Єдиний державний реєстр судових рішень
Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
23.07.2010 р. Справа № 2а-1695/10/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О., за участю секретаря судового засідання Рибіцької К.О., пр.. позивача Щукіна І.І. дов. від 11.01.2010 р. за № 06-1/1
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовомМиколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, вул. Нікольська, 46,Миколаїв,54001 доТОВ "ВК Миколаїв", вул. Космонавтів, 81, кв. 2,Миколаїв,54055 пронадання дозволу на проведення перевірки, В С Т А Н О В И В: Позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВК Миколаїв», м. Миколаїв про надання дозволу на проведення перевірки. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що планом перевірок на 2009 р. була запланована перевірка відповідача, але відповідач не допустив позивача на перевірку, посилаючись на Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»та Постанову Кабінету Міністрів «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду ( контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31.10.2010 р.»№ 502 від 21.05.2009 р. Позивач в судовому засіданні позов підтримав повністю, просить позов задовольнити. Відповідач в судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив, надав заперечення проти позову, просить відмовити в позові, оскільки товариство не одержувало повідомлення про проведення перевірки, направлення на перевірку позивач не надав, що є підставою не допустити перевіряючих до проведення перевірки на підставі абз.6 ст. 10 Закону України «Про основні засади державного нагляду ( контролю у сфері господарської діяльності». Жодним законом не передбачено право позивача проводити перевірки ( здійснювати державний нагляд ( контроль) у сфері господарської діяльності та не визначено повноваження під час здійснення державного нагляду ( контролю), оскільки абз.8 ч.4 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду ( контролю) у сфері господарської діяльності»передбачено, що не може здійснюватись держаний нагляд ( контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду ( контролю). Пунктом 1 Постанови Кабінету міністрів України від 21.05.2009 р. за № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду ( контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31.12.2010 р.» передбачено, що органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд ( контроль) господарської діяльності до 31.12.2010 р. тимчасово припинити проведення планових перевірок. Відповідно до ч.2 ст. 128 КАС України , неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд прийшов до такого висновку:
Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 р. за № 14343 основними завданнями Фонду є реалізація у межах своєї компетенції державної політики у сфері соціального захисту інвалідів, контроль за виконанням підприємства, установами, організаціями, які використовують найману працю нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Фонд відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені.
Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»№ 875 від 21.03.1991 р. п.8 ст. 19 передбачено, що Відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною 1 цією статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій , громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.
Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р. «Про реалізацію ст. 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»встановлено порядок, який визначає механізм проведення відділеннями Фонду соціального захисту інвалідів перевірок підприємств, установ, організацій.
Відповідно до п. 3 Вищезазначеної постанови відділення Фонду за наказом його керівника може проводити планові та позапланові, виїзні та невиїзні перевірки.
Наказом Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів № 78 від 25.09.2009 р. затверджено на ІV кв.2009 р. план проведення перевірок підприємств, установ, організацій, що використовують найману працю, в переліку яких зазначено під № 25 Товариство з обмеженою відповідальністю «ВК- Миколаїв», м. Миколаїв.
Підставою для проведення перевірки відповідача стало існування розбіжностей в даних відповідача, які він надав позивачу та центру зайнятості. Для зясування цих розбіжностей позивачу необхідно було провести перевірку відповідача з метою уникнення несплати ним адміністративно-господарських санкцій або сплати їх в неповному обсязі.
25.09.2009 р. позивач надіслав керівнику відповідача лист, в якому попередив про проведення перевірки з 27.10.2009р. по 16.11.2009 р. з питань дотримання вимог статей 19,20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»( арк. с. 45). Цей лист був отриманий відповідачем 28.09.2009 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення( арк. с.34).
Керівником позивача було підписано направлення на перевірку № 216 від 27.10.2009 р.( арк.с.12).
Спеціалістами, які повинні були проводити перевірку, був складений акт від 28.10.2009 р. «Про недопущення до проведення перевірки ТОВ «ВК Миколаїв», посилаючись на Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»та Постанову Кабінету Міністрів «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду ( контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31.10.2010 р. «№ 502 від 21.05.2009 р.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р. «Про реалізацію ст. 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»встановлено пунктом 4 право роботодавця не допускати уповноважену посадову особу відділення Фонду до здійснення планового заходу у разі неодержання повідомлення про проведення планової перевірки. Посилання відповідача на неотримання такого повідомлення спростовуються матеріалами справи листом, який надсилався на адресу відповідача ( арк. с.45) та докази його отримання ( арк. с.34).
Відповідно до п.10,11 ст. 20 Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»№ 875 від 21.03.1991 р. спори, що виникають із правовідносин за статтями 19,20 цього Закону вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.
Статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»№ 2960-ІV передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідач надав Фонду «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2007 р.», в якому вказав середньооблікову кількість штатних працівників облікового складу 476, з них працюють 19 інваліда та повинно працювати відповідно до вимог Закону 19 інвалідів. «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 р.» наданий відповідачем Фонду свідчить, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складає 423, з них працюють 18 інвалідів та повинно працювати відповідно до вимог Закону 17 інвалідів.
Для зясування всіх обставин справи, суд постановив ухвалу від 31.05.2010 р. про витребування з Ленінського районного центру зайнятості м.Миколаєва дані про звіти відповідача та середньооблікову чисельність штатних працівників за 2007-2008 р.р., в т.ч. осіб з інвалідністю.
На виконання ухвали суду, Ленінський районний центр зайнятості 21.06.2010 р. за № 06-2323 надав суду інформацію, що згідно звіту ТОВ «ВК Миколаїв»до Ленінського РЦЗ за 2007 р. середньооблікова чисельність штатних працівників становила 829 осіб, з них 19 інвалідів. Згідно звіту за 2008 р. середньооблікова чисельність штатних працівників становила 389 осіб, з них 17 інвалідів.
Таким чином, з наданих суду доказів вбачається, що при чисельності працівників відповідача у 2007 р. - 829 осіб повинно працювати 33 інваліда на підприємстві , а не 19 , як зазначено відповідачем в звіті, наданому Фонду.
Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Посилання відповідача на те, що жодним Законом не передбачено право позивача на проведення перевірки не приймається судом до уваги, оскільки Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»№ 875 від 21.03.1991 р. п.8 ст. 19 передбачено право Фонду в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій.
Посилання відповідача на порушення позивачем вимог постанови Кабінету Міністрів від 21.05.2009 р. за № 502 "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31.12.2010 року" суд вважає безпідставними , оскільки відповідно до п.4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Таким чином, Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів від 21.05.2009 р. за № 502, тому застосовуються норми Закону України.
Вимоги Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» позивач також всі виконав. Крім того, Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»є спеціальним законом , який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, у правовідносинах які виникли між сторонами, тому повинні застосовуватися норми спеціального Закону.
За таких обставин позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. ст. 11, 158-163, 167, 254 КАС України суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Надати дозвіл Миколаївському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів, м. Миколаїв, вул. Нікольська,46, код 20917114 на проведення перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ВК Миколаїв», м. Миколаїв, ( юридична адреса : м. Миколаїв, вул. Космонавтів,81/2, фактична адреса : м. Миколаїв, пр. Миру,1/1), код 33573373 щодо дотримання вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Одеському апеляційному адміністративному суду через Миколаївський окружний адміністративний суд.
Суддя Т. О. Гордієнко
Повний текст постанови складений
та підписаний суддею 26.07.2010 р.