Постанова № 1408017, 17.01.2008, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2008
Номер справи
2-а-330/08
Номер документу
1408017
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-а- 330/08

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

                                                                                                                        

 17 січня  2008 року12 год. 30 хв.м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Шарапи В.М. за участю секретаря судового засідання Пилипчук В.Є. та сторін, які беруть участь у справі:    

позивача:не з’явився.

відповідача:не з’явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України до Кредитної спілки «Маяк» про припинення юридичної особи, -

В С Т А Н О В И В :

            Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України звернулася з позовом до Кредитної спілки «Маяк» про припинення юридичної особи шляхом її ліквідації. Позивач в судове засідання не з’явився, надав суду письмову заяву (а.с.23), якою просить розглянути справу без участі його представника.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, письмових заперечень на позов не подав, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце розгляду справи. Суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача на підставі наявних доказів.

Повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що 28 травня 2001 року Рівненським обласним управлінням юстиції відповідач був зареєстрований як громадська організація, а саме: кредитна спілка «Маяк». 19 червня 2001 року відомості про реєстрацію Кредитної спілки «Маяк» включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та присвоєно ідентифікаційний код – 26009719.

20 червня 2001 року відповідача взято на облік платників податків в Радивилівському відділенні Дубенської об’єднаної державної податкової інспекції.

Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України виявлено порушення Кредитною спілкою „Маяк" вимог пункту 3 Розділу IX Закону України „Про кредитні спілки"  в частині неприведення у відповідність з цим Законом статутних та інших внутрішніх документів кредитних спілок, які зареєстровані до дня створення Державного реєстру, а сама кредитна спілка не пройшла перереєстрацію в Уповноваженому органі протягом року з моменту створення Державного реєстру фінансових установ, тобто до 22.09.2004р.

Дані обставини стверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: свідоцтвом про державну реєстрацію відповідача (а.с.18), копією довідки про взяття відповідача на облік платників податків (форма №4-ОПП) (а.с17), довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.19), копією Статуту відповідача (а.с.20-27), копією листа ДПА України № 9554/5/22-3015 від 07.08.2007 р. (а.с.16).

Відповідно до Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28.08.03 № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.09.03 за № 797/8118 було створено Державний реєстр фінансових установ.

Згідно з п. 1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України від 4 квітня 2003 року № 292/2003 (далі - Положення), спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством, є Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України.  

Підпунктом 3 пункту 4 Положення встановлено, що  Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України відповідно до покладених на неї завдань та у межах своєї компетенції здійснює згідно із законами України державне регулювання і нагляд за діяльністю кредитних спілок.

Відповідно до пункту 5 розділу IIПоложення, реєстр фінансових установ створюється і ведеться Державною комісією з регулювання ринку фінансових послуг (далі, -Держфінпослуг), яка є його розпорядником та адміністратором.

Згідно з п. 3 Розділу ІХ Закону України „Про кредитні спілки” статути та інші внутрішні документи кредитних спілок, які зареєстровані до дня створення Державного реєстру, підлягають приведенню у відповідність з цим Законом, а самі кредитні спілки підлягають перереєстрації та повинні отримати відповідні ліцензії в Уповноваженому органі протягом року з моменту створення Державного реєстру, а саме: до 22.09.2004 року.

Однак, згідно довідки ДПА України від 07.08.2007 року за № 9554/5/22-3015, станом на 07 серпня 2007 року відповідач не внесений до Державного реєстру фінансових установ, оскільки у встановлений законом строк не привів статут та інші внутрішні документи у відповідність із Законом України «Про кредитні спілки» та не пройшов перереєстрацію в Уповноваженому органі протягом року з моменту створення Державного реєстру.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про кредитні спілки» кредитна спілка припиняє діяльність шляхомїї ліквідації. Ліквідація кредитної спілки провадиться, зокрема: за рішенням суду, в тому числі в разі заняття діяльністю без відповідної ліцензії чи діяльністю, забороненою законом, в разі неплатоспроможності кредитної спілки, в інших випадках, передбачених законом, за поданням Уповноваженого органу (Держфінпослуг).

Частиною 2 ст.38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб –підприємців” № 755-ІV від 15.03.2003 року передбачено не вичерпний перелік підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством юридичної особи.

Згідно ч.2 пункту 3 Розділу ІХ Закону України „Про кредитні спілки”, у разі невиконання вимоги щодо перереєстрації кредитної спілки та отримання відповідної ліцензії у визначений цим Законом строк, кредитна спілка підлягає ліквідації відповідно до цього Закону за поданням Уповноваженого органу (Держфінпослуг).

Таким чином, подання уповноваженого органу (Держфінпослуг) у разі невиконання вимоги щодо перереєстрації кредитної спілки у визначений Законом України “Про кредитні спілки” строк (протягом року з моменту створення Державного реєстру, тобто до 22.09.2004 року), є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством юридичної особи.

Частиною 1 ст. 33  Закону України “Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб –підприємців” передбачено, що юридична особа припиняється в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.

Крім того, Статут відповідача не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки, по-перше, серед видів діяльності кредитної спілки передбачає зокрема, продаж пропагандистських матеріалів та виробів зі власною символікою, проведення навчальних семінарів, лекцій, фестивалів, свят та інших культурно-масових заходів діяльності, що суперечить вимогам ст. 21 Закону України «Про кредитні спілки», якою визначено вичерпний перелік господарської діяльності кредитної спілки та прямо встановлено, що провадження кредитною спілкою іншої діяльності, крім передбаченої цим Законом, не допускається. А по-друге, передбачає використання терміну «кредитна спілка» у найменуванні відповідача, що не відповідає вимогам статті 4 Закону України „Про кредитні спілки”, якою визначено, що підприємства, установи та організації не мають права використовувати у своїх найменуваннях термін "кредитна спілка" і не підлягають державній реєстрації під найменуваннями, які включають цей термін, якщо вони створені в іншому порядку, ніж це передбачено цим Законом.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задоволити.

2. Припинити юридичну особу – Кредитну спілку «Маяк» (Юридична адреса: с. Зарічне Радивилівського району Рівненської області,  код ЄДРПОУ – 26009719) шляхом її ліквідації.

3. Надіслати копію постанови державному реєстратору Радивилівської райдержадміністрації.

4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

5. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі  складення постанови в повному обсязі – з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. 

           

            Постанова складена в повному обсязі 18 січня 2008 року.

             

Головуючий:                                                     В.М.Шарапа