ц
Справа № 2-а-5192/09/0470
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2010 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
при секретарі Кравець Є.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Верхньодніпровської об’єднаної державної податкової інспекції
до Товариства з обмеженою відповідальністю Верхньодніпровський сирзавод
про стягнення заборгованості,-
в с т а н о в и в:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Верхньодніпровської об’єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю Верхньодніпровський сирзавод, в якому позивач просить стягнути з відповідача заборгованість в сумі 164743,44 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю Верхньодніпровський сирзаводмає заборгованість по податку на доходи фізичних осіб в сумі 164743,44 грн., однак товариство зазначену заборгованість в добровільному порядку не сплачує, що стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.
Відповідач заперечень на позовну заяву та повноважного представника у судове засідання не направив. Про час і місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення. Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст.128 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Верхньодніпровський сирзавод" зареєстроване Верхньодніпровською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області 21.02.2002 року, та отримало свідоцтво на зайняття підприємницькою діяльністю, зі статусом юридичної особи. На облік до Верхньодніпровської об'єднаної податкової інспекції відповідач поставлений на загальних підставах 04.03.2002 року.
Станом на 01.01.2009 р. відповідач має заборгованість по податку на доходи фізичних осіб на яку може бути звернуто стягнення, в сумі 82863, 69 грн.
Зазначена заборгованість склалась з суми залишку несплаченого податку з доходів фізичних осіб, яка встановлена актом перевірки №411/230/31716783 від 03.10.2008 року, а саме –56160,11 грн., та залишком несплаченої суми податку від самостійно нарахованої суми податку з доходів фізичних осіб за період з 1.07.2008 року по 31.12.2008 року –26703,59 грн.
Встановлено, що протягом 1 півріччя 2009 року відповідачем самостійно нараховано суму поточних зобов’язань з податку з доходів фізичних осіб на суму 88879,74 грн., та частково сплачено попередній борг в розмірі 7000 грн.
Тому сума заборгованості складає 164743 грн. з податку з доходів фізичних осіб.
Ч. 3 ст.9 Закону України від 25.06.91 №1251-ХІІ "Про систему оподаткування" (із змінами та доповненнями) регламентує: "Обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Наведена сума боргу на цей час не скасована і не списана.
Цими діями (бездіяльністю) відповідача порушено ст. 67 Конституції України, яка передбачає обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст. 20 Закону України "Про систему оподаткування", контроль за правильністю та своєчасності справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами. Згідно із вимогами ч. 1 ст. 14 вказаного Закону, прибутковий податок з громадян (податок на доходи фізичних осіб) включений до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів). Крім того, відповідно до вимог підпункту 2.1.4 ст. 2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-ІІІ, податкові органи відносяться до категорії контролюючих.
Вимогами ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.19992 року №13-92 передбачено, що нарахування, утримання і перерахування до бюджету прибуткового податку здійснюється підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які проводять виплати доходів.
Підпунктом 3.2.1 пункту 3.2 статті 1 Закону №2181-111 визначено, що в будь яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язків платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних ні б, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі.
Відповідно до вимог ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", органи державної податкової служби наділені функціями по контролю за додержанням законодавства про податки та правильністю їх обчислення і своєчасного надходження.
Нормами Закону №2181-ІІІ, який є спеціальним з питань оподаткування та регламентує, поряд з іншим, порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), стосовно погашення боргу з прибуткового податку з громадян, позасудового порядку стягнення не передбачають, оскільки на заборгованість, яка є предметом спору, не поширюються норми цього Закону стосовно надіслання податкових вимог права виникнення податкової застави, адміністративного арешту активів, продажу активів, що перебувають у податковій заставі тощо.
Підпункт 5.1 ст. 5 Закону №2181-ІІІ передбачає, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Специфіка оподаткування прибутковим податком не передбачає подання податкових декларацій чи розрахунків з даного платежу, тобто узгодження суми податкового зобов'язання з прибуткового податку не відбувається, і картки особових рахунків даного податку податковою інспекцією не ведуться.
Таким чином, заборгованість зі сплати прибуткового податку не є ні узгодженою сумою додаткового зобов'язання, ні, відповідно, податковим боргом.
Останнє унеможливлює стягнення вищезазначених сум податковими органами, згідно із вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 15.04.2002 року №538, якою затверджено Порядок стягнення коштів та продажу інших активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, оскільки він розроблений на підставі ст. 10 Закону №2181-111 і стосується лише податкового боргу.
Таким чином, стягнення з боржника належні бюджету суми прибуткового податку можливо тільки за рішенням суду.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Стаття 68 Конституції України встановлює, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України, законів України, а їх невиконання і є порушенням державних інтересів.
При вирішенні судом спору по суті позовних вимог встановлено, що статтею 4 Закону України Про державну податкову службу в Україніпередбачено, що Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі підпорядковуються Державній податковій адміністрації України. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до статті 2 цього закону завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю; за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно з підпунктом 2.3.1 пункту 23 статті 2 Закону України Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондамиорганами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 зазначеного вище закону активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Системний аналіз змісту зазначених норм права свідчить про те, що органи Державної податкової адміністрації України є органами виконавчої влади, їм надано право здійснювати контроль за правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів та здійснювати заходи погашення податкового боргу, зокрема, примусово шляхом звернення до суду.
Суд також доходить висновку, що позивачем надані належні докази, які свідчать про заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю Верхньодніпровський сирзавод перед бюджетом, а також здійснені всі заходи, направлені на досудове врегулювання відповідного спору.
З огляду на сукупність викладених обставин, з урахуванням вимог чинного законодавства, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог податкової інспекції.
Керуючись статтями 11, 70, 71, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Верхньодніпровський сирзавод(51600, Дніпропетровська область, м. Верхньодніпровськ, вул. Титова, 198 код ЄДРПОУ 31716783) на користь місцевого бюджету заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 164743,44 грн. ( код платежу 11010100, р/р№33212800700064, УДК у Дніпропетровській області, ОКПО 24231046, МФО 805012, одержувач Верхньодніпровська міська рада Дніпропетровської області).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України –з дня складення в повному обсязі, та подальшої подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова складена в повному обсязі 25.06.2010 року.
Суддя (підпис) О.В. Єфанова
З оригіналом згідно
Постанова не набрала законної сили станом на
Суддя О.В. Єфанова