Рішення № 138186160, 14.07.2026, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
14.07.2026
Номер справи
924/490/26
Номер документу
138186160
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Незалежності, 1, м. Хмельницький, 29607, тел. (0382) 71-81-84, (0382) 71-81-83

e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, ЄДРПОУ 03500128

________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" липня 2026 р. Справа № 924/490/26

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заверухи С.В., з участю секретаря судового засідання Жиромська А.Ю., розглянувши справу в залі судового засідання № 305

за позовом Славутської міської ради, м. Славута Шепетівського району Хмельницької області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група», м. Київ

про стягнення 190025,10 грн безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою,

Представники сторін:

від позивача: Соболевська Т.В. - представник за довіреністю

від відповідача: не з`явився

У судовому засіданні 14.07.2026 відповідно до ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення в справі.

Процесуальні дії по справі.

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 18.05.2026 відкрито провадження у справі № 924/490/26 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 30.06.2026 закрито підготовче провадження в справі № 924/490/26 та призначено справу до судового розгляду по суті.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Славутська міська рада звернулася до суду з позовом, у якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група» 190025,10 грн безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що відповідач є власником об`єкта нерухомого майна (нежитлової будівлі загальною площею 3363,4 кв.м) за адресою: Хмельницька область, м. Славута, вул. Мудрого Ярослава, 67, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та прав власності на нерухоме майно. Крім того, відповідно до відомостей з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку за вказаною адресою розташована земельна ділянка з кадастровим номером 6810600000:01:007:0167, площею 0,5403 га, що перебуває у власності Славутської міської об`єднаної територіальної громади в особі Славутської міської ради. Враховуючи викладене вище, позивач зазначив, що відповідач у період з 01.01.2025 по 16.03.2026 використовував означену земельну ділянку, на якій розміщена належна йому на праві приватної власності нежитлова будівля, без оформлення належним чином права користування землею та його державної реєстрації, чим порушив вимоги положень ЦК України, ЗК України та Закону України Про оренду землі. Також позивачем проведено розрахунок збитків (безпідставно збережених коштів у вигляд орендної плати), заподіяних внаслідок непродовження договору оренди та використання земельної ділянки з порушенням законодавства про плату за землю, відповідно до якого заборгованість відповідача становить 190025,10 грн (154938,91 грн за 2025 рік, 35086,16 грн за 2016 рік (по 16.03.2026)).

Позивач у судове засідання з`явися, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, відзиву на позов не подав, причин неявки та неподання доказів не повідомив.

Ухвали суду від 18.05.2026, від 09.06.2026, від 30.06.2026 надіслані на юридичну адресу відповідача, вказану в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак повернуті до суду із відміткою "адресат відсутній".

Крім того, на сайті Господарського суду Хмельницької області 09.06.2026 було розміщено повідомлення в справі № 924/490/26, яким повідомлено відповідача про дату підготовчого судового засідання.

Згідно з ст. 176 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи в порядку, встановленому ст. 242 цього кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої ст. 120 цього кодексу.

Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.

У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Положеннями ст. 242 ГПК України передбачено, що днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження. З наведеного, відповідач є такий, що належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, проте, відзиву на позов не подав та причин неявки та неподання відзиву не повідомив.

Ст. 202 ГПК України передбачає, що суд може розглядати справу за відсутності учасника справи, якщо його було належно повідомлено, проте, він не повідомив про причин неявки або така неявка є повторною.

Ураховуючи викладене вище, відсутність клопотань сторін про відкладення розгляду справи, належне повідомлення сторін, суд дійшов висновку про розгляд справи без участі відповідача та за наявними в матеріалах справи доказами.

Перелік обставин, які є предметом доказування; та доказів, якими сторони підтверджують або спростовують наявність даних обставин.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18.09.2018 № 18-22-0.18-3028/180-18 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810600000:01:007:0003, площею 17610 м.кв., що розташована за адресою: м. Славута, вул. Ярослава Мудрого, 67, становить 3507388,98 грн.

Згідно з рішенням Славутської міської ради від 18.09.2018 № 21.5-33/2018 вирішено передати Товариству з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група» сформовану та зареєстровану земельну ділянку площею 17610 кв.м (кадастровий номер 6810600000:01:007:0003) по вул. Ярослава Мудрого, 67 для будівництва багатоквартирного житлового будинку в користування на умовах оренди терміном 5 років. Встановити розмір орендної плати 6 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Товариству з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група» укласти договір оренди земельної ділянки та провести реєстрацію права оренди в установленому законом порядку.

01.10.2018 між Славутською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група» (Орендар) укладено договір оренди землі № 594, відповідно до п. 1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку за цільовим призначенням для будівництва багатоквартирного житлового будинку, з кадастровим номером 6810600000:01:007:0003, яка розташована в м. Славута по вул. Я. Мудрого, 67 згідно з п. 11 рішення Славутської міської ради від 18.09.2018 № 21.5-33/2018.

Відповідно до п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 17610 кв.м.

Згідно з п. 3 договору на земельній ділянці розміщений об`єкт нерухомого майна, що належить Орендарю на праві власності, інші об`єкти інфраструктури відсутні.

Як передбачено п. 4 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 6810600000:01:007:0003 на дату укладення договору становить 3507388,98 грн.

За умовами п. 7 договору договір укладено на 5 років.

Пунктом 14 договору передбачено, що земельна ділянка передається в оренду для обслуговування об`єкта нерухомого майна, що належить орендпарю на праві власності, який розташований на земельній ділянці.

У п. 15 договору погоджено, що цільове призначення земельної ділянки для будівництва багатоквартирного житлового будинку.

19.11.2019 між Славутською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група» (Орендар) укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 01.10.2018, відповідно до п. 1 якої сторонами вирішено внести зміни до договору оренди та викласти п. 4 цього договору у наступній редакції: нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2019 становить 6444307,79 грн.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.01.2019 № 111/180-19 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810600000:01:007:0003, площею 17610 м.кв., що розташована за адресою: м. Славута, вул. Ярослава Мудрого, 67, становить 6444307,79 грн.

25.05.2020 між Славутською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група» (Орендар) укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 01.10.2018, відповідно до п. 1 якої сторони погодили припинити Товариству з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група» право користування земельною ділянкою площею 12207 (кадастровий номер 6810600000:01:007:0168) за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку по вул. Ярослава мудрого, 67 в м. Славута.

Згідно з п. 2 додаткової угоди сторони вирішили внести зміни до договору оренди землі від 01.10.2018, виклавши п. 1 цього договору в наступній редакції: «Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка розташована в м. Славута по вул. Ярослава Мудрого, 67 за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, з кадастровим номером 6810600000:01:007:0167 згідно з п. 11 рішення Славутської міської ради від 18.09.2018 № 21.5-33/2018 та п. 24 рішення Славутської міської ради від 27.03.2020 № 16.3-50/2020» (п. 2.1. додаткової угоди); виклавши п. 2 цього договору в наступній редакції: «В оренду передається земельна ділянка площею 5403 кв.м» (п. 2.2. додаткової угоди); виклавши п. 4 вказаного договору в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 6810600000:01:007:0167 на дату укладення договору становить 1404856,78 грн» (п. 2.3. додаткової угоди).

Рішенням Славутської міської ради від 27.03.2020 № 16.3-50/2020 затверджено Славутській міській об`єднаній територіальній громаді в особі Славутської міської ради технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки, поділивши земельну ділянку площею 17610 кв.м (кадастровий номер 6810600000:01:007:0003) по вул. Ярослава Мудрого, 67 на 2 окремі земельні ділянки: площею 5403 кв.м (кадастровий номер 6810600000:01:007:0167) та площею 12207 кв.м (кадастровий номер 6810600000:01:007:0168) за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку. Припинено Товариству з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група» право користування земельною ділянкою площею 12207 кв.м (кадастровий номер 6810600000:01:007:0168).

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 21.04.2020 № 22-0.18-889/180-20 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810600000:01:007:0167, площею 5403 м.кв., що розташована за адресою: м. Славута, вул. Ярослава Мудрого, 67, становить 1404856,78 грн.

Рішенням Славутської міської ради від 25.06.2021 № 2-7/2021 встановлено на території Славутської міської територіальної громади ставки плати за оренду земельних ділянок (відсотки нормативної грошової оцінки), що вводяться в дію з 01.01.2021, зокрема землі житлової забудови: для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку: для юридичних осіб 6 %.

Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 16.03.2026 № НВ-9957036812026 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810600000:01:007:0167 становить 2788900,88 грн.

Виконавчий комітет Славутської міської ради звернувся до Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група» із претензією від 24.03.2026 № 04-29/484, у якій просив сплатити безпідставно збережені кошти у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 6810600000:01:007:0167, площею 5403 м.кв., що розташована за адресою: м. Славута, вул. Ярослава Мудрого, 67, у сумі 190025,10 грн за період з 01.01.2025 по 16.03.2026. Надіслання претензії підтверджується фіскальним чеком від 25.03.2026 та списком згрупованих відправлень від 25.03.2026.

Згідно з розрахунком збитків (безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати) борг Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група» становить 190025,10 грн (за 2025 рік 154938,94 грн; за 2026 рік (по 16.03.2026) 35086,16 грн).

Листом від 01.04.2026 Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області повідомлено Виконавчий комітет Славутської міської ради, що згідно з переліком орендарів, наданих Славутською міською територіальною громадою, за 2025-2026 роки інформація щодо укладених договорів з ТОВ «Київська індустріальна група» відсутня. Податкова звітність з орендної плати за землю зазначеним суб`єктом господарювання не подавалася.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 06.05.2026 № 475953489 за Товариством з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група» зареєстровано право власності на нежитлову будівлю загальною площею 3363,4 кв.м, що розташована за адресою: Хмельницька обл., м. Славута, вул. Я. Мудрого, 67, на підставі договору купівлі-продажу від 25.06.2007 № 3917.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 12.05.2026 № 2724411 Товариство з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група» зареєстровано за адресою: м. Київ, вул. Лятошинського, 14-А, ідентифікаційний код 32767954.

Відповідно до інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 02.07.2026 земельна ділянка з кадастровим номером 6810600000:01:007:0167, площею 5403 м.кв., що розташована за адресою: м. Славута, вул. Ярослава Мудрого, 67, перебуває у власності Славутської міської об`єднаної територіальної громади в особі Славутської міської ради.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до статті 13 Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Статтею 80 Земельного кодексу України (тут та далі в редакції на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що суб`єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

Приписами чч. 1, 2 ст. 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Згідно зі статями 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Податковим кодексом України встановлено, що плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

За змістом статті 93 Земельного кодексу України та статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов`язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Предметом позову в справі, яка розглядається, є вимога позивача про стягнення з відповідача, як власника нерухомого майна (нежитлова будівля), безпідставно збережених коштів орендної плати на підставі статей 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, розташована за адресою: м. Славута, вул. Я. Мудрого, 67, площею 5403 кв.м, з кадастровим номером 6810600000:01:007:0167, на якій розміщений вказаний об`єкт нерухомості, за період з 01.01.2025 по 16.03.2026 в сумі 190025,10 грн.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 06.05.2026 № 475953489 за Товариством з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група» зареєстровано право приватної власності на нерухоме майно нежитлова будівля (будівля казарми) загальною площею 3363,4 кв.м (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 19343950), що розташоване за адресою: м. Славута, вул. Я. Мудрого, 67.

Вказана інформація щодо означеного нерухомого майна також підтверджується витягом з Державного реєстру речових на нерухоме майно від 07.07.2026 № 2995506.

Крім того, судом встановлено, що згідно з інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 02.07.2026 за адресою: м. Славута, вул. Я. Мудрого, 67 розташована земельна ділянка з кадастровим номером 6810600000:01:007:0167, площею 5403 м.кв., яка перебуває у власності Славутської міської об`єднаної територіальної громади в особі Славутської міської ради.

Відповідно до приписів статті 125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.

Однак, з огляду на приписи частини другої статті 120 Земельного кодексу України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно. До моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.

Зазначені правові висновки викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду 09.11.2021 у справі № 905/1680/20, від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц та від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17.

Для вирішення спору щодо стягнення з власника об`єкта нерухомого майна, безпідставно збережених коштів орендної плати згідно із статтями 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об`єкт розташований необхідно, насамперед, з`ясувати: а) чи наявні правові підстави для використання земельної ділянки; б) яка площа земельної ділянки та чи є вона сформованою відповідно до вимог земельного законодавства; в) в якому розмірі підлягають відшкодуванню доходи, пов`язані із безпідставним збереженням майна, розраховані відповідно до вимог земельного законодавства, а саме на підставі нормативної грошової оцінки землі.

Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 10.02.2020 у справі № 922/981/18, від 09.02.2021 у справі № 922/3617/19.

Верховний Суд, розглядаючи спори у подібних правовідносинах, у своїх постановах неодноразово звертав увагу на те, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.

Водночас Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.06.2021 у справі № 200/606/18 зазначила, що принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди відомий ще за часів Давного Риму (лат. superficies solo cedit - збудоване приростає до землі). Цей принцип має фундаментальне значення та глибокий зміст, він продиктований як потребами обороту, так і загалом самою природою речей, невіддільністю об`єкта нерухомості від земельної ділянки, на якій він розташований. Нормальне господарське використання земельної ділянки без використання розташованих на ній об`єктів нерухомості неможливе, як і зворотна ситуація - будь-яке використання об`єктів нерухомості є одночасно і використанням земельної ділянки, на якій ці об`єкти розташовані. Отже, об`єкт нерухомості та земельна ділянка, на якій цей об`єкт розташований, за загальним правилом мають розглядатися як єдиний об`єкт права власності.

Звідси власник нерухомого майна має право на користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване. Ніхто інший, окрім власника об`єкта нерухомості, не може претендувати на земельну ділянку, оскільки вона зайнята об`єктом нерухомого майна.

Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 15.12.2021 у справі № 924/856/20.

Отже, за змістом вказаних положень право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.

При цьому, з огляду на приписи частини 2 статті 120 ЗК України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно.

Однак, з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника виникає обов`язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цією будівлею.

Враховуючи, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група» є власником об`єкта нерухомості (нежитлової будівлі (будівля казарми)), що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 6810600000:01:007:0167, площею 5403 м.кв. (розташована за адресою: м. Славута, вул. Я. Мудрого, 67), відповідач має право на використання зазначеної вище спірної земельної ділянки.

Згідно з частинами 1, 2 статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Відповідно до частин 3-9 вищезазначеної статті сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах 6-7 цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Таким чином, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.

Аналогічний висновок містяться у постанові Верховного Суду від 29.05.2020 у справі № 922/2843/19.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Частиною 1 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Згідно з ч. 8 ст. 24 означеного Закону на підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.

Як убачається із наявних у матеріалах справи витягів Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (Міськрайонне управління у Славутському районі та м. Нетішині), спірній земельній ділянці площею 5403 кв.м присвоєно кадастровий номер 6810600000:01:007:0167. Відтак, означена вище земельна ділянка є сформованою як об`єкт цивільних прав.

У випадку використання землекористувачем сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору оренди власник такої земельної ділянки (орган місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади) може захистити своє право на компенсацію йому вартості неотриманої орендної плати в порядку статті 1212 ЦК України.

Зазначений правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20.

З огляду на викладене, Товариство з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група», як фактичний користувач земельної ділянки, яка перебуває в комунальній власності, без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, а тому зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.

Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 09.02.2021 у справі № 922/3617/19.

Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Зі змісту положень частини 4 статті 5, абзацу 3 частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель", пункту 289.1 статті 289 ПК України слідує, що для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України.

Аналогічний висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20, постанові Верховного Суду від 09.02.2022 у справі № 910/8770/19.

Статтею 12 Закону України "Про оцінку земель" регламентовано, що нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України. Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов`язково (стаття 13 цього Закону); нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5 - 7 років (стаття 18 Закону України "Про оцінку земель").

Згідно з частинами 1, 2 статті 20, частини 1 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Згідно з положеннями частини третьої статті 23 Закону України "Про оцінку земель" витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Велика Палата Верховного Суду, аналізуючи положення ПК України та законодавства про оцінку земель (Закон України "Про оцінку земель", Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.11.2016 № 489, Методику нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 № 213, Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051) у постанові від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20 виснувала, що належними доказами на обґрунтування оцінки землі є довідка, витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об`єктом плати за землю, та технічна документація на земельну ділянку, виготовлена компетентним органом.

Позивачем на підтвердження розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка використовується відповідачем, надано Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 16.03.2026 № НВ-9957036812026, відповідно до якої нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810600000:01:007:0167 становить: за 2026 рік 2788900,88 грн, за 2025 рік 2582315,63 грн (з урахуванням коефіцієнта індексації 1,08 згідно з розрахунком позивача).

Приписи статті 288 Податкового кодексу України вказують на те, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку, для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до п. 288.5.2. статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки.

Як встановлено судом, у спірний розрахунковий період (заявлений позивачем) рішеннями Славутської міської ради від 25.06.2021 № 2-7/2021 встановлено на території Славутської міської територіальної громади ставки плати за оренду земельних ділянок (відсотки нормативної грошової оцінки), що вводяться в дію з 01.01.2021, зокрема землі житлової забудови: для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку: для юридичних осіб 6 %.

Отже, суд, провівши перерахунок, дійшов висновку, що обґрунтованою до стягнення є сума безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, що становить 190025,10 грн:

1) за 2025 рік = 154938,94 грн (2582315,63 грн НГО * 6 % від НГО);

2) за 2026 рік = 35086,16 грн (1. За січень-лютий 2026 року = 27889,00 грн (2788900,88 грн НГО * 6 % від НГО / 12 місяців * 2 місяці). 2. за період з 01.03.2026 по 16.03.2026 = 7197,16 грн (13944,50 грн (орендна плата за місяць) / 31 день * 16 днів)).

Відтак, ураховуючи викладене, безпідставно збережені кошти за користування земельними ділянками в розмірі 190025,10 грн підлягають стягненню з Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група» на користь Славутської міської ради.

При ухваленні рішення судом також було враховано, що у справі № 924/309/25 (рішення від 03.06.2025) з відповідача на користь позивача було стягнуто безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6810600000:01:007:0167, площею 5403 кв.м за інший період - з 02.10.2023 по 31.12.2024.

Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 79 ГПК України).

Відповідно до частин 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, ураховуючи фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за фактичне використання земельної ділянки з кадастровим номером 6810600000:01:007:0167, площею 5403 кв.м обґрунтованими, підтвердженими доданими до матеріалів справи доказами, не спростованими відповідачем та такими, що підлягають задоволенню в сумі 190025,10 грн.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до ст. 123, 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача у зв`язку із задоволенням позову (з урахуванням коефіцієнта 0,8 для пониження розміру ставки судового збору).

Керуючись ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Славутської міської ради, м. Славута Шепетівського району Хмельницької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група», м. Київ про стягнення 190025,10 грн безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група» (м. Київ, вул. Лятошинського, 14-А, ідентифікаційний код 32767954) на користь Славутської міської ради (Хмельницька область, Шепетівський район, м. Славута, вул. Соборності, 7, ідентифікаційний код 34270865) 190025,10 грн (сто дев`яносто тисяч двадцять п`ять гривень 10 копійок) безпідставно збережені кошти у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою.

Видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська індустріальна група» (м. Київ, вул. Лятошинського, 14-А, ідентифікаційний код 32767954) на користь Славутської міської ради (Хмельницька область, Шепетівський район, м. Славута, вул. Соборності, 7, ідентифікаційний код 34270865) 2662,40 грн (дві тисячі шістсот шістдесят дві гривні 40 копійок) витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 14.07.2026.

Суддя С.В. Заверуха

Віддрук. 2 прим.:

1 - до справи;

2 - відповідачу (03191, м. Київ, вул. Лятошинського, 14-А, код 32767954) рек. з повід.

Позивачу та його представнику надіслати рішення до електронного кабінету Електронного суду.