Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2011 р. Справа № 2а-6202/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коблової О. Д. при секретаріТуранській С.О. за участю: представник позивача Бондар І.В. представника відповідача Істамової І.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління Національного банку України в Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства Комерційного банку "ПриватБанк" про стягнення штрафу, - ВСТАНОВИВ: Управління Національного банку України в Дніпропетровській області звернулося до суду із адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства Комерційного банку "ПриватБанк" з проханням: стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України штраф в сумі 654,70 грн. відповідно до постанови Управління Національного банку України в Дніпропетровській області №85 за вих. № 13-016/5106БТ від 25.09.2009 про притягнення до відповідальності за порушення валютного законодавства. Позовні вимоги мотивовані тим, що Постановою Управління Національного банку України в Дніпропетровській області №85 за вих.№13-016/5106БТ від 25.09.2009 (далі - Постанова №85) відповідача було притягнуто до відповідальності за порушення валютного законодавства у вигляді штрафу в сумі 654 грн. 70 коп. У судове засідання зявився представник позивача, надав пояснення, аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві, та просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач надав до суду письмові заперечення. У судовому засіданні представник відповідача в обґрунтування своєї позиції по справі зазначив, що Постанову Управління Національного банку України в Дніпропетровській області №85 було винесено неправомірно та вона є такою, що суперечить діючому законодавству.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний позов у повному обсязі з наступних підстав.
Національний банк України та його територіальні управління виступають як суб'єкти владних повноважень, зокрема, у зв'язку із застосуванням штрафних санкцій за порушення валютного законодавства реалізують владні управлінські функції, а право на звернення до суду у відповідних відносинах визначено в законодавчому порядку. Справи за участю Національного банку України, пов'язані із здійсненням ним владних повноважень, розглядаються в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Встановлено, що Постановою Управління Національного банку України в Дніпропетровській області №85 за вих.№13-016/5106БТ від 25.09.2009 (далі - Постанова №85) Публічного акціонерного товариства комерційний банк «ПРИВАТБАНК»(далі - Банк) було притягнуто до відповідальності за порушення валютного законодавства у вигляді штрафу в сумі 654 грн. 70 коп.
Підставою застосування санкцій до Банку було порушення ним вимог Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (далі - Декрет). Факт порушення зафіксований в акті перевірки від 03.09.2009 та протоколі №1 порушення валютного законодавства від 03.09.2009р.
В результаті перевірки встановлено наступне, що клієнтом Банку - ТОВ «Евіг-Україна»(код ЄДРПОУ 33333007) здійснювались розрахунки за контрактом №ЭЭ1108 від 02.04.2008, укладеним з фірмою «ЭВИГ МЮСЭР-еш МОТОРДЬЯР», Угорщина. На підставі вантажних митних декларацій від 27.05.2008 №113020000/8/003950 та від 06.08.2008 №113020000/8/005947 нерезиденту відвантажено товару на загальну суму 56 697,74 ЄВРО. Граничний законодавчо встановлений термін розрахунків за останньою операцією - 02.02.2009. Отримана від нерезидента іноземна валюта зарахована як оплата за вказаним контрактом в період з 25.04.2008 по 10.09.2008 в загальній сумі 50 931,87 ЄВРО.
Оскільки, за станом на 01.03.2009 за контрактом не отримано валютну виручку в сумі 5 765,87 ЄВРО, клієнт був порушником законодавчо встановленого терміну розрахунків.
Повідомлення про порушення клієнтом законодавчо встановленого терміну розрахунків надіслано Банком до податкового органу за місцем реєстрації клієнта листом від 09.07.2009 за №08.02.000.01/2-6290, чим порушено вимоги пункту 5.1 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою Правління Національного банку України №136 від 24.03.1999, зареєстрованою в Мін'юсті України 28.05.1999 за N338/3631 (зі змінами та доповненнями, далі - Інструкція №136), оскільки, зазначене повідомлення мало бути надіслано до 10.03.2009.
Вищевикладений факт свідчить про невиконання Банком функцій агента валютного контролю в частині порушення строків інформування податкових органи, на строк понад 30 днів, що свідчить про порушення Банком вимог пункту 2 статті 13 Декрету і тягне за собою відповідальність, передбачену абзацом п'ятим пункту 2 статті 16 вищевказаного Декрету та наслідки, передбачені абзацом шостим пункту 2.5 розділу 2 "Положення про валютний контроль", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 08.02.2000 №49 (зі змінами та доповненнями, далі - Положення про валютний контроль), яка зареєстрована в Мін'юсті України 04.04.2000 за №209/4430.
На підставі вищезазначеного, та згідно зі статтею 16 Декрету і пунктом 2.5 розділу 2 Положення про валютний контроль, Банк притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1 відсотка від суми (вартості) валютної операції, про яку уповноважений банк згідно зі встановленим порядком зобов'язаний був поінформувати відповідний державний орган. Штраф сплачується у валюті України за офіційним курсом гривні до іноземних валют та банківських металів, установленим Національним банком на день складання відповідного протоколу порушення валютного законодавства (курс ЄВРО на 03.09.2009 - 1135,4670 грн. за 100 ЄВРО), що складає 5 765,87 ЄВРО х 11,35467 х 0,01 = 654.70 грн. (шістсот п'ятдесят чотири гривні, 70 копійок).
Відповідно до пункту 3.5 розділу 3 Положення про валютний контроль сума штрафу має бути перерахована до Державного бюджету України в 5-денний строк з дня отримання цієї постанови. У разі несплати порушником штрафу в зазначений строк він підлягає стягненню в судовому порядку.
Постанова №85 разом із супровідним листом № 13-016/8914БТ від 28.09.2009 була направлена Банку і отримана ним 29.09.2009, що підтверджується листом Банку №20.1.3.2/6-3124 від 01.10.2009 та повідомленням - розпискою про вручення відправлення спецзв'язком. Зазначеним листом Банк повідомив про свою незгоду з прийнятим рішенням, а також про оскарження Постанови №85 до Апеляційної комісії Національного банку України.
Апеляційна комісія Національного банку України своїм листом від 27.04.2010за №18-323/1987 повідомила Банк і Управління Національного банку України в Дніпропетровській області про відмову в задоволення апеляційного звернення Банку щодо оскарження останнім Постанови №85.
Правовою підставою для надання Банком повідомлення про виявлені у звітному місяці факти порушень є пункти 5.1, 5.9 Інструкції №136 та пункт 2 статті 13 Декрету.
Положеннями пунктів 5.9 та 5.1 Інструкції №136 встановлено, що банк надає податковим органам інформацію про виявлені у звітному місяці факти порушень. Банки надсилають усі передбачені цим розділом повідомлення до десятого числа місяця, наступного за звітним.
Відповідно до пункту 2 статті 13 Декрету уповноважені банки, які отримали від Національного банку України генеральні ліцензії на здійснення валютних операцій, здійснюють контроль за валютними операціями, що проводяться резидентами і нерезидентами через ці банки.
Положення про валютний контроль визначає основні засади здійснення Національним банком України функцій головного органу валютного контролю згідно з повноваженнями, наданими йому за статтями 7, 44 Закону України "Про Національний банк України" та статтями 13,16 Декрету.
Пунктом 1.2 глави 1 Положення про валютний контроль визначено, що „функції агента валютного контролю - обов'язки уповноваженого банку ... щодо здійснення контролю за валютними операціями, що проводяться резидентами і нерезидентами через ці установи. Цей контроль полягає в запобіганні уповноваженими банками ... проведенню резидентами і нерезидентами через ці установи незаконних валютних операцій та/або своєчасному інформуванні уповноваженими банками ... у випадках та в порядку, установлених законодавством, у тому числі нормативно-правовими актами Національного банку, відповідних державних органів про порушення резидентами і нерезидентами законодавства, пов'язаного з проведенням ними валютних операцій".
Відповідно до положень статті 13 Декрету Національний банк України є головним органом валютного контролю, що здійснює контроль за виконанням правил регулювання валютних операцій на території України з усіх питань, не віднесених цим Декретом до компетенції інших державних органів; забезпечує виконання уповноваженими банками функцій щодо здійснення валютного контролю згідно з цим Декретом та іншими актами валютного законодавства України. Державна податкова інспекція України здійснює фінансовий контроль за валютними операціями, що провадяться резидентами і нерезидентами на території України.
До функцій Національного банку України згідно пункту 14) статті 7 Закону України „Про Національний банк України" входить, здійснення відповідно до визначених спеціальним законом повноважень валютного регулювання, визначення порядку здійснення платежів в іноземній валюті, організація і здійснення валютного контролю за банками та іншими кредитними установами, які отримали ліцензію Національного банку на здійснення операцій з валютними цінностями.
Відповідно до статті 44 Закону України „Про Національний банк України", Національний банк діє як уповноважена державна установа при застосуванні законодавства України про валютне регулювання і валютний контроль.
До компетенції Національного банку у сфері валютного регулювання та контролю належать:
-видання нормативно-правових актів щодо ведення валютних операцій;
-застосовування мір відповідальності до банків, юридичних та фізичних осіб (резидентів та нерезидентів) за порушення правил валютного регулювання і валютного контролю.
Постанова №85 була винесена за перевіркою операцій, які було проведено клієнтом через Банк. Крім того, в силу статті 56 Закону України «Про Національний банк України», Національний банк видає нормативно-правові акти з питань, віднесених до його повноважень, які є обов'язковими для органів державної влади і органів місцевого самоврядування, банків (в тому числі для ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК»), підприємств, організацій та установ незалежно від форм власності, а також для фізичних осіб.
Невиконання обов'язків, передбачених пунктом 2 статті 13 Декрету, тягне за собою відповідальність, визначену абзацом 5 пункту 2 статті 16 Декрету, у вигляді позбавлення генеральної ліцензії Національного банку України на право здійснення валютних операцій або штраф у розмірі, що встановлюється Національним банком України. Санкції застосовуються Національним банком України та за його визначенням - підпорядкованими йому установами. Оскарження дій щодо накладення стягнень провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів спрямовуються до державного бюджету України.
На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства комерційний банк «ПРИВАТБАНК»на користь Державного бюджету України штраф в сумі 654,70 грн. (шістсот п'ятдесят чотири гривні, 70 коп.) відповідно до постанови Управління Національного банку України в Дніпропетровській області №85 за вих. № 13-016/5106БТ від 25.09.2009 про притягнення до відповідальності за порушення валютного законодавства. Банківські реквізити для перерахування суми штрафу за порушення валютного законодавства: Одержувач: ГУДКУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ код ЄДРПОУ 23928791, банк одержувача: ГУДКУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ номер рахунку 31119105700002 код банку 805012, код бюджетної класифікації 21081000 символ 105
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 29.01.11р.
Суддя О. Д. Коблова