Рішення № 138192959, 14.07.2026, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2026
Номер справи
440/6781/25
Номер документу
138192959
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

14 липня 2026 року м. ПолтаваСправа №440/6781/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

В С Т А Н О В И В:

1. Стислий виклад позовних вимог та їх обґрунтування.

Акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (надалі також позивач, АТ "Укртатнафта") звернулось до суду з позовом до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (надалі також відповідач, ЦМУ ДПС по роботі з ВПП), у якому позивач просив визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення від 20.02.2025 №№ 304/Ж10/31-00-04-01-01-27, 305/Ж10/31-00-04-01-01-27, 306/Ж10/31-00-04-01-01-27, якими до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у загальному розмірі 3060,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що за наслідками камеральної перевірки щодо неподання/несвоєчасного подання податкової звітності встановлено факт несвоєчасної подачі декларацій з акцизного податку за серпень жовтень 2022 року. Однак, на думку представника позивача, контролюючий орган не врахував наявність обставин, що звільняють платника податків від фінансової відповідальності, а саме - дія обставин непереборної сили (форс-мажор), що підтверджено сертифікатами Полтавської торгово-промислової палати про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).

2. Позиція відповідачів.

Відповідач позовні вимоги не визнав.

Представник відповідача у наданому до суду відзиві на позов просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю з огляду на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 95-104/. Свою позицію мотивував посиланням на правомірність та обґрунтованість спірних податкових повідомлень-рішень, зазначивши, що вчинення платником податків порушення вимог податкового законодавства підтверджено матеріалами камеральної перевірки. Звертав увагу на те, що рішенням ЦМУ ДПС по роботі з ВПП від 28.10.2022 №788/Ж10/31-00-04-01-01-01 підтверджено неможливість своєчасного виконання ПАТ "Укртатнафта" свого податкового обов`язку в частині подання податкової та фінансової звітності, передбаченої статтею 46 ПК України. Проте позивач листом від 23.03.20253 №1/12 повідомив контролюючий орган про відновлення можливості виконання своїх податкових обов`язків. Отож відповідач вважав, що застосування штрафу за несвоєчасне подання податкової декларації з акцизного податку за серпень жовтень 2022 є правомірним. Зазначав, що за період з останнього дня дії сертифікату, а саме з 29.09.2023 по дату фактичного подання вищезазначених декларацій з акцизного податку інші сертифікати про форс мажорні обставини до відповідача не надано. Таким чином, декларації з акцизного податку за серпень, вересень, жовтень 2022 року подано АТ «Укртатнафта» через 430 днів після дати завершення дій останнього сертифікату про форс мажорні обставини. За доводами представника відповідача, позивачем не доведено належними доказами наявність форс мажорних обставин, які стали причиною несвоєчасного подання податкової звітності з акцизного податку за серпень, вересень, жовтень 2022 року.

3. Процесуальні дії у справі, заяви учасників справи.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 провадження у справі за цим позовом відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні) /а.с. 92/.

Представник позивача надав до суду відповідь на відзив на позовну заяву /а.с. 127-129/, у якій він звертав увагу на те, Верховний Суд у постанові від 14.01.2025 у справі № 440/17191/23 (щодо оскарження штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до АТ «Укртатнафта» за несвоєчасне подання податкової декларації з акцизного податку за квітень 2023 року) дійшов висновку, що для АТ «Укртатнафта» існують обставини, спричинені військовою агресією російської федерації, які об`єктивно унеможливлюють своєчасне виконання зобов`язань. І контролюючий орган визнав цей факт як до, так і після виникнення спірних правовідносин, про що свідчить рішення відповідача від 28.10.2022 року №788/Ж10/31-00-04-01-01-01.

Обставини справи

АТ "Укртатнафта" зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний номер 00152307, як платник податків перебуває на обліку у ЦМУ ДПС по роботі з ВПП, є платником акцизного податку.

ЦМУ ДПС по роботі з ВПП проведена камеральна перевірка щодо несвоєчасного подання податкової звітності з акцизного податку АТ "Укртатнафта" за серпень 2022 року.

Результати перевірки відповідачем оформлено актом № 90/Ж5/31-00-04-01-01-22/00152307 від 15.01.2025 «Про результати камеральної перевірки щодо неподання/несвоєчасного подання податкової звітності» /а.с. 21-22/, який містить висновок про порушення АТ "Укртатнафта" вимог пункту 69.1 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Податковий кодекс України , а саме: несвоєчасне подання Декларацій з акцизного податку за серпень 2022 року (реєстраційний номер 9315028153 від 02.12.2024), кількість днів затримки 552 календарні дні, граничний термін подання 30.05.2023, фактично подано 02.12.2024.

Заперечення платника податку на акт камеральної перевірки № 14/02-81 від 27.01.2025 на акт перевірки /а.с. 23-25/ відхилені листом відповідача № 192/Ж12/31-00-04-01-01-29 від 13.02.2025.

На підставі акта перевірки № 90/Ж5/31-00-04-01-01-22/00152307 від 15.01.2025 ЦМУ ДПС по роботі з ВПП складено податкове повідомлення рішення від 20.02.2025 № 304/Ж10/31-00-04-01-01-27 про застосування до АТ "Укртатнафта" штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 1020,00 грн /а.с. 18, зі звороту 19/.

ЦМУ ДПС по роботі з ВПП проведена камеральна перевірка щодо несвоєчасного подання податкової звітності з акцизного податку АТ "Укртатнафта" за вересень 2022 року.

Результати перевірки відповідачем оформлено актом № 91/Ж5/31-00-04-01-01-22/00152307 від 15.01.2025 «Про результати камеральної перевірки щодо неподання/несвоєчасного подання податкової звітності» /а.с. 30-31/, який містить висновок про порушення АТ "Укртатнафта" вимог пункту 69.1 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Податковий кодекс України , а саме: несвоєчасне подання Декларацій з акцизного податку за вересень 2022 року (реєстраційний номер 9315028206 від 02.12.2024), кількість днів затримки 552 календарні дні, граничний термін подання 30.05.2023, фактично подано 02.12.2024.

Заперечення платника податку на акт камеральної перевірки № 14/02-82 від 27.01.2025 на акт перевірки /а.с. 32-34/ відхилені листом відповідача.

На підставі акта перевірки № 91/Ж5/31-00-04-01-01-22/00152307 від 15.01.2025 ЦМУ ДПС по роботі з ВПП складено податкове повідомлення рішення від 20.02.2025 № 305/Ж10/31-00-04-01-01-27 про застосування до АТ "Укртатнафта" штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 1020,00 грн /а.с. 17, зі звороту 18/.

ЦМУ ДПС по роботі з ВПП проведена камеральна перевірка щодо несвоєчасного подання податкової звітності з акцизного податку АТ "Укртатнафта" за жовтень 2022 року.

Результати перевірки відповідачем оформлено актом № 92/Ж5/31-00-04-01-01-22/00152307 від 15.01.2025 «Про результати камеральної перевірки щодо неподання/несвоєчасного подання податкової звітності» /а.с. 37, зі звороту - 38/, який містить висновок про порушення АТ "Укртатнафта" вимог пункту 69.1 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Податковий кодекс України , а саме: несвоєчасне подання Декларацій з акцизного податку за жовтень 2022 року (реєстраційний номер 9315028497 від 02.12.2024), кількість днів затримки 552 календарні дні, граничний термін подання 30.05.2023, фактично подано 02.12.2024.

Заперечення платника податку на акт камеральної перевірки № 14/02-82 від 27.01.2025 на акт перевірки /а.с. 39-40/ відхилені листом відповідача.

На підставі акта перевірки № 92/Ж5/31-00-04-01-01-22/00152307 від 15.01.2025 ЦМУ ДПС по роботі з ВПП складено податкове повідомлення рішення від 20.02.2025 № 306/Ж10/31-00-04-01-01-27 про застосування до АТ "Укртатнафта" штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 1020,00 грн /а.с. а.с. 19 зі звороту, 20.

За наслідками адміністративного оскарження податкові повідомлення рішення від 20.02.2025 №№ 304/Ж10/31-00-04-01-01-27, 305/Ж10/31-00-04-01-01-27, 306/Ж10/31-00-04-01-01-27 залишені без змін.

Не погодившись із наведеними податковими повідомленнями рішеннями, позивач оскаржив їх до суду.

Норми права, якими урегульовані спірні відносини

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Перелік та компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначено Податковим кодексом України (надалі - ПК України). Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику /пункт 1.1 статті 1 ПК України/.

Зокрема, як визначено підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

За змістом пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

А відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 цієї статті, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

У силу підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків /пункт 49.1 статті 49 ПК України/.

За змістом підпункту 212.1.11 пункту 212.1 статті 212 ПК України платником акцизного податку є особа - суб`єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів (крім тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах).

Відповідно до пункту 223.1 статті 223 ПК України базовий податковий період для сплати податку відповідає календарному місяцю.

Згідно з пунктом 223.2 цієї статті, платники податку, визначені пунктом 212.1 статті 212 цього Кодексу (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у підпунктах 215.3.4, 215.3.5, 215.3.5-1, 215.3.5-2, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу), подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію з акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 цього Кодексу.

У силу пункту 120.1 статті 120 ПК України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов`язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов`язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Відповідно до абзаців першого, дванадцятого пункту 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов`язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов`язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.

Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за №967/38303, затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження (надалі - Порядок №225), що набрав чинності 06.09.2022.

У силу пункту 1 розділу ІІ Порядку №225 (у первісній редакції) Підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов`язків (у тому числі обов`язків податкових агентів) є: 1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації; (...) 7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

За змістом пункту 5 розділу ІІ Порядку №225 платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, щодо яких контролюючим органом прийнято рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов`язку, та у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов`язки, зобов`язані повідомити, контролюючий орган про відновлення можливості виконання платником податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, податкового обов`язку не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків, шляхом подання повідомлення довільної форми у порядку, передбаченому пунктом 8 цього розділу.

Оцінка судом обставин справи

Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

У цій справі предметом спору є правомірність податкових повідомлень-рішень податкового органу про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасне подання декларації з акцизного податку за серпень-жовтень 2022 року.

Виходячи з приписів частини другої статті 2 КАС України, суд перевіряє відповідність такого рішення критеріям правомірності рішення суб`єкта владних повноважень, а саме, чи прийнято це рішення: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд враховує, що позивач не заперечує факт несвоєчасного подання декларації з акцизного податку за серпень, вересень, жовтень 2022 року.

В обґрунтування своєї позиції відповідач посилається на лист від 23.03.2023 вих.№1/12, яким позивач повідомив податковий орган про відновлення виконання податкових обов`язків.

На цій підставі відповідач вважав, що позивач мав подати декларації з акцизного податку за серпень, вересень, жовтень 2022 року у строк до 30.05.2023 (60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення виконання податкових обов`язків).

А оскільки фактично відповідні декларації подані 02.12.2024, податковий орган дійшов висновку про пропуск платником податку строку для її подання, наслідком чого є притягнення такого платника до фінансової відповідальності, передбаченої пунктом 120.1 статті 120 ПК України.

Надаючи оцінку наведеним доводам податкового органу, суд зазначає таке.

Стаття 112 ПК України визначає загальні умови притягнення до фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

За умовою пп. 112.8.9 ст. 112 ПК України обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).

Аналізуючи зазначені вище норми на предмет того, чи є пп. 112.8.9 ст. 112 ПК України самостійною підставою для звільнення від відповідальності або законодавчо пов`язаний зі спеціальним порядком підтвердження неможливості виконання податкових обов`язків під час воєнного стану, Верховний Суд у постанові від 14.01.2025 у справі №440/17191/23 дійшов таких висновків.

Підпункт 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України є самостійною підставою для звільнення від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Підпункт 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України встановлює загальне правило, яке діє незалежно від наявності воєнного стану в Україні.

Обставини непереборної сили (форс-мажору) можуть (але не обов`язково повинні) бути дослідженими в межах спеціального порядку підтвердження неможливості виконання податкових обов`язків під час воєнного стану.

Оскільки категорія "обставини непереборної сили" безпосередньо пов`язана з "відсутністю у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок", враховуючи використання у Порядку №225 поняття "обставин непереборної сили", введення порядку підтвердження неможливості виконання податкових обов`язків під час воєнного стану слід розглядати з урахуванням наступного: (1) "відсутність у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок" є окремим та нормативно вужчим поняттям відносно "обставин непереборної сили", (2) "відсутність у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок" має вужчий предмет доказування, (3) спеціальний порядок підтвердження неможливості виконання податкових обов`язків під час воєнного стану введений для нівелювання факторів війни та практично не може охопити загальні (не спричинені війною) обставини дії непереборної сили, хоча Порядок №225 і містить невиключний перелік фактичних підстав, які унеможливлюють виконання податкового обов`язку, (4) спеціальний порядок слід тлумачити виходячи з ключових задач, для яких його було введено: запобігти зловживанню повноваженнями контролюючим органом, ввести чітку процедуру підтвердження факторів, які унеможливили виконання податкових зобов`язань платником податків, ввести певний рівень юридичної визначеності та передбачуваності для платника податків в умовах війни.

При цьому колегія суддів Верховного Суду вважала, що наявність форс-мажорних обставин може бути досліджено на загальних умовах та в порядку процедури, встановленої Порядком №225, під час дії воєнного стану. Процедура, встановлена Порядком №225, не відображає всі можливі форс-мажорні обставини. Порядок №225 розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, а не відповідно до статті 112 цього Кодексу. Вибір яку саме процедуру та підставу обрати (загальну чи спеціальну на період дії воєнного стану) є правом платника податків.

Запровадження окремого механізму для відтермінування виконання податкових обов`язків під час дії воєнного стану не може позбавляти платника податків права на дотримання умов, установлених загальними правилами притягнення до відповідальності.

Верховний Суд зазначив, що також слід зважати на презумпцію правомірності рішень платника податку (в разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу). Оскільки жодних правил щодо реалізації загальних правил притягнення платника податків до фінансової відповідальності не встановлено, а Порядком №225 врегульовано правила застосування норм підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу Перехідні положення ПК України, платник податків має можливість застосувати як загальні правила для звільнення від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, так і спеціальні правила на період дії воєнного стану.

Так, рішенням ЦМУ ДПС по роботі з ВПП від 28.10.2022 № 788/Ж10/31-00-04-01-01 підтверджено неможливість своєчасного виконання ПАТ "Укртатнафта" свого податкового обов`язку щодо подання податкової та фінансової звітності, передбаченої статтею 46 ПК України /а.с. 120/.

Підставою для ухвалення такого рішення зазначено: внаслідок нанесення 33 ракетних ударів виведено з ладу серверну та втратою даних системи управління підприємства SAP_R_3, що містила всі дані бухгалтерського та податкового обліку починаючи з 2004 року, що призвело до ведення з 06.04.2022 бухгалтерського обліку в журнально-ордерній формі; виконання мобілізаційних завдань Міністерства оборони України.

За визначенням, наведеним у частині другій статті 14-1Закону України "Про торгово-промислові палати", законодавець до форс-мажорних обставин відніс, серед іншого, загальну військову мобілізацію, військові дії, оголошену та неоголошену війну.

Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, у зв`язку з військовою агресією РФ проти України.

У подальшому строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався і триває досі.

Таким чином, введення в Україні з 24.02.2022 воєнного стану є форс-мажорною обставиною, яка у повній мірі відповідає ознакам надзвичайності і невідворотності.

Документом, який підтверджує обставини настання і припинення форс-мажорних обставин є сертифікат (висновок, довідка, підтвердження), що виданий Торгово-промисловою палатою України або уповноваженою нею регіональною торгово-промисловою палатою. На підставі вказаного документа поряд з іншими доказами, що можуть бути надані заінтересованою особою, доводяться обставини існування причинно-наслідкового зв`язку між настанням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) і невиконанням/несвоєчасним виконанням, зокрема, податкових зобов`язань.

Тобто, саме по собі існування форс-мажорної обставини (обставини непереборної сили) ще не є свідченням того, що безпосередньо вона вплинула на неможливість виконання особою певного зобов`язання за договором, чи обов`язку, передбаченого законодавчими та іншими нормативними актами. Такий зв`язок має доводитися як шляхом надання сертифіката (довідки) Торгово-промислової палати України чи уповноваженої нею регіональної ТПП, так і інших належних доказів, що можуть це підтвердити.

За змістом письмових пояснень, викладених у позовній заяві, несвоєчасне подання декларації з акцизного податку за серпень, вересень та жовтень 2022 року обумовлено обставинами непереборної сили, спричинені військовою агресією російської федерації, які об`єктивно унеможливлюють своєчасне виконання обов`язків.

Так, Сертифікатом Полтавської торгово-промислової палати № 5301-23-4020 від 29.09.2023 засвідчено наявність форс-мажорних обставин, які унеможливили своєчасне подання декларації з акцизного податку (пункт 7 сертифікату) /а.с. 57-59/. Датою настання форс-мажорних обставин зазначено 01.09.2023, дата закінчення - тривають на 29.09.2023.

Цим сертифікатом засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військова агресія РФ проти України, що стало підставою введення воєнного стану в Україні з 24.02.2022 та ракетні атаки (обстріли) по технологічних об`єктах на території ПАТ "Укртатнафта", руйнування і пошкодження об`єктів інфраструктури, вихід з ладу серверу ІВМ eServer pSeries Model 650 (s/n 11897P2372YL1974000820) з програмним забезпеченням у вигляді корпоративної системи управління підприємством mySAP.com (R/3) SAP R/3 Enterprise.

Окрім того, після видачі Сертифікату Полтавською ТПП № 5301-23-4020 від 29.09.2023 ракетні обстріли АТ "Укртатнафта" продовжились, що підтверджується витягами з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 01.11.2023, від 28.01.2024, від 20.02.2024 /а.с. 64-65/.

Суд звертає увагу на те, що наявність форс-мажорних обставин та сертифіката Полтавської торгово-промислової палати про підтвердження таких обставин була врахована відповідачем під час розгляду заперечень ПАТ "Укртатнафта" на інші акти камеральних перевірок щодо своєчасності подання позивачем податкової звітності з ПДВ та податку на прибуток, що підтверджено залученими до матеріалів справи копіями листів ЦМУ ДПС по роботі з ВПП від 04.09.2023 №№ 720/Ж12/31-00-04-01-01-33, 721/Ж12/31-00-04-01-01-33, від 25.09.2023 №800/Ж12/31-00-04-01-01-33, від 13.10.2023 №844/Ж12/31-00-04-01-01-33, від 14.02.2024 № 2261/6-31-00-04-01-01-06 /а.с. 67, 69-70, 73-74, 75/.

Наведене свідчить про непослідовність дій податкового органу, оскільки за одних й тих самих обставин ним приймались різні рішення щодо платника податку.

Посилання відповідача на лист позивача від 23.03.2023 вих.№1/12, як на обставину, що достеменно підтверджує відновлення можливості виконання платником податкового обов`язку в частині подання податкової звітності, суд відхиляє, оскільки зміст такого листа свідчить виключно про намір позивача вживати дії щодо відновлення виконання податкового обов`язку.

За наведених обставин суд погоджується з доводами позивача про наявність підстав для звільнення АТ "Укртатнафта" від фінансової відповідальності за несвоєчасне подання декларації з акцизного податку за серпень, вересень, жовтень 2022 року.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені вище фактичні обставини справи та беручи до уваги норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог АТ "Укртатнафта" повністю.

Розподіл судових витрат

Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 7267,20 грн, що зарахований до спеціального фонду державного бюджету /а.с. 89-90/.

Відповідач доказів понесення судових витрат не надав.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ЦМУ ДПС по роботі з ВПП.

Керуючись статтями 2, 3, 5-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги за позовом Акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 20.02.2025 № 304/Ж10/31-00-04-01-01-27.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 20.02.2025 № 305/Ж10/31-00-04-01-01-27.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 20.02.2025 306/Ж10/31-00-04-01-01-27.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на користь Акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" судовий збір у розмірі 7267,20 грн (сім тисяч двісті шістдесят сім гривень двадцять копійок).

Позивач: Акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (код ЄДРПОУ 00152307; вул. Свіштовська, 3, м. Кременчук, Полтавська область, 39610).

Відповідач: Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ ВП 44082145; вул. О. Кошиця, 3, м. Київ, 02068).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Олександр КУКОБА