Постанова № 13796110, 12.01.2011, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2011
Номер справи
2-а-8596/10/2270
Номер документу
13796110
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-8596/10/2270/9

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 січня 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л.

при секретаріБуяновській М.С.

за участі:представника позивача - Веселовська О.І. за дорученням №275 від 13.12.2010р.

представника відповідача - Нахілко Ю.О. за довіреністю від 08.06.10р. №5845/9/10-031 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного сільськогосподарського товариства "Антонінське" до Красилівської міжрайонної державної податкової інспекції про зобов"язання визнати 328698,01 грн. нарахованого та несплаченого податку з доходів фізичних осіб безнадійним, - У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 КАС України.

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне сільськогосподарське товариство „Антонівське” с.Кременчуки, Красилівського району звернулось в суд з позовом до Красилівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання 328698,01 грн. нарахованого та несплаченого податку з доходів фізичних осіб як безнадійний податковий борг, стосовно якого минув строк позовної давності. Позовні вимоги вмотивовані тим, що станом на 01 грудня 2007 року за позивачем рахується заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 328698,01 грн. податковий борг, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Зазначає, що актом звірки між ВАСТ «Антонівське» та Красилівської МДПІ про сплату податку з доходів фізичних осіб за період з 01.01.2005 року по 01.12.2007 року підтверджено заборгованість по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.12.2007 року в розмірі 328698,01 грн. та дану заборгованість встановлено актами перевірок.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини на які посилається у позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача з позовними вимогами не погоджується та вважає їх неправомірними, подав суду письмові заперечення та пояснив, що Красилівською МДПІ проведено виїзну планову документальну перевірку фінансово-господарської діяльності позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.09.2008 рік внаслідок якої встановлено, що за позивачем рахується заборгованість по податку із доходів фізичних осіб в сумі 385915,00 грн. станом на 30.09.2008 рік. Згідно ст.67 Конституції України, ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" на платників податків покладено обовязок своєчасно та у повному обсязі сплачувати загальнодержавні та місцеві податки і збори до державного та місцевих бюджетів. Зазначає, що податкове зобовязання це зобовязання платника податків сплатити до бюджетів відповідну суму коштів у порядку та у строк, визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та іншими законами України, а податковим боргом (недоїмкою) є це ж податкове зобовязання самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання. В силу Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (ст.1) юридична особа, незалежно від організаційно правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобовязані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, а також нести відповідальність за порушення норм цього закону. Відповідно до ст.8 Закону та в силу раніше діючих норм, щодо прибуткового податку податок з доходів фізичних осіб підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Якщо ж оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податків, юридичною особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого зарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню до бюджету) у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду. Якщо оподатковуваний дохід виплачується у не грошовій формі чи готівкою з каси резидента, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем виплати. Статтею 20 закону передбачено, що особами відповідальними за погашення податкового зобовязання або податкового боргу з цього податку (тобто податку з доходів фізичних осіб) є юридична особа, яка зобовязана нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджетів цей податок і вони несуть фінансову відповідальність. Вказує, що позивач виступає податковим агентом, який зобов»язаний нараховувати, утримувати та сплачувати податок з доходів фізичних осіб до бюджету від імені та за рахунок платника податку, при цьому посилається на положення п.п.8.1.2 п. 8.1 ст.8 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”. Звертає увагу на те, що порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом ДПА України від 14.03.2001 року №103 встановлено, що визначення сум безнадійного податкового боргу, який підлягає списанню органами державної податкової служби, здійснюється за даними карток особових рахунків платника податків. Списання безнадійного податкового боргу по податку з доходів найманих працівників, який рахується тільки за бухгалтерським обліком платника податків і не знайшов відображення в картці особового рахунку, здійснюється платником податків по даним бухгалтерського обліку, що ведеться на підприємстві.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлено, що відкрите акціонерне сільськогосподарське товариство „Антонівське” с.Кременчуки, Красилівського району 16.04.1997 року зареєстроване Красилівською районною державною адміністрацією Хмельницької області, свідоцтво про державну реєстрацію від 16.04.1997 року №183, взято на податковий облік 17.04.1997 року.

Принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обовязкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обовязки і відповідальність платників визначаються Законом України „Про систему оподаткування”.

Відповідно до ст.14 Закону України "Про систему оподаткування" до загальнодержавних податків віднесено податок на доходи фізичних осіб.

Відповідно до п.а ч.2 ст.19 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992р. № 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" (надалі Декрет) підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані своєчасно і в повному обсязі нараховувати, утримувати та перераховувати до бюджету суми податку з доходів громадян, що підлягають оподаткуванню у джерела виплати та своєчасно подавати податковим органам відомості за встановленою центральним податковим органом формою про нараховані та виплачені громадянам суми доходів та суми утриманих з них податків, що підлягають обліку і оподаткуванню. Аналогічна норма визначена п.4 п.19.2 ст.19 Закону України" Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003р. № 889-ІУ (надалі Закон № 889) якою передбачено, що особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок; надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем свого розташування. У разі коли зазначена особа протягом звітного кварталу не виплачує такі доходи або виплачує доходи не всім платникам податку, зазначена звітність не подається або подається стосовно платників податку, які фактично отримали такі доходи. При цьому, податковий агент - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону ( п.1.15 ст.1 Закону №889).

Відповідно до абз.2 ст.9 Декрету визначено порядок обчислення та подання відомостей податковим органам щодо даного податку, передбачено, що підприємства протягом 15 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу надсилають до податкових органів за місцем державної реєстрації відомості про нараховані та виплачені суми доходів і суми утриманих з них податків за формою, встановленою центральним податковим органом. Обчислення податку і перерахунок провадиться підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності до 1 березня року, наступного за звітним, а у строки, визначені законом, такі відомості за установленою формою надаються ними до податкової інспекції за місцем проживання платника. Аналогічний порядок визначено і п.19.2 ст.19 Закону №889.

Відповідно до наказів ДПА України від 30.12.1997р. №473 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 19.01.1998р. № 26/2466 "Про затвердження форми довідки "Про суми виплачених доходів і утриманих з них податків та інших обов'язкових платежів фізичних осіб юридичними особами усіх форм власності та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності" (ф. №8ДР), Порядку заповнення та подання юридичними особами усіх форм власності і фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності ф.№8ДР" та від 29.09.2003р. №451 (Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.10.2003р. № 960/8281 "Про затвердження форми податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. №1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку" позивач зобов'язаний подавати до податкового органу відповідну звітність.

В абзаці першому преамбули Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року за N 2181 -111 (надалі-Закон 2181) зазначено, що "цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Пунктом 1.2. Закону №2181 визначено, що податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Податковим боргом є податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (п.1.3 Закону №2181).

Враховуючи вищевказані приписи та ст.14 Закону України "Про систему оподаткування" на стягнення податку з доходів фізичних осіб розповсюджується порядок погашення зобов'язань юридичних осіб перед бюджетом визначений нормами Закону №2181.

Положеннями п.18.2 ст.18 Закону №2181 передбачено списання безнадійного податкового боргу, у тому числі пені, нарахованої на такий податковий борг, а також штрафні санкції. Під терміном „безнадійний" крім іншого, розуміється податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк позовної давності.

У відповідності до п.15.1 ст.15 Закону України №2181 податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі, коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.

Відповідно до п.18.2 ст.18 Закону №2181 розроблено Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків, який затверджено Наказом ДПА України від 14.03.2001 N 103, який поширюється на платників податків, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та суми штрафних санкцій.

Відповідно до п.4.1 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами державної податкової служби, здійснюється за даними карток особових рахунків платників податків, що ведуться в органах державної податкової служби в установленому порядку, за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу; за даними довідки відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу на день виникнення безнадійного податкового боргу.

У відповідності до п.4.6 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), що надходять до бюджетів та до державних цільових фондів (затвердженої наказом Міністерства фінансів України та Головної ДПІ України від 12.05.1994р. №37 (чинна на момент виникнення заборгованості) не проводиться нарахування в особових рахунках платників податкових зобов'язань по платежах , по яких не передбачено подання платником податкової звітності до органів державної податкової служби , крім випадків донарахування таких платежів за актами документальних перевірок та п.п.5.4 пункту 5 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої Наказом ДПА України від 18.07.2005 № 276 передбачено, що облік платежів, за якими не передбачено подання платником податкової звітності до органів державної податкової служби, та надходжень на погашення простроченої заборгованості за бюджетними позичками, крім випадків донарахування таких платежів за актами документальних перевірок, ведеться загальною сумою у реєстрі надходжень та повернень.

Судом враховується, що позивачем подавались до податкового органу податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку форми №8-Др та №1-ДФ, ці дані перевірялися податковим органом, що знайшло відображення в актах перевірки.

Судом також приймається до уваги те, що згідно проведених Красилівською МДПІ перевірок дотримання вимог податкового та валютного законодавства відкритого акціонерного сільськогосподарського товариства „Антонівське” с.Кременчуки, Красилівського району, за результатами яких складено акти від 11.02.2009 року №103/23/00387312, від 03.12.2007р. №439-23-00387312 та відповідно до акту звірки між ВАСТ «Антонівське» та Красилівської МДПІ про сплату податку з доходів фізичних осіб за період з 01.01.2005 року по 01.12.2007 року податковим органом підтверджено заборгованість по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.12.2007 року в сумі 328698,01 грн.. При цьому податковим органом не надано доказів, які б підтверджували вчинення заходів щодо стягнення даної заборгованості із позивача.

Враховуючи вищенаведене, спірна сума з податку на доходи фізичних осіб згідно вищевказаних положень законодавства вважається податковим боргом. Даний борг виник понад 1095 днів, що підтверджується даними актів перевірок, акту звірки. При цьому такий борг відповідно до Закону №2181 є безнадійним і підлягає списанню.

За таких обставин позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 104, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов відкритого акціонерного сільськогосподарського товариства "Антонінське" задовольнити.

Визнати безнадійним податковий борг відкритого акціонерного сільськогосподарського товариства "Антонінське" (Красилівський район, с.Кременчуки, код 00387312) по податку з доходів фізичних осіб в сумі 328698,01 грн. (триста двадцять вісім тисяч шістсот дев"яносто вісім гривень 1 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Повний текст постанови виготовлено 17 січня 2011 року

СуддяД.Л. Фелонюк