Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 лютого 2011 р. № 2-а- 10972/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Заічко О.В.
при секретарі судового засідання - Басовій Н.М.
за участю сторін:
представника позивача Поворознюк О.Ю.,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Харкова
до суб"єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2
Олександровича
простягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державна податкова інспекція у Ленінському районі міста Харкова, звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до суб"єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог, які прийняті судом, просить суд стягнути з відповідача заборгованість по орендній платі за землю у розмірі 7255,20 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач перебуває на обліку в ДПІ у Ленінському районі м. Харкова. 23.07.2007р. ОСОБА_2 до податкової інспекції була подана податкова декларація з орендної плати за землю за дванадцять місяців 2007р., якою він самостійно визначив відповідні суми податкового зобов"язання в розмірі 9106,55 грн. Згідно п. 5.1 ст. 5 Закону України № 2181 податкове зобов"язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації вважається узгодженим з дня подання такої декларації, та не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або в судовому порядку. Задекларована сума податкового зобов"язання в порушення приписів законодавства на теперішній час сплачена до бюджету частково. Крім того зазначив, що згідно ст. 27 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 №2535-ХП, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби. Згідно зі статтею 17 зазначеного закону, податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. А тому строк 1095 день, встановлений для самостійного визначення суми податкових зобов'язань платника податків, починає спливати з моменту виникнення податкового боргу платника податку, а не з моменту подання декларації на поточний рік, якою встановлюється сума податкових зобов'язань зі сплати орендної плати за земельну ділянку. Тобто, строк, протягом якого податкова служба має право на самостійне визначення суми податкового зобов'язання, починає свій перебіг 01.10.2007 року та закінчується 01.10.2010 року.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив позов задовольнити.
У судовому засіданні відповідач заперечував проти задоволення позову з тих підстав, що 24.09.2007р. у зв"язку з неможливості оплачувати в подальшому орендну плату ним було подано заяву на ім"я Харківського міського голови про припинення договору оренди земельної ділянки. Згідно листа Державної податкової адміністрації України від 04.11.2003р. за № 17199/7/24-1117 було надано роз"яснення щодо списання податкового боргу юридичних та фізичних осіб, визнаного безнадійним відповідно до п. 18.2 ст. 18 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ. У зв"язку з цим, з дня узгодження податкового зобов"язання за податковою декларацією орендної плати за землю ділянки державної і комунальної власності щодо нарахування орендної плати за 2007р., а саме з 23.03.2007р. минуло 1095 календарних днів, за цих підстав заборгованість є безнадійною та такою, що підлягає списанню.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що 21.01.1998р. Фрунзенською районною радою м. Харкова проведено державну реєстрацію суб"єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи НОМЕР_2 та останій знаходиться на податковому обліку в ДПІ у Ленінському районі м. Харкова.
Відповідно до пунктів 1, 2 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" ДПІ у Ленінському районі міста Харкова здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) та забезпечує правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків.
Згідно поданої відповідачем до ДПІ у Ленінському районі міста Харкова податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 23.01.2007р. з самостійно нарахованою орендною платою за дванадцять місяців 2007р., згідно договору аренди на суму 9106,55 грн, по якій не було здійснено оплату самостійно визначеної суми податкових зобов"язань з орендної плати за землю у розмірі 7255,20 грн.
Пункт 5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашенні зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вказує, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
В порушення вимог Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачем заборгованість перед бюджетом не погашена в повному обсязі.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби уповноважені державою здійснювати контроль за дотриманням податкового законодавства, правильністю нарахування, повнотою і своєчасністю сплати у бюджет податків, зборів і інших платежів.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", податковий борг, на момент подачі позову, є узгодженим, що підтверджується податковими повідомленнями-рішеннями та деклараціями.
Згідно п.п. 5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки визначені Законом визнається сумою податкового боргу платника податків. На виконання вимог п.п. 6.2.1 ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкова інспекція надіслала відповідачу першу податкову вимогу, якою було повідомлено про суму податкового боргу в розмірі 717,45 грн., та другу податкову вимогу № 2/254 від 13.09.2007р., якою було попереджено про право податкового органу на застосування до товариства заходів направлених на примусове стягнення податкового боргу.
Відповідно до пункту 15.1.1. Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 року, чинного на момент подання адміністративного позову, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Статтею 27 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 №2535-ХП, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби. Згідно зі статтею 17 зазначеного закону, податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними' частками землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом ЗО календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Виходячи з вищезазначеного, можна зробити висновок про те, що строк 1095 днів, встановлений для самостійного визначення суми податкових зобов'язань платника податків, починає спливати з моменту виникнення податкового боргу платника податку, а не з моменту подання декларації на поточний рік, якою встановлюється сума податкових зобов'язань зі сплати орендної плати за земельну ділянку.
Таким чином, строк, протягом якого податкова служба має право на самостійне визначення суми податкового зобов'язання, починає свій перебіг 01.10.2007 року та закінчується 01.10.2010 року.
Вищезазначене також підтверджується положеннями Листа Вищого адміністративного суду України від 10.02.2011р. N 203/11/13-11, відповідно до якого позовні вимоги контролюючого органу, пов'язані зі стягненням податкового боргу з платників податків, повинні пред'являтися протягом 1095 днів з дня виникнення податкового боргу, строк для стягнення податкового боргу починає свій перебіг з дня виникнення податкового боргу, в той час як строк для визначення грошового зобов'язання контролюючим органом відлічується з дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Тобто, на момент подачі позову, дана сума заборгованості відповідачем не була оскаржена в установленому законом порядку, а тому вважається узгодженою та, відповідно до ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", підлягає до сплати протягом тридцяти календарних днів.
Таким чином, у суб"єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 виникла заборгованість перед бюджетом у розмірі 7255,20 грн., яка до теперішнього часу не сплачена та на думку суду підлягає стягненню, як законна та обґрунтована.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Відповідно ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 71, 94, 159, 160163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Харкова до суб"єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з суб"єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 код: НОМЕР_1) на користь держави в особі: Державної податкової інспекції у Ленінському районі Харківської області (юридична адреса: 61052, м. Харків, вул. К. Маркса, буд. 30) заборгованість по орендній платі за землю у розмірі 7255.20 (сім тисяч двісті п"ятдесят п"ять) грн. 20 коп. та перерахувати на розрахунковий рахунок № 31115029700006, одержувач коштів УДК у Ленінському районі м. Харкова, код отримувача 24134120 в установі банку ГУДК у Харківській області, МФО 851011.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 01 березня 2011 року.
Суддя Заічко О.В.