Ухвала суду № 13954789, 15.02.2011, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2011
Номер справи
2а-2314/09/1370
Номер документу
13954789
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2011 р. Справа № 32262/09/09 Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Улицького В.З.

суддів: Олендера І.Я., Каралюса В.М.

при секретарі судового засідання: Ільницькій Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Львові апеляційні скарги прокурора Мостиського району та ДПІ у Мостиському районі на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09.04.2009 року у справі за позовом прокурора Мостиськорго району в інтересах держави в особі ДПІ у Мостиському районі до СФГ «Волостківське» про стягнення податкової заборгованості,

встановила:

У березні 2009 року прокурор Мостиськорго району звернувся з позовом в інтересах держави в особі ДПІ у Мостиському районі до СФГ «Волостківське» про стягнення податкової заборгованості.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що перевіркою проведеною Мостиською ДПІ в СФГ «Волостківське» встановлено, що сільськогосподарське підприємство виплачувало в грошовій та натуральній формі зарплату, але не перераховувало вказаного податку до бюджету.

Станом на день проведення перевірки, заборгованість на день проведення перевірки становила 47979,61 грн.

Ці обставини підтверджується актом перевірки №78/17/30765871 від 17.12.2008 року та вироком Мостиського районного суду, яким керівник СФГ «Волостківське» ОСОБА_1 засуджений за ст. 364 ч.2 КК України.

Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, позивач звернувся до суду.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 09.04.2009 року у задоволенні позову відмовлено.

Постанову суду оскаржили прокурор Мостиського району та ДПІ у Мостиському районі. Вважають, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі.

Просять скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позов задоволити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги апелянтів слід задоволити з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на вимогу прокуратури Мостиського району ДПІ у Мостиському районі проведено перевірку правильності нарахування та сплати податку з доходів фізичних осіб СФГ «Волостківське». В результаті проведеної перевірки складено Довідку №78/17/30765871 від 17.12.2008 року, якою не встановлено порушень щодо нарахування податку, однак станом на 01.12.2008 року встановлено заборгованість по перерахуванні (сплаті) сум податку з доходів фізичних осіб до бюджету в сумі 47979,61грн.

Вказана заборгованість підтверджується «Розрахунком повноти і своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб» який є Додатком №1 до довідки від 17.12.2008 року. В розрахунку, який підписано директором та головним бухгалтером, відображено самостійно нараховану СФГ «Волостківське» суму податку з доходів фізичних осіб, факти перерахування до бюджету утриманого податку та заборгованість по сплаті податку з доходів фізичних осіб.

Відповідно до п.1.11 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Згідно з п.5.1. Закону податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

СФГ «Волостківське» при виплаті заробітної плати своїм працівникам було податковим агентом і відповідно до п.п. "б" п.19.2 ст.19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22 травня 2003 року № 889-ІV було зобов'язане надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем свого розташування.

Враховуючи вищезазначені норми законодавства, при нарахуванні та сплаті податку з доходів фізичних осіб податковими агентами податкові декларації не подаються. Податкові агенти подають до податкового органу лише податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) відповідно до Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом ДПА України від 29.09.2003р. № 451.

Вказаний податковий розрахунок (форма 1ДФ) не відповідає визначенню податкової декларації, передбаченому Законом України № 2181 21.12.2000 року, оскільки на підставі розрахунку не здійснюється нарахування або сплата податку до бюджету.

Як зазначено у п.п.8.1.2. п.8.1. ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Як зазначено в ст. 10 Декрету КМУ «Про прибутковий податок з громадян» підприємства, установи і організації усіх форм власності, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності після закінчення кожного місяця, але не пізніше строку одержання в установах банків коштів на виплату належних громадянам сум зобов'язані перераховувати до бюджету суми нарахованого і утриманого прибуткового податку за минулий місяць.

Отже, податок з доходів фізичних осіб повинен нараховуватися та сплачуватися податковим агентом щомісяця одночасно з виплатою заробітної плати, а розрахунок форми 1ДФ подається щоквартально, незалежно від дати виплати зарплати (нарахування та/чи сплати податку з доходів фізичних осіб) і тому не може вважатися податковою декларацією, а носить лише інформативний характер, тому вимоги суду про надання податкових декларацій з вказаного податку суперечить чинному законодавству.

Щодо посилання суду на відсутність податкового повідомлення - рішення необхідно зазначити наступне.

Пунктом 4.2.2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-III передбачено випадки, коли контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків.

Перевіркою ДПІ у Мостиському районі було встановлено факт неперерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету, однак порушень щодо його нарахування не виявлено, тому відповідно до п. 4.2.2 Закону для винесення податкового повідомлення - рішення не було підстав.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до переконання, що податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних нараховане податковим агентом, не вважається узгодженим податковим зобов'язанням податковим боргом у розумінні Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у зв'язку з тим, що уданому випадку не передбачено подання податкових декларацій та винесення податкових повідомлень - рішень за несплату нарахованого податку до бюджету.

Наявність заборгованості по податку з доходів фізичних осіб підтверджується: довідкою №78/17/30765871 від 17.12.2008 року, додатком №1 до Довідки - розрахунком повноти і своєчасності перерахування до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, вироком Мостиського районного суду від 10.03.2009 року, яким керівника СФГ «Волостківське» ОСОБА_1 засуджено за ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України.

З врахуванням вище викладеного суд апеляційної інстанції вважає, що постанову суду першої інстанції слід скасувати, бо така не відповідає нормам матеріального права, а висновки суду суперечать зібраним у справі доказам.

Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів

постановила:

Апеляційні скарги прокурора Мостиського району та ДПІ у Мостиському районі задоволити. Скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09.04.2009 року у справі №2а-2314/09/1370 та прийняти нову, якою позов задоволити. Стягнути СФГ «Волостківське» на користь місцевого бюджету Волостківської сільської ради, Мостиського району , Львівської області заборгованість по сплаті податку з доходів фізичних осіб у сумі 47979,61 грн.

На постанову протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В. Улицький

Судді: І. Олендер

В. Каралюс

Повний текст постанови виготовлено та підписано 18.02.2011 року.