Постанова № 13945405, 14.02.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2011
Номер справи
81/11/2070
Номер документу
13945405
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

14 лютого 2011 р. №2а-81/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді - Ізовітової - Вакім О.В.,

при секретарі судового засідання - Шевчук А.В.,

за участі: представника позивача - Гуськової Л.В.,

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Куп"янського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення матеріального забезпечення (допомоги по безробіттю), -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_2 незаконно отримане матеріальне забезпечення в сумі 8577 грн. 01 коп. (допомога по безробіттю) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Куп'янського міськрайонного центру зайнятості.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, був зареєстрований в Куп'янському міськрайонному центрі зайнятості, як шукаючий роботу з 04.11.2008 року. Статус безробітного отримав 11.11.2008 року з призначенням виплати допомоги по безробіттю з урахуванням страхового стажу по 05.11.2009 року. 22.10.2009 року знятий з обліку у зв'язку з працевлаштуванням.

На підставі обміну інформацією між Державною податковою адміністрацією та Державним центром зайнятості встановлено, що ОСОБА_2 під час перебування на обліку як безробітний, одночасно мав статус зайнятої особи, а саме з 08.01.2009 року по 31.08.2009 року працював за трудовою угодою №3 від 08.01.2009 року у Куп'янському медичному коледжі ім. Марії Шкарлетової. Даний факт підтверджений актом розслідування страхових випадків №116 від 18.08.2010 року, складеного спеціалістами служби зайнятості, трудовою угодою №3 від 08.01.2009 року.

Враховуючи наявність трудової угоди, ОСОБА_2 з 08.01.2009 року не мав права знаходитись на обліку в центрі зайнятості, як безробітний, оскільки мав статус зайнятого населення.

За період перебування на обліку в Купянському міськрайонному центрі зайнятості, з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг ОСОБА_2 незаконно була виплачена допомогу по безробіттю в сумі 8577 грн. 01 коп.

Представник позивача - Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Куп'янського міськрайонного центру зайнятості в судове засідання зявився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Відповідач, ОСОБА_2, у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову у звязку з його необґрунтованістю та безпідставністю.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши подані сторонами документи, зясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Куп'янського міськрайонного центру зайнятості з заявою про вирішення питання щодо працевлаштування відповідача та надання статусу безробітного, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки №НОМЕР_2.

Відповідно до положень ст.22 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-ІІІ від 02 березня 2000 року, застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

Згідно зі ст.23 зазначеного Закону допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Наказом Куп'янського міськрайонного центру зайнятості №НТ 081111 від 11.11.2008 року, ОСОБА_2 було надано статус безробітного як застрахованій особі залежно від страхового стажу відповідно до п.п. 1, 3, 4 ст.22 та п.1 ст.23 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", п.п.2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, та з 11.11.2008р. по 05.11.2009р. було розпочато нарахування та виплату допомоги по безробіттю, що підтверджується Витягом із наказів про прийняття рішень щодо відповідача.

На підставі наказу №НТ 091022 від 22.10.2009р. відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю з 22.10.2009р. у звязку з працевлаштуванням безробітного відповідно до пп.1 п.1 статті 3 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Судом встановлено, що 08.01.2009 року між Купянським медичним коледжем ім.Марії Шкарлетової та ОСОБА_2 була укладена трудова угода №3 на виконання роботи по здійсненню контролю за виконанням ремонтних електрообладнувальних робіт, яка діяла по 31.08.2009 року. За виконану роботу ОСОБА_2 отримав дохід у сумі 150,00 грн. за І квартал 2009р.

Згідно пункту 20 "Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних", наказом №НТ091022 від 22.10.2009 року ОСОБА_2 було знято з обліку як безробітного.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про зайнятість населення" №803-ХІІ від 01 березня 1991 року, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Частиною 3 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, та зокрема, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.

Виходячи з аналізу зазначених норм та встановлених обставин справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 в період з 08.01.2009 року по 31.10.2009 року відносився до зайнятого населення та не мав підстав для набуття статусу безробітного.

З розрахунку коштів, які підлягають поверненню, виплачених безробітному ОСОБА_2 за період з 08.01.2009 року по 31.10.2009 року, вбачається, що відповідачу за вказаний період було нараховано та виплачено матеріальне забезпечення у розмірі 8577,01 грн.

Згідно Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №116 від 18.08.2010 року підтверджено отримання ОСОБА_2 у січні - серпні 2009 року доходу по трудовій угоді у сумі 150,00 грн., про що безробітним не повідомлено центр зайнятості.

На підставі виявлених правопорушень з боку ОСОБА_2, директором Куп'янського міськрайонного центру зайнятості винесено наказ про повернення коштів від 18.08.2010 року, у якому передбачено вжиття заходів по поверненню коштів у сумі 8577,01 грн., виплачених ОСОБА_2, як матеріальне забезпечення за період з 08.01.2009 року по 31.10.2009р.

19.08.2010 року відповідачу був направлений лист-претензія №2539 про вирішення питання повернення коштів, отриманих незаконним шляхом, як допомогу по безробіттю у розмірі 8577,01 грн..

Пунктом 2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 зазначеного Закону, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 357 від 20 березня 2006 року (далі Порядок), у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів відшкодовуються роботодавцем. Виплата коштів, недоотриманих особою внаслідок заниження суми страхових виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Відповідно до п.7 зазначеного Порядку, рішення про повернення коштів особою та відшкодування коштів роботодавцем приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення про відшкодування коштів роботодавцем центр зайнятості надсилає роботодавцю повідомлення про необхідність відшкодування незаконно виплачених особі коштів протягом 10 календарних днів після отримання повідомлення. Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, та з ОСОБА_2 підлягає стягненню на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Куп'янського міськрайонного центру зайнятості незаконно отримана допомога по безробіттю у розмірі 5906,44 грн.

Відповідно із вимогами частини 4 статті 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 22, 23, 32, 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ, ст. 1, 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01 березня 1991 року № 803-ХІІ, п.п. 6, 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 357 від 20 березня 2006 року, ст.ст. 8-14, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Куп"янського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення матеріального забезпечення (допомоги по безробіттю) - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: 63700, АДРЕСА_1) на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Куп"янського міськрайонного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 21247874, юридична адреса: 63700 м. Купянськ, пров. Купянський, 4, р/р 37177300900329 в ГУДК у Харківській області, МФО 851011) незаконно отримане матеріальне забезпечення (допомога по безробіттю) в розмірі 8577.01 грн. (вісім тисяч п'ятсот сімдесят сім гривень одна копійка).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 18.02.2011 року.

Суддя Ізовітова-Вакім О.В.