Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2010 р. Справа № 2а-10538/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н. В. при секретаріКаштан С.В. за участю: представника позивача представник відповідача Мазаної І.Г. не зявився розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «БНБ» про стягнення фінансової санкції у вигляді штрафу, - ВСТАНОВИВ: Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області звернулось до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «БНБ» з позовними вимогами про стягнення з відповідача фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі 18273,90грн. В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що в ході перевірки господарської одиниці магазин за адресою: б-р.Слави, 28, м.Дніпропетровськ, який належить відповідачу, встановлено факт зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного збору; факт зберігання фальсифікованих алкогольних напоїв; факт реалізації тютюнових виробів за цінами вищими від встановлених максимальних роздрібних цін; факт зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру, про що складено акт перевірки №162/32/24239585 від 19.02.2010р. та в результаті чого прийнято рішення №040552 від 02.04.2010р. про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу на загальну суму 18273,90грн., який станом на 26.08.2010р. залишається не сплаченим.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити, з підстав зазначених у позовній заяві.
Відповідач до суду не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. Відповідачем не було подано письмових заперечень на позов чи доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги.
Заслухавши представника позивача, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
19 лютого 2010р. посадовими особами РУ Департаменту САТ ДПА України у Дніпропетровській області проведена перевірка господарської одиниці магазин, за адресою: б-р.Слави, 28, м.Дніпропетровськ, який належить ТОВ «БНБ».
За результатами вказаної перевірки складено акт №162/32/24239585 від 19.02.2010р. яким встановлено факт зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного збору; факт зберігання фальсифікованих алкогольних напоїв; факт реалізації тютюнових виробів за цінами вищими від встановлених максимальних роздрібних цін; факт зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру, з яким був ознайомлений та один примірник отримав директор Шохов О.Х.
Відповідно до висновку спеціаліста Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз №519-10 від 26.02.2010р. марки акцизного збору із серійними номерами 05 АААО 112307 08/09; 05 АААО 113305 08/09; 05 АААЕ 131975 08/09; 05 АААЕ 131987 08/09 які були вилучені у відповідача в ході перевірки та представлені на дослідження, виготовлені не підприємством, що здійснює випуск марок акцизного збору України.
Згідно висновку спеціаліста Науково-дослідного експертно-криміналістичного центра при ГУМВС України в Запорізькій області від 01.03.2010р. №54 досліджені алкогольні напої, які були вилучені у відповідача в ході перевірки, а саме: дві пляшки горілки „Пшенична АМ та СП ТОВ «ДА-ЛВ»", які обклеєні марками акцизного збору 05 АААО (08/09) 112308 і 112290, не відповідають вимогам ДСТУ 4256:2003 „Горілки і горілки особливі. Технічні умови", є едальтерованими небезпечні для життя і здоровя людини при вживанні.
На підставі вказаного акту позивачем винесено рішення №040552 від 02.04.2010р. про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 18273,90грн., яке буле направлено рекомендованою поштою на адресу відповідача, але повернуто з поштовою відміткою «за мінуванням строку», у звязку з чим було розміщено на дошці податкових оголошень (повідомлень) РУ Департаменту САТ ДПА України в Дніпропетровській області 26.05.2010р. Доказів про оскарження рішення в адміністративному, чи в судовому порядку відповідачем не надано.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", до системи органів державної податкової служби віднесено ДПА України, державні податкові адміністрації в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції. Згідно п.1 ст.8 цього Закону, на ДПА України, серед інших, покладено функцію безпосереднього виконання, а також організації роботи державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів; застосуванням у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Згідно з п.2 ч.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленому законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області, відповідно до Положення про регіональне управління, затвердженого 03.08.2009р. Директором Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України, є територіальним органом Департаменту, та функціонує у складі ДПА у Дніпропетровській області. До функцій регіонального управління Департаменту, відповідно до Положення, належить організація та безпосередня участь у забезпеченні реалізації державної політики у сфері боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, контроль за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, застосування у випадках, передбачених законом, фінансових санкцій до суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства у даних правовідносинах, звернення до суду з позовами, в тому числі про стягнення з суб'єктів господарювання сум фінансових санкцій у вигляді штрафів за порушення вимог законодавства, що регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Згідно п.2 ст.7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» наявність марки акцизного збору на пляшці (упаковці) алкогольних напоїв та пачці (упаковці) тютюнових виробів є однією з умов для ввезення на митну територію України і реалізації їх споживачам. Забороняється ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізації на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка.
Відповідно до п.20 Положення про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №567 від 23.04.2003р., марки наклеюються виробниками на кожну пляшку, пачку (упаковку) у такий спосіб, щоб вони розривалися під час відкупорювання (розкривання) виробів.
Вважаються немаркованими: алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог цього Положення та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробникові (імпортерові) зазначеної продукції; алкогольні напої з марками акцизного збору попереднього зразка, що не відповідають виду продукції та місткості тари; алкогольні напої з марками акцизного збору нового зразка, на яких зазначення суми акцизного збору, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих ставок акцизного збору, міцності продукції та місткості тари.
Згідно п.12 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996р. №854 визначено, що зберігання та реалізація алкогольних напоїв дозволяється тільки за наявності марки акцизного збору встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі згідно із законодавством.
Згідно з ч.1 ст.9 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. №481/95-ВР спирт етиловий, коньячний і плодовий, спирт етиловий ректифікований виноградний, спирт етиловий ректифікований плодовий, спирт-сирець виноградний, спирт-сирець плодовий, алкогольні напої та тютюнові вироби повинні відповідати вимогам затверджених і зареєстрованих у встановленому законодавством порядку нормативних документів, які діють в Україні.
Згідно ч.1 ст.111 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення.
Статтею 15 вказаного Закону передбачено, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року №481/95-ВР, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790, встановлено, що: підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Згідно пункту 10 Порядку, у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкції стягується на підставі рішення суду.
За викладених вище обставин та відповідних доказів, суд вважає, що позивач діяв на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а факт порушення відповідачем вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» доведений, у з звязку з чим застосування податковим органом фінансових санкцій є правомірним.
На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «БНБ» про стягнення фінансової санкції у вигляді штрафу підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «БНБ» про стягнення фінансової санкції у вигляді штрафу, - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «БНБ» на користь державного бюджету фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 18273,90грн. (вісімнадцять тисяч двісті сімдесят три гривні девяносто копійок).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова виготовлена у повному обсязі 15.12.2010р.
Суддя Н.В. Турлакова