Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2011 р. Справа № 34534/09/9104 Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Носа С. П.,
суддів Ліщинського А. М., Коваля Р. Й.,
при секретарі судового засідання Зубач Л. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу приватного підприємства «Європа-плюс» на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 червня 2009 року в справі за позовом приватного підприємства «Європа-плюс» до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
В С Т А Н О В И Л А:
14 травня 2009 року, Хмельницьким окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву приватного підприємства «Європа-плюс» до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004582303/0/5064 від 03.07.2008 року у сумі 1825 грн., в частині застосування штрафних (фінансових санкцій) в розмірі 1700 грн.; № 0004872303/0/5169 від 10.07.2008 року у сумі 2140 грн., в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2040 грн.; № 0004862303/0/5165 від 10.07.2008 року у сумі 4810 грн., в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 4760 грн.; № 0004882303/0/5163 від 10.07.2008 року у сумі 5100 грн.; № 0006862303/0/8052 від 19.09.2008 року у сумі 1360 грн.; № 0008602303/0/9257 від 31.10.2008 року у сумі 3060 грн.; № 0008612303/0/9258 від 31.10.2008 року у сумі 3400 грн.; № 0008592303/0/9256 від 31.10.2008 року у сумі 5100 грн.; № 0009902303/0/10298 від 03.12.2008 року у сумі 4760 грн.; № 0009912303/0/10297 від 03.12.2008 року у сумі 2040 грн.; № 0009702303/0/10178 від 01.12.2008 року у сумі 3400 грн.; № 0009872303/0/10306 від 03.12.2008 року у сумі 2190 грн., в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1700 грн.
В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що приватне підприємство «Європа-плюс» є суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює діяльність з проведення азартних ігор на підставі відповідних ліцензій. Службовими особами Державної податкової служби проведено перевірки належних позивачу залів гральних автоматів. За результатами перевірок, на підставі актів перевірки, відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій. Такі рішення відповідача є незаконними, оскільки приватне підприємство «Європа-плюс» використовує зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій, які є робочими та за допомогою яких проводяться всі розрахункові операції. На момент подання позовної заяви, реєстраторів розрахункових операцій, які могли б бути вмонтовані в гральні автомати та дозволяли виконувати фіскальні функції, не існує.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 червня 2009 року в задоволенні позову відмовлено.
Зазначену постанову мотивовано тим, що наказом ДПА України від 01.07.2008 року № 430 до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій включено комп'ютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для використання у гральних автоматах, а тому починаючи з 01 липня 2008 року позивач зобов'язаний був використовувати зазначену спеціалізовану систему, в обов'язковому порядку зареєстровану та опломбовану в органах державної податкової служби. Перевірками проведеними працівниками податкових органів встановлено відсутність таких зареєстрованих та опломбованих систем при використанні гральних автоматів позивачем, що є порушенням ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Не погоджуючись з прийнятою постановою, позивачем приватним підприємством «Європа-плюс», подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що приватним підприємством «Європа-плюс» виконується законодавча вимога стосовно проведення розрахункових операцій на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані опломбовані у встановленому законом порядку та переведенні у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, а тому застосування штрафних санкцій відповідно до ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» є безпідставними.
Представник відповідача, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги заперечив та просить таку залишити без задоволення.
Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не зявились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає можливим здійснювати розгляд справи за їхньої відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню з наступних підстав.
Встановлено, що працівниками державних податкових інспекцій Хмельницької області проведено ряд перевірок залів гральних автоматів, що розташовані на території Хмельницької області та які належать позивачу, з питань дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за № 40/10320), за результатами яких складено відповідні акти перевірок.
Проведеними перевірками встановлено, що позивачем порушено вимоги пункту 3 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не проведено розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим реєстратори розрахункових операцій.
На підставі згаданих актів перевірки відповідачем прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004582303/0/5064 від 03.07.2008 року у сумі 1825 грн., № 0004872303/0/5169 від 10.07.2008 року у сумі 2140 грн., № 0004862303/0/5165 від 10.07.2008 року у сумі 4810 грн., № 0004882303/0/5163 від 10.07.2008 року у сумі 5100 грн., № 0006862303/0/8052 від 19.09.2008 року у сумі 1360 грн., № 0008602303/09257 від 31.10.2008 року у сумі 3060 грн., № 0008612303/0/9258 від 31.10.2008 року у сумі 3400 грн., № 0008592303/0/9256 від 31.10.2008 року у сумі 5100 грн., № 0009902303/0/10298 від 03.12.2008 року у сумі 4760 грн., № 0009912303/0/10297 від 03.12.2008 року у сумі 2040 грн., № 0009702303/0/10178 від 01.12.2008 року у сумі 3400 грн., № 0009872303/0/10306 від 03.12.2008 року у сумі 2190 грн.
Статтею 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами субєктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі субєкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та субєктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до положень ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Пунктом 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що за порушення вимог цього Закону до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 року № 1315 затверджено Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій.
Відповідно до Положення № 1315 Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій (далі - Державний реєстр) - перелік моделей реєстраторів розрахункових операцій, їх модифікацій вітчизняного та іноземного виробництва, які відповідають вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів, пройшли державну сертифікацію і дозволені для застосування під час здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Рішення про включення моделей до Державного реєстру приймає Державна податкова адміністрація за наявності позитивного висновку технічної комісії. Копія рішення надсилається уповноваженій організації.
Пункт 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлює, що реєстратор розрахункових операцій пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, компютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
При цьому, ст. 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» чітко встановлено, що на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Колегія суддів приходить до переконання, що ч. 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», обовязковою умовою відповідальності субєкта господарювання визначає наявність реєстратора розрахункових операцій, яким є реєстратор внесений до відповідного реєстру. Поряд з цим, відповідальність настає при встановленні факту здійснення операцій з використанням реєстратора розрахункових операцій внесеного до Державного реєстру реєстратора розрахункових операцій, який, при цьому, не переведений у фіскальний режим роботи, не зареєстрований або не пломбований.
Пунктом 1 ч. 2 додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 121 «Про переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» встановлено, що до 31.12.2006 року всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування реєстраторів розрахункових операцій.
У звязку з цим, з 01 січня 2007 року, у субєктів господарювання, що надають послуги у сфері грального бізнесу, виникає обовязок застосовувати гральні автомати, що виконують фіскальні функції.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 121 «Про переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» на Міністерство промислової політики було покладено обовязок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запамятовуючих пристроїв (фіскальної памяті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції» (наказ втратив чинність згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 10.09.2008 року № 581) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено компютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.
Колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на те, що несумісність компютерно-касової системи «Фіскал» із введеними раніше в експлуатацію гральними автоматами виключає можливість вчинення правопорушення тими субєктами господарювання, чиї гральні автомати не є сумісними з компютерно-касовою системою «Фіскал» з технічних причин. При цьому накладення штрафних санкцій можливо лише в тому разі, якщо гральні автомати, введені в експлуатацію до моменту включення компютерно-касової системи «Фіскал» до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, мають технічну можливість сумісності з цією системою.
Водночас, колегія суддів вважає, що субєкти господарювання, відповідно до статті 218 Господарського кодексу України, повинні вжити всіх необхідних заходів для зясування питання про сумісність компютерно-касової системи «Фіскал» із тими гральними автоматами, що введені в експлуатацію до включення зазначеної системи до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.
Таким чином, з 01 липня 2008 року у позивача виник обовязок оснащення експлуатованих гральних автоматів зазначеною системою.
З матеріалів справи вбачається, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004582303/0/5064 від 03 липня 2008 року прийнято на підставі акту перевірки № 222100270/2302/124 від 16 червня 2008 року, № 0004872303/0/5169 від 10 липня 2008 року на підставі акту перевірки № 22110020/0282/145 від 19 червня 2008 року, № 0004862303/0/5165 від 10 липня 2008 року на підставі акту перевірки № 2211021/0232/146 від 19 червня 2008 року та № 0004882303/0/5163 від 10 липня 2008 року на підставі акту перевірки № 22070053/152 від 19 червня 2008 року.
Оскільки обовязок оснащення експлуатованих гральних автоматів системою «Фіскал» виник у позивача лише з 01 липня 2008 року, то застосування відповідачем штрафних (фінансових) санкцій за невикористання вказаної системи до 01 липня 2008 року є безпідставним, а тому, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004582303/0/5064 від 03 липня 2008 року, № 0004872303/0/5169 від 10 липня 2008 року, № 0004862303/0/5165 від 10 липня 2008 року, № 0004882303/0/5163 від 10 липня 2008 року підлягають скасуванню в частині застосування таких за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Вказані обставини, на думку колегії суддів, безпідставно не враховано судом першої інстанції.
Крім того колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що позивачем не доведено факту вжиття заходів для зясування питання про сумісність компютерно-касової системи «Фіскал» з експлуатованими гральними автоматами, а тому відповідачем правомірно прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0006862303/0/8052 від 19.09.2008 року у сумі 1360 грн.; № 0008602303/0/9257 від 31.10.2008 року у сумі 3060 грн.; № 0008612303/0/9258 від 31.10.2008 року у сумі 3400 грн.; № 0008592303/0/9256 від 31.10.2008 року у сумі 5100 грн.; № 0009902303/0/10298 від 03.12.2008 року у сумі 4760 грн.; № 0009912303/0/10297 від 03.12.2008 року у сумі 2040 грн.; № 0009702303/0/10178 від 01.12.2008 року у сумі 3400 грн.; № 0009872303/0/10306 від 03.12.2008 року у сумі 2190 грн., в частині застосування штрафних (фінансових санкцій) в розмірі 1700 грн.
Узагальнюючи викладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на неповно, необ'єктивно і всебічно не з'ясованих обставинах, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги її частково спростовують.
Керуючись ст. ст. 158-163, 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. 207, ст. 254 КАС України, колегія суддів,
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу приватного підприємства «Європа-плюс» задовольнити частково.
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 червня 2009 року в справі № 2а-5061/09/2270 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов приватного підприємства «Європа-плюс» до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004582303/0/5064 від 03 липня 2008 року, № 0004872303/0/5169 від 10 липня 2008 року, № 0004862303/0/5165 від 10 липня 2008 року, № 0004882303/0/5163 від 10 липня 2008 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у випадку коли, відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України, складення постанови в повному обсязі відкладено - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя: С. П. Нос
Судді: А. М. Ліщинський
Р. Й. Коваль
Постанову складено в повному обсязі 15 лютого 2011 року