ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 січня 2011 року № 2а-10916/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомМіністерства економіки України
до Товариства з обмеженою відповідальністю "СП "Древпроминвест"
пропродовження дії спеціальної санкцій - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності застосованої наказом Мінекономіки № 266 від 24.03.2009 за участю
представника позивача: Волощук О.М. (довіреність № 2405-26/539 від 18.10.2010)
представника відповідача: не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Міністерство економіки України звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "СП "Древпроминвест" про продовження дії спеціальної санкцій - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності застосованої наказом Мінекономіки № 266 від 24.03.2009.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не були усунуті порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", за які Міністерство економіки України на підставі подання Державної податкової адміністрації України № 1815/5/22-6016 від 17.02.2009, наказом № 266 від 24.03.2009 застосувало до відповідача спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.07.2010 відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 14.09.2010.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.09.2010 було зупинено провадження у справі до 29.11.2010.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.11.2010 було поновлено провадження у справі.
У судовому засіданні 29.11.2010 було оголошено перерву до 27.01.2011.
У судовому засіданні 27.01.2011, у порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Представник позивача у судовому засіданні 27.01.2011 підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча повідомлявся належним чином про дату час та місце розгляду справи, що підтверджується міжнародними списками відправлень за кордон № 299 від 16.12.2010 та № 305 від 21.12.2010.
З урахуванням вищенаведеного суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" у редакції, що діяла до 01.01.2008, виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у терміни виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 90 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного терміну потребує індивідуальної ліцензії Національного банку України. Виручка резидентів в іноземній валюті за експорт продукції підприємств суднобудівної галузі, визначених відповідно до статті 1 Закону України "Про заходи щодо державної підтримки суднобудівної промисловості в Україні", та фармацевтичної продукції вітчизняного виробництва (кодиТН ЗЕД 30.01 - 30.06) підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) фармацевтичної продукції, що експортується. Перевищення зазначеного строку потребує індивідуальної ліцензії Національного банку України.
Відповідно довідки про результати планової документальної перевірки дотримання вимог валютного законодавства Відкритим акціонерним товариством "Концерн Стирол" за період з 01.01.2007 по 31.12.2007 № 221/22-011-1/05761614 від 13.06.2007 у Товариства з обмеженою відповідальністю "СП "Древпроминвест" наявна заборгованість у сумі 245, 72 тис. дол. США, за розрахунками з Відкритим акціонерним товариством "Концерн Стирол", яка виникла при виконанні Відкритим акціонерним товариством "Концерн Стирол" експортних контрактів укладених з Товариством з обмеженою відповідальністю "СП "Древпроминвест", а саме № КФК-03 від 24.03.2006 на суму 47,28 тис. дол. США та № КФМТО - 20507 від 21.05.2007 на суму 198,44 тис. дол. США.
На підставі зазначеної довідки Державна податкова адміністрація України звернулася до Міністерства економіки України з поданням щодо застосування спеціальних санкцій № 1815/5/22-6016 від 17.02.2009, в якому серед інших субєктів зовнішньоекономічної діяльності просило застосувати спеціальні санкції до Товариства з обмеженою відповідальністю "СП "Древпроминвест".
Відповідно до частини другої статті 37 Закону України „Про зовнішньоекономічну діяльність" спеціальні санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності та індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно - ревізійної служби, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.
Відповідно до частини першої та другої статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані зокрема такі спеціальні санкції, як тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності. Санкції застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.
Пунктами 1.1 та 1.2 статті 1 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність затвердженого наказом Міністерства економіки України № 52 від 17.04.2000 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.05.2000 за № 260/4481сспеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економіки України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції застосовуються Міністерством економіки України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що порушили Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та пов'язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
На підставі подання Державної податкової адміністрації України № 1815/5/22-6016 від 17.02.2009, Міністерством економіки України було видано наказ № 266 від 24.03.2009 „Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб'єктів господарської діяльності". Згідно з Додатком № 1 до зазначеного наказу тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності було застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю "СП "Древпроминвест" за порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
Частиною шостою статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” встановлено, що тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Відповідно до підпункту 3.4. пункту 3 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України № 340/672 від 09.11.2006 при застосуванні тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Мінекономіки за 40 днів до закінчення терміну його дії надсилає до Державної податкової адміністрації запит щодо доцільності його подовження. На підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.
11.06.2009 Міністерства економіки України було направлено до Державної податкової адміністрації України лист № 4202-29/662 щодо доцільності продовження чи скасування дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
У відповідь на зазначений лист Державна податкова адміністрація України листом про застосування спеціальних санкцій № 8456/5/22-6016 від 16.07.2009 повідомила Міністерство економіки України про те, що відповідно до декларацій про валютні цінності, доходи та майно, що належить резиденту України і знаходиться за її межами, які надаються Відкритим акціонерним товариством "Концерн Стирол" до державної податкової інспекція, остання з яких була подана 01.04.2009, заборгованість Товариством з обмеженою відповідальністю "СП "Древпроминвест" погашена не була.
Відповідно до частин сьомої, восьмої та дев'ятої статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" продовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду. При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Відповідач у судове засіданні не з'явився, заперечень на адміністративний позов суду не надав.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням вище наведеного та враховуючи те, що відповідачем не усунуто порушення статті 1 Закону України „Про зовнішньоекономічну діяльність" та не вжито жодних заходів, що гарантували б виконання вказаного закону, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов Міністерства економіки України до Товариства з обмеженою відповідальністю "СП "Древпроминвест" про продовження дії спеціальної санкцій - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності застосованої наказом Мінекономіки № 266 від 24.03.2009 - задовольнити повністю.
2. Продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю "СП "Древпроминвест", наказом Мінекономіки від 24.03.2009 № 266, до усунення Товариством з обмеженою відповідальністю "СП "Древпроминвест" порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, діяла з 15.06.2004 по 01.01.2008) за зовнішньоекономічними контрактами від 24.03.2006 № КФК-03 на суму 47,28 тис. дол. США та від 21.05.2007 № КФМТО-210507 на суму 198,44 тис. дол. США укладеним з ВАТ "Концерн Стирол".
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя О.П. Огурцов
Повний текст постанови складено 03.02.2011