Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.19
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 січня 2011 року Справа № 2а-5702/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Захарової О.В.
при секретарі судового засідання: Білоконі Д.І.
за участю сторін:
прокурора: Грека М.В. (посвідчення від 08.10.2010 № 1068)
представника позивача: Шохи С.Є. (довіреність від 04.01.2011 № 10/122-3440)
представника відповідача:Стреляної Л.І. (довіреність від 30.12.2010 № 01/4-10-925)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом прокурора м. Первомайську Луганської області в інтересах держави в особі Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу шахта «Гірська» про стягнення підвищеної плати за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів в сумі 1624 048,48 грн.,
ВСТАНОВИВ:
22 липня 2010 року прокурор м. Первомайська в інтересах держави в особі територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу шахта «Гірська» про стягнення підвищеної плати за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів в сумі 1624 048,48 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що, при проведенні комплексної перевірки ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів ВП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області виявило нераціональне використання вугілля на опалювальний період 2451,69 тону (26,4% від загального споживання) на загальну суму 812024,24 грн., що підтверджено актом комплексної перевірки № 15-012/100 від 31.05.2010. Відповідно до абз. 13 п. 4 «Положення про Державну інспекцію з енергозбереження», затвердженого Постановою КМУ від 29.06.2000 № 1039 «Питання Державної інспекції з енергозбереження» та наказу Держкоменергозбереження №64 від 04.08.2000, територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області була складена постанова про застосування підвищеної плати за нераціональне використання палива та інших паливно-енергетичних ресурсів №15-12/100-1 від 31.05.2010.
У звязку з тим, що сума економічних санкцій ВП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» протягом тридцяти днів після винесення постанови №15-12/100-1 від 31.05.2010 про застосування економічних санкцій (підвищеної плати за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів) не сплачена, прокурор просить стягнути її в судовому порядку.
Ухвалою суду від 06 жовтня 2010 року провадження у справі № 2а-5702/10/1270 за позовом прокурора м. Первомайська в інтересах держави в особі територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу шахта «Гірська» про стягнення підвищеної плати за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів в сумі 1624 048,48 грн. було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі № 2а-7550/10/1270 за позовом державного підприємства «Первомайськвугілля» до територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області про визнання недійсною постанови про застосування економічних санкцій № 15-12/10-1 від 31.05.2010 (а.с. 66-67).
04 січня 2010 року ухвалою суду провадження у адміністративній справі № 2а-5702/10/1270 за позовом прокурора м. Первомайська в інтересах держави в особі територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області до державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу шахта «Гірська» про стягнення підвищеної плати за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів в сумі 1624 048,48 грн., поновлено (а. с. 71).
У судовому засіданні прокурор і представник позивача позов підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеним у позові, пояснили, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09.11.2010 у справі № 2а-7550/10/1270 позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог про визнання недійсною та скасування постанови про застосування економічних санкцій № 15-12/100-1 від 31.05.2010, тобто рішення про застосування санкцій визнано судом законним та сума санкцій, визначена у постанові, підлягає стягненню. Просили позов задовольнити в повному обсязі і стягнути з державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу шахта «Гірська» підвищену плату за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів в сумі 1624 048,48 грн.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, суду пояснив, що вважає постанову Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження незаконною, а судове рішення від 09.11.2010 у справі № 2а-7550/10/1270 про визнання недійсною та скасування постанови про застосування економічних санкцій № 15-12/100-1 від 31.05.2010, таким, що винесене з порушенням норм матеріального права. Зазначив. Що судове рішення до суду апеляційної інстанції не оскаржено. Просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення прокурора і представників сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Відповідно до статті 25 Закону України від 01 липня 1994 року № 74/94-ВР «Про енергозбереження» завданням контролю у сфері енергозбереження є забезпечення додержання норм законодавства про енергозбереження всіма державними органами, юридичними та фізичними особами.
Державний контроль у сфері енергозбереження відповідно до статті 26 Закону України від 01 липня 1994 року № 74/94-ВР «Про енергозбереження» здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України. Державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.
Згідно із Положенням про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 року № 1039 (далі - Положенням), державна інспекція з енергозбереження (далі - Інспекція) є урядовим органом державного управління, що діє у складі НАЕР і йому підпорядковується.
Інспекція:
- у межах своєї компетенції бере участь у реалізації державної політики та здійснює державний контроль у сфері енергозбереження;
- здійснює контроль шляхом проведення комплексних перевірок стану обліку паливно-енергетичних ресурсів, що витрачаються для:
1) виробництва продукції;
2) надання послуг населенню (електро-, водо-, тепло-, газопостачання); видобування, переробки, виробництва, транспортування, зберігання та споживання зазначених ресурсів;
- здійснює контроль за впровадженням енергозберігаючих технологій та теплоізоляційних матеріалів під час будівництва і реконструкції підприємств, об'єктів житлово-цивільного призначення незалежно від форми власності.
Інспекція за Положенням має право:
- складати протоколи, акти перевірок та видавати обов'язкові для виконання приписи стосовно усунення порушення норм законодавства у сфері енергозбереження під час видобування, переробки, виробництва, транспортування, зберігання та споживання паливно-енергетичних ресурсів;
- застосовувати економічні санкції до підприємств відповідно до законодавства у разі виявлення фактів перевитрати ними зазначених ресурсів унаслідок неефективного (марнотратного) їх використання;
Згідно із пунктом 9 Положення Інспекція для реалізації покладених на неї завдань утворює за погодженням з Головою НАЕР територіальні органи у межах граничної чисельності працівників Інспекції.
Судом встановлено, що 31 травня 2010 року територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області провело по відокремленому підрозділу шахта «Гірська» державного підприємства «Первомайськвугілля» планову перевірку стану використання паливно-енергетичних ресурсів, за результатами якої складено акт № 15-12/100 (а.с. 6-23).
В результаті проведеної перевірки (розділ 11 акта від 31.05.2010 № 15-12/100), серед іншого, було встановлено, що за опалювальний період 2009-2010 років виявлено нераціональне (марнотратне) використання вугілля за опалювальний період у розмірі 2451,69 т (26,4% від загального споживання) (а.с. 23).
Акт перевірки від 31 травня 2010 року № 15-12/100 підписаний директором ВП Шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» та головним енергетиком підприємства 02 червня 2010 року без заперечень та зауважень (а.с. 28).
У відповідності із статтею 27 Закону України від 01 липня 1994 року № 74/94-ВР «Про енергозбереження» відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження несуть особи, винні у використанні паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушенні інших вимог щодо раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів (пункт «є»).
Згідно з розділом II Додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 02 вересня 1993 року № 699 «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві» за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата. Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картками, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.
Згідно із Порядком здійснення державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 жовтня 2008 року № 935:
- у разі прийняття рішення про застосування економічних санкцій, передбачених Законом України «Про енергозбереження», та за наявності підстав для їх застосування, визначених зазначеним Законом, видається постанова, яка підписується начальником Інспекції або уповноваженим ним керівником її територіального органу (п. 8);
- постанова складається у двох примірниках, один з яких залишається в Інспекції чи її територіальному органі, а другий у п'ятиденний строк видається керівникові або уповноваженому представнику юридичної особи під розписку чи надсилається рекомендованим листом (п. 9);
- постанову може бути оскаржено в порядку, установленому Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»(п. 10);
- юридична особа повинна сплатити кошти в обсязі, визначеному постановою, не пізніше ніж протягом тридцяти днів після її надходження, а у разі оскарження - не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після прийняття рішення про залишення скарги без задоволення (п. 11);
- юридична особа зобов'язана у п'ятиденний строк після внесення платежу письмово повідомити Інспекцію чи її територіальний орган про сплату коштів та подати копію платіжного доручення (п. 12);
- постанова вважається такою, що виконана, після надходження інформації про зарахування коштів (п. 13);
- у разі несплати коштів у зазначений строк їх сума стягується в судовому порядку (п.14).
Постанову територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області від 31 травня 2010 року № 15-12/100-1 про застосування економічних санкцій (підвищеної плати за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів) у розмірі 1624048,48 грн. відповідачем оскаржено в судовому порядку.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року у справі № 2а-7550/10/1270, у задоволенні адміністративного позову державного підприємства «Первомайськвугілля» до територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області про визнання недійсною постанови про застосування економічних санкцій № 15-12/10-1 від 31.05.2010 відмовлено повністю.
Постанова у адміністративній справі № 2а-7550/10/1270 не була оскаржена в апеляційному порядку та згідно ст. 254 КАС України є такою, що набрала законної сили.
Статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обовязковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Згідно із частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача, оскільки постанова територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області від 31 травня 2010 року № 15-12/100-1 про застосування економічних санкцій (підвищеної плати за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів) у розмірі 1 624048,48 грн., у судовому порядку визнана законною та обґрунтованою, на момент розгляду справи є чинною.
За таких підстав, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 24 січня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 28 січня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 17, 18, 72, 94, 158-163, 167, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі шахта «Гірська» (і.к. 32320597, 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, 18-а) підвищену плату за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в сумі 1624048,48 грн. (один мільйон шістсот двадцять чотири тисячі сорок вісім гривень 48 копійок) в доход Державного бюджету України (р/р 31115106500002, код ЗКПО 24045556, МФО 804013, банк УДК в Луганській області в ГУДКУ у Луганській області, одержувач Державний бюджет м. Луганськ, код одержувача 23030300).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складений і підписаний 28 січня 2011 року.
СуддяО.В. Захарова