Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
8-й під`їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" липня 2026 р.м. ХарківСправа № 922/1999/25
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Хотенця П.В.
при секретарі судового засідання Гаврильєві О.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Диканської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради, с. Скороходове, Полтавська область до Товариства з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ", м. Харків про визнання недійсною додаткової угоди до договору на постачання природного газу та стягнення 231362,95 грн.за участю представників сторін:
прокурора Полякова С.О., посвідчення № 072827 від 01.03.2023
позивача - не з`явився
відповідача - не з`явився
ВСТАНОВИВ:
Диканська окружна прокуратура в інтересах держави в особі Відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради, с. Скороходове, Полтавська область звернулася до Господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ", м. Харків, в якому просить визнати недійсною додаткову угоду № 2 від 06 листопада 2023 року до договору № 302 від 27 вересня 2023 року про постачання природного газу, укладену Відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради (вул. Софіївська, 15, с-ще Скороходове, Полтавський район, Полтавської області, ЄДРПОУ 42603188) та Товариством з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" (вул. Героїв Харкова, 199, м. Харків, ЄДРПОУ 45111501) та стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" на користь Відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради (вул. Софіївська, 15, с-ще Скороходове, Полтавський район, Полтавської області, ЄДРПОУ 42603188), надмірно сплачені грошові кошти в сумі 231362,95 грн. Також просить покласти на відповідача витрати зі сплати судового збору.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 16 червня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін, призначено підготовче засіданні на 01 липня 2025 року о 13:40 годин.
26 червня 2025 року через систему "Електронний суд", Товариством з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" подано відзив (вхідний № 15139) на позовну заяву, який суд приймає та долучає до матеріалів справи.
26 червня 2025 року через систему "Електронний суд", Товариством з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" подано клопотання (вхідний № 15141) про зупинення провадження у справі до розгляду Великою палатою Верховного Суду справи №920/19/24 та оприлюднення постанови по цій справі.
Протокольною ухвалою суду від 01 липня 2025 року у судовому засіданні було оголошено перерву до 03 липня 2025 року до 14:40 годин.
02 липня 2025 року через систему "Електронний суд", Диканською окружною прокуратурою подано відповідь (вхідний № 15505) на відзив, яку суд приймає та долучає до матеріалів справи.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 03 липня 2025 року клопотання (вхідний № 15141 від 26 червня 2025 року) Товариства з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" про зупинення провадження у справі до розгляду Великою палатою Верховного Суду справи №920/19/24 та оприлюднення постанови по цій справі задоволено; провадження по справі зупинено до закінчення розгляду Великою палатою Верховного суду справи № 920/19/24 та оприлюднення повного тексту по цій справі.
26 грудня 2025 року через систему "Електронний суд", Диканською окружною прокуратурою подано клопотання (вхідний № 30333) про поновлення провадження у справі, оскільки 21 листопада 2025 року Великою Палатою Верховного Суду у справі № 920/19/24 ухвалено постанову, якою підтверджено, що зміна умов договору про закупівлю щодо збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % не допускається, в тому числі і у випадку закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 26 грудня 2025 року клопотання (вхідний № 30333 від 26 грудня 2025 року) Диканської окружної прокуратури про поновлення провадження у справі задоволено; провадження у справі № 922/1999/25 поновлено; призначено підготовче засідання на 20 січня 2026 року о 15 годин.
Протокольною ухвалою суду від 20 січня 2026 року, на підставі статтей 177, 181, пункту 3 частини 2 статті 183, статті 232 Господарського процесуального кодексу України відкладено підготовче засідання на 09 лютого 2026 року о 15:30 годин.
06 лютого 2026 року через систему "Електронний суд", Товариством з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" подано заяву (вхідний № 3015) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 09 лютого 2026 року відмовлено у задоволенні заяви (вхідний № 3015 від 06 лютого 2026 року) Товариства з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції по справі № 922/1999/25.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 09 лютого 2026 року продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, до 11 березня 2026 року; підготовче засідання відкладено на 02 березня 2026 року о 14:20 годин.
Протокольною ухвалою суду від 02 березня 2026 року, на підставі пункту 3 частини 2 статті 185, статті 232 Господарського процесуального кодексу України закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 16 березня 2026 року о 12:40 годин.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 16 березня 2026 року позов залишено без розгляду.
Постановою Східного апеляційного господарського суду від 07 травня 2026 року апеляційну скаргу Заступника керівника Диканської окружної прокуратури Полтавської області задоволено, ухвалу Господарського суду Харківської області від 16 березня 2026 року у справі №922/1999/25 скасовано, справу №922/1999/25 передано до Господарського суду Харківської області для продовження розгляду.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 01 червня 2026 року прийнято справу № 922/1999/25 на подальший розгляд; призначено судове засідання на 08 червня 2026 року о 14 годин.
08 червня 2026 року через канцелярію суду, Відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради подано заяву (вхідний № 13813) про розгляд справи за відсутністю представника позивача, яку суд задовольняє та долучає до матеріалів справи.
Протокольною ухвалою суду від 08 червня 2026 року призначено судове засідання на 06 липня 2026 року о 15:20 годин.
19 червня 2026 року через систему "Електронний суд", Товариством з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" подано клопотання (вхідний № 14955) про повернення до стадії підготовчого провадження у справі та зупинення провадження у справі до ухвалення Конституційним Судом України рішення у справі № 3-78/20269(178/26) та оприлюднення його повного тексту.
30 червня 2026 року через систему "Електронний суд", Диканською окружною прокуратурою подані заперечення (вхідний № 15789) на клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" про повернення до стадії підготовчого провадження у справі та зупинення провадження у справі до ухвалення Конституційним Судом України рішення у справі № 3-78/20269(178/26) та оприлюднення його повного тексту.
Прокурор у судовому засіданні проти клопотання відповідача про повернення до стадії підготовчого провадження у справі та зупинення провадження у справі до ухвалення Конституційним Судом України рішення у справі № 3-78/20269(178/26) та оприлюднення його повного тексту, заперечує.
Розглянувши клопотання відповідача про повернення до стадії підготовчого провадження, вислухавши пояснення прокурора, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин 1-4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно пунктів 2, 3, 6 частини 1 статті 42 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають право подавати докази; брати участь у судових засіданнях; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб; користуватися іншими визначеними законом процесуальними правами.
В той же час згідно з пунктами 1, 2, 4, 6 частини 2 статті 42 Господарського процесуального кодексу України учасники справи зобов`язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
Відповідно до частини 2, 3 статті 177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання.
Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
ГПК України встановлено відповідні процесуальні строки на вчинення учасниками справи певних процесуальних дій, зокрема, на подання заяв по суті спору, подання заяв та клопотань, подання доказів.
При розгляді справи в порядку загального позовного провадження докази, заяви та клопотання подаються сторонами та вирішуються судом на стадії підготовчого провадження, у встановлені законом або судом строки.
Згідно статей 113, 118 Господарського процесуального кодексу України строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.
02 березня 2026 року було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
Враховуючи викладене, судом було надано відповідачу достатньо часу для реалізації процесуальних прав в підготовчому провадженні, зокрема, для подання заяв та клопотань.
Нормами ГПК України не передбачено підстав, за яких є можливим повернення до підготовчого провадження на стадії судового розгляду справи, після закриття підготовчого провадження.
Суд звертає увагу учасників справи на правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 05 жовтня 2022 року у справі №204/6085/20, у якій зазначено, що відповідно до практики Верховного Суду, суди першої інстанції за наявності певних обставин можуть прийняти рішення про повернення до стадії підготовчого провадження після його закриття для вчинення тих чи інших процесуальних дій, які можуть бути реалізовані лише на стадії підготовчого провадження.
Разом з тим такі обставини мають бути вагомими, оскільки можливість повернення до стадії підготовчого провадження з будь-яких підстав нівелює саме значення стадій господарського процесу: як підготовчого провадження, так і стадії розгляду справи по суті.
В даному випадку судом не встановлено підстав та обставин для повернення до стадії підготовчого провадження. Зазначені відповідачем у клопотанні обставини також не є вагомими підставами для повернення до стадії підготовчого провадження.
Враховуючи викладене, суд не вважає наведені відповідачем обставини для повернення на стадію підготовчого провадження - вагомими, у зв`язку з чим відмовляє в задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" про повернення до стадії підготовчого провадження у справі та зупинення провадження у справі до ухвалення Конституційним Судом України рішення у справі № 3-78/20269(178/26) та оприлюднення його повного тексту.
Прокурор у судовому засіданні та у відповіді на відзив на позовну заяву підтримує заявлені позовні вимоги і просить їх задовольнити у повному обсязі.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, у наданому клопотанні просить суд вирішити справу на підставі наявних матеріалів з урахуванням позиції та вимог прокурора.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, у відзиві на позовну заяву проти заявлених позовних вимог заперечує, просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, вислухавши пояснення прокурора, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Диканською окружною прокуратурою опрацьовано інформацію, оприлюднену на вебпорталі електронної системи публічних закупівель "Prozorro", за результатами опрацювання якої встановлено факт порушення вимог Закону України "Про публічні закупівлі" у ході проведення відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради при закупівлі товару ID: UA-2023-09-21-014169-a згідно з кодом ДК 021:2015:09120000-6: Газове паливо.
Відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради, опубліковано форму річного плану закупівлі (ID: UA-2023-09-21-014169-a), якою передбачено закупівлю природного газу за кодом ДК021-2015: 09120000-6 - газове паливо (за рахунок місцевого бюджету). Розмір бюджетного призначення за кошторисом або очікувана вартість предмета закупівлі: 2093000 грн, фінансування місцевий бюджет, процедура закупівлі запит (ціни) пропозицій, орієнтовний початок проведення процедури закупівлі вересень 2023 року, примітки - постачання природного газу цілодобово до закладів освіти Скороходівської територіальної громади з метою безперебійного функціонування під час опалювального періоду.
Відповідно до реєстру отриманих тендерних пропозицій UA-2023-09-21-014169-a за процедурою закупівлі: запит (ціни) пропозицій, учасниками вищевказаної закупівлі зареєструвалися: Товариство з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ", остаточна пропозиція якого склала 2058500,00 грн, Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮГ-ГАЗ", остаточна пропозиція якого склала 2083800,00 грн, Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕПЛА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ", остаточна пропозиція якого склала 2092800,00 грн, Товариство з обмеженою відповідальністю СК ЕНЕРДЖІ ГРУП, остаточна пропозиція якого склала 2093000,00 грн.
Згідно протоколу розкриття тендерних пропозицій UA-2023-09-21-014169-a, Товариство з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації. Відсутні підстави для відмови, установлені статтею 17 Закону України "Про публічні закупівлі".
За результатами проведення закупівлі: за процедурою запит (ціни) пропозицій, відповідно до повідомлення про намір укласти договір про закупівлю UA-2023-09-21-014169-a, Відділ освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради, повідомив Товариство з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" про намір укласти договір на постачання природного газу.
Як свідчать матеріали справи, 27 вересня 2023 року між Відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради (споживачем, позивачем) та Товариством з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" (відповідачем, постачальником) укладено договір №302 про закупівлю природного газу.
Відповідно до пункту 1.1. договору постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ ДК 021:2015 код 09120000-6 "Газове паливо" (природний газ), а споживач зобов`язується прийняти його та оплатити на умовах цього договору.
Згідно пункту 1.2. договору природний газ, що постачається за цим договором, використовується споживачем для своїх власних потреб.
Відповідно до розділу 2 договору постачальник передає споживачу на умовах цього договору замовлений споживачем обсяг (об`єм) природного газу у період з 01 жовтня 2023 року по 31 грудня 2023 року (включно), в кількості 115,0 тис. куб. метрів (сто п`ятнадцять тисяч куб. метрів), в тому числі по місяцях (жовтень 2023 року 23, 6 тис. куб. метрів, листопад 2023 року 46, 0 тис. куб. метрів, грудень 2023 року 46, 0 тис. куб. метрів).
Загальний обсяг природного газу, замовлений споживачем згідно з цим договором, складається з сум загальних обсягів природного газу, замовлених споживачем за всі розрахункові періоди протягом строку дії договору.
Перегляд та коригування замовлених споживачем обсягів природного газу за цим договором може відбуватися шляхом підписання сторонами додаткової угоди, в тому числі протягом відповідного розрахункового періоду.
За розрахункову одиницю газу приймається один метр кубічний (м3), приведений до стандартних умов.
Згідно розділу 3 договору постачальник передає споживачу у загальному потоці природний газ у внутрішній точці виходу з газотранспортної системи. Право власності на природний газ переходить від постачальника до споживача після підписання актів приймання-передачі. Після переходу права власності на природний газ споживач несе всі ризики і бере на себе відповідальність, пов`язану з правом власності на природний газ.
Приймання-передача газу, переданого постачальником споживачеві у відповідному розрахунковому періоді, оформлюється актом приймання-передачі газу.
Згідно пункту 4.1. розділу 4 договору ціна та порядок зміни ціни на природний газ, який постачається за цим договором, встановлюється наступним чином: ціна природного газу за 1000 куб. м газу без ПДВ - 14780,09 грн, крім того податок на додану вартість за ставкою 20% - 2956,02 грн, ціна природного газу за 1000 куб. м з ПДВ - 17736,11 грн.
Крім того тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи - 124,15 грн без ПДВ, коефіцієнт, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у відповідному періоді на рівні 1,1 умовних одиниць, всього з коефіцієнтом - 136,57 грн, крім того ПДВ 20% - 27,32 грн, всього з ПДВ 163,89 грн за 1000 куб. м.
Всього ціна газу за 1000 куб. м з ПДВ, з урахуванням тарифу на послуги транспортування та коефіцієнту, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед, становить 17900,00 грн.
Відповідно до пункту 4.2 договору у разі зміни тарифу на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи та/або коефіцієнту, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у відповідному періоді, вони є обов`язковими для сторін за цим Договором з дати набрання чинності відповідних змін.
Згідно пункту 4.3 договору загальна вартість цього договору на дату укладання становить 1715416,67 грн, крім того ПДВ - 343083,33 грн, разом з ПДВ - 2058500,00 грн.
Відповідно до пункту 4.4 договору зміна істотних умов договору відбуватимуться відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1178 (зі змінами).
Зміна ціни за одиницю товару відбуватиметься на підставі звернення постачальника з документом, що відображає підняття ціни у відсотках (експертний висновок з торгово - промислової палати) у відповідності до підпункту 2 пункту 19 Постанови Кабінету Міністрів України № 1178 (із змінами): погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення
Згідно пунктів 11.1 - 11.2 договору у разі виникнення спорів (розбіжностей) сторони зобов`язуються зобов`язувати їх шляхом проведення переговорів та консультацій. Будь-яка із сторін має право ініціювати їх проведення. У разі недосягнення сторонами згоди спори (розбіжності) розв`язуються у судовому порядку.
Сторони погодили такий порядок внесення змін до цього договору: усі зміни і доповнення до цього Договору оформлюються письмово у формі додаткової угоди про внесення змін до цього договору та підписуються уповноваженими представниками сторін, крім випадків, зазначених у пунктах 13.4 та 13.5 цього договору (пункт 13.3 договору).
Матеріали справи свідчать про те, що на момент підписання договору сторонами погоджені всі істотні умови: предмет, ціну та строк виконання зобов`язань за договором відповідно до вимог частини 3 статті 180 Господарського кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі".
Виконання зобов`язань щодо ціни та кількості природного газу Товариство з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" підтвердило при наданні своєї тендерної пропозиції.
В результаті підписання договору №302 про закупівлю природного газу відповідач підтвердив та погодився на виконання всіх умов та вимог зазначених в цьому договорі, зокрема щодо визначеної ціни та об`єму поставленого газу.
В подальшому сторонами упродовж листопада 2023 року по січень 2024 року укладено 5 додаткових угод, якими внесено зміни до договору.
01 листопада 2023 року між сторонами було укладено додаткову угоду № 1 до договору №302 про закупівлю природного газу від 27 вересня 2023 року.
06 листопада 2023 року між сторонами було укладено додаткову угоду № 2 до договору №302 про закупівлю природного газу від 27 вересня 2023 року.
26 грудня 2023 року між сторонами було укладено додаткову угоду № 3 до договору №302 про закупівлю природного газу від 27 вересня 2023 року.
18 січня 2024 року між сторонами було укладено додаткову угоду № 4 до договору №302 про закупівлю природного газу від 27 вересня 2023 року.
18 січня 2024 року між сторонами було укладено додаткову угоду № 5 до договору №302 про закупівлю природного газу від 27 вересня 2023 року.
Додатковою угодою № 1 від 01 листопада 2023 року до договору сторони відповідно до пунктів 3-7 розділу Х Закону України "Про публічні закупівлі", внесли зміни до пунктів 2.1, 4.1 договору.
Відповідно до пункту 2.1. додаткової угоди № 1 постачальник передає споживачу на умовах цього договору замовлений споживачем обсяг (об`єм) природного газу у період з 01 жовтня 2023 року по 31 грудня 2023 року (включно), в кількості 101,142 тис. куб. метрів (сто одна тисяча сто сорок два куб. метрів), в тому, числі по місяцях (жовтень 2023 року 19,0 тис. куб. м., листопад 2023 року 41,0 тис. куб. м, грудень 2023 року 41,142 тис. куб. м.)
Згідно пункту 4.1. додаткової угоди № 1 ціна природного газу за 1000 куб. м газу без ПДВ - 17292,71 грн, крім того податок на додану вартість за ставкою 20% - 3458,543 грн, ціна природного газу за 1000 куб. м з ПДВ - 20751,25 грн, крім того тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи - 124,15 грн без ПДВ, коефіцієнт, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у відповідному періоді на рівні 1,1 умовних одиниць, всього з коефіцієнтом - 136,57 грн, крім того ПДВ 20% - 27,32 грн, всього з ПДВ - 163,89 грн за 1000 куб. м.
Всього ціна газу за 1000 куб. м з ПДВ, з урахуванням тарифу на послуги транспортування та коефіцієнту, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед, становить 20943,00 грн.
Загальна вартість цього договору становить 1715416,67 грн, крім того ПДВ - 34308З,33 грн, разом з ПДВ - 2 058 500,00 грн.
Інші умови договору залишилися без змін.
Додатковою угодою № 2 від 06 листопада 2023 року до договору сторони відповідно до пунктів 3-7 розділу Х Закону України "Про публічні закупівлі", пункту19 постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178 внесли зміни до пунктів 2.1, 4.1 договору та визнали додаткову угоду №1 від 01 листопада 2023 року недійсною.
Відповідно до пункту 2.1 додаткової угоди № 2 постачальник передає споживачу на умовах цього договору замовлений споживачем обсяг (об`єм) природного газу у період з 01 жовтня 2023 року по 31 грудня 2023 року (включно), в кількості 99,700581 тис. куб. м. (дев`яносто дев`ять тисяч сімсот цілих 581 сотих куб. метрів), в тому, числі по місяцях (жовтень 2023 року 9,704000 тис. куб. м., листопад 2023 року 44,0 тис. куб. м, грудень 2023 року 45,996581 тис. куб. м.).
Згідно пункту 4.1. додаткової угоди № 2 ціна природного газу за 1000 куб. м. газу без ПДВ - 17315,925 грн, крім того податок на додану вартість за ставкою 20% - 3463,185 грн., ціна природного газу за 1000 куб. м з ПДВ - 20779,11 грн, крім того тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи -124,15 грн без ПДВ, коефіцієнт, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у відповідному періоді на рівні 1,1 умовних одиниць, всього з коефіцієнтом - 136,57 грн, крім того ПДВ 20% - 27,32 грн, всього з ПДВ - 163,89 грн за 1000 куб. м.
Всього ціна газу за 1000 куб. м з ПДВ, з урахуванням тарифу на послуги транспортування та коефіцієнту, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед, становить 20943,00 грн.
Загальна вартість цього договору становить 1715416,67 грн, крім того ПДВ - 34308З,33 грн, разом з ПДВ - 2 058 500,00 грн.
Інші умови договору залишилися без змін.
Таким чином, додатковою угодою №2 від 06 листопада 2023 року ціну на газ збільшено на 17 % від ціни визначеної договором.
Окрім того, зі змісту пункту 1 вказаної додаткової угоди встановлено, що у зв`язку з математично-технічною помилкою додаткову угоду №1 від 01 листопада 2023 року сторони вирішили вважати не дійсною.
Додаткову угоду № 2 від 06 листопада 2023 року укладено в зв`язку з коливаннями цін на ринку природного газу (лист відповідача №52-2023 від 29 вересня 2023 року) та на підставі цінової довідки Харківської торгово-промислової палати № 1224/23 від 27 жовтня 2023 року.
При цьому, договір поставки газу укладений між сторонами 27 вересня 2023 року та вже листом повідомленням від 29 вересня 2023 року, тобто протягом 2 днів з моменту укладення договору, відповідач повідомив замовника про намір змінити ціну на газ з 01 листопада 2025 року в зв`язку з коливанням цін на ринку.
Таким чином Товариство з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" на час укладення договору достовірно знав про ціну газу на ринку та умисно, уклав договір про постачання природного газу, не маючи на меті здійснення поставок за визначеною у договорі ціною.
Разом із тим, цінова довідка Харківської торгово-промислової палати №1224/23 від 27 жовтня 2023 року не підтверджує коливання ціни такого товару на ринку в період з дати укладення договору (27 вересня 2023 року) до дати укладення додаткової угоди № 2 (06 листопада 2023 року), оскільки містить інформацію про вартість газу станом, на 25 вересня 2023 року, 27 вересня 2023 року, 01 жовтня 2023 року, 26 жовтня 2023 року , на європейських хабах (газорозподільних центрах), до кордону України.
У ціновій довідці зазначено, що довідка носить виключно фактографічно-інформаційний характер, відображає ситуацію на ринку природного газу та не враховує умов договорів та контрактів.
Кожна наступна додаткова угода має фіксовану ціну за одиницю товару, а тому є похідною від попередньої додаткової угоди та є незаконною, оскільки без попередньої додаткової угоди ціна за послідуючими угодами фактично перевищуватиме ціну за одиницю товару більше, ніж на 10 %, визначених в статті 41 Закону у порівнянні із основним договором.
Додатковою угодою № 3 від 26 грудня 2023 року до договору сторони, керуючись статтею 41 Закону України "Про публічні закупівлі", дійшли згоди щодо внесення змін в пункті 13.1 в частині продовження строку дії договору, а саме даний договір набирає чинності з 27 вересня 2023 року і діє в частині поставки газу до 31 грудня 2024 року включно, а в частині розрахунків - до повного їх виконання. Продовження або припинення договору можливе за взаємною згодою сторін шляхом підписання додаткової угоди до договору.
Інші умови договору залишилися без змін.
Додатковою угодою № 4 від 18 січня 2024 року до договору сторони домовилися зменшити обсяг закупівлі за договором, що встановлений пунктом 2.1. договору, у зв`язку з фактичним використанням спожитого газу, згідно наданих актів приймання - передачі природного газу до договору за постачання природного газу (акт №111 від 30 листопада 2023 року, акт №136 від 31 грудня 2023 року) та дійшли згоди викласти пункти 2.1., 4.3. договору, у новій редакції, а саме "пункт 2.1 постачальник передає споживачу на умовах цього договору замовлений споживачем обсяг (об`єм) природного газу у період з 01 жовтня 2023 року по 31 грудня 2023 року (включно), в кількості 71,681 тис. куб. м. (сімдесят одна тисяча шістсот вісімдесят один кубічний метр), в тому числі по місяцях (жовтень 2023 року 9,704 тис. куб. м., листопад 2023 року 26,655 тис. куб. м, грудень 2023 року 35,332 тис. куб. м.)". "Пункт 4.3. загальна вартість цього договору становить 1471685,96 грн. (один мільйон чотириста сімдесят одна тисяча шістсот вісімдесят п`ять гривень 96 копійок), в тому числі ПДВ 245280,99 гривень (двісті сорок п`ять тисяч двісті вісімдесят гривень 99 копійок)".
Інші умови договору залишилися без змін.
Таким чином, додатковою угодою № 4 від 18 січня 2024 року сторони визначили зменшити обсяг закупівлі, при цьому вартість залишилася на рівні визначеної додатковою угодою №2.
Додатковою угодою № 5 від 18 січня 2024 року до договору сторони домовилися збільшити суму договору на 294337,12 грн та у зв`язку з чим внесли зміни до пунктів 2.1., 4.3. договору та виклали їх у новій редакції, а саме "пункт 2.1 постачальник передає споживачу на умовах цього договору замовлений споживачем обсяг (об`єм) природного газу у період з 01 жовтня 2023 року по 31 січня 2024 року (включно), в кількості 85,7352 тис. куб. м. (вісімдесят п`ять тисяч 735,2 кубічних метрів), в тому числі по місяцях (жовтень 2023 року 9,7040 тис. куб. м., листопад 2023 року 26,6550 тис. куб. м, грудень 2023 року 35,3320 тис. куб. м., січень 2024 року 14,0542 тис. куб. м)". "Пункт .4.3. Загальна вартість цього договору на дату укладання становить 1766023,08 грн. (один мільйон сімсот шістдесят шість тисяч двадцять три гривні 08 копійок), в тому числі ПДВ - 294337,18 грн (двісті дев`яносто чотири тисячі триста тридцять сім гривень 18 копійок).
Таким чином, додатковою угодою № 5 від 18 січня 2024 року сторони визначили збільшили суму закупівлі, при цьому вартість залишилася на рівні визначеної додатковою угодою №2.
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, у договорі та матеріалах, що передували укладенню договору не міститься обґрунтування того факту, що ціна природного газу на європейських хабах впливає на вартість природного газу на українському ринку загалом та можливістю виконання обов`язків постачальником у конкретному договорі зокрема. Тому, посилання у довідці на підвищення ціни на європейському хабі є безпідставним.
Таким чином, вищевказані документи не містять відомостей щодо динаміки ціни на природний газ, в них відсутній аналіз вартості ціни газу на конкретну дату у порівнянні з попередніми періодами чи будь-які інші дані, які б підтверджували коливання ціни природного газу на ринку, у зв`язку з чим не містять належного обґрунтування для зміни істотних умов договору на підставі статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Викладене свідчить, що укладення додаткової угоди №2 від 06 листопада 2023 року мало на меті та призвело в кінцевому результаті до збільшення ціни на природний газ більше ніж на 10 %, а саме на 17%.
Верховний Суд неодноразово зазначав, що обмеження 10 % застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод). (постанова Верховного Суду в складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду в справі № 927/491/19 від 18 червня 2021 року, постанови від 25 листопада 2021 року у справі № 927/563/20 та від 10 лютого 2022 року у справі № 927/284/21.)
Постановою Великої Палати Верховного Суду України у справі №922/2321/22 від 24 січня 2024 року зазначено, що норми пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" не дозволяють збільшувати ціну товару більш ніж на 10 % від початкової встановленої ціни в договорі про закупівлю.
Будь-яке інше трактування закону та укладання договорів, коли їх сумарна вартість за одиницю товару збільшується більш, ніж на 10 % у порівнянні з тендерною пропозицією та основним договором, повністю нівелює саму процедуру закупівель та спричинює шкоду інтересам держави, оскільки учасником (переможцем) пропонується найнижча ціна, а потім упродовж місяця після проведення торгів додатковими угодами вона необґрунтовано суттєво завищується. Як наслідок, заподіюється пряма шкода державі, оскільки кошти за поставлені продукти фінансуються виключно за рахунок видатків бюджетних асигнувань, а збільшення ціни за одиницю товару автоматично тягне за собою зменшення обсягів поставленої продукції.
Передбачені Законом України "Про публічні закупівлі" процедури закупівель визначені, з метою забезпечення добросовісної конкуренції серед учасників, досягнення економії та ефективності, а тому базуються на таких принципах (стаття 5 Закону України "Про публічні закупівлі"). Максимальна економія публічних коштів та ефективність їх використання забезпечується шляхом конкурентного визначення постачальника товарів і послуг, виконання робіт. Змістом діяльності з проведення публічних закупівель законодавцем визначено проведення відбору переможця процедури закупівель за основним критерієм "ціна". Ціна послуги, товару має визначальне значення, а її необґрунтоване збільшення є прямим порушенням вимог законодавства та спробою уникнути наслідків публічного аукціону. Приведення ціни договору у відповідність до існуючих ринкових цін на газ повністю знецінює зміст інституту публічних закупівель та його мету, оскільки сама закупівля здійснюється для отримання пропозицій, що є кращими (нижчими) за ринкові.
Відповідно до статтей 632, 638 Цивільного кодексу України "ціна" є істотною умовою договору та установлюється за домовленістю сторін.
Тобто, із врахуванням положень зазначених статей, Товариство з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" під час укладання договору було згодне з пунктом 4.1. розділу 4 "Ціна та вартість природного газу" даного договору, згідно якого ціна газу становить 17900 грн за 1000 куб. м.
Таким чином, на момент укладення договору за результатами процедури закупівлі, який укладено 27 вересня 2023 року, відповідачу було достеменно відомо про економічну невигідність його укладення згідно зі змістом поданої тендерної пропозиції.
Разом з тим, як свідчать матеріали справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" не скористалось правом відмови від укладення договору про закупівлю, а підписало договір, маючи на меті подальше спонукання Відділ освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради до укладення незаконних і таких, що порушують інтереси держави, додаткових угод.
Так, рішення про намір укласти договір про закупівлю приймається замовником у день визначення переможця, та протягом одного дня після прийняття такого рішення замовник оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір та надсилає його переможцю.
Згідно частини 6 статті 33 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем торгів протягом строку дії його пропозиції, не пізніше, ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та пропозиції учасника-переможця.
Поряд з цим, відповідно до частини 7 статті 33 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), зокрема у разі відмови переможця торгів від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або не укладення договору про закупівлю з вини учасника у строк, визначений Законом, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника та визначає переможця серед тих учасників, строк дії тендерної пропозиції яких ще не минув.
Отже, рішення переможця про підписання договору є його добровільним волевиявленням про те, що він погоджується на умови договору, в тому числі на ціну за одиницю товару на день підписання договору.
Натомість, як вбачається з матеріалів справи, Відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" укладено додаткову угоду №2 від 06 листопада 2023 року до договору № 302 про постачання природного газу від 27 вересня 2023 року без належного підтвердження відсотка коливання ціни природного газу на ринку у бік збільшення, що є порушенням пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" пункту 4.1 договору № 302 та порушення пункту 19 Особливостей затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1178, що і призвело до зайвих витрат бюджету на суму 231362,95 грн.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлює Закон України "Про публічні закупівлі".
Метою Закону України "Про публічні закупівлі" є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Відповідно до статті 13 Цивільного кодексу України, кожна сторона договору має добросовісно користуватися наданими їй правами, не допускати зловживання правом, його використання на шкоду іншим особам.
Згідно частини 4 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції чинній на момент укладання додаткових угод) умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Метою регулювання, передбаченого ст.аттею41 Закону "Про публічні закупівлі", а саме закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10% є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.
Тобто, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону України "Про державні закупівлі" нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру закупівлі.
Тендер проводиться не лише для того, щоб закупівля була проведена на максимально вигідних для держави умовах, але й для того, щоб забезпечити однакову можливість всім суб`єктам господарювання продавати свої товари, роботи чи послуги державі.
При ініціюванні збільшення ціни у договорі постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).
Крім того, особливої уваги заслуговує той факт, що статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" встановлено вимоги пропорційного збільшення договірної ціни на газ відповідно до росту цін на ринку, згідно принципів публічних закупівель учасники відносин повинні діяти чесно і добросовісно. Абсурдним є теза про те, що при кожному, навіть незначному збільшенні цін на ринку, продавець (постачальник) має право підвищити ціну на товар саме на 10%, що мало місце у даному випадку. Очевидним у даному випадку є нівелювання результатів проведеної закупівлі.
На виконання договору про закупівлю газу відповідач здійснив постачання Відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради в загальному 85,7352 тис. куб. м. газу на загальну суму 1766023,08 грн. Із загального обсягу газу по ціні 17900 грн за 1000 куб. м. поставлено 9,704 тис. куб. м.
Відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради відповідачу сплачувались рахунки за ціною додаткової угоди № 2 по ціні 20943 грн за 1000 куб. м. Зазначене є доказом умисного заниження ціни в тендерній пропозиції з метою викривлення результатів торгів.
Отже, Закон встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, визначених Законом України "Про публічні закупівлі" на момент укладання відповідних договорів.
Відповідно до частини 4 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону переможця процедури закупівлі. Договір, укладений з порушенням вимог частини 4 статті 41 є нікчемним в силу статті 43 цього Закону.
Прокурор зазначає, що додаткова угода № 2 укладена не лише всупереч пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а і всупереч пункту 4.1 договору та пункту19 Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12 жовтня 2022 року.
Аналізом актів-прийому передачі поставленого газу, рахунків-фактури та платіжних документів про сплату за нього, враховуючи не відповідність зазначеної додаткової угоди вимогам пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", установлено, що замовником здійснено переплату у сумі 231362,95 грн, які підлягають поверненню.
Згідно актів прийому-передачі, рахунків-фактури Відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради у жовтні місяці 2023 року спожито 9,704 тис. куб. м. за ціною 17900 грн за 1 тис. куб. м., на суму 173701,60 грн, як і передбачено договором.
У листопаді місяці 2023 року позивачем спожито 26,655 тис. куб. м. за ціною 20943 грн за 1 тис. куб. м., відповідно до умов додаткової угоди № 2 від 06 листопада 2023 року, загальна сума становить 558235,67 грн (у разі аналогічного постачання газу по ціні, зазначеної у договорі становила 477124,50 грн, що на 81111,17 грн менше).
У грудні місяці 2023 року позивачем спожито 35,322 тис. куб. м. за ціною 20943 грн за 1 тис. куб. м., відповідно до умов додаткової угоди № 2 від 06 листопада 2023 року, загальна сума становить 739748,65 грн (у разі аналогічного постачання газу по ціні, зазначеної у договорі становила 632263,80 грн, що на 107484,85 грн менше).
У січні місяці 2024 року позивачем спожито 14,0542 тис. куб. м. за ціною 20943 грн за 1 тис. куб. м., відповідно до умов додаткової угоди № 2 від 06 листопада 2023 року, загальна сума становить 294337,11 грн (у разі аналогічного постачання газу по ціні, зазначеної у договорі становила 251570,18 грн, що на 42766,93 грн менше).
На виконання договору про закупівлю газу відповідачем поставлено Відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради в загальному 85,7352 тис. куб. м. газу на загальну суму 1766023,03 грн.
Таким чином, відповідно до договору № 302 на постачання природного газу від 27 вересня 2023 року без змін за постачання аналогічної кількості товару підлягало сплаті 1534660,08 грн (85,7352 тис. куб. м. * 17900 грн = 1534660,08 грн).
Отже, сума надмірно сплачених замовником грошових коштів постачальнику, з урахуванням недійсності оскаржуваних додаткових угод, складає 231362,95 грн
Враховуючи вищевикладене, Диканська окружна прокуратура звернулася до суду з позовом про визнання недійсною додаткову угоду № 2 від 06 листопада 2023 року до договору № 302 від 27 вересня 2023 року про постачання природного газу, укладену відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" та стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" надмірно сплачені грошові кошти в сумі 231362,95 грн.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Згідно статті 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі їх порушення або загрози порушення, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до статті 53 Господарського процесуального кодексу України господарський суд порушує справи за заявами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. У позовній заяві прокурор самостійно визначає, у чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Таким чином, "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація "інтересів держави", особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно (аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25 квітня 2018 року зі справи № 806/1000/17).
Споживачем та стороною за договором № 302 про постачання природного газу є Відділ освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради.
Згідно пунктів 1.1. 1.2 Положення про Відділ освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради, затверджений рішенням 43 позачергової сесії Скороходівської селищної ради VIII скликання від 30 березня 2023 року Положення на дату укладення договору, (Положення), Відділ освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради є виконавчим органом Скороходівської селищної ради, утворений Скороходівською селищною радою у структурі виконавчого комітету.
Відділ підзвітний і підконтрольний Скороходівській селищній раді, підпорядкований виконавчому комітету Скороходівської селищної ради, селищному голові, секретарю селищної ради, заступнику селищного голови з питань діяльності виконавчих органів, відповідно до розподілу обов`язків, а з питань здійснення делегованих повноважень підконтрольний відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до пункту 1.6 Положення, відділ є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки у територіальних представництвах Державного казначейства України, рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, кутовий штамп та бланк встановленого зразка.
Згідно пункту 6.2.3 Положення керівник відділу, діє без доручення від імені Відділу, представляє його інтереси в органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами.
Пунктом 7.1 Положення передбачено, що відділ фінансується за рахунок коштів бюджету Скороходівської селищної територіальної громади, які виділені на його утримання.
Відповідно до частин 1, 2 статті 5 Бюджетного кодексу України, бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів. Місцевими бюджетами є бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування.
Згідно частиною 5 статті 64 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" видатки місцевого бюджету здійснюються із загального та спеціального фондів місцевого бюджету відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 7 Бюджетного кодексу України, бюджетна система України ґрунтується на таких принципах: ефективності та результативності при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Згідно статті 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. Розпорядники бюджетних коштів, що уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов`язань та здійснення видатків бюджету, зобов`язані ефективно та раціонально використовувати бюджетні кошти, чим сприяти недопущенню порушень інтересів держави у бюджетній сфері.
Відділ освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради є стороною спірних правочинів, юридичною особою, яка є розпорядником бюджетних коштів та здійснює процедуру закупівлі товарів, робіт і послуг за рахунок бюджетних коштів згідно з законодавством України, а тому є органом, який наділений повноваженнями щодо звернення до суду з вимогою про стягнення зайво сплачених бюджетних коштів, у зв`язку з чим і визначений позивачем за даним позовом.
Враховуючи викладене, Відділ освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради є органом, уповноваженим здійснювати відповідні повноваження щодо захисту інтересів держави у спірних правовідносинах.
Порушенням інтересів держави є укладення Відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради оспорюваної додаткової угоди всупереч вимогам чинного законодавства і інтересам держави, що призвело до безпідставної зміни істотних умов договору, зростання ціни за одиницю товару і зменшення обсягу поставки. На лист №51/3-1960 вих-25 від 07 квітня 2025 року Диканської окружної прокуратури щодо виявлених порушень та можливого звернення до суду з позовною заявою про повернення безпідставно сплачених коштів, Відділ освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради повідомив, що не звертатиметься до суду. Така позиція державного органу є безумовним порушенням інтересів держави.
Тобто, підставою реалізації прокурором представницьких функцій є усвідомлена пасивна поведінка відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради щодо захисту порушених інтересів держави.
Правовідносини, пов`язані з використанням бюджетних коштів, становлять суспільний інтерес, а незаконність додаткової угоди до договору, на підставі якого ці кошти витрачаються, такому суспільному інтересу не відповідає.
Протиправні дії сторін договору порушують основні принципи, що передбачені статтею 5 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Виконання зобов`язань за додатковою угодою до договору, укладеною з порушенням законодавства у сфері публічних закупівель, призвело до нераціонального та неефективного використання державних коштів, що не відповідає меті Закону України "Про публічні закупівлі" та принципам, за якими мають здійснюватися публічні закупівлі, закріпленими в статті 3 даного Закону.
Таким чином, у зазначеному випадку наявний як державний, так і суспільний інтерес щодо порушення економічних інтересів держави.
В межах цієї справи, прокурор звернувся з позовом, оскільки нецільове використання бюджетних коштів порушує принципи бюджетної системи України, які визначені статтею 7 Бюджетного кодексу України, а саме принципів ефективності та результативності, цільового використання бюджетних коштів, справедливості та неупередженості, публічності та прозорості, що призводить до зайвих бюджетних витрат, неналежного використання державних цільових програм у сфері освіти, корупційних діянь при здійсненні державних закупівель тощо.
Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з доводами прокурора про необхідність у даній справі здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді.
Означене підтверджується висновками, викладеними у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 30 липня 2025 року у справі № 922/4043/19.
Щодо позовних вимог про визнання недійсною додаткову угоду № 2 від 06 листопада 2023 року до договору № 302 від 27 вересня 2023 року про постачання природного газу, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Згідно статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків; договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає із суті договору.
Відповідно до статті 6 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (стаття 627 Цивільного кодексу України).
Статтею 628 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погодженні ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно частини 1 статті 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно до статті 42 Господарського кодексу України (який був чинний на момент укладання додаткової угоди) підприємництво це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Господарське зобов`язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинене з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб`єктності) згідно частини 1 статті 207 Господарського кодексу України (який був чинний на момент укладання додаткової угоди) може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або частково. Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статті 3 Закону "Про публічні закупівлі" (висновок Верховного Суду у постанові від 12 вересня 2019 року у справі № 915/1868/18).
Дану закупівлю проведено за процедурою запит (ціни) пропозиції на підставі пункту 10 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178.
Згідно пункту 17 Особливостей, договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин 2-5, 7-9 статті 41 Закону та цих особливостей.
Відповідно до пункту 18 Особливостей умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону, крім випадків: визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті; перерахунку ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції переможця без зменшення обсягів закупівлі; перерахунку ціни та обсягів товарів в бік зменшення за умови необхідності приведення обсягів товарів до кратності упаковки.
Згідно частини 2 пункту 19 Особливостей істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадку, зокрема, погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
Постанова Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178 не передбачає внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі", а лише встановлює певні особливості щодо процедури здійснення публічних закупівель під час дії воєнного стану (постанови Верховного Суду від 18 червня 2024 року у справі № 922/2595/23, від 01 жовтня 2024 у справі № 918/779/23).
Верховний Суд у постанові від 28 серпня 2024 року у справі № 918/694/23 вказав на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178 деталізує випадки для можливості зміни сторонами правочину ціни договору в порядку пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", та не встановлює іншого алгоритму розрахунку процентного співвідношення ціноутворення передбаченого даною нормою.
Враховуючи те, що додаткова угода № 2 укладена з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", пункту 4.1 договору та пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", оскільки цінова довідка торгово - промислової палати не підтверджуючим документом коливання цін на ринку природного газу, а лише зазначає ціну його на вказану дату, то відповідно до статтей 16, 203, 215 Цивільного кодексу України, суд вважає за необхідне позовні вимоги про визнання недійсною додаткову угоду № 2 від 06 листопада 2023 року до договору № 302 від 27 вересня 2023 року про постачання природного газу задовольнити.
Щодо позовних вимог про стягнення надмірно сплачених грошових коштів, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Тобто передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну. Інше тлумачення відповідної норми Закону України "Про публічні закупівлі" нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів.
Згідно статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до статті 669 Цивільного кодексу України кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.
Згідно частини 1 статті 670 Цивільного кодексу якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
Відповідно до частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно пункту 1 частини третьої статті 1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином
Грошові кошти є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, підстава їх набуття відпала, а тому відповідач зобов`язаний їх повернути позивачу, що слідує з постанови Великої Палати Верховного Суду від 24 січня 2024 року у справі № 922/2321/22.
Отже, суд вважає, що беручи участь у процедурі публічних закупівель Товариство з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" самостійно визначаючи ціну на предмет закупівлі, з урахуванням власного економічного обґрунтування, рентабельності підприємства і можливості виконати взяті зобов`язання упродовж дії договору, чітко усвідомлювало свою можливість поставки товару за заявленими цінами протягом дії договору, адже вчиненню таких дій повинні передувати організаційні дії щодо закупки товару до сезонного здорожчання та його зберігання.
Крім того, суд зазначає, що постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).
Відповідно до договору ціна за 1000 куб. м. природного газу з ПДВ становить 17900 грн (пункт 4.1. договору).
Враховуючи, що додаткова угода № 2 визнається недійсною, сторони повинні керуватись умовами договору щодо ціни природного газу за 1000 куб. м., встановленій саме у договорі.
Судом встановлено, що Відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради отримано 85,7352 тис. куб. м. природного газу на загальну суму 1766023,03 грн, що підтверджується рахунками на оплату №76 від 09 листопада 2023 року, №109 від 11 грудня 2023 року, №121 від 21 грудня 2023 року, №37 від 24 січня 2024 року, актом приймання-передачі природного газу №67 від 31 жовтня 2023 року, актом приймання-передачі природного газу №111 від 30 листопада 2023 року, актом приймання-передачі природного газу №122 від 21 грудня 2023 року, актом приймання-передачі природного газу №1 від 31 січня 2024 року, платіжними дорученнями №1923, №1926 від 14 листопада 2023 року, №2380, №2384 від 14 грудня 2023 року, №2594, №2591 від 25 грудня 2023 року, №94, №96 від 29 січня 2024 року.
Таким чином, відповідно до договору №302 на постачання природного газу від 27 вересня 2023 року без змін товариству за постачання аналогічної кількості товару підлягало сплаті 1534660,08 грн.
Отже, сума надмірно сплачених постачальнику грошових коштів, з урахуванням недійсності оскаржуваних додаткових угод, складає 231362,95 грн.
Таким чином, в результаті укладення сторонами з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та пункту 19 Особливостей затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178 спірної додаткової угоди, якою незаконно збільшено ціну, з місцевого бюджету Відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради безпідставно та в надмірній сумі сплачено Товариству з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" бюджетні кошти в сумі 231362,95 грн за товар, який не був ним поставлений, чим порушено інтереси держави.
Приймаючи до уваги вищезазначене, суд вважає за необхідне позовні вимоги про стягнення надмірно сплачених грошових коштів в сумі 231362,95 грн задовольнити.
Згідно статей 55 Конституції України, статей 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги прокурора є обґрунтованими, законними, підтвердженими матеріалами справи і такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується статтею 129 Господарського процесуального кодексу України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином на відповідачів покладається судовий збір у розмірі 6498,44 грн.
На підставі викладеного та керуючись статтями 1-5, 10, 11, 12, 20, 41-46, 73-80, 86, 123, 129, 183, 194, 195, 196, 201, 208-210, 217, 218, 219, 220, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсною додаткову угоду № 2 від 06 листопада 2023 року до договору № 302 від 27 вересня 2023 року про постачання природного газу, укладену відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради (вул. Софіївська, 15, с-ще Скороходове, Полтавський район, Полтавської області, ЄДРПОУ 42603188) та Товариством з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" (вул. Героїв Харкова, 199, м. Харків, ЄДРПОУ 45111501).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" (61037, м. Харків, вул. Героїв Харкова, 199, код ЄДРПОУ 45111501) на користь Відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Скороходівської селищної ради (вул. Софіївська, 15, с-ще Скороходове, Полтавський район, Полтавської області, ЄДРПОУ 42603188) надмірно сплачені грошові кошти в сумі 231362,95 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СІНК ЕНЕРДЖІ" (61037, м. Харків, вул. Героїв Харкова, 199, код ЄДРПОУ 45111501) на користь Офісу Генерального прокурора (01011, м. Київ, вул. Різницька, 13/15, розрахунковий рахунок №UA058201720343190001000000164, код ЄДРПОУ 00034051) 6498,44 грн судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення відповідно до статей 256, 257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням пункту 17.5 Перехідних положень Кодексу.
Повне рішення складено "10" липня 2026 р.
СуддяП.В. Хотенець