Ухвала суду № 13956187, 22.12.2010, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2010
Номер справи
2-а-5665/10/1570
Номер документу
13956187
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 грудня 2010 р.Справа № 2-а-5665/10/1570 Категорія:2.11.8Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Єщенко О.В.

суддів Романішин В.Л.

Домусчі С.Д.

при секретарі Тулба О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2010 року за позовом Відкритого акціонерного товариства «Іллічівський завод ЗБК» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

В С Т А Н О В И В :

27 травня 2009 року ВАТ «Іллічівський завод ЗБК»звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009р. № 0008122360 на загальну суму 589 459,00грн.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначив, що ВАТ «Іллічівзський завод ЗБК»здійснює реалізацію продукції власного виробництва, тому згідно з приписами ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»звільняється від застосування реєстраторів розрахункових операцій, отже висновки, зазначені податковим органом в акті перевірки необґрунтовані та безпідставні.

Представник відповідача проти позову заперечував, надав письмові заперечення, зазначив, про правомірність винесення оскаржуваного позивачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009р. № 0008122360 з огляду на порушення ВАТ «Іллічівський завод ЗБК»вимог п.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у зв'язку з чим просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2010 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009р. № 0008122360 на загальну суму 589 459,00грн.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції Державна податкова інспекція у Приморському районі м.Одеси подала апеляційну скаргу, в якій апелянт посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2010 року та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що суд першої інстанції неправильно застосував приписи частини 1 ст. 9 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, оскільки, реалізовані позивачем цемент, пісок, щебінь не є продукцією ні власного виробництва, а ні відходами власного виробництва, тому операції з реалізації цих матеріалів повинні були бути проведені із застосування реєстраторів розрахункових операцій.

15 листопада 2010 року ВАТ «Іллічівський завод ЗБК»надало заперечення на апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси в якій зазначено, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2010 року винесено з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доповідача, вивчивши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Колегією суддів встановлено, що 17 липня 2009 р. фахівцями ДПІ у Приморському районі м.Одеси, на підставі направлень від 29 травня 2009 р. № 000830/818, від 25 червня 2009 р. № 000910/967, виданих Державною податковою інспекцією у Приморському районі м.Одеси, була здійснена планова виїзна перевірка ВАТ «Іллічівський завод ЗБК»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року.

За наслідками перевірки було складений акт № 8983/23-1/01374582 від 17.07.2009р. «Про результати планової виїзної перевірки ВАТ «Іллічівський завод ЗБК»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2008р. по 31.12.2008р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008р. по 31.12.2008р.».

На підставі зазначеного акту перевірки № 8983/23-1/01374582 від 17.07.2009р. ДПІ у Приморському районі м.Одеси було прийнято рішення від №0008122360 22 липня 2009 р. Про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 589.459,3 грн., у зв'язку з порушенням позивачем, п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. №265/95-ВР (із змінами та доповненнями).

Не погоджуючись з означеним рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у Приморському районі м.Одеси № 0008122360 від 22.07.2009 р., позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання його протиправним та скасування.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Пунктом 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Стаття 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачає, зокрема, що реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо. Розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки- оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Ч. 1 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва, відходами власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.

ВАТ «Іллічівський завод ЗБК»згідно з Державним класифікатором України 009-96 «Класифікація видів економічної діяльності»(КВЕД) здійснює господарську діяльність за кодом КВЕД 26.61.0 Виробництво виробів з бетону для використання в будівництві, що підтверджується наявною у справі Довідкою Головного управлінням статистики в Одеській області АА N223167.

В пункті 2.2 Статуту ВАТ «Іллічівський завод ЗБК»(а.с. 119), предметом діяльності Підприємства є, зокрема, виробництво і реалізація бетону, готового до застосування для різних користувачів, у тому числі для власних потреб; виробництво і реалізація виробів з бетону для будівництва, у тому числі, виробництво будівельних робіт з бетону, цементу та штучного каменю: плиток, плит, цегли, панелей, щитів, листів, труб, стовпів, тощо, виробництво збірних будівельних конструкцій з цементу, бетону та штучного каменю; виробництво готових до використання бетонних сумішей та будівельних розчинів; виробництво інших виробів з бетону, гіпсу, цементу, штучного каменю: скульптур, меблів, барельєфів, горельєфів, ваз, горщиків для квітів, тощо.

Судом першої інстанції правильно встановлено, що позивачем під час здійснення реалізації продукції власного виробництва розрахунки проводяться у касі підприємства з обов'язковим оформленням прибуткових касових ордерів відповідно до п.3.3 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року N 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за N40/10320 (із змінами та доповненнями).

Колегія суддів не може погодитися з доводами апеляційної скарги, що ВАТ «Іллічівський завод ЗБК»порушено норми чинного законодавства під час проведення розрахунків без використання реєстратора розрахункових операцій виходячи з наступного.

Згідно з ст. 1 Закону України „Про відходи”, відходи це будь які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Як вбачається з наданих та досліджених судом актів про списання, лабораторних висновків ВАТ „Іллічівський завод ЗБК”, реалізовані матеріали (цемент, пісок, щебінь) втратили свої споживчі властивості та не можуть бути використані у виробництві. Таким чином, колегія суддів вважає, що реалізовані позивачем матеріали, в розумінні Закону України „Про відходи”, є відходами власного виробництва та можуть бути реалізовані без обовязкового застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи, правильно встановив характер правовідносин та постановив рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Інші доводи апеляційної скарги, щодо неправомірності постанови Одеського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2010 року висновків суду першої інстанції не спростовують.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 199 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 196; п.1 ч.1 ст. 199; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційну Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2010 року за позовом Відкритого акціонерного товариства «Іллічівський завод ЗБК» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в порядку та строки встановлені чинним законодавством України.

Головуючий:

Суддя:

Суддя: