Постанова № 14103407, 02.03.2011, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
02.03.2011
Номер справи
45/234б
Номер документу
14103407
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

02.03.2011 р. справа № 45/234б

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:

суддівЗапорощенка М.Д.

Дучал Н.М. , Калантай М.В. за участю представників сторін:

від скаржника:Понасенкова О.М., за довіреністю

Якущенко Л.І., за довіреністю

від боржника:Сіткевич Є.П., за довіреністю

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Донецька на Постанову господарського суду Донецької області

від02.12.10року

у справі№ 45/234б (суддя Плотніцький Б.Д.)

за заявою боржникаТовариства з обмеженою відповідальністю "SDS" м.Донецьк

провизнання банкрутом В С Т А Н О В И В:

Постановою господарського суду Донецької області від 02.12.2010р. визнано банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю „SDS”, м.Донецьк (ЄДРПОУ30600440), що зареєстроване за адресою: 83037, м. Донецьк, Кіровський район, вул.Кірова, б.90.

Відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю „SDS”, м.Донецьк (ЄДРПОУ30600440) голову ліквідаційної комісії Голобородько Сергія Олександровича, що мешкає за адресою: 83015, АДРЕСА_1 (паспорт серія НОМЕР_1, виданий Волноваським РВ УМВС України в Донецькій області 12.08.1998р., ідентифікаційний номер НОМЕР_2).

Приписано ліквідатору:

- у 10 денний термін опублікувати оголошення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури в офіційних друкованих органах, з зазначенням відомостей, передбачених п. 5 ст. 23 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”;

- до закінчення ліквідаційної процедури представити до суду звіт та ліквідаційний баланс з доданими документами, передбаченими ст. 32 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Постанова суду мотивована тим , що боржник не має достатніх активів та грошових коштів, наявних на відкритому банківському рахунку, достатніх для погашення кредиторської заборгованості.

Державна податкова інспекція у Кіровському районі м.Донецька, не погоджуючись з Постановою господарського суду, звернулася з апеляційною скаргою про її скасування , так як вважає, що дану Постанову прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що ТОВ „SDS” м.Донецьк зареєстровано як платник податків у ДПІ у Кіровському районі м.Донецька. Станом на 15.12.10р. загальна заборгованість ТОВ „SDS” м.Донецьк перед бюджетом складає 1417045,23грн. При цьому , посилається на те , що відповідно до приписів ст. 111Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та п. 8.2 Порядку обліку платників податків, зборів (обовязкових платежів), підприємству , з метою проведення позапланової документальної перевірки , було спрямовано листа про необхідність надання ліквідаційного балансу, звітності з податку на прибуток та ПДВ, остаточної звітності по податкам. Витребувані документи до ДПІ не надходили.

Боржник , Товариство з обмеженою відповідальністю «SDS»м. Донецьк, у відзиві б/н від 02.03.11р. та представник боржника в судовому засіданні проти вимог та доводів скаржника заперечує , вважає їх необґрунтованими .

Згідно зі ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не звязаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення повноважних представників сторін , що були присутні в судовому засіданні , судова колегія встановила.

Ухвалою від 19.11.2010р. за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю „SDS”, м.Донецьк (ЄДРПОУ30600440) господарським судом Донецької області відносно нього порушена справа про банкрутство по ст. 51 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Постановою господарського суду Донецької області від 02.12.2010р. визнано банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю „SDS”, м.Донецьк (ЄДРПОУ30600440), що зареєстроване за адресою: 83037, м. Донецьк, Кіровський район, вул.Кірова, б.90.

Відкрито ліквідаційну процедуру та призначити ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю „SDS”, м.Донецьк (ЄДРПОУ30600440) голову ліквідаційної комісії Голобородько Сергія Олександровича, що мешкає за адресою: 83015, АДРЕСА_1 (паспорт серія НОМЕР_1, виданий Волноваським РВ УМВС України в Донецькій області 12.08.1998р., ідентифікаційний номер НОМЕР_2).

Приписано ліквідатору:

- у 10 денний термін опублікувати оголошення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури в офіційних друкованих органах, з зазначенням відомостей, передбачених п. 5 ст. 23 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”;

- до закінчення ліквідаційної процедури представити до суду звіт та ліквідаційний баланс з доданими документами, передбаченими ст. 32 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, заслухавши пояснення та доводи повноважних представників сторін, що були присутні в засіданні суду, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку про не обґрунтованість апеляційної скарги, та відповідність оскарженого судового акта зі справи вимогам чинного законодавства та обставинам справи з таких підстав.

Згідно зі ст.41 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом , з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" .

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" неплатоспроможність - це неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку їх сплати грошові зобов'язання перед кредиторами, зокрема із заробітної плати, а також виконати зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) не інакше, як через відновлення платоспроможності.

Як вбачається з матеріалів справи , та про це вже було позначено вище , боржник , Товариство з обмеженою відповідальністю „SDS”, м.Донецьк звернулось до господарського суду Донецької області про визнання боржника банкрутом в порядку ст. 51 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ” .

Статтею 51 Закону визначені особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником.

Відповідно до частини 1 статті 51 Закону, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Згідно з частиною 4 статті 105 Цивільного кодексу України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.

Комісія вживає усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.

За приписами частини 1 статті 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду.

Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

За змістом частини 5 статті 60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, вбачається, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.

Отже, враховуючи вищезазначені вимоги закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами статті 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу. Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого статтею 105 ЦК України.

Як вбачається із матеріалів справи, 05.08.10р. засновниками Товариства з обмеженою відповідальністю „SDS”, м.Донецьк було прийнято рішення ( протокол № 05/08-10 ) , у звязку з критичною ситуацією, що виникла на підприємстві за відсутності коштів для оплати боргових зобовязань, ліквідувати ТОВ „SDS”, м.Донецьк відповідно до Статуту та діючого законодавства України.

Матеріалами справи підтверджується, що на виконання вимог ст.25 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в ході ліквідаційної процедури ліквідатором проведені заходи, направлені на виявлення кредиторів, майна банкрута та погашення кредиторської заборгованості.

10.08.2010р. в Бюлетені державної реєстрації була здійснена публікація оголошення про ліквідацію Товариства з обмеженою відповідальністю „SDS”, м.Донецьк (ЄДРПОУ30600440) за рішенням засновників та створення ліквідаційної комісії.

Товариством з обмеженою відповідальністю „SDS”, м.Донецьк (ЄДРПОУ30600440) була направлена заява Державній податковій інспекції у Кіровському районі м.Донецька про припинення платника податків у звязку з ліквідацією.

Ліквідаційною комісією була проведена інвентаризація майна Товариства з обмеженою відповідальністю „SDS”, м.Донецьк (ЄДРПОУ30600440), складений проміжний баланс станом на 18.10.2010р., який був затверджений на засіданні загальних зборів засновників Товариства з обмеженою відповідальністю „SDS”, м.Донецьк (ЄДРПОУ30600440) протоколом №22/10-10 від 22.10.2010р.

Згідно відомостей інвентаризаційних описів та проміжного ліквідаційного балансу станом на 18.10.2010р. у підприємства встановлена наявність заборгованості по заробітній платі у сумі 2447442 грн. 60коп., перед бюджетом 6049251 грн. 02 коп., перед фондами соціального страхування та УПФУ 686384 грн. 62 коп., перед банками 43380700 грн. 96 коп., перед іншими кредиторами 245854319 грн. 76 коп.

На рахунках в банківських установах у боржника наявні грошові кошти у сумі 4380 грн. 00 коп., депозити відсутні.

Дебіторська заборгованість становить 195910199 грн. 24 коп.

У звязку з вищевикладеним ліквідаційною комісією Товариства з обмеженою відповідальністю „SDS”, м.Донецьк (ЄДРПОУ30600440) на засіданні 22.10.2010р. було прийняте рішення про звернення до господарського суду із заявою про порушення справи банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю „SDS”, м.Донецьк (ЄДРПОУ30600440) (протокол №22/10-10 від 22.10.2010р.).

Таким чином , матеріалами справи підтверджено дотримання позасудової процедури самоліквідації боржника, яка є обов'язковою передумовою для порушення провадження у справі про банкрутство за статтею 51 Закону.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 51 Закону про банкрутство, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Необхідною передумовою для звернення з такою заявою є дотримання ліквідатором (ліквідаційною комісією) вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи, зокрема: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення, згідно з вимогами ст. 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу.

У зв'язку з чим органи державної податкової служби після публікації оголошення та отримання повідомлення про ліквідацію підприємства повинні здійснити позапланову перевірку суб'єкта господарювання в двомісячний термін (ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України).

Порядок виявлення кредиторів по ст. 51 Закону про банкрутство передбачений шляхом опублікування оголошення в офіційному друкованому органі. У зв'язку з цим усі кредитори, в т. ч. і органи державної податкової служби, зобов'язані в місячний термін звернутися з грошовими вимогами до ліквідатора банкрута. Іншого порядку повідомлення кредиторів, ніж публікація в офіційному друкованому органі, стаття 51 Закону про банкрутство не передбачає, в т. ч. і письмового повідомлення безпосередньо органів державної податкової служби.

Якщо державна податкова служба вважає, що боржник неналежним чином виконував свої зобов'язання щодо сплати податків, то вона не позбавлена можливості здійснити позапланову перевірку банкрута в місячний термін з моменту відповідної публікації в офіційному друкованому органі.

Відповідно до положень ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

За приписами ч. 1 ст. 32 цього ж кодексу доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Таким чином , апеляційна скарга Державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Донецька не підлягає задоволенню , оскільки доводи та вимоги скаржника не підтверджені жодним з належних та допустимих доказом.

На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що Постанова господарського суду відповідає фактичним обставинам справи та чинному законодавству, а мотиви з яких надана апеляційна скарга не можуть бути визнані підставами для її скасування.

Керуючись ст.ст. 91,99, 101, 103, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України , суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Донецька на Постанову господарського суду Донецької області від 02.12.2010р. у справі № 45/234б залишити без задоволення.

Постанову господарського суду Донецької області від 02.12.2010р. у справі № 45/234б без змін.

Справу № 45/234б передати для подальшого розгляду до господарського суду Донецької області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд.

Результати розгляду апеляційної скарги оголошені в судовому засіданні.

Повний текст постанови підписаний 02.03.11р.

ГоловуючийМ.Д. Запорощенко

Судді:Н.М. Дучал

М.В. Калантай