Постанова № 13950220, 22.02.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2011
Номер справи
5304/10/2170
Номер документу
13950220
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" лютого 2011 р.

14 год.52 хв.Справа № 2-а-5304/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Гомельчука С.В.,

при секретарі: Циганок І.М.,

за участю: представника позивача - Уманської О.Т.,

представника відповідача - Канівець А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фермерського господарства "Салют" про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені,

встановив:

Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (позивач, Фонд) звернулося до суду з позовом до фермерського господарства "Салют"(відповідач, ФГ "Салют") про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, суду пояснила, що 06.09.2010 Фондом було проведено перевірку фермерського господарства "Салют" з питань дотримання відповідачем вимог статей 19 і 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, в ході якої встановлено невиконання нормативу працевлаштування інвалідів в 2007 -2009 р.р., несвоєчасне подання звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік та його ненадання за 2007-2008 роки. Згідно з розрахунками середньооблікова чисельність штатних працівників у відповідача в 2007 році становила 15 осіб, у 2008 році - 12 осіб, у 2009 році -11 осіб. З цих розрахунків установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 робоче місце. За 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним протягом 2007-2009 років, відповідач в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу повинен був самостійно сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 12573 грн. 74 коп. Станом на 08 жовтня 2010 року заборгованість відповідача зі сплати адміністративно - господарських санкцій з урахуванням пені за порушення терміну сплати цих санкцій складає 14775 грн. 67 коп.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав частково, просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог щодо стягнення з фермерського господарства "Салют" адміністративно-господарських санкцій та пені за 2007 рік та пені за 2008 рік на загальну суму 7502 грн. 78 коп. у зв'язку із позовною давністю, відповідно до ст. 257, ст.258 Цивільного кодексу України.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”від 21.03.1991 р. № 875-ХІІ зі змінами та доповненнями (далі Закон № 875-ХІІ) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою КМУ від 31.01.2007 року № 70, Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають щороку до 1 березня відділенням Фонду. У разі неподання Фонду соціального захисту інвалідів Звіту керівник підприємства несе відповідальність у встановленому законом порядку. А саме, статтею 188-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що невиконання посадовою особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів Звіту тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Відповідно до частин 2, 3 статті 19 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, і забезпечують працевлаштування інвалідів. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Відповідно до статті 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, які використовують найману працю, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу.

Абзацом четвертим пункту 2 статті 19 Закону України “Про зайнятість населення”від 01.03.1991 року № 803-ХІІ із змінами та доповненнями (далі-Закон № 803-ХІІ) визначено право державної служби зайнятості направляти для працевлаштування на підприємства, в установи та організації всіх форм власності при наявності там вільних робочих місць інвалідів, які звертаються до служби зайнятості, відповідно до рівня їх освіти і професійної підготовки та рекомендацій МСЕК, наявних у них кваліфікації і знань та з урахуванням їх побажань.

З огляду на викладене, суд вважає, що обовязок по працевлаштуванню інвалідів покладається на роботодавців.

Статтею 20 Закону № 803-XII встановлено, що підприємства, установи і організації, незалежно від форм власності, їх службові особи зобов'язані сприяти проведенню державної політики зайнятості на основі:

додержання законодавства про працю, а також прийнятих відповідно до нього умов договорів та угод;

організації професійної підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації працівників, а також професійного перенавчання тих, хто підлягає вивільненню з виробництва, у тому числі інвалідів;

працевлаштування осіб, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, в кількості, визначеній місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, та інвалідів у кількості, визначеній згідно із Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні";

На виконання вищенаведеної норми Закону № 803-XII наказом Міністерства праці та соціальної політики України "Про затвердження форм звітності та інструкцій щодо їх заповнення" від 19 грудня 2005 року № 420, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2005 р. за № 1534/11814 затверджено форму звітності N 3-ПН "Звіт про наявність вакансій" та Інструкцію щодо заповнення, де передбачено, що підприємства, установи, організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання подають центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесківпри наявності вакансій вищезазначений звіт.

Відповідно до розділу 3 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН “Звіт про наявність вакансій”, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України 19.12.2005 року № 420, зареєстрованої Міністерстві юстиції України 21.12.2005 року за N 1534/11814 (далі Інструкція) у графі 15 наводяться дані про можливість працевлаштування на вільне робоче місце (вакантну посаду) особи, що належить до окремої категорії громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, у рахунок річної броні, установленої місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад за поданням центрів зайнятості, а також інвалідів, пенсіонерів, студентів та інших.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем проведено перевірку фермерського господарства "Салют" щодо дотримання відповідачем вимог статей 19 і 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” за 2007 - 2009 роки, в результаті чого складено акт від 06.09.2010. У ході перевірки встановлено факт неподання Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік у строк до 01 березня, який подано лише 22.07.2010 та ненадання даних звітів за 2007-2008 роки, а також невиконання нормативу працевлаштування інвалідів. Відповідно до розрахунків Фонду середньооблікова чисельність штатних працівників фермерського господарства "Салют" в 2007 році становила 15 осіб, у 2008 році - 12 осіб, у 2009 році -11 осіб. Установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 робоче місце. У зв'язку з невиконанням нормативу працевлаштування інвалідів відповідачеві нараховано адміністративно-господарські санкції за 2007 - 2009 роки в розмірі 12573 грн. 74 коп., пеня за порушення терміну сплати цих санкцій згідно з розрахунками пені станом на 08.10.2010 складає 2201 грн. 93 коп.

Відповідно до повідомлення Голопристанського районного центру зайнятості від 27.10.2010 № 1210 встановлено, що ФГ "Салют" у 2007 році подано до служби зайнятості звіти за формою № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій", у яких були заявлені вакансії загального користування, про створення спеціальних робочих місць, на яких може використовуватися праця інвалідів та вакантні посади для даної категорії громадян, інформації відповідачем не надано. У 2008-2009 роках від фермерського господарства "Салют" до центру зайнятості звіти за формою № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій" щодо наявності вільних робочих місць для інвалідів не подавалися.

Відповідно до ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на сплив позовної давності щодо стягнення з ФГ "Салют" адміністративно-господарських санкцій та пені за 2007 рік, пені за 2008 рік, оскільки з моменту, коли позивачем було встановлено факт невиконання відповідачем нормативу працевлаштування інвалідів та, відповідно, нарахування адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення сплати цих санкцій за 2007 - 2009 роки, а саме з 06.09.2010 згідно з актом про проведення перевірки від 06.09.2010, до моменту подання Фондом позовної заяви 08.10.2010, строк звернення до суду не сплинув , тобто Херсонським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративний позов до фермерського господарства "Салют" про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені подано у межах позовної давності.

Судом з'ясовано, що відповідачем не виконано обов'язку роботодавця щодо сприяння проведенню державної політики зайнятості, а саме працевлаштування осіб, які потребують соціального захисту шляхом інформування центру зайнятості про створення спеціальних робочих місць та наявність вакансій для інвалідів та подання звітності N 3-ПН "Звіт про наявність вакансій", а тому не здійснено належного працевлаштування інвалідів у рахунок нормативу робочих місць.

Оскільки ФГ "Салют" не виконано обовязку роботодавця щодо подання звітності та працевлаштування інвалідів у 2007-2009 роках, а тому застосування до нього адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені є правомірним.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів та їх задоволення.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ч.4 ст.94, ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-

постановив:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з фермерського господарства "Салют"на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (УДК у м.Херсоні, код 24104230, МФО 852010, р/р 31219230700002, банк отримувача: ГУДКУ по Херсонській обл.) адмінітративно-господарські санкції та пеню на загальну суму 14 775 (чотирнадцять тисяч сімсот сімдесят п"ять ) грн 67 коп., а саме адмінітративно-господарські санкції в розмірі 12573 (дванадцять тисяч п'ятсот сімдесят три) грн. 74 коп. та пеню за порушення термінів сплати адмінітративно-господарських санкцій в розмірі 2201 (дві тисячі двісті одна) грн. 93 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 28 лютого 2011 р.

Суддя Гомельчук С.В.

кат. 10.3.4