Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
02.03.2011 р. справа №2а-16473/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Біленського О.О.
при секретарі судового засідання Лишняк І.В.
за участю:
представника позивача Кошелева О.О.,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості
до ОСОБА_2
простягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, - В С Т А Н О В И В :
Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості 02.07.2008 року звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення в примусовому порядку з відповідача незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 1672,31 грн.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12.10.2010 року касаційну скаргу Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості за вказаною позовною заявою задоволено частково. Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2009 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2009 року скасовано. Справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.
23.12.2010 року в провадження судді Харківського окружного адміністративного суду надійшла вказана адміністративна справа, яку 24.12.2010 року було прийнято до розгляду та призначено судове засідання.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 26 лютого 2008 року громадянка ОСОБА_2 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Печенізьського районного центру зайнятості, де була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки №НОМЕР_2. 04 березня 2008 року відповідачем подана заява про надання статусу безробітного, відповідно до якої, відповідачу наказом від 04.03.2008 року №НТ080304 з 04.03.2008 року наданий статус безробітного та розпочата виплата допомоги по безробіттю у розмірі встановленому законодавством. В порушення Закону України "Про загальнообовязкове соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-III від 02.03.2000 року (далі - Закон України №1533-III), відповідач не повідомила районний центр зайнятості про те, що вона має в своєму володінні земельну ділянку площею 6,06 га на яку розрахований місячний дохід в розмірі 878,70 грн. Таким чином допомога по безробіттю була отримана відповідачем неправомірно, оскільки, у відповідності із ст.2 Закону України “Про зайнятість населення” від 01.03.1991 року №803-XII з наступними змінами та доповненнями (надалі Закон України №803-XII) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів.
Представник позивача в судовому засіданні дав аналогічні викладеним у позовній заяві пояснення, позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити в повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні заперевував проти задоволення позову та відповідно до наданих заперечень вказав, що спеціалістами центру зайнятості своєчасно не були затребувані документи, що свідчать про наявність у мене земельної ділянки та щодо способу користування цією ділянкою, а також, що відповідач не обробляла дану ділянку самостійно і не належала до зайнятого населення, так як робота в особистому селянському господарстві ніколи не була для відповідача основною.
Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, встановив наступне.
04.03.2008 року відповідачем до Печенізького районного центру зайнятості була подана заява про надання статусу безробітного та інформація відносно того, що відповідач заробітку та інших, передбачених законодавством, доходів не має і як фізична особа-підприємець не зареєстрована (а.с.8, 9).
Як вбачається із витягу наказів про прийняті рішення по особі ОСОБА_2 ПК №:НОМЕР_2, наказом №НТ080304 від 04.03.2008 року відповідачу було надано статус безробітного і призначено виплату допомоги по безробіттю у розмірі, встановленому законодавством. Наказом НТ080424 від 24.04.2008 року відповідачу було припинено виплату допомоги по безробіттю з 16.04.2008 року у звязку виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю (а.с.10, 11).
Згідно з інформацією Управління агропромислового розвитку Печенізької райдержадміністрації №103 від 16.04.2008 року було надано списки осіб, що належать до особистих селянських господарств, в якиїх за №54 значиться ОСОБА_2, як власник 1 паю площею 6,06 га. (а.с.24-26).
Через отримання вказаної інформації, директором Печенізького районного центру зайнятості було видано наказ №22 від 18.04.2008 року, відповідно до якого було наказано здійснити розслідування страхового випадку та достовірності даних, які є підставою для одержання допомоги по безробіттю стосовно безробітної ОСОБА_2 (а.с.21). На виконання вказаного наказу, було проведено перевірку, за результатми якої було складено акт №38 від 23.04.2008 року розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України №1533-III (а.с.16-18). Актом встановлено, що ОСОБА_2 має у власності земельну ділянку площею 6,06 га, яку обробляє самостійно, тобто належить до зайнятого населення та згідно Закону України "Про особисте селянське господарство" є членом особистого селянського господарства. Відповідно до довідки Управління агропромислового розвитку Печенізької районної державної адміністрації №111 від 17.04.2008 року, яка міститься в матеріалах справи (а.с.15), розмір розрахункового місячного доходу на одного члена особистого селянського господарства складає 878,70 грн, що перевищує рівень мінімальної заробітної плати.
Судом встановлено, що відповідно до довідки Печенізького районного центру зайнятості, заборгованість ОСОБА_2 за період 04.03.2008 року по 09.04.2008 року склала 1161,09 грн та за професійне навчання 511,22 грн (а.с.13, 14, 19).
Директором Печенізького районного центру зайнятості було винесено наказ №23 від 24.04.2008 року про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_2, який разом з листом - претензією №212 від 29.04.2008 року, направлено відповідачу (а.с.20, 23). відповідач отримав 06.05.2008 року вказане поштове відправлення відповідно до зворотнього повідомлення (а.с.22).
Відповідно до ст.1 Закону України №803-XII, зайнятість - це діяльність громадян, повязана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. Статтею 2 цього ж Закону встановлено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
У п.1 ст.1 Закону України №1533-IIIзазначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 року №60/62, Постанова правління Пенсійного Фонду України 13.02.2009 року №7-1, зарееєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 року за №232/16248 перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації.
Також, відповідно до вказаного Порядку для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади.
Згідно з п.2 ст.36 Закону України №1533-III - особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Відповідач перебуваючи на обліку в центрі зайнятості порушив вказані вимоги Закону України №1533-III - не надав до центру зайнятості відомості про те, що вона має в своєму володінні земельну ділянку площею 6,06 га на яку розрахований місячний дохід в розмірі 878,70 грн.
Згідно ч.3 ст.36 Закону України N1533-III сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Вивчивши матеріали справи, враховуючи те, що доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надав, суд встановив, що заборгованість відповідача перед Харківським обласним центром зайнятості складає 1672,31 грн.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відносно тверджень відповідача, що вона не обробляла дану ділянку самостійно і не належала до зайнятого населення, суд зазначає наступне. Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі підлягає державній реєстрації і на підставі ч.1 ст.210, ч.3 ст.640 Цивільного кодексу України, ч.2 ст.125 Земельного кодексу України та ст.18 Закону України "Про оренду землі" є укладеним з моменту його державної реєстрації. Порядок державної реєстрації договорів оренди землі затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року №2073, а відповідно до Указу Президента України від 17 лютого 2003 року №134/2003 "Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру", який у силу ст.106 Конституції України є обов'язковим до виконання на території України, на Державний комітет України по земельних ресурсах покладено обов'язок щодо здійснення у складі державного земельного кадастру реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, договорів оренди земельних ділянок. Судом встановлено, що державна реєстрація договору оренди земельної ділянки, підписаного 30 січня 2007 року між ОСОБА_2 (орендодавець) та ФГ "Весна" (орендар) не відбулася. Вказаний договір у Відділі держкомзему у Печенізькому районі Харківської області на момент розгляду справи не зареєстрований. Сторони ці обставини не оспорюють. Таким чином, договір оренди є неукладеним, а відповідач є членом особистого селянського господарства та відноситься до категорії заяйнятого населення.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 17, 50, 160-163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості (61068, м.Харків, вул. Броненосця Потьомкіна, 1а, р/р 37178304900001 в ГУДК у Харківській області, МФО 851011, код за ЄДРПОУ 03491277) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 1672.31 грн (одна тисяча шістсот сімдесят дві гривні) 31 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова у повному обсязі виготовлена 04.03.2011 року.
Суддя Біленський О.О.