Cправа № 2а-4087/10/0770
Ряд стат. звіту № 8.1.5
Код - 09
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2011 р. 09.59 год. м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю. при секретарі судового засідання Бішко А.Я., та сторін, які беруть участь у справі:
позивача: Ужгородська МДПІ представник Ліуш Б.Б.;
відповідача: ПП «Статус К»- представник не зявився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекція в Закарпатській області до приватного підприємства "Статус-К" про стягнення заборгованості в сумі 20978,76 грн., -
ВСТАНОВИВ :
Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України 24 січня 2011 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано протягом 27 січня 2011 року.
Ужгородська міжрайонна державна податкова інспекція в Закарпатській області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до приватного підприємства "Статус-К" про стягнення заборгованості в сумі 20978,76 грн.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги і просив задовольнити їх повністю..
Відповідач в судове засідання не зявився з невідомих причин, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином за адресою, внесеною до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 7-9), а за таких обставин, на підставі ст. 35 КАС України, сторона вважається належним чином повідомленою про дату, час та місце судового засідання. Суд вважає, що спір можливо вирішити на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб станом на 14.10.2010 року у зазначеному реєстрі знаходиться Приватне підприємство «Статус-К»із місцезнаходженням: м. Ужгород, вул. Мукачівська, 6 та кодом ЄДРПОУ 32532692. (а.с. 7-9)
Відповідно до Довідки Ужгородської МДПІ про взяття на облік платника податків Відповідач узятий на облік як платник податків 28.08.2003 року за № 212. (а.с.10)
Ужгородською МДПІ було проведено планову документальну перевірку ПП «Статус-К»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2007 р. по 30.06.2010 р. В результаті перевірки виявлено ряд порушень, про що складено довідку № 67/17-2 від 24.09.2010 року. Довідкою перевірки зафіксовано наявність у Відповідача простроченої кредиторської заборгованості до бюджету по податку з доходів фізичних осіб в сумі 20978,76 грн. (а.с.11-15)
Згідно положень п.1.3 ст.1 та пп. 3.2.1. п.3.2 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181 із змінами та доповненнями (далі - Закон № 2181), податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання; у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені. На кошти бюджетного фонду, визначеного підпунктом 3.2.1 цього пункту, не може бути накладено стягнення за причинами, відмінними від стягнення такого податку, збору (обов'язкового платежу).
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходів фізичних осіб, а також обов'язок податкових агентів (підприємств, установ., організацій та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), зокрема, щодо своєчасного і в повному обсязі нарахування, утримання та його сплати (перерахування) до бюджету передбачено статтями Закону України від 22.05.2003 №8 89-1 V "Про податок з доходів фізичних осіб".
Згідно з вказаним законодавчим актом суб'єкти господарювання, які виплачують громадянам доходи, зобов'язані утримувати та сплачувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб, прибутковий податок з громадян, тобто повинні самостійно визначати суму податкового зобов'язання з податку, який вважається бюджетним фондом.
Так, підпунктом 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»чітко визначено: «Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду».
В порушення вищенаведеного, Відповідачем в період з 01.07.2007 р. по 30.06.2010 р. проводились нарахування та виплати доходів працівникам підприємства. Однак, щомісячне утримання та перерахування до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб Відповідачем не здійснювалось. В результаті чого виникла заборгованість по нарахованому податку з доходів фізичних осіб в сумі 20978,76 грн. (кредитове сальдо станом на 30.06.2010р. з бюджетом по бухгалтерському рахунку №641) (а.с.11-15)
Законні підстави для неперерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб та право розпоряджатися на власний розсуд зазначеними коштами у відповідача відсутні. Тобто, утримані суми податку, у визначений законом строк, відповідач повинен перерахувати до бюджету в повному обсязі, оскільки такі суми є бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді.
Однак при цьому слід зазначити, що податкове зобов'язання, самостійно визначене суб'єктом господарювання не вважається узгодженим, оскільки податкове законодавство не передбачає встановлення форми податкової декларації по податку з доходів фізичних осіб та строків її подання.
Законодавством не передбачено надсилання платникам податків податкових повідомлень-рішень про сплату самостійно нарахованих, але не перерахованих до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, прибуткового податку з громадян, тобто самостійно визначених, але не узгоджених сум податкових зобов'язань та застосування фінансових санкцій за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб у відповідні бюджети .
В той же час, органи державної податкової служби, у відповідності з пунктом 11 статті 10 Закону України від 04.12.90 N 509-ХІ1 " Про державну податкову службу в Україні" повинні виконувати, зокрема, функції щодо подачі в суди позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
У відповідності з пунктом 11 статті 10 Закону України від 04.12.1990 р. N 509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби зобов'язані здійснити необхідні заходи щодо подачі в суди позовів до підприємств, установ, організацій усіх форм власності, а також фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб з числа роботодавців (платників податків), на яких згідно із законами з питань оподаткування покладено обов'язок формувати (створювати) бюджетний фонд, а також нараховувати, утримувати та перераховувати до бюджету прибутковий податок з громадян, про стягнення з них заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами (сум бюджетного фонду) за рахунок їх майна.
На час розгляду справи заборгованість відповідачем не погашена, і сума заборгованості становить 20978,76 грн. (а.с.15)
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства і такими, що підлягають задоволенню.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 10, 11, 70, 71, 94, 158 - 163, 167, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекція в Закарпатській області до приватного підприємства "Статус-К" про стягнення заборгованості в сумі 20978,76 грн. - задовольнити повністю.
2. Стягнути із Приватного підприємства «Статус К» (код ЄДРПОУ 32532692, м. Ужгород, вул.. Мукачівська, 69) заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 20978,76 грн. (двадцять тисяч девятсот сімдесят вісім гривень 76 копійок).
3. Судові витрати на підставі ч.4 ст. 94 КАС України із відповідача не стягуються.
4. Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Дору Ю.Ю.