Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 лютого 2011 р. справа № 2а/0570/2171/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Буряк І. В.
при секретаріБеспалько Г.Г.
за участю представників сторін:
позивача:Лисак Т.Г. (дов.)
відповідача:Рибалка О.М. (дов.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Державного підприємства «Добропіллявугілля»
до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень № 0005031540/0 від 26.11.2010 року на суму 50% штрафної санкції у розмірі 8,47 грн., № 0005041540/0 від 26.11.2010 року на суму 50% штрафної санкції у розмірі 345,46 грн.
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Добропіллявугілля» звернулось до суду з адміністративним позовом до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2010р. провадження у справі було відкрито.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 лютого 2011р. позовні вимоги були розєднані у самостійні провадження.
Відповідно до протоколу розподілу справи між суддями від 08.02.2011р. справа в частині позовних вимог Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень № 0005031540/0 від 26.11.2010 року на суму 50% штрафної санкції у розмірі 8,47 грн., № 0005041540/0 від 26.11.2010 року на суму 50% штрафної санкції у розмірі 345,46 грн. передано на розгляд судді Буряк І.В. за № 2а/0570/2171/2011.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неправомірний перерозподіл відповідачем платежів на погашення податкового боргу, внаслідок чого до ДП «Добропіллявугілля» застосовані штрафні санкції за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобовязання.
В судовому засіданні від 24.02.2011р. представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Письмових заперечень на позовну заяву до матеріалів справи № 2а/0570/2171/2011 не надано.
У судовому засіданні від 24.02.2011р. представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, вважаючи, що відповідно до вимог пп. 7.7. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», при наявності податкового боргу він погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а тому Добропільська ОДПІ правомірно, на підставі діючого законодавства, здійснила нарахування штрафних (фінансових) санкцій згідно норми пп. 17.1.7. п.17 ст. 17 вказаного вище Закону України.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
Добропільською ОДПІ проведена невиїзна документальна (камеральна) перевірка з питання порушення граничних термінів сплати до бюджету самостійно задекларованих та узгоджених сум податкових зобовязань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, комунального податку ДП «Добропіллявугілля» за період з 06.11.2009р. по 29.10.2010р., за наслідками якої складений відповідний Акт перевірки від 15.11.2010р. №1266/15-1/32186934.
Згідно висновків вказаного Акту, встановлено порушення граничних термінів сплати до бюджету збору за забруднення навколишнього природного середовища по коду платежу: 8550080215 м. Білезерське, всього у загальній сумі 733,28 грн., у тому числі із затримкою від 30 до 90 днів 42,37 грн., із затримкою понад 90 днів у сумі 42,37 грн., із затримкою понад 90 днів у сумі 690,91 грн.
На підставі Акту перевірки від 15.11.2010р. №1266/15-1/32186934 Добропільською ОДПІ прийняті наступні податкові повідомлення-рішення:
- №0005031540/0 від 26.11.2010р., яким позивачу визначено штрафну санкцію (у розмірі 20%) зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 8,47 грн. на підставі підпункту 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»;
- №0005041540/0 від 26.11.2010р. яким позивачу визначено штрафну санкцію (у розмірі 50%) зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 345,46 грн. на підставі підпункту 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Позивач надав платіжне доручення № 584 від 20.05.2010р. на суму 68076,68 грн. із призначення платежу - збір за забруднення навколишнього природного середовища за перший квартал 2010р., та платіжне доручення № 1832 від 30.07.2010р. на суму 1998,99 грн. із призначення платежу - збір за забруднення навколишнього природного середовища за другий квартал 2010р.
Із співставлення даних описової частини Акту перевірки від 15.11.2010р. №1266/15-1/32186934, наданих позивачем платіжних доручень № 584 від 20.05.2010р. на суму 68076,68 грн., №1832 від 30.07.2010р. на суму 1998,99 грн. та наданих відповідачем облікових карток платника - ДП «Добропіллявугілля» вбачається, що відповідач самостійно змінив призначення платежів за вказаним платіжними дорученнями та направив їх на погашення недоїмки зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за зазначеними в Акті перевірки від 10.11.2010р. №1243/15-1/26319503 розрахунками №9001731295 від 06.11.2009р. за 9 місяців 2009р. та №9001561746 від 07.05.2010р. за 2009р., внаслідок чого у позивача настав обов'язок сплатити штраф за несплачену протягом граничних строків узгодженої суми податкового зобовязання.
Вказані обставини сторонами у справі не спростовуються.
Копії зазначених документів наявні у матеріалах справи.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до підпункту 5.3.1. п. 5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації. При цьому, відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.1 статті 5 наведеного Закону, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Згідно пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) у рівних пропорціях.
Згідно підпункту 17.1.7. пункту 17.1, ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених зазначеним Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, у розмірі пятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, на підставі викладеного, вбачається обовязок платника податків здійснювати погашення податкового боргу у разі його виникнення у порядку черговості.
Вказаному обовязку кореспондує передбачене названим законом зобовязання платника податків сплатити штраф за непогашення протягом граничних строків узгодженої суми податкового зобовязання, який наступає тільки після самостійного погашення таким платником суми податкового боргу.
Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р., № 509-XII (із врахуванням змін та доповнень) передбачено, що саме ним визначається статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.
Так, зокрема ст.ст. 8, 11 даного Закону наведено вичерпний перелік прав та функцій податкових органів, за змістом яких право самостійно погашати податкові зобовязання платника податків шляхом зміни призначення платежу, у податкових органів - відсутнє.
Таким чином, суд приходить до висновку, що зміна призначення платежу за наданими до матеріалів справи платіжними здійснена податковим органом поза межами наданих законодавством повноважень, а тому, Добропільською ОДПІ протиправно нараховані штрафні (фінансові) санкції відповідно до норми підпункту 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції задовольнити повністю.
Визнати недійсними податкові повідомлення-рішення № 0005031540/0 від 26 листопада 2010 року та № 0005041540/0 від 26 листопада 2010 року.
2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 24 лютого 2011 року, повний текст виготовлено 1 березня 2011 року.
4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягомдесяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Буряк І. В.