Постанова № 13933633, 22.10.2010, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2010
Номер справи
2-а-3187/09/0470
Номер документу
13933633
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ц

Справа № 2-а-3187/09/0470

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2010 року м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфанової О.В.

розглянувши в письмовому проваджені адміністративну справу

за позовом Прокурора Дзержинського району м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі

до Комунального житлового підприємства №9

про звернення стягнення на активи,-

в с т а н о в и в:

Прокурор Дзержинського району м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Комунального житлового підприємства №9 з позовними вимогами про звернення стягнення на активи Комунального житлового підприємства №9, які з урахування уточнень до позову є у розмірі 330251,53 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що станом на 20.01.2009 року КЖП №9 повинно сплатити до бюджету податковий борг по податку на додану вартість в сумі 359297,18 грн. (самостійно задекларована сума по ПДВ та сум за договорами про розстрочення податкових зобов’язань по ПДВ). Відповідач частково сплатив суму зазначеного боргу, таким чином борг становить 330251,53 грн. До суду надійшло клопотання про розгляд справиза відсутністю представника позивача.

Відповідач у судове засідання не з’явився однак надав до суду письмові заперечення у яких зазначив, що суд повинен діяти … на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Позивач просить звернути стягнення на активи КЖП №9 однак стаття 162 КАС України визначає вичерпний перелік повноважень суду при вирішені справи, зокрема стягнення з відповідачів коштів, а не активів, та просить в позові відмовити. При цьому представник відповідача в судове засідання не прибув, причин неприбуття суду не повідомив, таким чином, суд ухвалив розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст.128 КАС України в письмовому проваджені.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Комунальне житлове підприємство № 9 зареєстроване рішенням Виконкому Криворізької міської ради від 03.05.2001р.№ 04052169Ю0050023, по всіх майнових та немайнових правах та обов'язках є правонаступником житлово-комунальної контори № 9, зареєстрованої рішенням виконкому Криворізької міської ради №23 від 14.01.1994р., за адресою: 50065, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Будьонного 5.

Основними видами діяльності КЖП №9 є: утримання та ремонт житлового та не житлового фонду, ліфтового господарства й іншого обладнання та мереж, ремонт житла та обладнання житлового фонду за замовленням населення, ремонтно-будівельні роботи, послуги, благоустрій закріпленої території, видача необхідних довідок та інших документів, згідно компетенції підприємства, складські та транспортно-експедиційні послуги, перевірка та про чистка димоветканалів, виробництво та реалізація товарів народного споживання, продукції виробничо-технічного призначення, та інші.

Станом на 20.01.09р. КЖП №9 повинно сплатити до бюджету податковий борг по податку на додану вартість в сумі 359 297,18 грн.: недоїмка 326860,00 грн., залишок несплаченої пені - 32437,18 грн.

Податковий борг в сумі 359 297,18 грн. по податку на додану вартість виник в результаті несплати в установлені строки самостійно задекларованих сум по ПДВ, та сум за договорами про розстрочення податкових зобов'язань по ПДВ.

Відповідач частково сплатив суму зазначеного боргу на суму 29045,65 грн., таким чином залишок податкового боргу становить 330251,53 грн.

Ст.14 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", передбачено умови розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань платника податків. Розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти. Відстроченням податкових зобов'язань є перенесення сплати основної суми податкових зобов'язань платника податків без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Відповідно до п.п. 18.1.2. п.18.1 ст.18 ЗУ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " від 21.12.00 №2181-ІІІ: "Податковий борг, який виник у період з 1 січня 2000 року до 1 січня 2001 року і не сплачений на день набрання чинності цією статтею, може бути за бажанням платника податку розстрочений на таких умовах:

а) розстрочення податкового боргу надається на строк, що не перевищує 60 календарних місяців від місяця виникнення податкового боргу, включаючи такий місяць. У разі існування консолідованого податкового боргу строк розстрочення відраховується від місяця виникнення першої складової такого консолідованого боргу ".

Згідно п.п. 14.1.3. п.14.1 ст.14 ЗУ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.00№ 2181-ІІІ " "Платник податків, який звертається до податкового органу з заявою про розстрочення, відстрочення податкових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого податкового зобов'язання."

Відповідно до п. 5.1 ст.5 ЗУ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.00 № 2181-ІІІ: "Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларацій такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

30.04.08р. нараховано ПДВ по декларації № 19641 від 21.04.08р. сума 6811.00 грн.

20.05.08р. нараховано по розстрочці. Рішення №17 від 30.04.08р. сума –3725,00 грн.

30.05.08р. нараховано ПДВ по декларації № 28380 від 14.05.08р сума 37303,00 грн.

20.06.08р. нараховано по розстрочці. Рішення №17 від 30.04.08р. сума –3725,00 грн.

01.07.08р. нараховано по декларації № 32832 від 18.06.08 сума –,00 грн.

18.07.08р. нараховано по розстрочці. Рішення №17 від 30.04.08 сума –3725,00 грн.

30.07.08р. нараховано по декларації № 44429 від 17.07.08р. сума –24843,00 грн.

20.08.08р. нараховано по розстрочці. Рішення №17 від 30.04.08р. сума –3725,00 грн.

19.09.08р. нараховано по декларації № 53465 від 01.09.08р. сума –29172,00 грн.

19.09.08р. нараховано по розстрочці. Рішення №17 від 30.04.08р. сума –3725,00 грн.

30.09.08р. нараховано по декларації № 56350 від 09.09.08р. сума –9957,00 грн.

20.10.08р. нараховано по розстрочці. Рішення №17 від 30.04.08р. сума –3725,00 грн.

24.10.08р. нараховано по розстрочці . Рішення №27 від 29.09.08р. сума-9966.00грн.

30.10.08р. нараховано по декларації № 68805 від 17.10.08р. сума-42565,00грн.

20.11.08р. нараховано по розстрочці. Рішення №17 від 30.04.08р. сума-3725,00грн.

24.11.08р. нараховано по розстрочці. Рішення №27 від 29.09.08р. сума-9967,00грн.

01.12.08р. нараховано по декларації № 78871 від 17.11.08р. сума-45351,00грн.

19.12.08р. нараховано по розстрочці. Рішення №17 від 30.04.08р. сума-3725,00грн.

24.12.08р. нараховано по розстрочці. Рішення №27 від 29.09.08р. сума-9967,00грн.

30.12.08р. нараховано по декларації № 82290 від 12.12.08р. сума-36518,00грн.

Нараховано пені та проценти за користування розстроченням сум за період з 14.09.07р. по 29.12.08р. сума-31662,06 грн.

Відповідно до п.п. 16.1.1 п.16.1. ст.16 Закону України №2181-111 від 21.12.2000 року "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами":

"Початок строків нарахування пені: Після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня"

За несвоєчасну сплату податкового зобов’язання нараховано пені за період з 30.01.08р. по 19.01.09р. сума - 775,12 грн.

Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " від 21.12.00 №2181-ІІІ сума податкових зобов'язань, узгоджена платником податків, але не сплачена у встановлений строк являється податковим боргом.

Стягнення податкового боргу органами державної податкової служби здійснюється у позасудовому порядку, визначеному Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року.

До заходів примусового стягнення податкового боргу, які здійснюються податковими органами у відповідності до Закону України"Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000р., належать: стягнення коштів з рахунків боржника за платіжними вимогами податкового органу (п.п. 10.1.1 п.10.1 ст.10).

Відповідно до п.п. 10.1.1. п. 10.1 ст.10 Закону України від 21.12.00 року №2181-ІІІ "У разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків".

В порядку передбаченому Законом України №2181-ІІІ від 21.12.2000 року "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" до КЖП№9 03.05.2005р. виставлена перша податкова вимога №1/301 на суму 10557,62 грн. та вручена головному бухгалтеру 04.03.05р.

Станом на 05.04.05р.податковий борг за погодженими податковими зобов'язанням підприємства становив 9646,64 грн. внаслідок чого, боржнику виставлена друга податкова вимога №2/406 на суму 9646,44 грн.

Друга податкова вимога №2/406 вручена гол. бухгалтеру 06.04.05р.

Перша податкова вимога, та друга податкова вимоги не виконані підприємством.

Південною МДПІ у м. Кривому Розі прийнято рішення від 11.05.05 року №59 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Стаття 68 Конституції України встановлює, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України, законів України, а їх невиконання і є порушенням державних інтересів.

При вирішенні судом спору по суті позовних вимог встановлено, що статтею 4 Закону України Про державну податкову службу в Україніпередбачено, що Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі підпорядковуються Державній податковій адміністрації України. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до статті 2 цього закону завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю; за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Згідно з підпунктом 2.3.1 пункту 23 статті 2 Закону України Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондамиорганами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 зазначеного вище закону активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Системний аналіз змісту зазначених норм права свідчить про те, що органи Державної податкової адміністрації України є органами виконавчої влади, їм надано право здійснювати контроль за правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів та здійснювати заходи погашення податкового боргу, зокрема, примусово шляхом звернення до суду.

Суд також доходить висновку, що позивачем надані належні докази, які свідчать про заборгованість Комунального житлового підприємства №9 перед бюджетом, а також здійснені всі заходи, направлені на досудове врегулювання відповідного спору.

З огляду на сукупність викладених обставин, з урахуванням вимог чинного законодавства, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог податкової інспекції.

Керуючись статтями 11, 70, 71, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Комунального житлового підприємства №9 (50065, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул.. Будьоного, 5 код ЄДРПОУ 20278401) на користь державного бюджету заборгованість з податку на додану вартість у сумі 330251,53 грн. (р/р 31114029700020, код платежу 14010111, одержувач ВДК у м. Кривому Розі, код ОКПО 24230992, банк одержувача УДКУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ МФО 805012).

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.      

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом апеляційної скарги відповідно до ст..ст. 186 та 254 КАС України.

Якщо постанову проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Суддя (підпис) О.В. Єфанова

З оригіналом згідно

Постанова не набрала законної сили станом на

Суддя О.В. Єфанова