Постанова № 13957324, 11.02.2011, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2011
Номер справи
2-а-12466/09/2170
Номер документу
13957324
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 лютого 2011 р.Справа № 2-а-12466/09/2170 Категорія: 9.2.1Головуючий в 1 інстанції: Хом'якова В.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Димерлія О.О.

суддів Домусчі С.Д., Єщенка О.В. розглянувши у порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційні скарги державної податкової інспекції у м.Херсоні, закритого акціонерного товариства «Херсонський універмаг»на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2009 року за позовом закритого акціонерного товариства «Херсонський універмаг»до державної податкової інспекції у м.Херсоні про визнання нечинними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2009 року ЗАТ «Херсонський універмаг»звернулось до суду з вказаним адміністративним позовом.

Позивач зазначив, що на підставі акту перевірки, ДПІ у м. Херсоні 17.04.2009 року були прийняті рішення про застосування до позивача штрафних санкцій №0003892307на загальну суму 2 720 грн. за порушення п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та № 0003902307 на загальну суму 4 185,25 грн. за порушення п.2.6 «Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні».

Посилаючись на порушення відповідачем норм діючого законодавства, позивач просив суд визнати нечинними (протиправними) та скасувати рішення ДПІ у м.Херсоні про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003892307 від 17.04.2009 року та №0003902307 від 17.04.2009 року.

30 листопада 2009 року Херсонський окружний адміністративний суд прийняв постанову, якою позов задовольнив частково. Судовим рішенням визнано нечинним рішення ДПІ у м. Херсоні №0003892307 від 17.04.2009 року в частині застосування до ЗАТ «Херсонський універмаг» штрафних санкцій в сумі 2040 грн. У задоволенні позову про визнання нечинним рішення ДПІ у м. Херсоні №0003902307 від 17.04.2009 року - відмовлено.

22 грудня 2009 року на вказане рішення суду ДПІ у м.Херсоні подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Апелянт посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

28 грудня 2009 року на вказане рішення суду ЗАТ «Херсонський універмаг»подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги. Апелянт посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права та неповне зясування обставин, що мають значення для справи.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що у квітні 2009 року відповідно до плану перевірки, затвердженого заступником начальника ДПІ у м. Херсоні; направлення від 27.02.2009 року №396/23-5 та наказу про продовження строку проведення планової виїзної перевірки від 12.03.2009 року, фахівцями ДПІ у м. Херсоні була проведена планова виїзна перевірка ЗАТ «Херсонський універмаг»за період з 01.01.2006 року по 31.12.2008 року.

За наслідками перевірки було складено акт від 06.04.2009 року №1206/23-5/01563700. Податкова інспекція виявила, зокрема, порушення позивачем п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»- не забезпечення зберігання в книгах обліку розрахункових операцій фіскальних звітних чеків в кількості 8 шт. Також в акті перевірки викладено про порушення позивачем п.2.6 ст.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 року №637, а саме не оприбутковано готівку, що надійшла до каси в сумі 837 грн. 05 коп.

На підставі вказаного акту перевірки, ДПІ у м. Херсоні 17.04.2009 року були прийняті рішення про застосування до позивача штрафних санкцій - №0003892307 на суму 2720 грн. за порушення п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг та №0003902307 на суму 4 185, 25 грн. за порушення п.2.6 «Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні».

Як зазначено у спірному рішенні №0003892307 від 17.04.2009 року, фінансова санкція в сумі 2 720 грн. застосована на підставі п.4 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яка передбачає застосування санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн.) за не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій щоденного фіскального звітного чеку. Відповідальність застосована за кожний не збережений в КОРО чек протягом перевіряємого періоду.

Відповідно до п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (iз застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки i забезпечувати їx зберігання в Книгах обліку розрахункових операцій.

Перевіркою встановлено, що не зберігання позивачем в КОРО чеків №00195, №00199 від 20.03.2007 року, №00315 від 12.05.2008 року, №00022 від 11.05.2008 року, №1750 від 17.11.2006 року, №1751 від 18.11.2006 року, №00204 від 07.02.2006 року, №00246 від 20.03.2006 року.

Відповідно до вимог п.7.5. Розділу 7 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій i розрахункових книжок, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 року №614, використання КОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: підклеювання фіскальних звітніх чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.

Відповідальність за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книгах обліку розрахункових операцій у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян застосовується за кожен випадок, тобто за кожен не роздрукований або не збережений фіскальний звітний чек.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем безпідставно застосований штраф за не зберігання 6 фіскальних чеків №00195, №00199 від 20.03.2007 року, №1750 від 17.11.2006 року, №1751 від 18.11.2006 року, № 00204 від 07.02.2006 року, № 00246 від 20.03.2006 року з огляду на таке.

Відповідно до статті 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення норм регулювання обігу готівки є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 238, 239 ГК України, а тому повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.

Статтею 250 ГК України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

На дату прийняття рішення ДПІ у м.Херсоні вже сплинув один рік для застосування адміністративно-господарських санкцій за не зберігання фіскальних звітних чеків від 07.02.2006 року, 20.03.2006 року, 17.11.2006 року, 18.11.2006 року, 20.03.2007 року.

Отже застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій у вигляді штрафу в сумі 2040 грн. (340 грн*6) за не зберігання 6 фіскальних звітних чеків після закінчення одного року з дня вчинення правопорушення є протиправним, а тому рішення в цій частині підлягає скасуванню.

При проведенні перевірки було виявлено факт не здійснення обліку готівкових коштів в Книзі обліку розрахункових операцій, а саме в КОРО №2103010893р/1 не оприбутковано кошти за фіскальним звітним чеком №00023 від 12.05.2008 року у розмірі 19,15 грн. та №00042 від 30.05.2008 року у розмірі 357,50 грн., в КОРО №2103007526р/4 неоприбутковано готівкові кошти за фіскальним звітним чеком №00301 від 04.12.2008 року у розмірі 460,40 грн.

Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 року №637 визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями).

Відповідно до п.п. 2.6 п.2 Положення №637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

У статті 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” встановлено, що за не оприбуткування (неповне оприбуткування) у касах готівки до юридичних осіб застосовуються штрафні санкції у пятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

З матеріалів справи вбачається, що оприбуткування готівкових коштів в сумі 837,05 грн. підтверджується прибутковими касовими ордерами №2621 від 12.05.2008 року, №2983 від 30.05.2008 року, №6741 від 04.12.2008 року, №6742 від 04.12.2008 року (а.с. 85-88) та копією аркушів №130, 148, 336 касової книги (а.с. 82-84).

Факт не підклеювання позивачем фіскальних звітних чеків до КОРО є порушенням п.7.5 Порядку, яким передбачено, що використання книги обліку розрахункових операцій, зареєстрованої на реєстратор розрахункових операцій, передбачає: її наявність на місці проведення розрахунків, де встановлено реєстратор розрахункових операцій; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги обліку розрахункових операцій; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків.

Отже не підклеювання ЗАТ «Херсонський універмаг»фіскальних звітних чеків №00023 від 12.05.2008 року, №00042 від 30.05.2008 року, №00301 від 04.12.2008 є порушенням ведення КОРО і не свідчить про неоприбуткування готівкових коштів.

Виходячи з вище наведеного, колегія суддів вважає, що вказані відповідачем в аткі перевірки факти порушення позивачем вимог п.2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15 грудня 2004 року №637 не відповідають фактичним обставинам справи.

З огляду на викладене, рішення ДПІ у м.Херсоні № 0003902307 на загальну суму 4 185,25 грн. за порушення ЗАТ «Херсонський універмаг»п.2.6 «Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні»є протиправним, а тому таке рішення необхідно скасувати.

Згідно п.3 ч.1 ст. 198 КАС України "За наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду".

Відповідно до п. 1. ч.1. ст. 202 КАС України "Підставами для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи".

Зважаючи на все вище викладене, колегія судів вважає за необхідне скасувати постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2009 року та прийняти нове рішення про часткове задоволення позову.

Керуючись: ст. ст. 185, 195, 198, 202, 205, 207 КАС України, судова колегія,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги державної податкової інспекції у м.Херсоні, закритого акціонерного товариства «Херсонський універмаг» задовольнити частково.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2009 року скасувати та прийняти нову постанову.

Адміністративний позов закритого акціонерного товариства «Херсонський універмаг»- задовольнити частково.

Рішення державної податкової інспекції у м. Херсоні №0003892307 від 17.04.2009 року в частині застосування до закритого акціонерного товариства «Херсонський універмаг»штрафних санкцій в сумі 2 040 грн. скасувати.

Рішення державної податкової інспекції у м. Херсоні №0003902307 від 17.04.2009 року на суму 4 185, 25 грн. скасувати.

В задоволенні решти позовних вимог закритого акціонерного товариства «Херсонський універмаг»- відмовити.

Постанова суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Суддя-доповідач:

Судді: