Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
14 липня 2026 року м. ПолтаваСправа №440/6909/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
1. Стислий виклад позовних вимог та їх обґрунтування.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» (надалі також позивач, ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ») звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі також відповідач, ГУ ДПС у Полтавській області), у якому позивач просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.02.2025 № 00010740408, якими до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у загальному розмірі 52481,86 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що спірне податкове повідомлення рішення, прийняте на підставі висновків, викладених в акті від 30.12.2024 № 17263/16-31-04-08-11/32766311, без врахування контролюючим органом такого. Так, позивачем листом від 15.07.2024 року № 69 було повідомлено орган ДПС про неможливість реєстрації податкових накладних в ЄРПН, та просив надати строк зареєструвати податкові накладні, сформовані з 16.06.2024 по 31.07.2024 до 01.10.2024, а також не застосовувати до позивача штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення строку реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Так, за посиланням позивача, 08.07.2024 внаслідок ракетного удару рф по території України одна з ракет влучила у будівлю по вул. Ушинського, 40 у м. Києві, що призвело до руйнування майна, що належить позивачу, а також до загибелі директора ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» ОСОБА_1 . Внаслідок зазначеного ворожого обстрілу Товариство з обмеженою відповідальністю «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» зазнало значних майнових втрат товарно-матеріальних цінностей, що знаходились в орендованих приміщеннях, власником яких є ТОВ «Укртехносинтез» на 14-му поверсі літ. Т., за адресою: м. Київ, вул. Ушинського, 40. Було знищено товарно-матеріальні цінності, а саме: електрообладнання, комп`ютерну, побутову та оргтехніку, електроосвітлювальні прилади, ф?юзингові та вітражні вироби, картини, декор для інтер`єру, посуд, предмети побуту, а також первинні документи. Факт пожежі, яка сталася 08.07.2024 року, за адресою: м. Київ, вул. Ушинського, 40 підтверджується відповіддю Солом?янського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві на адвокатський запит адвоката Войцеха В.Я. За вказаним фактом слідчим управлінням ГУ СБУ у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 2202410111000051 від 08.07.2024 за ч. 2 ст. 438 КК України.
Окрім того, ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 19.07.2023 (справа № 757/30325-23-к) було накладено арешт на корпоративні права ряду суб`єктів господарювання, що позбавило можливості позивача внести зміни про керівника та своєчасно здійснити реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.
Позивачем було подало на реєстрацію податкові накладні в ЄРПН, проте отримано відмову - «Порушення вимог п. 5 постанови КМУ від 29 грудня 2010 року № 1246 «Про затвердження порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 30 січня 2015 року Nє 20, а саме: невірна послідовність накладання підписів.
При камеральній перевірці щодо несвоєчасного подання декларації з податку на додану вартість за червень 2024 року ТОВ «ДБІ РІАЛ ЕСТЕЙТ» було встановлено, що ОСОБА_2 , будучи керівником, за даними ДПС, вчинила правопорушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку, а саме несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2024 з граничним терміном подання 22.07.2024, що зафіксовано в акті № 11356/16-31-04-05-03/32766311 від 16.08.2024.
23.10.2024 року Київським районним судом м. Полтави винесено постанову у справі № 552/6520/24, якою суд постановив, провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 закрити, у зв`язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
За доводами представника позивача останній здійснив реєстрацію податкових накладних одразу, після виникнення такої можливості та виконало податкові обов`язки 12.08.2024 року.
Враховуючи обставини, викладені вище, цифровий підпис директора Матасова Артема Володимировича не працював, було заблоковано цифровий підпис головного бухгалтера, комп?ютерна техніка, яка надавала можливість виконувати посадові обов`язки працівникам була знищена, приміщення в якому працювали працівники було пошкоджене та не придатне для виконання посадових обов`язків, обставини неможливості своєчасного виконання податкового обов`язку були реальними і об`єктивними.
2. Позиція відповідача.
Відповідач позовні вимоги не визнав.
Представник відповідача у наданому до суду відзиві на позов просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю з огляду на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 133- 139/. Свою позицію мотивував посиланням на правомірність та обґрунтованість спірного податкового повідомлення-рішення, зазначивши, що вчинення платником податків порушення вимог податкового законодавства підтверджено матеріалами камеральної перевірки. Звертав увагу на те, що позивачем до ГУ ДПС у Полтавській області не подавалася заява та документи, що підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
За доводами відповідача реєстрація спірних податкових накладних, розрахунків коригування було здійснено ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» вже у період дії Закону № 2260-ІХ, що набрав чинності 27.05.2022, яким поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок.
На переконання відповідача, порушення, що є предметом судового розгляду, мали триваючий та повторюваний характер, а платник податків фактично здійснював господарську діяльність протягом усього спірного періоду. Причинно наслідковий зв`язок між задекларованими форс - мажорними обставинами та неможливістю своєчасної реєстрації податкових накладних не підтверджено, а фактична та реальна неможливість позивача не виконати свій податковий обов`язок щодо своєчасної реєстрації податкових накладних з наданих до матеріалів справи доказів не прослідковується.
3. Процесуальні дії у справі, заяви учасників справи.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду провадження у справі за цим позовом відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні) /а.с. 127/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду заперечення представника ГУ ДПС у Полтавській області проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження залишено без задоволення.
Згідно з частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
Обставини справи
ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» зареєстровано як юридична особа, основним видом економічної діяльності є 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, місцезнаходження юридичної особи Полтавська область, м. Полтава, вул. Зінківська, 6.
01.12.2020 між Спільним українсько білоруським підприємством «Укртехносинтез» (у формі товариства з обмеженою відповідальністю) (орендодавець) в особі Рудової Наталії Олексіївни та Товариством з обмеженою відповідальністю «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» (орендар) в особі дирктора Матасова Артема Володимировича укладено договір оренди № 28-2020, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування нежитлові приміщення загальної площею 1527,9 м2, що розташовані на чотирнадцятому поверсі будівлі літ. «Т» за адресою м. Київ, вул. Ушинського, 40 /а.38-41/.
Згідно з пунктом 1 додаткової угоди № 1 до Договору оренди № 28-2020 від 01.12.2020 сторони дійшли до згоди продовжити строк дії Договору до 28.02.2026 /а.с. 43/.
Відповідно до договору оренди № 28-2020 від 01.12.2020 юридичною адресою ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» є 36014, Полтавська область, м. Полтава, Київський район, вул. Зінківська, 6, фактична адреса: 03151, м. Київ, вул. Ушинського, 40.
15.07.2024 ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» подано лист № 69 на ім`я в.о. начальника ГУ ДПС у Полтавській області «Про неможливість реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних», відповідно до якого позивачем повідомлено про неможливість своєчасної реєстрації податкових накладних, сформованих з 16.06.2024 до дня реєстрації податкових накладних в реєстрі у зв`язку з таким.
Так, 08.07.2024 внаслідок ракетного удару рф по території України одна з ракет влучила у будівлю по вул. Ушинського, 40 у м. Києві, що призвело до загибелі людей та масштабних руйнувань в тому числі майна, що належить ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙ». При цьому, серед інших, загинув директор товариства ОСОБА_1 .
За вказаним фактом слідчим управлінням ГУ СБУ у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні 22024101110000515 від 08.07.2024 за ч. 2 ст. 438 КК України /а.с. 51-53/.
При зверненні до Державної реєстраційної служби України для внесення відомостей про нового керівника підприємства в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, стало відомо, що ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 19.07.2023 (справа № 757/30325/23-к) накладено арешт на корпоративні права ряду суб`єктів господарювання.
Викладені обставини позбавляють можливості ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» внести зміни про керівника та своєчасно здійснити реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.
Слід також зазначити, що представник ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» направив відповідне клопотання про скасування арешту (корпоративних прав) майна до Київського районного суду м. Полтави, розгляд якого заплановано на 23.07.2024.
На підставі викладеного представник позивача просив надати строк платнику податку ТОВ «ДБІ РІАЛ ЕСТЕЙТ» зареєструвати податкові накладні сформовані з 16.06.2024 по 31.07.2024 до 01 жовтня 2024 року та не застосовувати до ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення строку реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом із листом від 15.07.2024 № 69 до контролюючого органу подано копію свідоцтва серії НОМЕР_1 про смерть ОСОБА_1 /а.с. 4-47/.
У відповідь на лист від 15.07.2024 № 69 ГУ ДПС у Полтавській області направлено лист від 24.07.2024 № 21852/6/16-31-04-02-05, в якому зазначено, що до платників податків/податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов`язки, передбачені Податковим Кодексом України (від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - Кодекс)) або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов`язку, передбачені наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 "Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження".
Окрім того, лист від 24.07.2024 № 21852/6/16-31-04-02-05 містить цитування пункт 8 розділу ІІ Порядку № 224, пункту 3 розділу ІІ Порядку № 225 /а.с. 48-50/.
В подальшому ГУ ДПС у Полтавській області проведено камеральну перевірку дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за березень , квітень липень 2024 року відносно ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ».
Результати перевірки відповідачем оформлено актом від 30.12.2024 № 17263/16-31-04-08-11/32766311 про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» (п.н. 32766311) /а.с. 59-74/, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, передбачених п. 201.10 ст. 210, розд. V п. 89 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу України.
ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» було подано заперечення від 14.01.2025 № 7 на акт від 30.12.2024 № 17263/16-31-04-08-11/32766311 /а.с. 77-81/, відповідно до яких зазначено про те, що ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» повідомляло Головне управління ДПС у Полтавській області про неможливість реєстрації податкових накладних в ЄРПН листом вих. № 69 від 15.07.2024 року та просило надати строк ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» зареєструвати податкові накладні сформовані з 16.06.2024 року по 31.07.2024 року до 01 жовтня 2024 року, а також не застосовувати до ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення строку реєстрації податкових накладних в ЄРПН у зв?язку з наступним.
Так, 08.07.2024 внаслідок ракетного удару рф по території України одна з ракет влучила у будівлю по вул. Ушинського, 40 у м. Києві, що призвело до загибелі людей та масштабних руйнувань в тому числі майна, що належить ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ». При цьому, серед інших, загинув директор товариства ОСОБА_1 . За вказаним фактом слідчим управлінням ГУ СБУ у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024101110000515 від 08.07.2024 за ч. 2 ст. 438 КК України.
При зверненні до Державної реєстраційної служби України для внесення відомостей про нового керівника підприємства в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, стало відомо, що ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 19.07.2023 (справа № 757/30325/23-к) було накладено арешт на корпоративні права ряду суб`єктів господарювання.
Ця обставина позбавляла можливості ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» внести зміни про керівника та своєчасно здійснити реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.
ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» намагалося надати повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису та отримало квитанцію № 1 від 15.07.2024 року з відмовою про отримання документу із зазначенням підстави - Матасов Артем Володимирович згідно відомостей державних реєстрів вважається померлою.
ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙ» намагалося зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, проте отримувало відмову - «Порушення вимог п. 5 постанови КМУ від 29 грудня 2010 року № 1246 «Про затвердження порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 30 січня 2015 року № 20, а саме: невірна послідовність накладання підписів.
Враховуючи обставини, викладені вище, цифровий підпис директора Матасова Артема Володимировича не працював, було заблоковано цифровий підпис головного бухгалтера, комп`ютерна техніка, яка надавала можливість виконувати посадові обов`язки працівникам була пошкоджена, приміщення в якому працювали працівники було пошкоджене та не придатне для виконання посадових обов`язків.
Крім того, товариство у своїх запереченнях вказувало, що в Додатку до акту про результати камеральної перевірки дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» зазначено податкову накладну № 2126, яка виписана 20.03.2024 року. Згідно з інформацією з програми М.Е.Dоc коригування щодо накладної № 2126 було отримано 16.04.2024 року, а зареєстровано 17.04.2024 року. Згідно інформації з програми М.E.Dос коригування щодо накладної № 42 було отримано 29.04.2024 року, а зареєстровано 02.05.2024 року. Таким чином, податкова накладна № 2126 та № 42, як такі, що зареєстровані з накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН зазначені в Акті-перевірки неправомірно, а відображене в акті порушення не відповідає дійсності /а.с. 77-81/.
За наслідками розгляду заперечення платника податку від 14.01.2025 № 7 на акт від 30.12.2024 № 17263/16-31-04-08-11/32766311 контролюючим органом прийнято висновок № 15/16-31-04-01 від 30.01.2025 /а.с. 175-177/, за змістом якого відповідно до п. 89 підрозд. 2 розділу ХХ Податкового кодексу України та виходячи з копій документів ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» не порушило терміни реєстрації в ЄРПН наступних розрахунків коригування вказаних в акті камеральної перевірки від 30.12.2024 № 17263/16-31-04-08-11/32766311 - № 2126 від 20.03.2024, № 42 від 01.04.2024.
Вказано, що заява про неможливість виконання платником податків податкових обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» не подавалося та рішення/ попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку відповідно до вимог Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 не приймалося.
Враховуючи аргументи та пояснення, які були наведені в листі та розглянувши копії підтверджуючих документів, які були надані ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ», заперечення платника податку від 14.01.2025 № 7 на акт від 30.12.2024 № 17263/16-31-04-08-11/32766311 було задоволено частково, а самі висновки акта камеральної перевірки від 30.12.2024 № 17263/16-31-04-08-11/32766311 щодо коригування № 2126 від 20.03.2024, № 42 від 01.04.2024 скасовано, іншу частину акту залишено без змін.
На підставі акту перевірки від 30.12.2024 № 17263/16-31-04-08-11/32766311 ГУ ДПС у Полтавській області складено податкове повідомлення рішення від 05.02.2025 № 00010740408 про застосування до ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» штрафу в сумі 52481,86 грн /а.с. 11-29/.
За наслідками розгляду скарги ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» податкове повідомлення рішення від 05.02.2025 № 00010740408 залишено без змін, а подана скарга - без задоволення.
Не погодившись із наведеним податковим повідомленням рішенням, позивач оскаржив його до суду.
Норми права, якими урегульовані спірні відносини
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Перелік та компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначено Податковим кодексом України (надалі - ПК України). Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику /пункт 1.1 статті 1 ПК України/.
Зокрема, як визначено підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
За змістом пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
А відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 цієї статті, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платника податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введений воєнний стан, який в подальшому на підставі Указів Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов`язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану від 03.03.2022 року № 2118-IX.
Цим Законом (набрав чинності 07.03.2022 року) підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений абзацом першим пункту 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Крім того, Законом від 03.03.2022 року № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений і підпунктом 69.1. пункту 69 такого змісту: У випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
У зв`язку з прийняттям Закону України № 2142-IX від 24 березня 2022 року Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану у підпункті 69.1 слова трьох місяців замінені словами шести місяців.
12.05.2022 року Верховна Рада України прийняла Закон № 2260-IX, який набрав чинності 27.05.2022 року.
У зв`язку з набранням чинності Законом України від 12.05.2022 року № 2260-IX абзац перший пункту 69 підрозділу 10 розділу XX викладений у редакції, відповідно до якої установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Крім того, підпункт 69.1 пункту 69 Перехідних положень ПК України викладений у такій редакції.
У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до нової редакції підпункту 69.9 пункту 69 Перехідних положень ПК України, у зв`язку із набранням чинності Закону від 12.05.2022 року №2260-IX для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в ЄРПН, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.
Закон від 12 травня 2022 року № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 Перехідних положень ПК України виклав у редакції, відповідно до якої у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.
При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225, який набрав чинності 06.09.2022, затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі Порядок № 225, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 225 передбачено, що до платників податків/податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов`язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов`язку, передбачені цим Порядком.
Підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов`язків (у тому числі обов`язків податкових агентів) є:
1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
2) неможливість використати чи вивезти документи, комп`ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
3) використання чи вивезення документів, комп`ютерного або іншого обладнання, пов`язане з ризиком для життя чи здоров`я посадової особи платника податків або неможливе у зв`язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;
4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов`язків);
5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об`єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов`язана з такими обставинами:
посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;
юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.
6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;
7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.
Згідно з пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 225, до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов`язків, застосовуються такі правила.
У разі неможливості виконання платником податків податкового обов`язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов`язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Заява має містити:
повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) платника податків;
код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
податкову адресу платника податків;
найменування контролюючого органу, до якого подається заява;
дату подання заяви;
чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов`язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів;
вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ);
які саме податкові обов`язки не мав / не має можливості виконати платник податків;
інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов`язки, або інформацію щодо обставин, пов`язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації;
підписи платника податку - фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов`язок, платники податків - юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів). Платники податків - фізичні особи, зокрема самозайняті особи надають інші документи, інформацію, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов`язок разом із документом, що підтверджує таку особу.
Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку № 225, платники податків, які не подали у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов`язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов`язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов`язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку № 225 визначено, що заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов`язків.
У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов`язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку (далі - Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов`язків.
Попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом заяви та відповідних документів (копії документів), інформації у порядку передбаченому пунктом 3 цього розділу.
Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов`язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.
Додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання.
Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань / пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов`язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов`язків.
Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.
Обов`язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов`язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв`язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов`язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов`язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку за формою, що додається.
Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у виді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.
Відповідно до абзацу першого пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-IX, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" ПК України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування", який набрав чинності 08.02.2023, зокрема підрозділ 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнено пунктами 89 та 90 такого змісту:
"89. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів";
69.18. Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 20 години.
Операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин.
Квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації щодо податкових накладних/розрахунків коригування, поданих для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, надсилається платнику податку не пізніше наступного операційного дня.
Якщо протягом наступного операційного дня після операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається не пізніше наступного операційного дня".
Оцінка судом обставин справи
Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Позивач, виходячи з підстав та предмету позову, не ставить під сумнів порядок та підстави проведення перевірки, на підставі якої було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, а також не ставить під сумнів розмір застосованих штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації податкових накладних. Відтак, вказані обставини не є предметом спору у цій справі та не потребують підтвердження сторонами та надання їм оцінки судом.
Предметом судового розгляду у цій справі є правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області, яким застосовано до позивача штраф за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, через неможливість своєчасного виконання податкового обов`язку.
Слід зазначити, що наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022 року за №967/38303, було затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення Податкового кодексу України (далі - Порядок № 225). Цей Порядок набрав чинності 06 вересня 2022 року.
При цьому, та обставина, що Порядок № 225 набрав чинності лише 06 вересня 2022 року, у будь-якому випадку не позбавляла платників податків права довести у визначений спосіб факту неможливості своєчасно виконати свій обов`язок і після указаної дати, вказавши у заяві про відповідний період, що прямо передбачено указаним Порядком.
Отже, той платник податків, у якого відсутня можливість своєчасно виконати податковий обов`язок із сплати податків і зборів з 27 травня 2022 року повинен довести обставини неможливості виконання податкового обов`язку шляхом подання відповідної заяви та документів до контролюючого органу відповідно до вимог Порядку № 225.
У поданому позові позивач посилається на те, що товариство не мало можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок та у зв`язку із чим 15.07.2024 ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» подано лист № 69 на ім`я в.о. начальника ГУ ДПС у Полтавській області «Про неможливість реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних», відповідно до якого позивачем повідомлено про неможливість своєчасної реєстрації податкових накладних, сформованих з 16.06.2024 до дня реєстрації податкових накладних в реєстрі, оскільки 08.07.2024 внаслідок ракетного удару рф по території України одна з ракет влучила у будівлю по вул. Ушинського, 40 у м. Києві, що призвело до загибелі людей та масштабних руйнувань в тому числі майна, що належить ТОВ «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙ», та смерті директора товариства Матасов Артем Володимирович.
При цьому контролюючим органом було проігноровано вказану заяву та не розглянуто по суті, направивши у відповідь лист від 24.07.2024 № 21852/6/16-31-04-02-05 «Про надання інформації», який містив цитування норм Податкового кодексу України та Порядку № 225.
За даних обставин справи відповідач, ігноруючи положення Порядку №225, які надають йому повноваження у разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов`язків, сформувати та направити попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку із зазначенням конкретного переліку документів, які необхідно надати платнику податків, створив для платника податків, позивача у справі, стан правової невизначеності, що фактично позбавило його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів.
Окрім того, на підстави неможливості реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних позивач звертав увагу при поданні заперечень на акт камеральної перевірки та скарги на спірне податкове повідомлення рішення.
Також судом ураховано, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» №466-IX від 16.01.2020 було оновлено концепцію вини в податковому праві.
Пунктом 56 підрозділу10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України визначено, що проведення перевірок, що були розпочаті до 01.01.2021, розгляд заперечень платників податків до актів (довідок) таких перевірок, прийняття за їх результатами податкових повідомлень-рішень, а також їх оскарження здійснюються за правилами цього Кодексу, що діяли до 01.01.2021. Наведене означає, що новели щодо вини як обов`язкової умови притягнення платників податків до фінансової відповідальності можуть застосовуватися до перевірок, які розпочаті після 01.01.2021. Якщо належне податкове повідомлення-рішення не можна винести за відсутності вини з 01.01.2021, то вина має враховуватися під час оцінювання діянь платників податків, які вчинені до 01.01.2021, але є предметом податкових перевірок, розпочатих (не призначених) після цієї дати.
Згідно п.109.1 ст.109 ПК України в новій редакції, податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених ПК України) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (зокрема осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб`єктів у випадках, прямо передбачених ПК України. Ключова відмінність цієї дефініції від визначення до 01.01.2021 полягає в закріпленні самостійного нового критерію винного діяння (дії чи бездіяльності) платника податків.
Отже, результати нових перевірок мають оформлюватися за правилами, які набрали чинності з 01.01.2021, зокрема, з обов`язковим зазначенням у податковому повідомленні-рішенні обставин щодо наявності вини в діях платника податків.
Установлення вини у вчиненні податкового правопорушення можливе в разі доведення цього контролюючим органом. Тобто, необхідною підставою для притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення такого правопорушення є встановлення контролюючим органом у встановлених п.109.3 ст.109 ПК України випадках вини платника (особа мала та може дотримуватися закріплених ПК України правил і норм).
У статті 112 ПК України закріплені підстави, за яких особа вважається винною, а саме : установлення можливості дотримання особою правил і норм, за порушення яких Кодексом передбачена відповідальність, але невжиття цією особою достатніх заходів щодо їх дотримання; доведення контролюючим органом того, що вчиняючи дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.
Тож за змістом п. 109.1 ст. 109 ПК України кваліфікуючою ознакою податкового правопорушення є умисел у вчиненні діяння, спрямованого на невиконання податкового обов`язку з метою створення умов для невиконання вимог закону за умови, що платник мав можливість поводитися належним чином.
Суд зауважує, що контролюючий орган не позбавлений права можливості констатувати в діяннях платника податків винного діяння в умисній формі та застосовувати штрафні/фінансові санкції за вчинене податкове правопорушення. Але таке умисно вчинене діяння, вчинення податкового правопорушення, наявність в діях платника податків вини мають бути доведені контролюючим органом належними та достатніми доказами.
Суд констатує, що обов`язок доведення вини покладено на контролюючий орган, без виконання якого особу неможливо притягнути до фінансової відповідальності за податкове правопорушення, для кваліфікації якого умовою є наявність вини.
Враховуючи встановлені вище фактичні обставини цієї справи, суд визнав недоведеною наявність умисної вини платника податку, вчинення останнім податкового правопорушення.
Зазначені в акті перевірки порушення спростовані належними та достатніми доказами, наданими позивачем до суду, які також були надані відповідачу як до початку перевірки, під час надання заперечень на акт перевірки, скарги на податкове повідомлення-рішення.
Суд не встановив об`єктивної підстави неврахування контролюючим органом пояснень та наданих документів позивачем.
Як наслідок, відповідач не довів факт вчинення позивачем податкового правопорушення, що виключає можливість застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій.
Отож податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Полтавській області від 05.02.2025 № 00010740408 належить визнати протиправним та скасувати.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У силу статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у цій справі повністю.
Розподіл судових витрат
Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 3028,00 грн, що зарахований до спеціального фонду державного бюджету /а.с. 124-125/.
Відповідач доказів понесення судових витрат не надав.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 3, 5-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 05.02.2025 № 00010740408.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» судовий збір у розмірі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень нуль копійок).
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «ДБП РІАЛ ЕСТЕЙТ» (код ЄДРПОУ 32766311; вул. Зінківська, 6, м. Полтава, Полтавська область, 36014).
Відповідач: Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ ВП 44057192; вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Олександр КУКОБА