Постанова № 13946876, 06.04.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.04.2010
Номер справи
2а-1274/10/2670
Номер документу
13946876
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

06 квітня 2010 року 12:42 № 2а-1274/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

Головуючого - судді Дегтярьової О.В.,

при секретарі судового засідання Костик В.П.,

за участю представників:

позивача Шиндер В.В. (довіреність від 11.01.2010р. № 2/10-021),

відповідача Ященко А.Г. (довіреність від 06.04.2010р. № 4),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва

доПриватного підприємства «Будторгком»

простягнення податкового боргу в розмірі 124474, 50 грн., -

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ДПІ у Святошинському районі м. Києва з позовом до ПП «Будторгком»про стягнення податкового боргу в розмірі 124474, 50 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що у відповідача наявна заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 60 166, 90 грн. та з податку на прибуток в розмірі 62 910, 45 грн.

У судовому засіданні 06 квітня 2010 року представник позивача підтримав позовні та просив задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача у судовому засіданні 06 квітня 2010 року проти позову не заперечував та усно визнав позов.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.

ПП «Будторгком»було зареєстровано як юридичну особу 11 жовтня 2005 року згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (серія АОО № 071524), ідентифікаційний код 33747792, місцезнаходження: 03179, м. Київ, вул. Ф. Пушиної, 49, кв. 194.

ПП «Будторгком»перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у Святошинському районі м. Києва згідно довідки про взяття на облік платника податків від 12 жовтня 2005 року № 1970/10/19-01 (форма № 4-ОПП).

Згідно свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 36395657 від 12 грудня 2005 року (серія НБ № 221044) ПП «Будторгком»зареєстровано як платник податку на додану вартість.

04 червня 2008 року, 22 вересня 2008 року, 15 грудня 2008 року та 08 вересня 2009 року ДПІ у Святошинському районі м. Києва провела невиїзні документальні перевірки дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання платіжних доручень до установ банку з податку на додану вартість ПП «Будторгком», за результатами яких були складені акти № 2488/15-220 від 04 червня 2008 року, №. 3430/15-220 від 22 вересня 2008 року, № 4002/15-220 від 15 грудня 2008 року та № 69/15-220 від 08 вересня 2009 року.

В актах перевірок було встановлено порушення відповідачем підпункту 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що мало вираз у порушенні строків сплати податкових зобовязань по податку на додану вартість.

ДПІ у Святошинському районі м. Києва на підставі зазначених актів перевірки прийняла наступні податкові повідомлення-рішення:

- податкове повідомлення рішення № 0064381502/0 від 04.06.2008р., яким згідно з підпунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначила відповідачу за затримку на 64 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5 178, 38 грн.;

- податкове повідомлення рішення № 0064391502/0 від 04.06.2008р., яким згідно з підпунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначила відповідачу за затримку на 3 календарних дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1757, 58 грн.;

- податкове повідомлення рішення № 0074231502/0 від 22.09.2008р., яким згідно з підпунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначила відповідачу за затримку на 78, 69 та 39 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 4 463, 02 грн.;

- податкове повідомлення рішення № 0074241502/0 від 22.09.2008р., яким згідно з підпунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначила відповідачу за затримку на 15 та 20 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2763, 51 грн.;

- податкове повідомлення рішення № 0081501502/0 від 15.12.2008р., яким згідно з підпунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначила відповідачу за затримку на 9 та 25 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1 269, 50 грн.;

- податкове повідомлення рішення № 0094501502/0 від 08.09.2009р., яким згідно з підпунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначила відповідачу за затримку на 98 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1 998, 20 грн.

Вказані податкові повідомлення рішення були вручені відповідачу належним чином.

ПП «Будторгком»були подані до податкового органу декларації з податку на додану вартість № 172904 від 14.10.2008р., № 211929 від 20.11.2008р., № 222217 від 17.12.2008р., № 249263 від 14.01.2009р., № 17177 від 16.02.2009р., № 22638 від 16.03.2009р., № 112440 від 05.06.2009р., № 148923 від 13.07.2009р., № 192901 від 14.08.2009р. та від 16.09.2009р. № 208054. Відповідачем в деклараціях були визначені суми податку до сплати в бюджет (рядок 27) в сумі 22406, 00 грн., в сумі 19815, 00 грн., в сумі 10868, 00 грн., в сумі 204, 00 грн., в сумі 3933, 00 грн., в сумі 1892, 00 грн., в сумі 2832, 00 грн., в сумі 2500, 00 грн., в сумі 2575, 00 грн. та в сумі 333, 00 грн., відповідно на загальну суму 67358, 00 грн.

Крім того, 10 вересня 2008 року та 26 серпня 2009 року ДПІ у Святошинському районі м. Києва провела невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати податку на прибуток до бюджету ПП «Будторгком», за результатами яких були складені акти 10 вересня 2008 року та № 15-110/1-1555 від 26 серпня 2009 року.

В актах перевірки були встановлені порушення підпункту 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», що мало вираз у несвоєчасності сплати податку на прибуток. .

10 вересня 2008 року та 26 серпня 2009 ДПІ у Святошинському районі м. Києва на підставі актів перевірки прийняла податкові повідомлення рішення № 0019611501/0 та № 0019971501, якими згідно з підпунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»застосувала до ПП «Будторгком»суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 8840, 37 грн. та 5351, 07 грн., відповідно на загальну суму в розмірі 14191, 44 грн.

Зазначені податкові повідомлення рішення також були вручені відповідачу належним чином.

Також ПП «Будторгком» були також подані декларації з податку на прибуток підприємств від 24.10.2008р. № 190069, від 17.12.2008р. № 222215 та від 27.01.2009р. № 268269. В деклараціях відповідачем були самостійно визначені зобовязання з податку в сумі 32264, 00 грн., в сумі 26079, 00 та в сумі 1164, 00 грн., відповідно на загальну суму 63507, 00 грн.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Згідно з підпунктом 1.11 ст. 1 вищезазначеного Закону під податковою декларацією розуміється документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обовязкового платежу).

Таким чином, діючим законодавством на платників податків покладено обовязок подавати податкові декларації, в тому числі з податку на прибуток та податку на додану вартість.

Відповідно до підпункту 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 цього ж Закону платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку визначає у податковій декларації.

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 цього ж Закону податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Відповідно до підпункту 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 цього ж Закону платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку. строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

За змістом п. 1.3 ст. 1 та підпункту 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 цього ж Закону узгоджена сума податкового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), не сплачена платником податків у встановлений строк, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Самостійно узгоджене відповідачем податкове зобовязання не було погашено відповідачем протягом граничного строку, а тому визнається податковим боргом.

Відповідно до пп. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків),- протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Відповідно до п. 16.4. ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»(в редакції на момент спірних правовідносин) платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням відємного значення обєкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну.

Відповідно до п. 7.8.1 п. 7.8 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»(в редакції на момент спірних правовідносин) податковим (звітним) періодом для податку на додану вартість є календарний місяць.

Згідно підпункту 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі пятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

При цьому, п. 17.3 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції на момент спірних правовідносин) передбачено, що сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Згідно з п. 6.1 ст. 6 вищезгаданого Закону у разі коли сума податкового зобовязання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобовязань, сума податку чи збору (обовязкового платежу), належного до сплати та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобовязання (штрафних санкцій за їх наявності).

Абзацом третім підпункту 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 вищезгаданого Закону у разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а»- «в»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до підпункту 5.2.1 п. 5.2. ст. 5 цього ж Закону податкове зобовязання, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2. та 4.3. статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, з винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2. цього пункту.

Абзацом першим підпункту 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 вищезгаданого Закону передбачено, що платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд рішення, яка подається у письмовій формі, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобовязання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом.

З урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобовязання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення. У цьому випадку зазначене рішення контролюючого органу не підлягає адміністративному оскарженню (абзац перший підпункту 5.2.5. п. 5.2 ст. 5 цього ж Закону).

За змістом п. 1.3 ст. 1 та підпункту 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 цього ж Закону узгоджена сума податкового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), не сплачена платником податків у встановлений строк, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Вищезазначені податкові повідомлення рішення ДПІ у Святошинському районі м. Києва відповідно до вимог підпункту 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 вищезгаданого Закону вважаються врученими відповідачу, а тому сума податкового зобовязання, визначена в цих податкових повідомленнях рішеннях, з урахуванням того, що відповідачем вказані податкові повідомлення рішення не оскаржувались в адміністративному або судовому порядку, є узгодженою сумою податкового зобовязання, яка не була сплачена у встановлені строки, і визнається податковим боргом.

Згідно підпункту 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до підпункту 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 цього ж Закону податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

ДПІ у Святошинському районі м. Києва виставило відповідачу першу податкову вимогу № 1/2951 від 18 листопада 2008 року на суму боргу 15116, 46 грн., а також другу податкову вимогу № 2/82 від 27 січня 2009 року на суму 103835, 64 грн., які були отриманні відповідачем 27.12.2008 року та 13.02.2009 року, про що свідчать поштові повідомлення про вручення.

Відповідачем була частково погашена сума податкового боргу, а також існувала переплата, і на момент розгляду справи сума податкового боргу відповідача становить 124474, 50 грн., у тому числі 62910, 45 грн. податковий борг з податку на прибуток та 61564, 05 грн. податковий борг з податку на додану вартість, що підтверджується даними зворотнього боку облікової картки платника податку з податку на прибуток та податку на додану вартість.

Відповідно до вимог п. 16.1.1, п. 16.1.2 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»на суму податкового борг була нарахована пеня.

18 березня 2009 року ДПІ у Святошинському районі м. Києва прийняло рішення № 99/24-119 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу, згідно якого вирішив здійснити стягнення коштів та продаж інших активів, що перебувають у власності ПП «Будторгком», а також тих активів, права власності, на які він набуде у майбутньому в рахунок погашення узгодженої суми податкового боргу цього платника податків.

Згідно з підпунктом 3.1.1 п. 3.1. ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, згідно з підпунктом 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 цього ж Закону, є виключно податкові органи.

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Пунктом одинадцятим ст. 11 цього ж Закону передбачено право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Отже, враховуючи викладене, та з огляду на те, що відповідач проти позову не заперечує, позовні вимоги про стягнення з відповідача податкового боргу в сумі 124474, 50 грн., у тому числі 62910, 45 грн. податковий борг з податку на прибуток та 61564, 05 грн. податковий борг з податку на додану вартість, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного підприємства «Будторгком»(місцезнаходження: 03179, м. Київ, вул. Ф. Пушиної, 49, кв. 194, ідентифікаційний код 33747792) до Державного бюджету України суму податкового боргу в розмірі 124474 (сто двадцять чотири тисячі чотириста сімдесят чотири) грн. 50 коп., у тому числі 62910 (шістдесят дві тисячі девятсот десять) грн. 45 коп. податкового боргу з податку на прибуток та 51564 (пятдесят одна тисяча пятсот шістдесят чотири) 05 коп. податкового боргу з податку на додану вартість.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

СуддяО.В. Дегтярьова

Дата виготовлення та підписання повного тексту постанови 14 травня 2010 року.