Ухвала суду № 13955533, 15.02.2011, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2011
Номер справи
2а-192/08/0970
Номер документу
13955533
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2011 р. Справа № 14873/09 Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Заверухи О.Б.,

суддів Багрія В.М., Старунського Д.М.,

при секретарі судового засідання Луцак І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в місті Яремче на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2009 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Скорзонера» до Державної податкової інспекції в місті Яремче про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2007 року ТзОВ «Скорзонера» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в м. Яремче про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень № 0000272301/0 від 11.10.2007 року, № 0000581702/0 від 11.10.2007 року, першої податкової вимоги № 1/181 від 31.10.2007 року і другої податкової вимоги № 2/203 від 04.12.2007 року.

В процесі судового розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги, згідно яких просить визнати протиправними і скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Яремче № 0000272301/0 від 11.10.2007 року, № 0000581701/0 від 11.10.2007 року, першу податкову вимогу № 1/181 від 31.10.2007 року і другу податкову вимогу № 2/203 від 04.12.2007 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є незаконними, а податкові вимоги неправомірними, оскільки позивач не є в розумінні п.7 «Порядку справляння за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду» Постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.1998 року постійним або тимчасовим лісокористувачем земельних ділянок лісового фонду площею 5,0 га і 6,5 га, щодо яких ДП «Ворохтянське лісове господарство» видано лісорубні квитки № 68 та № 69 від 26.07.2006 року, а тому в нього не було обовязку щодо нарахування та сплати у 2006 році збору за спеціальне використання лісових ресурсів в сумі 7585,0 грн. Крім того, вважає, що ними не було порушено вимоги ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», оскільки включив транспортний засіб Chevrolet Niva, реєстраційний номер АТ3408АІ, відповідно до ч.1 і 2 ст. 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» у розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших машин і механізмів на 2007 рік.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2009 року позов задоволено частково. Визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Яремче Івано-Франківської області № 0000272301/0 від 11.10.2007 року, яким ТзОВ «Скорзонера» визначено податкове зобов'язання за платежем плата за використання лісових ресурсів місцевого значення в сумі 11377,5 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 7585 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 3792,5 грн. Визнано протиправними та скасовано першу та другу податкові вимоги ДПІ в м. Яремче Івано-Франківської області № 1/181 від 31.10.2007 року та № 2/203 від 04.12.2007 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що у відповідності до чинного законодавства України, яке регулює дані відносини, позивач не може вважатись як належним постійним користувачем, оскільки в нього відсутній акт на право постійного користування земельною ділянкою, так і належним тимчасовим користувачем, оскільки земельні ділянки передані йому в оренду з вилученням їх у ДП «Ворохтянське лісове господарство», а лісорубні квитки № 68 від 26.07.2006 року та № 69 від 26.07.2006 року з визначеною в них таксовою вартістю не можна вважати такими, що видані та обчислені належним постійним користувачем. Так як позивачем у встановленому законом порядку відшкодовано збитки, заподіяні ДП «Ворохтянське лісове господарство» вилученням земельних ділянок в розмірі 4403826,73 грн., в тому числі і вартість лісових та деревно-чагарникових насаджень; відшкодовано втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва внаслідок вилучення вказаних земельних ділянок для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським та лісогосподарським виробництвом, в сумі 7330207 грн., у позивача був відсутній обов'язок включати в розрахунок збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування ділянками лісового фонду за 2006 рік суми збору по лісорубних квитках № 68 та 69 від 26.07.2006 року в розмірі 7585 грн., а тому податкове повідомлення рішення слід визнати протиправним. Щодо визначення відповідачем суми податкового зобов'язання за платежем податок з юридичних осіб - власників транспортних засобів в сумі 170,00 грн., в тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 170,00 грн., то суд прийшов до висновку про законність вказаного податкового повідомлення рішення, оскільки позивачем в 10-денний термін після реєстрації транспортного засобу розрахунок суми податку за такий транспортний засіб до ДПІ в м. Яремче Івано-Франківської області подано не було, чим порушено ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів».

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Державна податкова інспекція в місті Яремче Івано-Франківської області подала апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, має місце порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Представник апелянта в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги заперечив, вважає постанову суду першої інстанції законною та обґрунтованою, просить залишити її без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що на підставі акту виїзної планової перевірки ТзОВ "Скорзонера" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006р. по 30.06.2007р. та правильності визначення сум податку на додану вартість задекларованих до відшкодування за липень 2007 року № 82/23-31067573 від 28.09.2007р. відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000272301/0 від 11.10.2007р., яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем плата за використання лісових ресурсів місцевого значення в сумі 11377,5 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 7585 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 3792,5 грн., та № 0000581701/0 від 11.10.2007 року, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем податок з юридичних осіб - власників транспортних засобів в сумі 170,00 грн., в тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 170,00 грн.

Як вбачається з акту перевірки ДПІ у м. Яремче Івано-Франківської області № 82/23-31067573 від 28.09.2007р., згідно поданої ДП «Ворохтянське лісове господарство» Довідки № 2/1063 від 28.12.2006 року «Про перелік лісокористувачів» яким надано лісорубні квитки (ордери) та лісові квитки в 2006 році, позивачу виписано 10 лісорубних квитків та нараховано плати в сумі 232319,0 грн., а саме:

-№ 23 від 31.03.2006 року на суму 41133,0 грн. - виписано 2788 м.куб деревини;

-№ 41 від 17.05.2006 року на суму 29260,0 грн. - виписано 2382 м.куб деревини;

-№ 42 від 17.05.2006 року на суму 23020,0 грн. - виписано 2130 м.куб деревини;

-№ 43 від 17.05.2006 року на суму 28148,0 грн. - виписано 4084 м.куб деревини;

-№ 44 від 17.05.2006 року на суму 22932,0 грн. - виписано 2474 м.куб деревини;

-№ 45 від 17.05.2006 року на суму 20663,0 грн. - виписано 2154 м.куб деревини;

-№ 46 від 17.05.2006 року на суму 39656,0 грн. - виписано 4039 м.куб деревини;

-№ 47 від 17.05.2006 року на суму 12029,0 грн. - виписано 873 м.куб деревини;

-№ 68 від 26.07.2006 року на суму 7184,0 грн.

-№ 69 від 26.07.2006 року на суму 8294,0 грн.

Судом першої інстанції також встановлено, що позивачем подано до ДПІ в м. Яремче розрахунок збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування ділянками лісового фонду за 2006 рік, в якому зазначено, що сума збору складає 224734,0 грн. (інша рубка становить - 7893,0 грн.). До розрахунку було включено наступні лісорубні квитки:

-№ 23 від 31.03.2006 року на суму 41133,0 грн. - виписано 2788 м.куб деревини;

-№ 41 від 17.05.2006 року на суму 29260,0 грн. - виписано 2382 м.куб деревини;

-№ 42 від 17.05.2006 року на суму 23020,0 грн. - виписано 2130 м.куб деревини;

-№ 43 від 17.05.2006 року на суму 28148,0 грн. - виписано 4084 м.куб деревини;

-№ 44 від 17.05.2006 року на суму 22932,0 грн. - виписано 2474 м.куб деревини;

-№ 45 від 17.05.2006 року на суму 20663,0 грн. - виписано 2154 м.куб деревини;

-№ 46 від 17.05.2006 року на суму 39656,0 грн. - виписано 4039 м.куб деревини;

-№ 47 від 17.05.2006 року на суму 12029,0 грн. - виписано 873 м.куб деревини.

На підставі вищевикладеного відповідачем в акті перевірки № 82/23-31067573 від 28.09.2007р. зроблено висновок, що позивачем не включено в розрахунок збору суми по лісорубних квитках, в результаті чого не нараховано та не сплачено збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування ділянками лісового фонду за 2006 рік на загальну суму 7585,0 грн., чим порушено вимоги Постанов КМУ від 06.07.1998 року «Про затвердження Порядку збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду» та від 21.02.2006 року № 174 «Про плату за використання лісових ресурсів».

Судом першої інстанції також встановлено, що позивачем 23.01.2007р. було здійснено реєстрацію транспортного засобу Chevrolet Niva, реєстраційний номер АТ3408АІ, однак розрахунок суми податку за зареєстрований транспортний засіб в 10-денний термін після реєстрації не був поданий до податкового органу, чим порушено ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11.12.1991р., пп. 17.1.1 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

З огляду на встановлені судом першої інстанції обставини та наявні у справі докази колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про відмову у задоволенні вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення № 0000581701/0 від 11.10.2007 року, оскільки відповідно до ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» за придбані протягом року юридичними особами транспортні засоби, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх реєстрацією за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. За транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх першою реєстрацією. Розрахунок суми податку за такі транспортні засоби в 10-денний термін після їх реєстрації подається до відповідного податкового органу.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції транспортний засіб Chevrolet Niva, реєстраційний АТ3408АІ позивачем зареєстровано в органах ДАІ України 23.01.2007р. Однак, позивачем в 10-денний термін після його реєстрації розрахунок суми податку за цей транспортний засіб до ДПІ в м. Яремче Івано-Франківської області подано не було. Відтак, оскаржуване податкове повідомлення рішення прийняте відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.

В той же час, колегія суддів вважає, що задовольняючи позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ в м. Яремне Івано-Франківської області № 0000272301/0 від 11.10.2007 року, яким ТзОВ «Скорзонера» визначено податкове зобов'язання за платежем плата за використання лісових ресурсів місцевого значення в сумі 11377,5 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 7585 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 3792,5 грн., суд першої інстанції неповністю зясував обставини, що мають значення для справи, його висновки не відповідають обставинам справи, має місце порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи з наступних підстав.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.2001 року збір за спеціальне використання лісових ресурсів та користування ділянками лісового фонду відноситься до загальнодержавних податків і зборів.

Пунктами 1.2, 1.6, 1.7 Інструкції «Про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду» визначено, що збір за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду є формою реалізації економічно правових відносин між власником лісових ресурсів та земельних ділянок лісового фонду в особі держави і лісокористувачами, яким надані в постійне чи тимчасове користування земельні ділянки лісового фонду, в тому числі на умовах договору оренди. До лісових ресурсів місцевого значення належить деревина, яка заготовляється під час проведення рубок, пов'язаних з веденням лісового господарства (рубки догляду за лісом, санітарні рубки, рубки у зв'язку з реконструкцією малоцінних молодняків і похідних деревостанів, прокладанням просік, створенням протипожежних розривів тощо, лісовідновні рубки в деревостанах, що втрачають захисні, водоохоронні та інші корисні властивості), інших рубок (розчищення земельних ділянок лісового фонду, вкритих лісовою рослинністю, у зв'язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, доріг тощо). Спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду здійснюються на наданій земельній ділянці лісового фонду суб'єкту господарювання за спеціальним дозволом - лісорубним квитком (ордером) або лісовим квитком (дозвіл).

Так, лісорубний квиток видається на рубки головного користування, рубки, пов'язані з веденням лісового господарства, інші рубки та заготівлю живиці. У ньому зазначаються обсяги (кількість) дозволеної для заготівлі деревини і живиці, її таксова вартість, строки заготівлі та вивезення.

У відповідності до п. 2.1 цієї Інструкції платниками збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду є юридичні і фізичні особи, яким надані в постійне або тимчасове користування земельні ділянки лісового фонду. До постійних лісокористувачів належать: державні органи лісового користування, лісогосподарські підприємства, військові лісові господарства, сільськогосподарські підприємства та інші. До тимчасових користувачів земельних ділянок лісового фонду є підприємства, установи, організації, об'єднання громадян релігійні організації, іноземні юридичні особи та громадяни, яким за погодженням з постійними лісокористувачами надані земельні ділянки лісового фонду для спеціального використання лісових ресурсів, потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих і туристичних цілей та проведення науково-дослідних робіт у порядку, визначеному лісовим законодавством.

Зі змісту зазначеного випливає, що ТзОВ «Скорзонера» отримувала лісорубні квитки від постійного лісокористувача та здійснювала інші рубки, а відтак, є платником збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування ділянками лісового фонду.

Слід також вказати і це не заперечується позивачем, що всього за період, який перевірявся, позивачем нараховано та сплачено 405766 грн. збору, а саме: за 2006 рік 224734,0 грн.; за 1 півріччя 2007 року 181032,0 грн.

Крім цього, відповідно до п. 2.3 вказаної вище Інструкції лісорубні квитки (ордери) та лісові квитки, до 1 лютого поточного року направляють органам державної податкової служби Довідку про перелік лісокористувачів, яким надано лісорубні квитки (ордери) та лісові квитки за формою, що наведена в додатку 1 цієї Інструкції.

Як вбачається з матеріалів справи, ДП «Ворохтянське лісове господарство» згідно поадної довідки № 2/1063 від 28.12.2006 року «Про перелік лісокористувавчів» яким надано лісові квитки (ордери) та лісові квитки в 2006 році та листа-відповіді наданого на запит ДПІ в м. Яремча за № 2/405 від 28.09.2007 року, позивачу в 2006 році було виписано 10 лісорубних квитків (з відміткою підприємства про їх отримання) та нараховано плати в сумі 232319,00 грн.

Позивачем подано до ДПІ в м. Яремча розрахунок збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування ділянками лісового фонду за 2006 рік в якому зазначено, що сума збору складає 224734,00 грн.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, обґрунтованими доводи апелянта щодо правомірності прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, оскільки товариством з обмеженою відповідальністю «Скорзонера» не включено в розрахунок збору суми по лісорубних квитках № 68, 69 від 26.07.2006 року (рубка по яких позивачем була здійснена), в результаті чого не нараховано та не сплачено збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування ділянками лісового фонду за 2006 рік на загальну суму 7585,0 грн. чим порушено вимоги постанов КМУ від 06.07.1998 року «Про затвердження Порядку справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду» та від 21.02.2006 року №174 «Про плату за використання лісових ресурсів».

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції неповністю з»ясував обставини справи, його висновки не відповідають обставинам справи, має місце порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому, оскаржувана постанова підлягає скасуванню.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, п.3 ч.1 ст. 198, п.п. 1, 3, 4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст.ст. 207, 254 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в місті Яремче задовольнити повністю.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2009 року по справі № 2а-192/08 скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Скорзонера» відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий : О.Б. Заверуха

Судді : В.М. Багрій

Д.М. Старунський

Повний текст постанови

виготовлений та підписаний

18.02.2011 року