Постанова № 13971932, 11.02.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.02.2011
Номер справи
2а-335/11/2670
Номер документу
13971932
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

11 лютого 2011 року 17:01 № 2а-335/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Патратій О.В. при секретарі судового засідання Рагімовій Н.А., за участю представників сторін:

від позивача Українець М.С. (довіреність від 04.01.2011 р.)

від відповідача Бабич В.М. (довіреність від 18.01.2011 р.№ 30)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомВиконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

до Комунального підприємства «ЖЕО-109» Голосіївської районної в м. Києві ради

простягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 11 055,98 гривень,-

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Виконавча дирекція Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі позивач, ФСС з ТВП) з позовом до Комунального підприємства «ЖЕО-109»Голосіївської районної в м. Києві ради (далі відповідач, КП «ЖЕО-109») про стягнення заборгованості у розмірі 11055,98 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в період з серпня 2009 року по липень 2010 року відповідачем було порушено строки сплати страхових внесків, у звязку з чим позивачем було винесено рішення № 99 від 30.07.2010 року про застосування сум фінансових (штрафних) санкцій у розмірі 11055,98 грн., які не було сплачено відповідачем.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на пропуск позивачем строку звернення до суду, оскільки порушення строків сплати страхових внесків мало місце починаючи з січня 2009 року, відтак стосовно платежів, нарахованих до 22.03.2010 р., позивачем було пропущено шестимісячний строк звернення до суду, встановлений ч. 2 ст. 99, ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 250 Господарського кодексу України.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 11 лютого 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як встановлено судом, відповідач КП «ЖЕО-109»(код ЄДРПОУ 26385523) перебуває на обліку як платник страхових внесків у Голосіївській міжрайонній виконавчій дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з 23.06.2003 р., реєстраційний код страхувальника № 29608.

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у своїй діяльності керується спеціальним Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»від 18.01.2001р. № 2240 (далі Закон № 2240). Відповідно до частини 1 статті 9 Закону № 2240 Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

29 липня 2010 року Голосіївською міжрайонною виконавчою дирекцією ФСС з ТВП було проведено перевірку відповідача щодо правильності нарахування, своєчасності і повноти сплати страхових внесків, інших платежів до ФСС з ТВП та цільового і правильного витрачання його коштів за період з 01.07.2009 року по 29.07.2010 року.

За результатами проведеної перевірки було складено Акт № 603 ревізії по коштах ФСС з ТВП від 29.07.2010 р, відповідно до якого під час проведення ревізії було встановлено порушення частини 1 ст. 23 та пункту 2 ч. 2 ст. 27 Закону № 2240-ІІІ, яке полягало у несвоєчасній сплаті страхових внесків протягом періоду, що перевірявся.

Статтею 23 вказаного Закону (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону. Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону № 2240 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) страхувальник зобовязаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Якщо страхувальники несвоєчасно чи не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені статтею 30 цього Закону.

Як зазначалось вище, проведеною перевіркою було встановлено, що страхові внески за період з вересня 2009 р. по червень 2010 р. перераховувались відповідачем несвоєчасно. Загальний розмір несвоєчасно сплачених страхових внесків становив 21439,95 грн.

Згідно зі ст. 30 Закону № 2240 страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. Фізична особа, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, додатково несе відповідальність за ухилення від взяття на облік як платника страхових внесків.

У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 10 Закону № 2240 рішення правління Фонду, прийняте в межах його компетенції, є обов'язковим для виконання всіма страхувальниками та застрахованими особами.

За результатами ревізії Голосіївською міжрайонною виконавчою дирекцією ФСС з ТВП винесено рішення про застосування та зарахування до бюджету ФСС з ТВП, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування від 30 липня 2010 року № 99, відповідно до якого до позивача було застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 11055,98 грн., що складається з нарахованої пені у розмірі 336,00 грн. та штрафу за несвоєчасну сплату страхових внесків у розмірі 10719, 98 грн., що становить 50 відсотків несвоєчасно сплачених сум (21439,50 х 50 %).

Рішення № 99 про застосування та зарахування сум фінансових санкцій та пені від 30.07.2010 р. відповідач отримав 06 серпня 2010 року, що підтверджується підписом бухгалтера Плахотної А.О. на звороті вказаного рішення.

Представник відповідача в судовому засіданні не заперечував факт несвоєчасної сплати страхових внесків протягом вказаного періоду та пояснив, що причиною вказаного порушення було скрутне фінансове становище ЖЕО-109.

Вказана причина порушення строків сплати страхових внесків судом не може бути взята до уваги, оскільки відповідно до Закону № 2240 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Як зазначено у вказаному вище рішенні про застосування та зарахування сум фінансових санкцій та пені від 30.07.2010 р., нараховані суми фінансових санкцій та пені підлягали сплаті відповідачем протягом 10 днів після його отримання.

Відповідно до абз. 1 п. 16.1 . Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності затвердженої Постановою Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001 р. № 38 (далі по тексту Інструкція) у разі, коли платник страхових внесків вважає, що орган Фонду невірно визначив суму фінансових та штрафних санкцій або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, або виходить за межі його компетенції, встановленої законодавством, такий страхувальник має право звернутися до органу Фонду із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які страхувальник вважає за потрібне надати.

Відповідно до абз. 3 п. 16.1 скарга повинна бути подана органу Фонду протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання страхувальником рішення органу Фонду, що оскаржується. Орган Фонду зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги страхувальником на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли орган Фонду надсилає страхувальнику рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий страхувальник має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до органу Фонду вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до органу Фонду вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.

Як вбачається з матеріалів справи, Рішення № 99 про застосування та зарахування сум фінансових санкцій та пені відповідачем не оскаржувалось в судовому та в адміністративному порядку, нараховані суми штрафних та фінансових санкцій до бюджету ФСС з ТВП не сплачено, розмір заборгованості становить 11055,98 грн.

З приводу посилання відповідача на пропуск строку звернення до суду, передбаченого ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 250 Господарського кодексу України, суд зазначає наступне.

Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 30 Закону № 2240 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.

Крім того, як зазначалось судом, штрафні (фінансові) санкції, нараховані позивачем, підлягали сплаті протягом 10 днів після отримання відповідачем Рішення № 99 про застосування та зарахування сум фінансових санкцій та пені від 30.07.2010 р.

Після закінчення зазначеного строку (тобто з 17.08.2010 р.), у позивача виникло право на звернення до суду з вимогою про стягнення вказаної суми заборгованості.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з даним позовом 10 січня 2011 року, тобто в межах встановленого ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України шестимісячного строку звернення до адміністративного суду.

Відтак, посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду є безпідставним.

Станом на час розгляду справи відповідач не надав суду доказів погашення зазначеної суми заборгованості за сплати штрафних (фінансових) санкцій.

Відповідно до статті 8 Закону № 2240 спори, які виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в порядку, встановленому статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та в судовому порядку.

Відповідно до ч. 5 ст. 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»вiд 08.07.2010 № 2464-VI, який набирав чинності з 1 січня 2011 року, стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Враховуючи вищенаведене, заборгованість відповідача, яка утворилась станом на 01 січня 2011 року, підлягає стягненню в порядку, визначеному Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ.

Беручи до уваги те, що заборгованість зі сплати пені та фінансових санкцій у розмірі 11 055,98 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комунального підприємства «ЖЕО-109»Голосіївської районної у м. Києві ради (код ЄДРПОУ 26385523, адреса: 03187, м. Київ, вул. Академіка Глушкова, 31-А, з рахунків, які будуть виявлені державним виконавцем під час виконання постанови суду) заборгованість у розмірі 11055,98 гривень (одинадцять тисяч пятдесят пять гривень 98 коп.) на користь Голосіївської міжрайонної виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (код ЄДРПОУ 26080410, на р/р 25607512023397 в КРД АТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 322904).

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.В. Патратій

Повний текст постанови складено та підписано: 17 лютого 2011 року.