ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2011 року Справа № 2а-9818/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., при секретарі судового засідання Вітковській С.О.
за участю представників позивача: Щепілової Н.В., Пориченського П.В.
представника відповідача: Демченка А.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Приватного підприємства-фірма «Дарьял»
до: Державної податкової інспекцій у Заводському районі
м. Запоріжжя
про: визнання нечинними та скасування податкових
повідомлень рішень
ВСТАНОВИВ:
29 листопада 2010 року Приватне підприємство фірма «Дарьял» звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної податкової інспекцій у Заводському районі м. Запоріжжя про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень рішень від 25.10.2010 № 0002931503/0/1760 та від 22.11.2010 № 0002931503/1.
Ухвалою суду від 02.12.2010 було відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-9818/10/0870 та призначено судове засідання на 21.12.2010. Ухвалою суду від 21.12.2010 провадження по справі було зупинено. 18.01.2010 провадження по справі було поновлено. Ухвалою суду від 18.01.2011 провадження по справі за клопотанням відповідача було зупинено до 08.02.2011. Ухвалою суду від 08.02.2011 провадження по справі було поновлено зі стадії судового розгляду.
Відповідно до позовної заяви ППФ «Дарьял» не згодне з висновками податкового органу щодо порушення підприємством ст.. 13 Закону України «Про плату за землю» №2535 від 03.07.1992, ст.. 18, 30 Закону України «Про оренду землі» № 1641 від 06.10.1998.
Податкові повідомлення - рішення від 25.10.2010 № 0002931503/01760 та від 22.11.2010 № 0002931503/1 просить визнати нечинними.
Представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, з підстав зазначених в адміністративному позові. Просять позов задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача щодо позовних вимог ППФ «Дарьял» заперечив в повному обсязі, з підстав викладених в запереченнях на позов та доповненнях до заперечень. В задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного висновку.
Фахівцями ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя була проведена камеральна перевірка податкової звітності по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності Приватного підприємства фірма «Дарьял (ідентифікаційний код 20496109).
В ході перевірки встановлено, що підприємством в порушення ст.. 13 Закону України «Про плату за землю» , ст.. 18, 30 Закону України «Про оренду землі», ст.. 645 Цивільного кодексу України в уточнюючій податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік занижено суму орендної плати, про що складено акт від 15.10.2010 № 1652/20496109/15-03.
За результатами перевірки податковим органом було прийнято податкове повідомлення рішення 25.10.2010 № 0002931503/01760, яким до позивача застосовано суму податкового зобовязання за платежем - орендна плата за землю у розмірі 25278 грн. 06 коп., з яких 24074 грн. 34 коп. за основним платежем та 1203 грн. 72 коп. штрафні (фінансові) санкції.
Вказане рішення було оскаржено ППФ «Дарьял» в апеляційному порядку, за результатами якого скарга позивача була залишена без задоволення, а оскаржене рішення без змін та прийняте податкове повідомлення рішення від 22.11.2010 № 0002931503/1.
Судом встановлено, що між позивачем та Запорізькою міською радою укладено договір оренди земельної ділянки, яка знаходиться по вул. Скворцова, 243. м. Запоріжжя, для розташування виробничого комплексу з виробництва порошкових дротів та матеріалів.
05.03.2010 підприємством підписано договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 040826101538 від 02.10.2008, який зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітету України по земельних ресурсів» від 05.03.2010 за №041026100722.
Позивачем 18.03.2010 була здана до ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя уточнюючою податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік, за якою нараховано орендна плата на 2010 рік в сумі 119121 грн. 35 коп. Зазначена декларація є уточненням до зданої 16.03.2010 уточненої податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік в сумі 143195 грн. 69 коп.
Згідно зі ст. 21 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.98 р. N 161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.92 № 2535-XII підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.
Статтею 14 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із істотних умов договору оренди землі (ст. 15 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ст. 654 Цивільного кодексу України).
Отже, додаткова угода, що змінює вже зареєстрований договір оренди землі, повністю або частково має укладатись у такій самій формі, що й договір, який змінюється.
Договір про внесення змін до договору земельної ділянки від 02.10.2008 №040826101538 є невідємною частиною договору оренди земельної ділянки.
Згідно ст. 14 "Про плату за землю" платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Враховуючи викладене, суд важає, що неподання позивачем уточнюючої декларації щодо зміни суми орендної плати, призвело би до збільшення суми податкового зобовязання зі сплати орендної плати за землю.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В супереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 25.10.2010 № 0002931503/0/1760 та від 22.11.2010 № 0002931503/1, підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 161, 162, 163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Приватного підприємства-фірма «Дарьял» до Державної податкової інспекцій у Заводському районі м. Запоріжжя про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень - рішень задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення - рішення від 25.10.2010 № 0002931503/0/1760 та від 22.11.2010 № 0002931503/1.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова у повному обсязі складена 25 лютого 2011 року.
Суддя/підпис/О. О. Артоуз