Постанова № 14105989, 22.02.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2011
Номер справи
2а-13866/10/0570
Номер документу
14105989
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 лютого 2011 р. справа № 2а-13866/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Шальєвої В.А.

при секретарі

Хоперія А.В.

за участю представника позивача Турти В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку по вул. 50 Гвардійської девізії, 17 адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька до субєкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_3 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція у Кіровському районі м. Донецька звернулась до суду з позовом до субєкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_3 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій.

В обґрунтування позову зазначає, що податковим органом12.02.2010 р. була проведена перевірка відповідача щодо дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимоги з регулювання субєктами обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензії. В ході перевірки встановлено порушення п. 1, 2, 11, 12, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, п. 2.6 Положення ведення касових операцій в національній валюті України.

За результатами перевірки складено акт № 0102/05/99/23/НОМЕР_1 від 13.02.2010 року. На підставі вищевказаного акту податковим органом було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000642330 від 15.03.2010 року на загальну суму 29608,55 грн. Просить стягнути з відповідача штрафні (фінансові) санкції.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідач до судового засідання не прибув, про час та розгляд судового розгляду повідомлявся належним чином, що підтверджується розпискою про передачу судової повістки. За таких обставин суд визнав можливим розглянути справу за відсутністю відповідача, на підставі наявних в справі доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Податкового кодексу України, цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2011 року.

Пунктом 2 Кодексу визнано такими, що втратили чинність з 1 січня 2011 року, зокрема Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», тощо.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, при прийнятті рішення судом застосовуються норми законів, що діяли на момент правопорушення.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 зареєстрований в субєкта підприємницької діяльності-фізичної особи виконавчим комітетом Донецької міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності фізичної особи від 20.03.2002 р.(а.с. 5).

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, функцію подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Позивач Державна податкова інспекція у Кіровському районі м. Донецька є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.

Згідно із ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Позивачем 12.02.2010 року була проведена перевірка відповідача за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків на товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензії.

За результатами перевірки податковим органом складений акт № 0102/05/99/НОМЕР_1 від 13.02.2010 року (а.с. 8-9), яким встановлено, в тому числі, порушення відповідачем п 1, 2, 11, 12, 13 ст. 3, ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, п. 2.6 Положення ведення касових операцій в національній валюті України, а саме не проведення роз0рахункових операцій з продажу товарів за готівкові кошти у сфері роздрібної торгівлі у сумі 6,30 грн. через реєстратора розрахункових операцій; невидача розрахункового документу на руки споживачеві; невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів згідно денного Х-звіту по реєстратору розрахункових операцій на суму 281,10 грн.; не ведення обліку товарів у встановленому порядку за місцем їх зберігання та реалізації відповідно до вимог щодо повноти оприбуткування товарів; не оприбуткування готівкових коштів у книзі обліку розрахункових операцій, а саме у КОРО № 0565002241/1р відсутні записи про оприбуткування готівкових коштів проведених розрахункових операцій за 04.02.2010 року на суму 600,80 грн., 05.02.2010 року на суму 574,90 грн., 06.02.2010 р. на суму 236,50 грн., 07.02.2010 р. на суму 861 грн., 08.02.2010 р. на суму 563,01 грн., 09.02.2010 р. на суму 729,40 грн., 10.02.2010 р. на суму 438,20 грн., на суму 11.02.2010 р. на суму 436,10 грн.

На підставі висновків актів перевірки податковим органом було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.02.2010 року № 0000642330, яким до відповідача застосовані штрафні санкції в розмірі 29608,55 грн. (а.с. 7).

Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій отримані відповідачем, у адміністративному чи судовому порядках не оскаржено, відомості про його скасування або визнання недійсними в матеріалах справи відсутні.

Відповідно до положення пунктів 1, 2, 11, 12, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років;

проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;

вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг);

забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Відповідальність за зазначені порушення передбачені п. 1, 4, 5, 6 ст. 17 цього Закону, відповідно до яких за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки (50 грн.):

п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості (85 грн.).

Відповідно до ст. 20, 21 Закону, до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

До суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Штрафна санкція складає 6642 грн)

Статтею 22 Закону встановлено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Згідно із статтею 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Відповідно до положення пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. N 637, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за N 40/10320, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Відповідальність за зазначені порушення передбачені п. 1 ст. 3 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», яким установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Таким чином, відповідно до висновку за актом перевірки, за вищевказаних норм діючого законодавства, сума штрафної санкції становить 29608,55 грн.

Оскільки відповідачем у встановлений законом строк штрафні (фінансові) санкцій сплачені не були, суд з урахуванням приведених норм діючого законодавства приходить до висновку про необхідність стягнення з субєкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_3 суми санкцій у розмірі 29608,55 грн. до Державного бюджету України.

Відповідачем до суду направлено клопотання про розстрочення виконання постанови, в обґрунтування зазначає, що є інвалідом третьої групи та не має ніякого прибутку окрім пенсії. Просить розстрочити виконання постанови за графіком щомісячного погашення боргу у розмірі 500 грн. щомісячно до повного його погашення.

У відповідності до ст. 263 КАС України, За наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. У разі прийняття рішення про відстрочення чи розстрочення виконання постанови в адміністративній справі суд змінює строк подання суб'єктом владних повноважень звіту про виконання такої постанови.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що заява субєкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_3 про розстрочення виконання постанови підлягає задоволенню, а саме розстроченню постанови строком на 60 місяців за графіком: з 1 березня 2011 р. по 1 лютого 2016 р. включно в розмірі 500 грн. щомісячно, а 1 березня 2016 р. в сумі 108,55 грн.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем-фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька до субєкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_3 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій задовольнити.

Стягнути з субєкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_3 на користь державного бюджету України (р/р 31119104700007, одержувач Державний бюджет УДК у Кіровському районі м. Донецька, ЄДРПОУ 34687153, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код платежу 21080900) суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 29608 (двадцять девять тисяч шістсот вісім) грн. 55 коп.

Розстрочити виконання постанови про стягнення з субєкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_3 на користь Державного бюджету суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 29608 (двадцять девять тисяч шістсот вісім) грн. 55 коп. строком на шістдесят місяців, починаючи з 1 березня 2011 р. по 1 лютого 2016 р. включно в розмірі 500 грн. щомісячно, а 1 березня 2016 р. в сумі 108,55 грн.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Шальєва В.А.