка Є.О.,
при секретарі: Воронець Н.В.,
розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Чумацький шлях»на постанову Київського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2009 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Чумацький шлях»до Васильківської Обєднаної державної податкової інспекції у Київській області, Державної податкової адміністрації у Київській області про визнання дій неправомірними та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 05.05.2009 року № 0000972302, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Чумацький шлях»звернулися до суду із позовом до Васильківської Обєднаної державної податкової інспекції у Київській області, Державної податкової адміністрації у Київській області про визнання дій неправомірними та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 05.05.2009 року № 0000972302.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2009 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеною постановою суду, представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю.
У відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України, в звязку із неявкою у судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Так, відповідно до ст. 4 КАС України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі Конституції України та законів України.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно плану перевірок на квітень 2009 року та на підставі направлень на перевірку № 2545, № 2546 від 10.04.2009 року відповідачем 12.04.2009 року було проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій АЗС за адресою: смт. Глеваха, а/д Київ-Одеса, 25 км., що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Чумацький шлях».
За результатами перевірки було складено акт від 12.04.2009 № 1153/1000/23/30662360, яким зафіксовано порушення позивачем п. 1, 2, 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Так, під час перевірки журналу надходжень нафтопродуктів, змінного звіту оператора АЗС, звітів реєстратора розрахункових операцій, книги обліку розрахункових операцій, контрольних стрічок реєстратора розрахункових операцій, фактичних залишків паливно-мастильних матеріалів в ємностях АЗС було встановлено факт відпуску (реалізації) паливно-мастильних матеріалів без застосування реєстраторів розрахункових операцій та без видачі відповідних розрахункових документів бензину А-95 євро 5 - 12,20 л. на суму 73,20 грн., А-95 евро 4 - 8,08 л. на суму 47,27 грн., А-92 - 134,83 л. на суму 741,2560 грн., дизельного пального - 297,22 л. на суму 1575,27 гривень, а також факт наявності у продажу паливно-мастильних матеріалів, не облікованих у встановленому порядку: бензину А-95 -13,87 л. на суму 79,06 грн., дизельного пального евро - 22,78 л. на суму 127,57 гривень.
Як вбачається із матеріалів справи, вказані порушення виявлені шляхом співставлення даних змінного звіту оператора АЗС, фактичних залишків ПММ в ємностях АЗС, градуювальних таблиць, Х-звіту РРО. При розрахунку було взято до уваги похибку ± 0,20 % (яка вказана в градуювальних таблицях до ємкостей АЗС).
Разом із тим, після одержання пояснювальної записки від TOB «Чумацький шлях»від 24.04.2009 року Васильківською ОДПІ було проведено нові розрахунки відповідно до п. 4.2.2.2 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства палива та звязку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 року № 281/171/578/155, яким передбачено, що границі відносної похибки методу не мають перевищувати: ± 0,5 % - під час вимірювання маси нетто нафти, нафтопродуктів від 100 т і більше; ± 0,8 % - під час вимірювання маси нетто нафти, нафтопродуктів до 100 т і відпрацьованих нафтопродуктів.
При розрахунку за основу було взято похибку ± 0,8 % та виявлено, що без видачі відповідних розрахункових документів було відпущено: А-92 - 105,72 л. на суму 581,46 грн., ДП - 206,98 л. на суму 1097,1 грн., а також факт наявності у продажу паливно-мастильних матеріалів, не облікованих у встановленому порядку: ДП Євро - 5,028 л. на суму 28,16 грн., чим порушено п. 1, 2, 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно, заступником керівника Васильківської ОДПІ відповідно до ст. 17 п. 1, ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»було винесено рішення від 05 травня 2009 року № 0000972302 про застосування до ТОВ «Чумацький шлях»штрафних (фінансових) санкцій на суму 8562,80 грн.
Спеціальним законом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є Закон України № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Стаття 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах та в порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, законами України.
Так, пунктами 1, 2, 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Відповідно до п. 1 ст. 17 зазначеного Закону, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції: у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання, у таких розмірах: вчинене вперше - 1 гривня; вчинене вдруге - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг); за кожне наступне вчинене порушення - у п'ятикратному розмірі вартості
Відповідно до ст. 20 Закону, до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведено правомірність прийнятого щодо позивача рішення «С»№ 0000972302 від 05.05.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Таким чином, судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, в звяку з чим, суд апеляційної інстанції, у відповідності до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Чумацький шлях»залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2009 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий-суддя:
Судді: