Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
14 липня 2026 року м. ПолтаваСправа №440/6233/26
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
1. Стислий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУПФ України в Полтавській області), у якому просив:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 з 01.07.2025 основного розміру пенсії з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення в розмірі 90%, зазначених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.03.2026 №9/1/3936/фп78033, починаючи з 01.07.2025;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01.07.2025 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.03.2026 №9/1/3936/фп78033 в розмірі 90% грошового забезпечення (з урахуванням висновків суду у справах №440/7568/25, 440/2379/26), а також провести виплати пенсії позивачу з урахуванням фактично сплачених сум, починаючи з 01.07.2025 без будь-яких обмежень (без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1, без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених Постановою КМУ № 1778 від 30.12.2025р.), без обмеження пенсії максимальним розміром, а також без застосування Постанови КМУ № 821 від 14.07.2025.
Позовні вимоги обґрунтував посиланням на те, що він є військовим пенсіонером, перебуває на обліку у ГУПФ України в Полтавській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.01.2026 у справі №440/15312/25 складено довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18.06.2025 та надіслано цю довідку до ГУПФ України в Полтавській області для перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.07.2025. Позивач у квітні 2026 року звернувся до ГУПФ України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії, однак відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку.
2. Позиція відповідача.
Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 23-26/. Свою позицію мотивував посиланням на відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача.
3. Процесуальні дії у справі, заяви учасників справи.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.05.2026 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Цією ухвалою суд залучив до участі у справі ІНФОРМАЦІЯ_3 , як третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
Крім того, суд витребував від ІНФОРМАЦІЯ_4 письмові пояснення разом з документальним підтвердженням щодо визначення середнього розміру додаткових складових грошового забезпечення та премії станом на 18.06.2025 за відповідною (аналогічною) посадою, з якої позивача звільнено з військової служби.
Електронний примірник ухвали суду від 22.05.2026 доставлений в електронний кабінет ІНФОРМАЦІЯ_1 23.05.2026 /а.с. 22/.
Третя особа письмових пояснень до суду не надала.
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
Обставини справи
Позивач є пенсіонером Міноборони, отримує пенсію відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку у ГУПФ України в Полтавській області.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 23.07.2025 у справі №440/7568/25, що набрало законної сили, зобов`язано ГУПФ України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 07.02.2025 №ФП78033/2023 про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виходячи з 90% грошового забезпечення та без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених коштів.
На виконання судового рішення відповідач у жовтні 2025 року провів перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 з урахуванням грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2023 у розмірі 42856,53 грн /а.с. 46/, з урахуванням чого розмір пенсії позивача з 01.02.2023 склав 44131,40 грн /а.с. 46 - зі звороту/.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 16.01.2026 у справі №440/15312/25, що набрало законної сили, зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУПФ України в Полтавській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 18.06.2025, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням, а також похідних від них додаткових видів грошового забезпечення та премії шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок) та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, відповідно до абзацу п`ятого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.07.2025.
На виконання цього судового рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 13.03.2026 складено довідку №ФП78033/3936 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18.06.2025, що отримана пенсійним органом та залучена до матеріалів пенсійної справи позивача /а.с. 14, 48/.
У довідці зазначено, що грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 18.06.2025 складає 79102,46 грн із розрахунку:
- посадовий оклад - 10170,00 грн;
- оклад за військовим званням (підполковник) - 2420,00 грн;
- відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 6295,00 грн;
- надбавка за особливості проходження служби (94,30%) - 17808,56 грн;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%) - 2034,00 грн;
- надбавка за класну кваліфікацію (7%) - 711,90 грн;
- премія (390%) - 39663,00 грн.
10.04.2026 позивач звернувся до ГУПФ України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.03.2026 №ФП78033/3936.
Відповідач у листі від 08.05.2026 повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки довідка від 13.03.2026 №ФП78033/3936 про розмір грошового забезпечення складена на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.01.2026 у справі №440/15312/25, яким ГУПФ України в Полтавській області не зобов`язано вчиняти дії щодо перерахунку пенсії /а.с. 13/.
Посилаючись на те, що пенсійний орган безпідставно не провів перерахунок пенсії з 01.07.2025, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Норми права, якими урегульовані спірні відносини
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, осіб, на яких поширюються положення Закону №2262-ХІІ, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 названого Закону.
Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому КМУ.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У силу абзацу другого пункту 3 Порядку №45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою, з-поміж іншого, затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 2 постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 4 постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові №704 пункт 4 викладено в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови №103.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 №481 "Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704" абзац перший пункту 4 постанови №704 викладено у такій редакції: 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.. Відповідні зміни набрали чинності з 20.05.2023.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі №320/29450/24, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025, визнано протиправним та нечинним пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 №481.
Оцінка судом обставин справи
Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Предметом цього спору є правовідносини щодо наявності підстав для перерахунку пенсії позивача з урахуванням грошового забезпечення за прирівняною посадою військовослужбовця станом на 18.06.2025.
Суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.01.2026 у справі №440/15312/25, що набрало законної сили, складено та надіслано до ГУПФ України в Полтавській області довідку від 13.03.2026 №ФП78033/3936 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18.06.2025, що отримана пенсійним органом та залучена до матеріалів пенсійної справи позивача /а.с. 14/.
Крім того, позивач 10.04.2026 звернувся до ГУПФ України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.03.2026 №ФП78033/3936 /а.с. 12/.
Відповідач, розглянувши вказану заяву, у листі від 08.05.2026 повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки довідка від 13.03.2026 №ФП78033/3936 про розмір грошового забезпечення складена на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.01.2026 у справі №440/15312/25, яким ГУПФ України в Полтавській області не зобов`язано вчиняти дії щодо перерахунку пенсії /а.с. 13/.
Оцінюючи правомірність відмови ГУПФ України в Полтавській області у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.03.2026 №ФП78033/3936, суд зазначає, що відсутність у рішенні суду у справі №440/15312/25 висновку про зобов`язання пенсійного органу провести перерахунок пенсії не може бути підставою для відмови у її перерахунку.
Суд зазначає, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано двома шляхами:
(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку №45;
(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.
Виходячи з викладеного, Верховний Суд у постанові від 24.05.2023 у справі №160/19847/21 наголосив на тому, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, але за умови, якщо її видача державним органом, з якого особа була звільнена із служби, якщо інше не передбачено Порядком №45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Здійснення перерахунку пенсій на підставі норм Закону №2262-ХІІ та Порядку №45 віднесено до повноважень пенсійних органів.
Позивач перебуває на обліку в ГУПФ України в Полтавській області, як одержувач пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ.
А тому, відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії з підстав відсутності рішення суду, яким пенсійний орган зобов`язано провести такий перерахунок, є необґрунтованою та протиправною.
Тож дії ГУПФ України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.03.2026 №ФП78033/3936 про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025 належить визнати протиправними.
Водночас суд повторює, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка передбачала з 01.03.2018 збільшення розмірів посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців.
Пунктом 2 Постанови №704, установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до цієї постанови встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови №704 (у первинній редакції) передбачалось, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Пунктом 6 цієї постанови внесено зміни до Постанови №704, внаслідок яких пункт 4 цієї Постанови викладено у новій редакції, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14". Зміни до додатків 1, 12, 13 і 14 не вносилися.
Тобто з 01.01.2018 пункт 4 Постанови №704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу застосовується така розрахункова величина, як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018.
Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 29.01.2020 у справі №826/6453/18, залишеною без змін постановою Верховного Суду від 20.10.2022, визнав протиправним та скасував пункт 6 Постанови №103, яким були внесені зміни до пункту 4 Постанови №704.
Цією постановою скасовані зміни, у тому числі до пункту 4 Постанови №704, та відновлено його попередню редакцію (станом на 30.07.2018), згідно з якою розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Неодноразово, зокрема Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.03.2025 у зразковій справі №400/6254/24 та Верховний Суд у постановах від 15.06.2023 у справі №380/13603/21, від 30.04.2025 у справі №620/9741/24 та інших вказували на те, що оскільки зміни, внесені Постановою №103, а саме до пункту 4 Постанови № 704, визнано у судовому порядку нечинними, то з 29.01.2020 діє редакція пункту 4 Постанови №704, яка діяла до зазначених змін і в якій передбачено, що для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням застосовується розрахункова величина "прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року", а не "прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2018 року".
У цих та інших постановах Верховний Суд виходив з того, що положення пункту 4 Постанови №704 у частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, не відповідає нормативно-правовим актам вищої юридичної сили, згідно з якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних відносин підлягає застосуванню пункт 4 Постанови № 704 у частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону України про Державний бюджет на відповідний рік із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, виходячи із розрахункової величини розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Отже, з 29.01.2020 чинна редакція пункту 4 Постанови №704, яка була чинною до зазначених змін і в якій передбачено, що для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням застосовується розрахункова величина "прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року", а не "прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2018 року".
У подальшому 12.05.2023 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №481 "Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704", пунктом 2 якої внесено зміни до пункту 4 Постанови №704, виклавши абзац перший в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Пунктом 3 Постанови №481 установлено, що видатки, пов`язані з виконанням пункту 2 цієї постанови, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік для утримання відповідних державних органів.
Таким чином, з дня набрання чинності Постановою №481 (20.05.2023) Кабінет Міністрів України замість розрахункової величини "прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року" запровадив сталу розрахункову величину для посадового окладу та окладу за військове звання 1762,00 грн.
Водночас Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 17.02.2026 у справі №520/5814/24 відступив від висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 20.10.2025 у справі №600/3516/24-а та від 22.10.2025 у справі №420/3824/25, у яких викладено правовий висновок про те, що з дня набрання чинності Постановою №481 (20.05.2023) та протягом усього періоду її дії (до 18.06.2025) правові підстави для видачі довідок про розмір грошового забезпечення із застосуванням розрахункової величини у вигляді прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, відсутні. Протягом зазначеного періоду визначення посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями здійснювалося, виходячи з фіксованої величини 1762,00 грн, передбаченої Постановою №481 та сформував висновок, що до правовідносин, пов`язаних із оформленням та направленням до органу Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, визначеного станом на 01.01.2024 відповідно до Постанови №704, під час обчислення розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням має застосовуватися пункт 4 Постанови №704 в первісній редакції, яка передбачала використання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року, а не редакція, змінена Постановою №481, якою визначено фіксовану розрахункову величину - 1762,00 грн.
У цій постанові Верховний Суд дійшов висновку, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом України про Державний бюджет на певний рік, на 1 січня календарного року в осіб із числа військовослужбовців виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ.
Згідно з частиною п`ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, як визначено частиною п`ятою статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Позивач у поданій до суду позовній заяві переконував, що грошове забезпечення військовослужбовців станом на 18.06.2025 змінилось на підставі Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025 у справі №320/29450/24.
До таких самих висновків дійшов Полтавський окружний адміністративний суд у рішенні від 16.01.2026 у справі №440/15312/25.
Водночас, як визначено частиною сьомою статті 78 КАС України, правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов`язковою для суду.
Суд враховує, що Законом України від 19.11.2024 №4059-IX "Про Державний бюджет України на 2025 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня 2025 року залишено незмінним (тим, що був визначений Законом України від 09.11.2023 №3460-IX "Про Державний бюджет України на 2024 рік") - 3028,00 грн.
Не змінився розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб й станом на 18.06.2025.
Кабінет Міністрів України не ухвалював рішень про зміну розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, що у силу частини третьої статті 43, частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ є передумовою для перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби.
За встановлених вище обставин, суд дійшов висновку, що у спірних відносинах станом на 18.06.2025 відсутня зміна розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, як передумова для виникнення у позивача права на перерахунок пенсії.
При цьому суд зауважує, що востаннє прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого є розрахунковою величиною для визнання посадових окладів та окладів за військовим званням, змінювався з 01.01.2024 й така зміна, з огляду на вищезгаданий висновок Верховного Суду у справі №520/5814/24, є підставою для складення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024 для перерахунку пенсії з 01.02.2024.
Відповідно до пункту 9 Порядку №45 Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Тобто відповідач, як територіальний орган Пенсійного фонду України, наділений повноваженнями з перевірки правильності складення довідки про розмір грошового забезпечення.
Отож відповідач при визначенні наявності підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.07.2025 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.03.2026 №ФП78033/3936 про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025, як компетентний орган, має встановити обґрунтованість підстав для складення відповідної довідки та наявність визначених законом умов для перерахунку пенсії, що вирішується у кожному випадку з урахуванням усіх необхідних умов, передбачених законом.
Таким чином, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд визнав за необхідне зобов`язати ГУПФ України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.04.2026 про перерахунок пенсії з 01.07.2025 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 13.03.2026 №ФП78033/3936 про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025 з прийняттям відповідного рішення.
Зважаючи на встановлені у ході розгляду фактичні обставини справи та беручи до уваги норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 частково.
Розподіл судових витрат
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивач від сплати судового збору звільнений, оскільки є учасником бойових дій /а.с. 17/.
Інші судові витрати у справі відсутні.
Тож підстав для розподілу судових витрат немає.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 13.03.2026 №ФП78033/3936 про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.04.2026 про перерахунок пенсії з 01.07.2025 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 13.03.2026 №ФП78033/3936 про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025 з прийняттям відповідного рішення.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Позивач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (унікальний ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 13967927; вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Олександр КУКОБА