СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-14946/09/2/0170
30.09.10 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіДадінської Т.В.,
суддів Єланської О.Е. , Санакоєвої М.А. секретар судового засіданняБожко О.О.
за участю сторін:
представник позивача, Верховної Ради Автономної Республіки Крим- Івченко Олена Олександрівна, довіреність, довіреність № б/н від 22.03.10р.
представник відповідача, Державного казначейства України- Медведєв Федір Сергійович, довіреність № 18-22 від 22.12.09р.
представник третьої особи, Головного управління державного казначейства України в АР Крим-- Медведєв Федір Сергійович, довіреність № 11.0-31 від 22.12.09р.
представник третьої особи, Міністерства фінансів АР Крим-- не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
розглянувши апеляційні скарги Верховної Ради Автономної Республіки Крим та Державного казначейства України в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Циганова Г.Ю. ) від 28.12.09 по справі №2а-14946/09/2/0170
за позовом Верховної Ради Автономної Республіки Крим (вул.К. Маркса, 18, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95003)
до Державного казначейства України (вул. Бастіонна, 6, м. Київ, 01014)
3-ті особи: Головне управління державного казначейства України в АР Крим (вул. Севастопольська, 19, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95051)
Міністерство фінансів АР Крим (вул. Р.Люксембург, 4, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)
про визнання відсутності компетенції, визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 28.12.2009 року позовні вимоги Верховної Ради Автономної Республіки Крим до Державного казначейства України, за участю третіх осіб: Головне управління державного казначейства України в АР Крим та Міністерство фінансів АР Крим про визнання відсутності компетенції, визнання протиправним та скасування наказу були задоволені частково. Визнано протиправним та скасовано наказ Державного казначейства України від 15.12.2009 р. № 507 “Щодо виконання розпорядження КМУ від 11.11.2009 р. №1335-р”. Повернуто з Державного бюджету України на рахунок бюджету АРК № 31420000500001 в ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026 , код ЄДРПОУ 00048001 20451075,00 грн. (Двадцять мільйонів чотириста пятдесят одна тисяча сімдесят пять гривень 00 копійок), перерахованих на підставі Розпорядження на перерахування коштів з рахунку бюджету АРК № 31420000500001 №1 від 18.12.2009 р. В задоволенні решти позовних вимог позивачу відмовлено. Також, судом вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Не погодившись із зазначеною постановою суду, Верховна Рада Автономної Республіки Крим звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 28.12.2009 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог про визнання відсутності компетенції (повноважень) Державного казначейства України списувати кошти з міських бюджетів до Державного бюджету України на підставі розпорядчого акту Кабінету Міністрів України.
Апеляційна скарга мотивована невідповідністю судового рішення суду першої інстанції нормам матеріального та процесуального права. Заявник апеляційної скарги посилається на те, що судом першої інстанції не у повному обсязі були зясовані обставини, що мають значення для справи.
Не погодившись із зазначеною постановою суду, Державне казначейство України звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 28.12.2009 року та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в позовних вимогах в повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована невідповідністю судового рішення суду першої інстанції нормам матеріального та процесуального права. Заявник апеляційної скарги посилається на те, що наказ Державного казначейства України від 15.12.2009 року №507 «Щодо виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.11.2009р. №1335-р»був виданий на виконання вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про оподаткування, виробництво та обіг підакцизних товарів»від 24 грудня 2002 року №347-IV, а тому він є законним і обґрунтованим.
У судовому засіданні представник позивача підтримав апеляційну скаргу Верховної Ради АР Крим та просив її задовольнити, а проти апеляційної скарги відповідача заперечував та просив відмовити у її задоволенні.
У судовому засіданні представник відповідача та третьої особи - Головного управління державного казначейства України в АР Крим підтримав апеляційну скаргу Державного казначейства України та просив її задовольнити у повному обсязі.
Представник третьої особи - Міністерства фінансів АР Крим у судове засідання не зявився. Про день, час та місце розгляду справи був сповіщений належним чином та своєчасно. Про причини неприбуття суд не сповістив.
Судова колегія, заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін та третьої особи - Головного управління державного казначейства України в АР Крим, обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування Окружним адміністративним судом АР Крим норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що Кабінетом Міністрів України 11.11.2009 р. було прийнято розпорядження №1335-р “Про врегулювання деяких питань адміністрування акцизного збору”, згідно з яким, зокрема, Державне казначейство відповідно до пункту 2 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України про оподаткування, виробництво та обіг підакцизних товарів" мало забезпечити стягнення до Державного бюджету України за рахунок відповідних місцевих бюджетів сум акцизного збору, повернутих платникам на підставі норм, встановлених постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 29.09.2009 N1381 "Про внесення змін в деякі постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим, що стосуються надання підприємствам фінансової підтримки" (п.1).
Державним казначейством України 15.12.2009р. видано наказ № 507 “Щодо виконання розпорядження КМУ від 11.11.2009 року № 1335-р”, яким начальник Головного управління Державного казначейства України в АР Крим був зобовязаний забезпечити 15 грудня 2009 року стягнення до Державного бюджету України за рахунок відповідних місцевих бюджетів сум акцизного збору, повернутих платникам на підставі норм, встановлених Постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 29.09.2009р. № 1381 “Про внесення змін в деякі постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим, що стосуються надання підприємством фінансової підтримки” в обсязі 20451075,00 грн.
На підставі розпорядження № 1 від 18.12.2009 р. на виконання зазначеного Наказу Головним управлінням Державного казначейства України в АРК було здійснено списання 20451075,00 грн. з рахунку бюджету АРК на рахунок Державного бюджету України.
Відповідно до статті 6 Конституції України органи державної влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 113 Конституції України закріплено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.
Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Організація, повноваження та порядок діяльності Кабінету міністрів України визначені в Законі України “Про Кабінет Міністрів України, у статті 1 якого визначено Кабінет Міністрів України (Уряд України) є вищим органом у системі органів виконавчої влади.
До основних завдань Кабінету Міністрів України належить, зокрема, забезпечення проведення бюджетної, фінансової, цінової, інвестиційної, у тому числі амортизаційної, податкової, структурно-галузевої політики; політики у сферах праці та зайнятості населення, соціального захисту, охорони здоров'я, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування (ст. 2 Закону ) .
Згідно зі статтею 19 Закону України “Про Кабінет міністрів України” його діяльність спрямовується на забезпечення інтересів Українського народу шляхом виконання Конституції та законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, а також Програми діяльності Кабінету Міністрів України, схваленої Верховною Радою України, вирішення питань державного управління у сфері економіки та фінансів, соціальної політики, праці та зайнятості, охорони здоров'я, освіти, науки, культури, спорту, туризму, охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, природокористування, правової політики, законності, забезпечення прав і свобод людини та громадянина, протидії корупції, розв'язання інших завдань внутрішньої і зовнішньої політики, цивільного захисту, національної безпеки та обороноздатності.
Основні повноваження Кабінету Міністрів України визначені у статті 20 Закону, згідно з яким він у сфері економіки та фінансів забезпечує проведення державної економічної політики, здійснює прогнозування та державне регулювання національної економіки; забезпечує розроблення і виконання загальнодержавних програм економічного та соціального розвитку; забезпечує проведення державної фінансової та податкової політики, сприяє стабільності грошової одиниці України.
Засади бюджетної системи України, її структура, принципи, правові засади функціонування, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначаються у Бюджетному кодексі України.
У статті 25 Бюджетного кодексу України визначено, що державне казначейство України здійснює безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, за рішенням, яке було прийняте державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.
Державне казначейство України здійснює бухгалтерський облік всіх надходжень та витрат Державного бюджету України; встановлює єдині правила ведення бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання бюджетів, кошторисів, видає інструкції з цих питань та здійснює контроль за їх дотриманням; здійснює контроль за відповідністю платежів взятим зобов'язанням та бюджетним асигнуванням (ст.112 БК України).
Постановою Кабінету Міністрів України №1232 від 21.12.2005р. затверджено Положення про Державне казначейство України (далі Положення № 1232 ).
Згідно з пунктом 1 Положення №1232 Державне казначейство України (далі - Казначейство) є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінфіну і йому підпорядковується.
Основні завдання Казначейства визначені у п. 3 Положення № 1232 , згідно з яким воно забезпечує казначейське обслуговування державного та місцевих бюджетів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, що передбачає: розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів; контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань та проведенні платежів за цими зобов'язаннями; в межах своїх повноважень контроль за дотриманням учасниками бюджетного процесу бюджетного законодавства; ведення бухгалтерського обліку і складення звітності про виконання державного та місцевих бюджетів.
Згідно з п.4 Положення №1232 відповідно до покладених на нього завдань Казначейство здійснює, зокрема, розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів, спільних з міжнародними фінансовими організаціями проектів через систему електронних платежів Національного банку; управляє наявними фінансовими ресурсами, що ним обліковуються, у тому числі в іноземній валюті, у випадках, передбачених законодавством, надає на зворотній основі позики за рахунок тимчасово вільних коштів єдиного казначейського рахунка; провадить безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів і бюджетних установ, за рішенням, яке було прийняте державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.
З урахуванням викладеного, судова колегія погоджується із висновками суду першої інстанції, що матеріалами справи не підтверджено відсутність у відповідача повноважень щодо списання коштів з будь-яких бюджетів на підставі розпорядчих актів Кабінету Міністрів України.
За таких обставин також й відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо визнання відсутності компетенції (повноважень) відповідача списувати кошти з місцевих бюджетів до Державного бюджету України на підставі розпорядчого акту Кабінету Міністрів України .
Окружним адміністративним судом АРК 27.11.2009р. по справі № 2а-13188/09/9/0170 було прийнято рішення, відповідно до якого був визнаний протиправним та скасований п.1 Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1335-р від 11.11.2009 р. “Про врегулювання деяких питань адміністрування акцизного збору”. Дана постанова була залишена без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 21.12.2009 року.
Під час розгляду справи № 2а-13188/09/9/0170 Окружним адміністративним судом 27.11.2009р. було прийнято ухвалу про забезпечення адміністративного позову, згідно з якою Державному казначейству України до набранням рішенням по цієї справі законної сили було заборонено стягнення до Державного бюджету України за рахунок бюджету АРК сум акцизного збору, повернутих платником на підставі норм, встановлених Постановою Верховної Ради АРК від 29.09.2009р. №1381 “Про внесення змін в деякі постанови Верховної Ради АРК, що стосуються надання підприємств фінансової підтримки”.
Матеріали справи свідчать про те, що відповідно до Наказу № 507 від 15.12.2009 р. “Щодо виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.11.2009р. №1335-р” начальник Головного управління Державного казначейства України в АР Крим був зобовязаний забезпечити 15.12.2009р. стягнення до Державного бюджету України за рахунок відповідних місцевих бюджетів сум акцизного збору, повернутих платникам на підставі норм, встановлених Постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 29.09.2009р. № 1381 “Про внесення змін в деякі постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим, що стосуються надання підприємством фінансової підтримки” в обсязі 20451075,00 грн.
На виконання зазначеного наказу 15.12.2009р. Головне Управління Державного казначейства України в АРК звернулось до відповідача з листом, в якому просило повідомити порядок вчинення дії щодо проведення стягнення з бюджету АРК до Державного бюджету України вказаних коштів. Телеграмою від 17.12.2009 р. за № 8-06/1386-22458 відповідач повідомив про порядок виконання його Наказу №507 від 15.12.2009 р.
Як вбачається з матеріалів справи, Головне управління Державного казначейства України в АРК відповідно до Розпорядження №1 від 18.12.2009 р. здійснило списання 20451075,00 грн. з рахунку бюджету АРК на рахунок Державного бюджету України.
Статтею 124 Конституції України передбачено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
З урахуванням ухвали Окружного адміністративного суду АРК про забезпечення адміністративного позову по справі 2а-13188/09/9/0170 від 27.11.2009р., беручи до уваги положення статей 117, 118 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія вважає, що у відповідача при виконанні п.1 Розпорядження Кабінету Міністрів України №1335-р від 11.11.2009 р. “Про врегулювання деяких питань адміністрування акцизного збору” були відсутні правові підстави 17.12.2009 р. приймати будь-який акти (розпорядження, накази) щодо визначення порядку стягнення до Державного бюджету України за рахунок бюджету АРК сум акцизного збору, повернутих платником на підставі норм, встановлених Постановою Верховної Ради АРК від 29.09.2009р. №1381 “Про внесення змін в деякі постанови Верховної Ради АРК, що стосуються надання підприємств фінансової підтримки”, вимагати вчинення дій щодо стягнення до Державного бюджету України за рахунок відповідних місцевих бюджетів сум акцизного збору, повернутих платникам на підставі норм, встановлених Постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 29.09.2009р. № 1381 “Про внесення змін в деякі постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим, що стосуються надання підприємством фінансової підтримки”.
З урахуванням викладеного, судова колегія приходить до висновку, що дії відповідача щодо встановлення порядку виконання зазначеної постанови Кабінету Міністрів України, стягнення ним до Державного бюджету України за рахунок відповідних місцевих бюджетів сум акцизного збору, повернутих платникам на підставі норм, встановлених Постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 29.09.2009р. № 1381 “Про внесення змін в деякі постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим, що стосуються надання підприємством фінансової підтримки” в обсязі 20451075,00 грн. було вчинено всупереч забороні, визначеної у ухвалі від 27.11.2009 р. по справі № 2а-13188/09/9/0170, без наявності законних на це підстав, а тому вони є неправомірними.
При таких обставинах справи, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно зясовані обставини справи, що мають значення для справи, висновки суду, викладені в судовому рішенні, відповідають обставинам справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для його скасування відсутні.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Верховної Ради Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Державного казначейства України залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 28 грудня 2009 року по справі №2а-14946/09/2/0170 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною пятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 05 жовтня 2010 р.
Головуючий суддяТ.В. Дадінська
Судді О.Е.Єланська М.А.Санакоєва