Постанова № 13942322, 18.02.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2011
Номер справи
2а-5456/10/1670
Номер документу
13942322
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-5456/10/1670 Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Кукоба О.О. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекціїдо Філії "Поділ" Приватного підприємства "Яна", Приватного підприємства "Яна"про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

Гадяцька міжрайонна державна податкова інспекціязвернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Філії "Поділ" Приватного підприємства "Яна"про стягнення податкового боргу в розмірі 1 700 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що згідно даних податкового обліку у відповідача утворилася заборгованість перед бюджетом зі сплати податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 850 грн. та комунального податку в розмірі 850 грн., яка підлягає стягненню в судовому порядку.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 січня 2011 року до участі у справі в якості відповідача Приватне підприємство "Яна", оскільки Філія "Поділ" Приватного підприємства "Яна" відповідно до п. 1.3 Положення про структурний підрозділ не є юридичною особою, майно філії знаходиться на балансі ПП "Яна", а тому не може бути відповідачем за даним адміністративним позовом.

Позивач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Представники відповідачів в судове засідання не зявилися, поштове направлення на адресу Приватного підприємства "Яна" та Філії "Поділ" Приватного підприємства "Яна" повернулися до суду з відміткою працівника пошти "за закінченням терміну зберігання".

Відповідно до частини одинадцятої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Беручи до уваги те, що перешкоди до розгляду справи у судовому засіданні, встановлені ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні, а в судове засідання прибули не всі особи, які беруть участь у справі, суд, згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, без проведення судового засідання на підставі наявних матеріалів справи.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Приватне підприємство "Яна" (надалі - ПП "Яна", відповідач) є юридичною особою, що зареєстрована рішенням Виконавчого комітету Стаханівської міської ради № 797 від 15.03.2000 року (а.с. 14, зворот). Відповідач перебуває на податковому обліку у ДПІ м. Стаханова з 23.03.2000 року (а.с. 19).

Наказом ПП "Яна" № 1-орг від 21.08.2000 року створено структурний підрозділ - Філію "Поділ" Приватного підприємства "Яна" (а.с. 6). Структурний підрозділ перебуває на податковому обліку у Гадяцькій МДПІ з 06.09.2000 року (а.с. 10).

Відповідно до п. 1.3 Положення про структурний підрозділ Філія "Поділ" Приватного підприємства "Яна" не є юридичною особою, майно філії знаходиться на балансі ПП "Яна".

За даними податкового органу за відповідачем - Філія "Поділ" ПП "Яна" значиться податкова заборгованість зі сплати податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 850 грн. та комунального податку в розмірі 850 грн., що підтверджується даними зворотного боку облікової картки платника податків (а.с. 32-33).

Працівниками Гадяцької МДПІ проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності, за результатами якої складено акт № 99 від 10.04.2009 року (а.с. 24-25).

На підставі вказаного акта перевірки податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000361501/0 від 15.04.2009 року, згідно з яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 510 грн. (а.с. 23).

Крім того, працівниками Гадяцької МДПІ проведено невиїзну документальну перевірку з питань своєчасності подання податкового розрахунку комунального податку, за результатами якої складено акт № 000106/1801/25911627 від 17.04.2009 року.

На підставі вказаного акта перевірки податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000211801/0 від 17.04.2009 року, згідно з яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 510 грн. (а.с. 23).

Зазначені податкові повідомлення - рішення відповідачем у встановленому порядку не оскаржено, таким чином податкове зобовязання, що виникло на їх підставі, вважається узгодженим.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме відповідно до п. 6.2 ст. 6 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. ДПІ у м. Полтаві винесено першу податкову вимогу № 1/42 від 07.05.2009 року (а.с. 11) та другу податкову вимогу № 2/60 від 07.09.2009 року (а.с. 12).

На день судового розгляду податковий борг відповідачем не погашено, що підтверджується даними зворотного боку картки особового рахунку відповідача (а.с. 32-33).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між позивачем та відповідачем, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 9 Закону України від 25.06.1991 № 1251-XII "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

Згідно з пунктом 1.11 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (далі - Закон № 2181-ІІІ)податкова декларація, розрахунок це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Відповідно до статті 2 Закону України від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами є платниками податку на прибуток підприємств.

Згідно з пунктом 16.4 статті 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну.

Крім того, ст. 15 Закону України від 25.06.1991 №1251-XII "Про систему оподаткування" та ст. 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.1993 №56-93 "Про місцеві податки і збори" до переліку місцевих податків і зборів віднесено комунальний податок. При цьому комунальний податок є обов'язковим для встановлення сільськими, селищними та міськими радами за наявності об'єктів оподаткування або умов, з якими пов'язане запровадження цього податку.

У разі якщо органом місцевого самоврядування для комунального податку встановлено базовий податковий (звітний) період квартал, то за підсумками кварталу поточного року платники зобов'язані подати органам державної податкової служби податкові розрахунки комунального податку протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем цього кварталу.

Отже, чинним законодавством передбачено подання розрахунків комунального податку щоквартально та за рік.

Згідно з підпунктом 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-ІІІ платник податків, який не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Відповідно до Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ податкові органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.

Податкове зобовязання та податковий борг згідно п. п. 1.2, 1.3 ст. 1 Закону № 2181-ІІІ є зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів, самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, або у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно п. п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобовязання або прийняв інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.

Згідно п. 5.4 Закону № 2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідачі відзиву на позовну заяву та жодних заперечень проти позову чи доказів сплати боргу суду не надали.

У відповідності до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Беручи до уваги те, що Філія "Поділ" Приватного підприємства "Яна" не являється юридичною особою, а є структурним підрозділом ПП "Яна", на балансі якого знаходиться майно філії, суд, з метою повного захисту інтересів держави в особі Гадяцької МДПІ, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та стягнути суму податкового боргу в розмірі 1700 грн. з Приватного підприємства "Яна".

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції до Філії "Поділ" Приватного підприємства "Яна", Приватного підприємства "Яна" про стягнення податкового боргу задовольнити частково.

Стягнути з Приватного підприємства "Яна" (код ЄДРПОУ 30824706) суму податкового боргу зі сплати податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 850 (вісімсот пятдесят) гривень шляхом перерахування вказаної суми на р/р № 31118009700032, одержувач - Державний бюджет України, код 34698301, банк одержувача - ГУДК України у Полтавській області, МФО 831019.

Стягнути з Приватного підприємства "Яна" (код ЄДРПОУ 30824706) суму податкового боргу зі сплати комунального податку в розмірі 850 (вісімсот пятдесят) гривень шляхом перерахування вказаної суми на р/р № 33215828700051, одержувач - місцевий бюджет Рашівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області, код 34698301, банк одержувача - ГУДК України у Полтавській області, МФО 831019.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

СуддяО.О. Кукоба