Рішення № 14107135, 28.02.2011, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
28.02.2011
Номер справи
31/1
Номер документу
14107135
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

28.02.11 р. Справа № 31/1

Господарський суд Донецької області, у складі судді Ушенко Л.В., при секретарі судового засідання Павловій Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою

Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк

до відповідача Орендного підприємства „Шахта ім. А.Ф. Засядько”, м. Донецьк

про стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 433427,43грн.

В присутності представників сторін:

від позивача: Висоцький А.С. - довіреність

від відповідача: Котельова К.О. – довіреність

Кулик В.М. – довіреність

В судовому засіданні 21 лютого 2011р. оголошувалась

перерва на 28 лютого 2011р. на 11-00год.

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція в Донецькій області, м. Донецьк звернулась з позовом до Орендного підприємства „Шахта ім. А.Ф. Засядько”, м. Донецьк про стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 433427,43грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що у період з 29.09-18.10.2010р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Донецькій області проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства України на ОП „Шахта ім.. Засядьмо”, в ході якої встановлено, що підприємство здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у період з 08.07.2008р. по 27.02.2010р., що є порушенням ст..11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”. Відповідно до „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затв. Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995р. за №38 і зареєстрованої в Міністерстві України від 29.05.1995р. №157/693 та Методики розрахунків розмірів відшкодування збитків, що заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затв. Наказом Мін природи від 10.12.2008р. №639, зареєстровану в Міністерстві юстиції 21.01.09р. за №48/16064розрахована шкода, яка була заподіяна державі в результаті порушення природоохоронного законодавства у сумі 433427,43грн.

Відповідач надав відзив на позов згідно якого проти позову заперечує. Відповідач зазначає, що розрахунки потужності викидів забруднюючих речовин по джерелах або речовинах, які не мають дозволу на викид, ведуться на основі потужності фактичного викиду, визначеної інструментальними вимірами. При цьому час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту оформлення дозволу на викид. Таким чином, задля встановлення розміру збитків позивач зобов’язаний був визначити наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря шляхом використання результатів безпосередніх вимірів викидів в атмосферне повітря, а також шляхом відбору і аналізу проб забруднюючих речовин у викидах від стаціонарних джерел забруднення до діючих методик. Натомість, як зазначає відповідач, розмір збитків був встановлений позивачем лише на підставі перевірки статистичного звіту без використання результатів безпосередніх вимірів (інструментальних, інструментально-лабораторних, індикаторних) викидів в атмосферне повітря та без відбору і аналізу проб забруднюючих речовин у викидах, що, на думку відповідача, є неправомірним. Також відповідач наголошує на тому, що ним було вжито всіх заходів задля отримання дозволу.

В судовому засіданні представником позивача надані додаткові письмові пояснення щодо розрахунку розміру відшкодування збитків, в яких позивач зазначає, що розрахунок відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин від джерел викиду в атмосферу ОП „Шахта ім. О.Ф. Засядька” за період з 08.07.2008 по 27.02.2010р. проводився на підставі інформації, яка була надана підприємством листом від 15.10.2010 №5/2032. Відповідно до вимог Закону України „Про охорону атмосферного повітря” за період з 08.07.2008р. (момент виявлення порушення, зафіксований в акті перевірки відповідно до вимог ст.7 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”) до 27.02.2010 (отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря №1410136900-81 з терміном дії – з 27.02.2010 до 27.02.2015) підприємству було пред’явлено позов на відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин за зазначений період. Кількість наднормативних викидів в атмосферне повітря визначалась за різними методиками, які були чинні протягом періоду за який ОП „Шахта ім. О.Ф. Засядька” не отримувало дозвіл. Термін роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначався з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, підтвердженого даними контрольної перевірки, з урахуванням фактично відпрацьованого часу згідно з вимогами п.6.2 Методики №38 та п.п. 3.11, 3.12. Через ідентичність підходу до визначення часу роботи джерела в режимі наднормативного викиду (з моменту виявлення порушення до моменту оформлення дозволу на викиди) Методик 338 та №639 розрахунок відшкодування збитків проводився з розбивкою по роках через різні значення коефіцієнту, що залежить від рівня забруднення атмосферного повітря населеного пункту і забруднюючою речовиною.

Відповідачем надані додаткові письмові пояснення, в яких відповідач зазначає, що основним спірним моментом є момент виявлення Інспекцією порушення: наднормативні викиди (без відповідного дозволу) від певних джерел виділення забруднюючих речовин (котельні гаражу центрального промислового майданчику та печі пекарні). Відповідач зазначає, що в акті перевірки від 08.07-28.07.2008 зазначено лише одне, що певні джерела виділення забруднюючих речовин не внесені до дозволу №174846 від 12.09.2005 та від 30.12.2005, не зазначено, що ці джерела працювали (або не працювали) на момент проведення перевірки.

Технічна фіксація судового засідання не здійснювалась за узгодженим клопотанням представників сторін.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, присутнього в судовому засіданні, встановив наступне.

У період з 08.07.2008 до 28.07.2008 Державною екологічною інспекцією в Донецькій області була проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства орендного підприємства „Шахта ім. О.Ф. Засядька", за результатами якої був складений акт.

В результаті проведеної перевірки були виявлені джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що не були внесені до дозволу на викиди забруднюючих речовин від 12.09.2005 № 174846 з терміном дії до 01.07.207 (термін дії подовжений листом Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області від 23.01.2007 № 13-373 на термін до 01.04.2008), а саме - котельня гаражу центрального промислового майданчика та пекарня, що має в своєму складі 3 джерела викиду № 77 (димова труба стрічкової печі пекарні, № 79 димова труба котельні пекарні, № 81 труба конвекційної печі). Підприємству був виданий припис про отримання дозволу на викиди.

За результатами перевірки, проведеної 20.10.2009-09.11.2009 у відповідному акті було зафіксовано, що термін дії дозволу №174846 подовжений листом Мінприроди України від 16.12.2008 № 17581/11/10-08 до 31.12.2009. Дозвіл на викиди від джерел, які не внесені до діючого дозволу №174846 не отриманий. Підприємству був виданий припис про отримання дозволу на викиди та надання в термін до 10.01.2010 довідки про маси наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел. Протягом 2010 року припис про падання даних для проведення розрахунку відшкодування збитків ОП „Шахта ім. О. Ф. Засядька" не був виконаний.

При проведенні перевірки 28.09.2010 - 18.10.2010 було встановлено, що в 2009 році ТОВ „ДМС-Екологія" виконана інвентаризація викидів та розроблені документи у яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Інструментальні виміри проведені ТОВ „Донецьк-екологія" (свідоцтво про атестацію № ВЛ-693/08 видане 12.02.2008, чинне до 13.02.2013). Відповідно до п. 2.5.5 Інструкції про зміст та складання звіту проведення Інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві, затверджений наказом Мінекобезпеки України від 10.02.1983 №7, зареєстрованого в Мін'юсті 15/03/1995 за № 61/597 первинні матеріали результатів вимірів були додані до проведеної інвентаризації.

Необхідні для проведення розрахунку відшкодування збитків дані були надані підприємством (інформація від 15.10.2010 № 5/2032 за підписом Генерального директора П.Е. Філімонова).

Згідно матеріалів справи дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за №1410136900-81 Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області відповідачу був виданий 27 лютого 2010р.

Господарський суд вважає, що вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області щодо стягнення шкоди в сумі 433427,43грн., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ОП «Шахта ім..О.Ф. Засядька» з 08.07.2008р. по 27.02.2010р. підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Державна екологічна інспекція в Донецькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, яка в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ).

Відповідно до п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387) вона здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей тощо.

При здійсненні державного контролю, інспекція має право (п.5 Положення про інспекцію) перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” від 25.06.1991р. № 1264/ХІІ (зі змінами та доповненнями) використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначені Законом України “Про охорону атмосферного повітря” від 16.10.1992 р. № 2707-XII (зі змінами та доповненнями).

Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Як вбачається з матеріалів справи дозвіл у відповідача з 2008р.-2010р. був відсутній. Такий дозвіл підприємство отримало 27.02.2010р.

Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.

Розрахунок відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин від джерел викиду в атмосферу ОП „Шахта ім. О.Ф. Засядька” за період з 08.07.2008 по 27.02.2010р. проводився на підставі інформації, яка була надана підприємством листом від 15.10.2010 №5/2032. Відповідно до вимог Закону України „Про охорону атмосферного повітря” за період з 08.07.2008р. (момент виявлення порушення, зафіксований в акті перевірки відповідно до вимог ст.7 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”) до 27.02.2010 (отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря №1410136900-81 з терміном дії – з 27.02.2010 до 27.02.2015) підприємству було пред’явлено позов на відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин за зазначений період.

Порядок обчислення збитків за період з 08.07.08р. по 01.02.9р. визначався відповідно до „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затв. наказом Мінекобезпеки України від 18.05.95р. №38 (зар. в Мін’юсті за №157/693 від 29.05.95р.), діяла до з 01.02.2009р. та згідно „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, яка затверджена Мінприроди України від 10.12.2008р. №639 і зареєстрованої в МЮ за №41/16064 від 21.01.2009р. за період з 01.02.09р. по 27.02.10р.

Доводи відповідача викладені у відзиві та письмових поясненнях (вх№0241/5909 від 15.02.11р.) судом не приймаються як обґрунтовані, оскільки при проведенні перевірок в 2008р., 2009р., 2010р. були зафіксовані порушення вимог природоохоронного законодавства, оскільки з 2008р. підприємство здійснювало викиди із джерел забруднюючих речовин в атмосферне повітря без отримання дозволу, що відповідно до законодавства є понаднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферу і час роботи таких джерел в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, а саме з 08.07.2008р. по 27.02.10р.

Судові витрати у справі покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 33, 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 40, 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 32-33,43,49,82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк до відповідача Орендного підприємства „Шахта ім. А.Ф. Засядько”, м. Донецьк про стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 433427,43грн. – задовольнити.

Стягнути з Орендного підприємства «Шахта ім.. А.Ф. Засядько» (83054, м. Донецьк, вул. Засядько, 9а, п/р 26002959968797 в Донецькій філії ПУМБ м. Донецька, МФО 335537, ЄДРПОУ 00174846) на користь спеціального фонду місцевого бюджету Донецької міської ради (м. Донецьк, п/р 33112331700002 ГУДКУ Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 23977045, КБК 24062100) збитки, заподіяні державі в сумі 433427,43грн.

Стягнути з Орендного підприємства «Шахта ім.. А.Ф. Засядько» (83054, м. Донецьк, вул. Засядько, 9а, п/р 26002959968797 в Донецькій філії ПУМБ м. Донецька, МФО 335537, ЄДРПОУ 00174846) на користь Державного бюджету України державне мито у сумі 4334,27грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00грн.

Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня підписання повного тексту рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Ушенко Л.В.

Повний текст рішення складено та підписано 09 березня 2011р.