Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 лютого 2011 р. справа № 2а-27637/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10 год.28 хвил.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Зекунова Е. В.
при секретаріКовальському А.В.
за участю:
представника позивача Біланової Н.В.,
представника відповідача Котельникова М.О., Пензової І.В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління пенсійного Фонду України в м. Словянську до Відкритого акціонерного товариства “Агрегат” про стягнення суми боргу у розмірі 70008,59 гривень,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Управління пенсійного Фонду України в м. Словянську, звернувся до суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства “Агрегат” про стягнення суми боргу у розмірі 70008,59 гривень.
В обґрунтування позову вказав, що відповідач є юридичною особою, знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного Фонду України в м. Словянську як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Позивачем за період з 01.02.2010р. по 01.10.2010р. було виставлено до відповідача для відшкодування загальну суму у розмірі 70008,59 гривень на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 по працівниках підприємства. Відповідач повинен був відшкодувати Управлінню Пенсійного фонду України в м. Словянську зазначену в розрахунках суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до п. “б”-“з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”№1931-ХІІ від 06.12.1991, по працівниках підприємства, яким відповідно до вказаного Закону призначено пенсію.
Відповідачем вказані витрати згідно виставлених розрахунків не відшкодовано. Просить стягнути з відповідача на його користь заборгованість з фактичних витрат по виплаті та доставці пільгових пенсій у сумі 70008,59 гривень.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнали частково у розмірі 28383,47 гривень, в іншій частині позовні вимоги не визнали, надали суду заперечення відповідно до яких зазначили, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з 01.02.2010р. по 01.10.2010р. свідчить про те, що позивачем при складанні цих розрахунків були порушені норми діючого законодавства, а саме приведені позивачем розрахунки показують, що до сум відшкодування у зазначеному періоді включено доплати, надбавки та підвищення з урахуванням наступної індексації. В обґрунтування своєї правової позиції посилається на п.4. ст.17 КАС України, п.6.6 Постанови правління ПФУ від 19.12.2003р. № 21-1 “Про затвердження інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, п.6 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про наступне.
Позивач Управління Пенсійного фонду України в м. Словянську є субєктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Пунктом 7 частини 1 статті 64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV (далі Закон №1058) серед інших повноважень органам Пенсійного фонду надано право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.
Згідно із статтею 1 Закону №1058 до страхових внесків віднесені кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше, а також кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року N 400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Для цих платників збору, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування, крім інших, є й фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року N 1788-XII до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до статті 3 цього Закону збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України.
На підставі п.6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року N 21-1 (Інструкція) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного Фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” в таких розмірах: для підприємств-платників 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року.
Повідомлення складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються до 1 січня поточного року (пункт 6.5).
Пунктом 6.6. Інструкції (Із змінами і доповненнями, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 5 листопада 2009 року N 26-1, редакції якої діє з 21.09.2009р.) додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", доплати, надбавки та підвищення призначені відповідно до законодавства України, не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.
Пунктом 6.6. Інструкції (Із змінами і доповненнями, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 11 травня 2010 року N 9-4, редакції якої діє з 21.06.2010р.) визначено, що додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", доплати, надбавки та підвищення призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України, не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.
Згідно до статті 71 Закону України №1058 бюджет Пенсійного фонду - план утворення і використання цільового страхового фонду, що формується за рахунок страхових внесків до солідарної системи та надходжень з інших джерел, визначених цим Законом. Бюджет Пенсійного фонду затверджується правлінням Пенсійного фонду не пізніше 10 грудня року, що передує рокові, на який складено бюджет. Проект бюджету Пенсійного фонду складається з урахуванням щорічних актуарних розрахунків. Порядок розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду встановлюється правлінням Пенсійного фонду.
Статтею 72 Закону України №1058 визначено, що джерелами формування коштів Пенсійного фонду є:
1) надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірах, визначених законом, крім частини страхових внесків, що спрямовується до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
2) інвестиційний дохід, який отримується від інвестування резерву коштів для покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду в майбутніх періодах;
3) кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом;
4) суми від фінансових санкцій, застосованих відповідно до цього Закону та інших законів до юридичних та фізичних осіб за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків та використання коштів Пенсійного фонду, а також суми адміністративних стягнень, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за ці порушення;
5) благодійні внески юридичних та фізичних осіб;
6) добровільні внески;
7) інші надходження відповідно до законодавства.
Кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
У відповідності до статті 73 Закону України №1058 кошти Пенсійного фонду використовуються на:
1) виплату пенсій, передбачених цим Законом;
2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом;
3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду;
4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій;
5) формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Забороняється використання коштів Пенсійного фонду для оплати договорів страхування довічних пенсій і одноразових виплат та на цілі, не передбачені цим Законом.
Бюджет Пенсійного фонду України на 2009 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2009 р. N 235, бюджет Пенсійного фонду України на 2010 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2010 р. N 626.
Зазначеними бюджетами визначені видатки Пенсійного фонду України на 2009 та 2010 роки, зокрема до видатків за рахунок власних надходжень, зокрема віднесено:
пенсійне забезпечення осіб, пенсія яким призначена згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
пенсійне забезпечення осіб, пенсія яким призначена згідно з іншими законодавчими актами в частині, що не перевищує розміру трудової пенсії за віком, на яку особа має право відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 6 Перехідних Положень ЗУ №1058 визначено, що до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення". Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно пункту 6.8 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач відкрите акціонерне товариство “Агрегат”- є юридичною особою, що здійснює господарську діяльність, та зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Словянську як платник страхових внесків.
Відповідно до частин 1, 2 статті 28 Закону №1058 мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри "прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність".
За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Суми прожиткового мінімуму на 2010 рік встановлено Законом України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» від 20.10.2009 р. № 1646-VI, а також Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 р. № 2154-VI, який застосовується з 1 січня 2010 року.
Прожитковий мінімум вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості (Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15.07.99 р. № 966-XIV).
До осіб, які втратили працездатність, належать особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку, особи, які досягли пенсійного віку, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та непрацюючі особи, визнані інвалідами в установленому порядку (Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15.07.99 р. № 966-XIV).
Прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність в розрахунку на місяць у 2010 році складав: 695 грн. (01.01.2010 31.03.2010), 706 грн.( 01.04.2010 30.06.2010), 709 грн. (01.07.2010 30.09.2010), 723 грн. (01.10.2010 30.11.2010), 734 грн.( 01.12.2010 31.12.2010).
На підставі статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне забезпечення", якою передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 28 цього Закону і перерахунок пенсії провадиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, управлінням Пенсійного фонду Товариству направлений лист з попередженням про перерахунок витрат на виплату та доставку пенсій у межах встановлених строків.
Тобто, фактичні витрати на виплату пільгових пенсій визначаються з урахуванням розміру пенсій, призначених відповідно до положень статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне забезпечення" та підвищення, проведеного відповідно до частини другої статті 42 цього Закону.
У зв'язку з цим пенсійним органом було направлено відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, визначених до відшкодування за період з 25.02.2010р. по 01.10.2010р. на загальну суму 70008,59грн.
Дослідженням пенсійних справ осіб, зазначених в розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій встановлено, що зазначеним особам протягом 2010 року разом з пенсією здійснювались доплати. Відповідно до Інструкції №21-1 та методичних рекомендацій по складанню додатків 6,7,8,8а Інструкції №21-1, до розміру пенсії із загального розміру призначеної або виплаченої пенсії у звітах враховуються коди видів виплат, зокрема:
816 підвищення до пенсії відповідно до постанови КМУ №198 від 11.03.2009р.;
819 доплата (бюджет 2010р.);
821 доплата до пенсії відповідно постанови КМУ від 23.12.2009р.(№1372)
822 фіксація індексації лист 12545/02-40 від 20.07.2010р.
Пунктом 3 Постанови КМУ Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян від 11 березня 2009 р. N 198 встановлено, що 2009 році для підвищення пенсій з 1 березня згідно з частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовується коефіцієнт 1,0674. Підвищенню підлягають пенсії, обчислені згідно із зазначеним Законом та Законами України "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", за зверненнями, які надійшли до 31 грудня року, що передує року, в якому проводиться підвищення пенсії.
Постанова КМУ від 23 грудня 2009 р. N 1372 про внесення змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45
Відповідно до частини 3 ст.1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено Постановою КМУ від 13 лютого 2008 р. N 45. Згідно до пункту 1 цього Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
За таких обставин суд приходить до висновку, що дії УПФ України в м. Словянську відповідають чинному законодавству, а перелічені в розрахунках суми є не доплатами до пенсій, а є різницею, яка виникла внаслідок призначення пільгової пенсії та в подальшому перерахунку розміру такої пільгової пенсії внаслідок підвищення з 1 січня 2010 року мінімального її розміру є правильними та обґрунтованими.
Доводи відповідача щодо незаконності розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, оскільки в розрахунках зазначено, що вказані в них суми є "доплатами", тобто доплатами, які відповідно до пункту 6.6 Інструкції не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню, ґрунтуються на неправильному трактуванні відповідачем дійсних обставин та наведених правових норм, а тому доводів позивача, щодо правомірності вимоги про стягнення суми боргу не спростовують.
Відповідач у порушення зазначених вимог законодавства фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, позивачу у встановлені строки у повному обсязі не вносив, в результаті чого має заборгованість у загальному розмірі 70008,59 грн., що підтверджується розрахунком суми позовних вимог, розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Оскільки у результаті несплати фактичних витрат на виплату та доставку сплачених пільгових пенсій відповідач має заборгованість у розмірі 70008,59грн., суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі, і з відповідача на користь позивача необхідно стягнути зазначену суму.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8 - 11, 158 - 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління пенсійного Фонду України в м. Словянську до Відкритого акціонерного товариства “Агрегат” про стягнення суми боргу у розмірі 70008,59 гривень, - задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Агрегат” (84100, м. Словянськ, вул. Відродження, 1, ЄДРПОУ 00238629, р/р26002301660119, МФО334561, Словянська філія ПІБ, р/р2600734501, МФО335690, Словянська філія АБ «Енергобанк») суму боргу у розмірі 70008 (сімдесят тисяч вісім) гривень 59 копійок на користь Управління Пенсійного Фонду України в м. Словянську Донецької області.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 08 лютого 2011 року.
Повний текст постанови складений 11 лютого 2011 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя Зекунов Е. В.