Постанова № 14157240, 03.03.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2011
Номер справи
2а/2370/83/2011
Номер документу
14157240
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2011 року Справа № 2а/2370/83/2011

12 год. 40 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Чубар Т.М.,

секретар Кузнецов В.С.,

за участю представника позивача комунального підприємства «Чигиринське»Чигиринської міської ради Демиденка А.Г. за довіреністю № 22 від 17.01.2011р.,

представника відповідача управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області Татаровського В.В. за довіреністю № 2374/07 від 27.05.2010р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Чигиринське»Чигиринської міської ради до управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося комунальне підприємство «Чигиринське»Чигиринської міської ради, в якому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області неправомірними та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків № 364 від 29.12.2010р.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що, по-перше, позивачем постійно проводяться грошові надходження не на сплату щомісячних страхових внесків, як вказано в платіжних дорученнях, а на погашення заборгованості та штрафних санкцій попередніх періодів, що призводить до нарахування чергових штрафних санкцій та негативно впливає на фінансовий стан підприємства, по-друге, протягом визначеного в оскаржуваному в судовому порядку рішенні періоду позивачем авансові платежі в рахунок майбутньої заробітної плати не виплачувались, і, по-третє, відповідачем не враховується також те, що комунальне підприємство «Чигиринське»Чигиринської міської ради не є прибутковою організацією і вся фінансова діяльність закладена в тарифи надання комунальних послуг населенню, які на сьогоднішній день є збитковими, нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що у разі коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. Щодо несплати авансових платежів зі сплати страхових внесків представник відповідача зазначає, що за даними перевірки комунального підприємства «Чигиринське»Чигиринської міської ради загальний розмір несплачених позивачем авансових платежів складає 146692 грн. 47 коп., тому управлінням Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області цілком правомірно у відповідності до п. 7 ч. 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховано позивачу фінансові санкції у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів.

Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№1058-IV від 09.07.2003р. (далі по тексту Закон).

Страхувальниками, що згідно статті 17 Закону, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, зобовязані, окрім іншого нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, а також у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом, подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду є, зокрема роботодавці, в тому числі підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду зазначені вище страхувальники набувають з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду зокрема на підставі відповідної заяви або відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Судом встановлено, що позивач комунальне підприємство «Чигиринське»Чигиринської міської ради зареєстрований як юридична особа Чигиринською районною державною адміністрацією Черкаської області 24.07.2007, ідентифікаційний код 35289128 (довідка з єдиного державного реєстру підприємств та організацій АБ № 309378).

З огляду на викладені вище норми Закону позивач є страхувальником, в розумінні цього Закону, та зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України за реєстраційним номером2324021896.

Обовязок страхувальника (платника страхових внесків) нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, визначено, як зазначалось вище, статтею 17 Закону, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин.

Так, згідно з ч. 6 статті 20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

При цьому, базовим звітним періодом для страхувальників-роботодавців, зокрема підприємств, установ і організацій, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб є календарний місяць.

Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).

Разом з тим, в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід). У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.

У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом. Так, відповідно до п. 7 ч. 9 статті 106 Закону, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, передбачених цим Законом, до страхувальників виконавчими органами Пенсійного фонду застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів.

Як вбачається з матеріалів справи, 29 грудня 2010 року управлінням Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області за участю помічника прокурора КурилоР.О. проведено позапланову перевірку комунального підприємства «Чигиринське»Чигиринської міської ради з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01.12.2009р. по 01.12.2010р., про що складено акт № 45. Відповідний акт ні позивачем, ні помічником прокурора не підписаний.

Під час проведення перевірки встановлено не в повному обсязі сплату позивачем авансових платежів із страхових внесків на загальну суму 146692 грн. 47 коп., чим порушено ч. 6 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За результатами перевірки рішенням № 364 від 29.12.2010р. до комунального підприємства «Чигиринське»Чигиринської міської ради на підставі п.7 ч. 9 статті 106 Закону за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків застосовано фінансові санкції у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 50 відсотків сум несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів в розмірі 73346 грн. 24 коп.

Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що, як зазначалось вище, авансові платежі у вигляді сум страхових внесків підлягають сплаті лише у разі здійснення страхувальником протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до Закону нараховуються страхові внески, одночасно з якими і підлягають до сплати авансові платежі.

Так, згідно статті 19 Закону страхові внески до солідарної системи нараховуються для роботодавця на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці»тощо.

Оскільки заробітний аванс є складовою заробітної плати, що виплачується роботодавцем в рахунок майбутніх платежів, на останній мають нараховуватись страхові внески, однак за умови фактичної виплати останнього.

Так, як вбачається з наданих представником відповідача розрахунково-платіжних відомостей по заробітній платі за грудень 2009 року-листопад 2010 року, протягом зазначеного періоду жодного авансового платежу, на які згідно акту перевірки мали бути нараховані авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, працівникам позивача виплачено не було. Більше того, як зазначає представник позивача, навіть заробітна плата на підприємстві сплачується з затримкою, подекуди навіть не в повному обсязі, що обумовлено скрутним фінансовим становищем комунального підприємства.

Доказів, що б спростовували відсутність сплати авансу працівникам позивача представником відповідача не надано, як і не надано документів, що були покладені в основу висновку про порушення позивачем термінів сплати авансових платежів, викладеного в акті перевірки № 45 від 29.12.2010р.

За таких обставин, враховуючи, що відповідач як субєкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ним рішення, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області в частині застосування до комунального підприємства «Чигиринське»Чигиринської міської ради фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків.

Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків № 364 від 29.12.2010р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь комунального підприємства «Чигиринське»Чигиринської міської ради 3 (три) грн. 40коп. судових витрат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Т.М. Чубар

Повний текст постанови виготовлений 09 березня 2011 року.