Постанова № 14050506, 01.03.2011, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
01.03.2011
Номер справи
7/162-10
Номер документу
14050506
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8                                                            т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.03.2011                                                                                           № 7/162-10

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:          Баранця О.М.

суддів:           Чорна Л.В.

          Рєпіна Л.О.

при секретарі:           

За участю представників:

від позивача -Макарчик Л.Л.;

від відповідача – Буртинев М.Е.;

від третьої особи – не з’явився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державне територіально-галузеве об"єднання "Південно-Західна залізниця"

на рішення Господарського суду Київської області від 07.12.2010

у справі № 7/162-10 (Антонова В.М. .....)

за позовом                               Державне територіально-галузеве об"єднання "Південно-Західна залізниця"

до                                                   Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації

третя особа позивача           

третя особа відповідача           Головне управління Державного казначейства України у Київській області

про                                                   стягнення 361965,33 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Київської області від 07.12.2010 року позов задоволено частково. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації (08600, Київська область, м. Васильків, вул. Соборна, буд. 99, код ЄДРПОУ 03193809) на користь Державного територіально-галузевого об’єднання «Південно-Західна Залізниця» (01034, м. Київ, вул. Лисенка, буд. 6, код ЄДРПОУ 04713033) 81 440 (вісімдесят одну тисячу чотириста сорок) грн. 10 коп. боргу, та судові витрати: 814 (вісімсот чотирнадцять) грн. 40 коп. державного мита та 53 (п’ятдесят три) грн. 08 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. В іншій частині позову відмовлено.

          Не погоджуючись з рішенням господарського суду Київської області від 07.12.2010 року Державне територіально-галузевого об’єднання «Південно-Західна Залізниця» подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов повністю, у зв’язку з порушенням норм матеріального права.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 04.01.2011 року апеляційну скаргу прийнято до розгляду та порушено апеляційне провадження у справі № 7/162-10.

Розпорядженням голови Київського апеляційного господарського суду змінено склад колегії суду.

В судове засідання 15.02.2011 року представник третьої особи не з’явився, про місце та час судового засідання повідомлений належним чином, у зв’язку з чим розгляд справи було відкладено на 01.03.2011 року.

В засідання суду, призначене на 01.03.2011 року третя особа повноважних представників не направила та не повідомила суд про причини їх неявки, хоча належним чином була повідомлена про час та місце судового засідання.

Колегія суддів, вважає за можливе здійснювати розгляд справи без участі представника третьої особи враховуючи, що остання належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання за наявними матеріалами справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд не зв’язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Відповідно до ст. 99 Господарського процесуального кодексу України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.

Як було встановлено під час судового розгляду в суді першої інстанції та підтверджується матеріалами справи Згідно п. 7, п. 18 ст. 15 та п. 15 ст. 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», п. 12 ст. 7 та п. 15, 16 ст. 9 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» та інших законодавчих актів, зазначені вище категорії населення користуються правом на пільговий проїзд залізничним транспортом.

Частиною 5 ст. 9 Закону України «Про залізничний транспорт» встановлено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян при пасажирських перевезеннях, у тому числі приміського сполучення, можуть передбачатись пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізниці за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Як вбачається з матеріалів даної справи, 27.12.2008 року між Управлінням праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації (платник за договором, відповідач у справі) та Державним територіально-галузевим об’єднанням «Південно-Західна Залізниця» (залізниця за договором, позивач у справі) було укладено договір № ПЗ/ДН-1-086405/НЮ від 26.12.2008 року на пільгове перевезення громадян Васильківського району залізничним транспортом загального користування та про відшкодування витрат за надані послуги (далі –договір).

Згідно п. 1.1. договору, він регламентує взаємовідносини сторін щодо відшкодування коштів на перевезення пільгових категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету згідно закону України «Про державний бюджет на 2009 рік», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про основні заходи соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку», «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи», які надаються залізницею, та покращення рівня обслуговування пасажирів у Київській області.

Залізниця, відповідно до п. 2.2.2. договору, зобов’язується щомісячно 3 числа наступного за звітним періодом, надавати списки громадян та дані про нараховані суми на покриття відшкодування, щодо перевезення пільгових категорій громадян Васильківського району, відповідно до законодавства. Надавати платнику щомісячно до 06 числа акт звірки взаємних розрахунків по пільговому перевезенню громадян Васильківського району Київської області.

Пунктом 3.2. договору передбачено, що відшкодування проводиться згідно п.п. 2, 3, 5-8 «Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256. Платник здійснює розрахунок з постачальником послуг на підставі отриманих від нього щомісячних звітів щодо надання послуг та акта звірки розрахунків за надані послуги підписаного сторонами.

Оплата проводиться протягом 5 банківських днів після надходження коштів з державного бюджету на рахунок платника на підставі документів, складених залізницею та в межах субвенції на 2009 рік за перевезення пільгових категорій громадян Васильківського району залізничним транспортом. Платник на підставі розрахунків та актів звіряння забезпечує перерахування залізниці витрат по перевезенню пільговиків Васильківського району. (п. п. 3.3.-3.4. договору).

У відповідності до п. 6.1. договору, термін його дії встановлюється з 01 січня 2009 року і діє до 31 грудня 2009 р.

Відповідно до п. 21 Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1997 року № 252, оформлення пільгових та безкоштовних проїзних документів здійснюється по пред’явленню документів, що підтверджують відповідне право.

Оформлення, облік та звітність, що супроводжують процес здійснення пасажирських перевезень, в тому числі пільгових на залізниці, врегульовано Порядком оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті, затвердженим наказом Міністерства транспорту України, Державної податкової адміністрації України від 24.10.2001року № 712/431 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.02.2002року за № 116/6404 та наказу ДТГО «Південно-Західна Залізниця»від 18.02.2008року № 58-Н «Про затвердження Тарифів на перевезення пасажирів приміським залізничним транспортом».

Згідно ч. 2 п. 2.2.2. договору залізниця зобов’язана надавати платнику щомісячно до 06 числа акт звірки взаємних розрахунків по пільговому перевезенню громадян Васильківського району Київської області. Одночасно платник, відповідач у справі, відповідно п. 2.4. договору має право звіряти інформацію, яка надходить від залізниці і у разі виявлення розбіжностей не проводити розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації.

З наявних актів звіряння розрахунків за надані населенню послуги (форма №3- пільга) господарським судом встановлено, що такі акти були підписані уповноваженими представниками відповідача, Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації, з урахуванням внесених ним поправок. Таким чином, внесення сторонами до актів звіряння розрахунків різних даних щодо вартості фактично спожитих послуг унеможливлює встановлення на підставі даних актів дійсного розміру витрат, що підлягають відшкодуванню відповідачем залізниці.

Враховуючи зазначене, господарський суд зазначає, що постановою Кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» від 04.03.2002 року № 256 передбачено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг , наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.

У відповідності до вимог чинного законодавства, між Державним територіально-галузевим об’єднанням «Південно-Західна Залізниця»т а Київською обласною державною адміністрацією щомісячно підписувались зведені реєстри актів звіряння заборгованості (копії реєстрів наявні в матеріалах справи), підписи уповноважених осіб на яких засвідчені печатками юридичних осіб. Подані зведені реєстри зі сторони позивача, Державного територіально-галузевого об’єднання «Південно-Західна Залізниця», були підписані без жодних зауважень, тобто позивач погодився із, вказаною у щомісячних реєстрах, сумою вартості фактично спожитих відповідачем послуг за відповідні місяці.

З наявних реєстрів актів звіряння заборгованості вбачається, що заборгованість перед позивачем за 2009рік за пільгове перевезення окремих категорій громадян по Васильківському районі становила 270395,00 грн., зокрема, станом:

- на 01.02.2009року 13930,00грн.;

- на 01.03.2009року 21670,00грн.;

- на 10.04.2009року 21670,00грн.;

- на 01.05.2009року 21670,00грн.;

- на 01.06.2009року 14523,00грн.;

- на 01.07.2009року 16747,00грн.;

- на 01.08.2009року 17000,00грн.;

- на 01.09.2009року 17600,00грн.;

- на 01.10.2009року 17500,00грн.;

- на 01.11.2009року 17500,00грн.;

- на 08.12.2009року 81440,10грн.

- на 01.01.2010року 45724,90 грн.

Враховуючи вище встановлені факти та беручи до уваги подані сторонами документи, дані про стан заборгованості по наданню пільг ветеранам та Інвалідам Великої Вітчизняної війни, дітям війни по загальному фонду за період з 01.01.2009 по 07.12.2009 не відображають загальної суми взятих до відшкодування зобов'язань за 2009 рік, оскільки дані про стан заборгованості по наданню пільг ветеранам та інвалідам Великої Вітчизняної війни, дітям війни по загальному фонду станом на 07.12.2009 рік вказані з урахуванням 80 % споживання грудня. За період з 01.01.2009 по 31.12.2009 Відповідачем взято зобов'язань до відшкодування на суму 270 395,00 грн., а не 261250,10 грн., яку було невірно зазначено судом першої інстанції.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що витрати, які підлягали відшкодуванню відповідачем позивачу за пільгове перевезення окремих категорій громадян за період з 01.01.2009року по 31.12.2009року, становили саме 270395,00 грн.

Згідно п. 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256 фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Відповідно до п. п. 3, 5-8 вищезазначеного Порядку, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, виконавчих рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісячно готують дані про нараховані суми щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд підприємствам-постачальникам відповідних соціальних послуг і направляють їх до фінансових органів районних державних адміністрацій. фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння , зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києва та Севастополя.

Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати.

Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства, для здійснення відповідних видатків.

Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів у п’ятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг та ведуть облік за видами пільг.

Таким чином, діючим законодавством передбачено порядок компенсації витрат підприємств транспорту на пільговий проїзд громадян окремих категорій, а також відповідна сума коштів, у вигляді бюджетної субвенції, для такої компенсації.

Відповідно до п. 2 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», п. 5 статті 51 Бюджетного Кодексу України та п. 3.3 укладеного договору, управління бере на себе бюджетні зобов’язання та провадить видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи заборгованість за попередні роки.

Відповідно до кошторису на 2009рік, затвердженого Васильківською районною державною адміністрацією, до відшкодування за пільговий проїзд окремим категоріям громадян залізничним транспортом, прийнято розрахунків на суму 270395,00грн. та профінансовано 182600,00 грн., з них за 2009 рік – 179810,00грн., а тому станом на 01 січня 201року виникла заборгованість у розмірі 90585,00 грн.

Відповідно до статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин в їх сукупності.

Згідно вимог статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Приписами статті 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ч. 2 п. 12 Постанови кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256 погашення кредиторської заборгованості за зазначеними державними програмами соціального захисту населення, яка утворилася станом на початок року, провадиться першочергово.

З огляду на викладене, заборгованість, яка виникла станом на 01 січня 2010 року у розмірі 90585,00 грн., була погашена згідно спільних протокольних рішень від 22.01.2010 № 39Е/4180, від 18.02.2010 № 39Е4534, від 19.04.2010 № 39Е5273, від 16.06.2010 № 38Е/637 та від 26.05.2010 № 38Е227. відповідно до "Постанови Кабінету Міністрів України № 20 від 11.01.2005 «Про затвердження Порядку перерахування в 2009 році деяких субвенцій на надання пільг, субсидій та компенсацій» Отже, станом 01.07.2010 року по відшкодуванню за пільговий проїзд окремих категорій громадян Васильківського району Київській дирекції залізничних перевезень за 2009 рік відшкодовані в повному обсязі, що відповідає ст. 526 ЦК України та п. 3.3. Договору щодо порядку рахунків за перевезення пільгових категорій громадян.

Розрахунки між позивачем та відповідачем здійснювались по КФК 170302 «Пільговий проїзд залізничним транспортом».

Колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правомірно взято до уваги положення ст. 9 Закону України «Про залізничний транспорт», а також п.п. 2, 3, 5-8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету і затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256, за яким фінансування провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних та районних бюджетах на зазначені цілі (Постанови ВГСУ від 07.07.2010 року № 21/246, від 03.09.2010 року № 4/11-08).

Відповідач виконав усі зобов’язання в межах наданого йому фінансування на 2009 рік для відшкодування витрат залізниці з пільгового перевезення пасажирів.

Вказане також підтверджується письмовими поясненнями Головного управління Державного казначейства України у Київській області від 13.10.2010 року № 14-33/13-215.

За наведених у даній постанові обставин, колегія суддів дійшла висновку, що наявність підстав для часткового скасування рішення суду першої інстанції в розумінні статті 104 Господарського процесуального кодексу України.

Доводи наведені позивачем в апеляційній скарзі колегією суддів до уваги не приймаються з огляду на те, що вони є необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 99, 101 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Рішення господарського суду Київської області від 07.12.2010 року у справі № 7/162-10 скасувати частково. Резолютивну частину викласти в наступній редакції.

          В задоволені позову відмовити повністю.

          2. Справу № 7/162-10 повернути до господарського суду Київської області.

3. Копію постанови направити сторонам.

Головуючий суддя                                                                      Баранець О.М.

Судді                                                                                          Чорна Л.В.

                                                                                          Рєпіна Л.О.

04.03.11 (відправлено)