Рішення № 13865335, 17.02.2011, Апеляційний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
17.02.2011
Номер справи
22ц-574 2010 р
Номер документу
13865335
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2010 року м. Чернівці

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Чернівецької області у складі:

головуючого Одинак О. О.

суддів: Височанської Н.К., Горецької С.О.

секретар Скакун К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації про визнання неправомірними діянь та зобовязання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за апеляційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації на постанову Кіцманського районного суду Чернівецької області від 04 листопада 2009 року,

встановила:

В червні 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом.

Просила:

-визнати неправомірними діяння управління праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації щодо відмови виплачувати допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку в розмірі не менше від прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до шести років;

-зобовязати відповідача перерахувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», до рівня не меньшого від прожиткового мінімуму на місяць;

-зобовязати управління праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації виплачувати щомісячно допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років.

Посилалася на те, що 07 березня 2007 року у неї народилися сини ОСОБА_2 та ОСОБА_3 З липня 2007 року позивачці призначена допомога до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В порушенні ст. 43 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратними, зумовленими народженням та похованням», відповідач невірно нарахував та виплачував допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, чим порушив права позивачки.

Постановою Кіцманського районного суду Чернівецької області від 04 листопада 2009 року позов задоволено частково.

Визнано бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірною.

Зобовязано відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми»з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року з врахуванням фактично отриманих сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі управління праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації просить скасувати постанову суду першої інстанції року в частині визнання неправомірною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачці державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше від прожиткового мінімуму, встановленого ст. 62 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” для дітей віком до шести років за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року та зобовязання відповідача нарахувати та виплатити позивачці недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми»з 09 липня по 31 грудня 2007 року скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні вказаних позовних вимог у звязку з пропуском позивачкою строку для звернення до суду за захистом своїх прав.

Посилається на те, що суд першої інстанції прийняв постанову з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідача, пояснення осіб які брали участь у розгляді справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити з таких підстав.

Приймаючи постанову, в частині, яка оскаржується Кіцманський районний суд Чернівецької області виходив з того, що ОСОБА_1 є матірю ОСОБА_2 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. В період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року вона мала право на отримання допомоги по догляду за дитиною у розмірі встановленому згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми»( в рекації чинній на момент виникнення правовідносин). Управління праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року нараховувало та виплачувало позивачці вищевказану допомогу у меншому розмірі від того, який передбачений зазначеною вище нормою закону, а тому такі діяння є неправомірними.

Колегія вважає, що з такі висновками суду є правильними.

Так, згідно ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18 січня 2001 року, N 2240-III (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до п. 14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006, N 489-V, з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2007 рік дію частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" передбачено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 01 січня - 434,00 грн., з 01 квітня -463,00 грн., з 01 жовтня -470,00 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007, N 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України та пункту 14 статті 71 цього Закону в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Разом з тим суд першої інстанції частково задовольняючи позов ОСОБА_1 не врахував положень ст. ст. 99, 100 КАС України.

Так, статтею 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Як вбачається з матеріалів справи з позовом до суду ОСОБА_1 звернулася 10 червня 2009 року В своєму позові та в ході розгляду справи позивачки не посилалась на поважні причини пропуску строку звернення до суду за захистом свого порушеного права на отримання соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на протязі 2007 року в розмірі не менше від прожиткового мінімуму, встановленого ст. 62 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”.

Представник управління праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації в ході судового розгляду справи наполягав на відмові у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 за 2007 рік у звязку з пропущенням строку звернення до адміністративного суду без поважних причин. Про це зокрема зазначено в доводах апеляційної скарги.

Колегія суддів вважає, що вказана обставина не була зафіксована , оскільки фіксування судового засідання здійснювалось судом першої інстанції в порушення вимог ст. 41 КАС України без застосування звукозаписувального технічного засобу. Фіксування судового засідання здійснювалось тільки шляхом ведення журналу судового засідання, який за своїм змістом не відповідає вимогам ст. 42 КАС України, а фактично є протоколом судового засідання.

На підставі наведеного постанову Кіцманського районного суду Чернівецької області від 04 листопада 2010 року в частині визнання неправомірною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачці державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше від прожиткового мінімуму, встановленого ст. 62 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” для дітей віком до шести років за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року та зобовязання відповідача нарахувати та виплатити позивачці недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми»з 09 липня по 31 грудня 2007 року скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні вказаних позовних вимог у звязку з пропуском позивачкою строку для звернення до суду за захистом свого порушеного права.

Відповідно до правил ч. 5 ст. 88 ЦПК України у справі необхідно провести розподіл судових витрат.

Згідно п. п. 1, 10 Порядку оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення судових процесів, пов'язаних з розглядом цивільних та господарський справ, та їх розмірів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 року, №1258 витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільної справи позовного провадження з розгляду спору немайнового характеру оплачується в розмірі 37 гривень.

Згідно Порядку оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення судових процесів, пов'язаних з розглядом цивільних та господарський справ, та їх розмірів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 року, №1258 управління праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації при подачі апеляційної скарги повинно було сплатити витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільної справив розмірі 37 гривень.

Крім того, апелянт згідно підпунктів "д" та "з", п.1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 21 січня 1993 року повинен був сплатити судовий збір в сумі 4 гривні 25 копійок.

Враховуючи наведене та висновок суду щодо необхідності відмови в позові ОСОБА_1 слід стягнути 4 гривні 25 копійок судового збору, які слід сплатити на розрахунковий рахунок 31411537700003, одержувач місцевий бюджет Шевченківського району м. Чернівці, ідентифікаційний код 23246436, банк одержувача УДК у Чернівецькій області, МФО 856135, код бюджетної класифікації 22090100 та 37 гривень витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільної справи, які слід перерахувати на розрахунковий рахунок р 31217259700002, код ЄДРПОУ 23246436, банк ГУДКУ у Чернівецькій області, МФО 856135, одержувач - апеляційний суд Чернівецької області. код бюджетної класифікації 22050000.

Керуючись ст.ст. 303, 304, 307, 309 ЦПК України, колегія суддів,

вирішила:

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації задовольнити.

Постанову Кіцманського районного суду Чернівецької області від 04 листопада 2010 року в частині визнання неправомірною бездіяльності управління праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації щодо ненарахування та невиплати позивачці державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше від прожиткового мінімуму, встановленого ст. 62 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” для дітей віком до шести років за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року та зобовязання відповідача нарахувати та виплатити позивачці недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не меншому від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» з 09 липня по 31 грудня 2007 року скасувати.

В позові ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації в частині визнання неправомірною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачці державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року в розмірі в розмірі встановленому відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми»для дітей віком до шести років та зобовязання управління праці та соціального захисту населення Кіцманської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити позивачці недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми»для дітей віком до шести років за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 4 гривні 25 копійок судового збору, які слід сплатити на розрахунковий рахунок 31411537700003, одержувач місцевий бюджет Шевченківського району м. Чернівці, ідентифікаційний код 23246436, банк одержувача УДК у Чернівецькій області, МФО 856135, код бюджетної класифікації 22090100 та 37 гривень витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільної справи, які слід перерахувати на розрахунковий рахунок р 31217259700002, код ЄДРПОУ 23246436, банк ГУДКУ у Чернівецькій області, МФО 856135, одержувач - апеляційний суд Чернівецької області. код бюджетної класифікації 22050000.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення.

На рішення може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з моменту його вступу в законну силу.

Головуючий

Судді: