Постанова № 13946936, 09.02.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.02.2011
Номер справи
2а-17429/10/2670
Номер документу
13946936
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

09 лютого 2011 року 09:30 № 2а-17429/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В при секретарі судового засідання Денисенко Ю.М., за участю представників сторін:

від позивача: Чорного Андрія Миколайовича

від відповідача: Николаєнко Олени Сергіївни

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомпублічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Київ»

до державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.11.2010 №0000582201/0, На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 09 лютого 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України. Під час проголошення вступної та резолютивної частин постанови сторонам розяснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту постанови, визначеного статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство «Акціонерний комерційний банк «Київ»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.11.2010 №0000582201/0.

Позовні вимоги мотивовано тим, що державною податковою інспекцією у Голосіївському районі міста Києва на підставі необґрунтованих висновків позапланової документальної перевірки, без врахування закриття Голосіївської філії публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Київ», встановлено факт неподання Голосіївською філією публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Київ»розрахунків по комунальному податку за 2009-2010 роки, внаслідок чого позивачу протиправно визначено податкове зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 1 190,00 грн.

Відповідач проти позову заперечив із посиланням на обґрунтованість висновків акту перевірки, зазначивши, що на момент проведення перевірки Голосіївська філія публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Київ»перебувала на обліку в державній податковій інспекції у Голосіївському районі міста Києва як платник податків, при цьому, інформація від державного реєстратора Голосіївського району про закриття вказаної філії до податкового органу не надходила.

Під час судового розгляду адміністративної справи відповідно до статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні оголошувалась перерва у зв'язку з необхідністю одержання нових доказів.

Розглянувши подані сторонами документи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі міста Києва проведено виїзну позапланову перевірку Голосіївської філії публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Київ»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 по 30.09.2010.

За результатами проведеної перевірки державною податковою інспекцією у Голосіївському районі міста Києва складено акт від 03.11.2010 №907/1-22-01-26254258, яким зафіксовано, зокрема, факт порушення Голосіївською філією публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Київ»пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та пункту 5.4 розділу 5 Положення про комунальний податок у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 18.03.2004 №81/1291, яке було чинне на момент виникнення спірних правовідносин, а саме: неподання Голосіївською філією публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Київ»розрахунків по комунальному податку за 2009-2010 роки.

Публічним акціонерним товариством «Акціонерний комерційний банк «Київ»подано заперечення від 08.11.2010 №23/4530 на висновки акту перевірки. За результатами розгляду вказаних заперечень державною податковою інспекцією у Голосіївському районі міста Києва листом від 16.11.2010 №23897/10/22-111 залишено без змін висновки акту перевірки від 03.11.2010 №907/1-22-01-26254258 в частині встановлення факту порушення Голосіївською філією публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Київ» пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та пункту 5.4 розділу 5 Положення про комунальний податок у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 18.03.2004 №81/1291.

На підставі акту перевірки від 03.11.2010 №907/1-22-01-26254258 державною податковою інспекцією у Голосіївському районі міста Києва прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.11.2010 №0000582201/0, яким Голосіївській філії публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Київ»визначено суму штрафних санкцій за платежем: комунальний податок, у розмірі 1190,00 грн.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів).

За змістом статті 15 Закону України «Про систему оподаткування», який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин, комунальний податок відноситься до місцевих податків, механізм та порядок сплати якого встановлюється сільськими, селищними, міськими радами за наявності обєктів оподаткування або умов, з якими повязане запровадження цих податків і зборів.

Згідно з пунктом 5.4 розділу 5 Положення про комунальний податок у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 18.03.2004 № 81/1291 та який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин (далі за текстом - Положення) розрахунок сплати комунального податку подається протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу за місцем реєстрації платника.

Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Згідно з підпунктом 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Аналізуючи доводи державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва щодо наявності факту вчинення Голосіївською філією публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Київ»порушення пункту 5.4 розділу 5 Положення, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до розділу 2 Положення платниками комунального податку є юридичні особи - підприємства і організації незалежно від форм власності та відомчої підпорядкованості, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, іноземні юридичні особи, філії підприємств, які зареєстровані на території міста Києва.

Як вбачається з матеріалів справи, листом від 16.12.2008 №01-4464 Голосіївська філія публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Київ»повідомила державну податкову інспекцію у Голосіївському районі міста Києва про ліквідацію з 24.01.2009.

Відповідно до підпункту 8.1 розділу 8 Порядку обліку платників податків, зборів (обовязкових платежів), затвердженого наказом Державного податкової адміністрації України від 19.02.1998 №80 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1998 за №791/3231,який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин (далі за текстом - Порядок), з метою оподаткування ліквідацією платника податків або його філії, відділення чи іншого відокремленого підрозділу є ліквідація платника податків як юридичної особи або зупинення реєстрації фізичної особи як підприємця, а також ліквідація філії, відділення, відокремленого підрозділу платника податків, унаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втрата статусу як платника податків відповідно до законодавства.

Згідно з абзацом третім пункту 8.4 розділу 8 Порядку зняття з обліку в органі державної податкової служби відокремленого підрозділу як платника податків здійснюється у разі внесення до Єдиного державного реєстру або до ЄДРПОУ записів про припинення відповідної юридичної особи або закриття такого відокремленого підрозділу.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 8.4 розділу 8 Порядку підставою для зняття з обліку в органі державної податкової служби банку, його філії чи іншого відокремленого підрозділу є відомості, отримані згідно з цим пунктом, або документи, які свідчать про внесення до Державного реєстру банків запису про ліквідацію банку, філії чи його представництва, або копія затвердженого Комісією Національного банку України при територіальному управлінні ліквідаційного балансу філії банку та/або Комісією Національного банку України ліквідаційного балансу ліквідованого банку. У разі ліквідації філії банку, якщо банк у цілому ще не ліквідований, застосовуються положення підпункту 8.7.4 пункту 8.7 цього Порядку.

Згідно з підпунктом 8.7.4 пункту 8.7 розділу 8 Порядку податкові зобов'язання та/або податковий борг знятого з обліку відокремленого підрозділу юридичної особи передаються до карток юридичної особи.

Листом від 14.01.2009 №07/35-41 державний реєстратор Шевченківського району міста Києва повідомив головне управління статистики міста Києва, державну податкову інспекцію у Шевченківському районі міста Києва та державну податкову інспекцію за місцем знаходження Голосіївської філії (державну податкову інспекцію у Голосіївському районі міста Києва) про внесення запису до Єдиного державного реєстру про закриття відокремленого підрозділу Голосіївської філії публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Київ»на підставі протоколу правління публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Київ»від 20.11.2008 №54, дата внесення запису 14.01.2009.

Листом від 06.10.2010 №23/4036 голова ліквідаційної комісії Голосіївської філії публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Київ»повідомив державну податкову інспекцію у Голосіївському районі міста Києва про те, що починаючи з 01.02.2009 всі дані податкового обліку враховані в консолідованій звітності за перший квартал 2009 року головним банком, при цьому податковий розрахунок по комунальному податку філією за перший квартал 2009 року не надавався у звязку з тим, що з 26.01.2009 чисельність філії врахована у складі головного банку, розрахунок по комунальному податку подавався до спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Києві.

За таких обставин, враховуючи те, що лист державного реєстратора Шевченківського району міста Києва від 14.01.2009 №07/35-41 про внесення запису до Єдиного державного реєстру про закриття відокремленого підрозділу в силу пункту 8.4 розділу 8 Порядку є достатньою підставою для зняття з обліку в органі державної податкової служби в тому числі відокремленого підрозділу банку, а також те, що вказаний лист передує моменту проведення перевірки філії, що закрито, суд вказує на необґрунтованість доводів державної податкової служби стосовно того, що на момент проведення перевірки у податкового органу була відсутня інформація від державного реєстратора про закриття відокремленого підрозділу, а також на необґрунтоване нарахування штрафних санкцій за неподання розрахунків з комунального податку філії, яка вже ліквідована, але, внаслідок бездіяльності податкового органу не знята з податкового обліку.

Одночасно з викладеним, суд звертає увагу, що відповідно до розділу ІІІ Положення про комунальний податок ставка комунального податку становить 10 відсотків річного фонду оплати праці працівників підприємств (організацій), нарахованого виходячи з встановленого чинним законодавством неоподатковуваного мінімуму доходів працівників.

Під час судового розгляду справи, представником позивача повідомлено суд, що відповідно до штатного розкладу акціонерного комерційного банку «Київ», затвердженого тимчасовим адміністратором банку 26.01.2009, до загального фонду оплати праці входять, в тому числі і посадові оклади працівників реорганізованої Голосіївської філії банку. Відповідно до наказу акціонерного комерційного банку «Київ»від 26.01.2009 №18/1-К у звязку із реорганізацією Голосіївської філії акціонерного комерційного банку «Київ»до особового складу акціонерного комерційного банку «Київ»переведено з 26.01.2009 працівників реорганізованої філії.

За посиланням позивача, що не спростовано відповідачем, комунальний податок сплачувався акціонерним комерційним банком «Київ»із врахуванням працівників реорганізованої філії.

Враховуючи наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 69, 70, 71, 94 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва від 19.11.2010 №0000582201/0,

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.В. Літвінова

Повний текст постанови складено та підписано 15 лютого 2011 року