Єдиний державний реєстр судових рішень Провадження № 2/679/58/2026
Справа № 679/393/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
18 червня 2026 року місто Нетішин
Нетішинський міський суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Грибанової Л.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Рябуха О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Нетішинського міського суду цивільну справу за позовом Комунального підприємства Нетішинської міської ради «Житлово-комунальне об`єднання» (КП НМР «ЖКО») до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг,
встановив:
26 березня 2025 року до Нетішинського міського суду надійшла позовна заява КП НМР «ЖКО» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (а.с.1-4).
В обґрунтування позовних вимог позивачем КП НМР «ЖКО» зазначено:
КП НМР «ЖКО» є надавачем послуг з поводження з побутовими відходами на території міста Нетішин, відповідно до рішень ВК Нетішинської міської ради за №384/2019 від 14 серпня 2019 року, №367/2020 від 27 серпня 2020 року,
в тому числі дана послуга надається і мешканцям багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 . Співвласники даного багатоквартирного будинку своїм рішенням з 01 травня 2020 року обрали запровадження моделі індивідуальних договорів для отримання послуги поводження з побутовими відходами,
КП НМР «ЖКО» забезпечує послугу з поводження з побутовими відходами, включаючи квартиру АДРЕСА_2 цього ж будинку, де зареєстрований відповідач ОСОБА_1 ,
згідно з Наказом КП НМР «ЖКО» від 27 лютого 2020 року №01-04/21, починаючи з 01 березня 2020 року плата за абонентське обслуговування встановлена у розмірі 16 гривень 94 копійки за один розрахунковий період,
вартість послуги з поводження з побутовими відходами визначається рішенням виконавчого комітету Нетішинської міської ради та складає:
- з 01 березня 2018 року 101 гривня 06 копійок за 1 куб.м (рішення ВК НМР від 08 лютого 2018 року №52/2018),
- з 01 листопада 2019 року 134 гривні 49 копійок за 1 куб.м (рішення ВК НМР від 22 жовтня 2020 року №471/2019),
- з 01 грудня 2020 року 139 гривень 55 копійок за 1 куб.м (рішення ВК НМР від 22 жовтня 2020 року №472/2020),
- з 01 листопада 2021 року 184 гривні 66 копійок за 1 куб.м (рішення ВК НМР від 09 вересня 2021 року №425/2021),
- з 01 вересня 2022 року 219 гривень 97 копійок за 1 куб.м (рішення ВК НМР від 28 липня 2022 року №240/2022),
згідно рішення ВК Нетішинської міської ради від 27 листопада 2017 року «Про затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів» на одну людину на рік норма визначена в розмірі 1,17 м3, відповідно вартість послуги на 1 людину в місяць становить:
- з 01 березня 2018 року 15 гривень 29 копійок,
- з 01 листопада 2019 року 17 гривень 58 копійок,
- з 01 грудня 2020 року 18 гривень 75 копійок,
- з 01 листопада 2021 року 24 гривні 75 копійок,
- з 01 вересня 2022 року 31 гривня 40 копійок,
відповідач ОСОБА_1 проігнорував пропозицію КП НМР «ЖКО» про укладення договору, та не виконав рішення загальних зборів ОСББ щодо укладання індивідуальних договорів з КП НМР «ЖКО», однак продовжує користуватися послугами з вивезення побутових відходів, але оплату за надані позивачем послуги з вивезення побутових відходів не вносить. При цьому не висловив зауважень чи заперечень щодо надання якості послуг, навіть у відповідь на претензію КП НМР "ЖКО" щодо необхідності погашення заборгованості за отримані послуги. Така поведінка свідчить про акцептування умов, викладених у запропонованому договорі,
тож, у зв`язку з наявністю у відповідача ОСОБА_1 , станом на 31 січня 2025 року, заборгованості в сумі 4462 гривні 23 копійки по оплаті за надані послуги з поводження з побутовими відходами, 965 гривень 58 копійок за абонентське обслуговування, а всього 5427 гривень 81 копійка, позивач КП НМР «ЖКО» вважає за необхідне стягнути з відповідача ОСОБА_1 означену суму, судовий збір у сумі 3028 гривні, а також витрати на поштові відправлення, пов`язані з надсиланням позовної заяви для відповідача у сумі 104 гривні 99 копійок, а всього, суму у розмірі 8560 гривень 80 копійок, на користь позивача КП НМР «ЖКО», у відповідності до положень ст.ст.67,68 ЖК України, ст.10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, ст.ст.5, 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
01 квітня 2025 року у цивільній справі за позовом КП НМР «ЖКО» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, відповідно до Ухвали Нетішинського міського суду від 01 квітня 2025 року (а.с.16), відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Сторони про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження повідомлені належним чином.
Представник позивача КП НМР «ЖКО» Бровко Д.С. надала до суду заяву (вх. №5340 від 11 вересня 2025 року (а.с.21-22), щодо підтримання позовних вимог у повному обсязі, не заперечуючи проти заочного розгляду та вирішення справи.
Відповідач Обуховський Д.В., у строк, встановлений судом в Ухвалі Нетішинського міського суду від 01 квітня 2025 року, відзив на позовну заяву не надав.
18 червня 2026 року у цивільній справі за позовом КП НМР «ЖКО» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, відповідно до Ухвали Нетішинського міського суду від 18 червня 2026 року, визначено порядок розгляду справи, згідно положень ст.ст. 280-282 ЦПК України, та постановлено судове рішення про заочний розгляд зазначеної справи.
У відповідності до положень ст.247 ч.2 ЦПК України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснюється, оскільки, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо, відповідно до положень ЦПК України, розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У судовому засіданні встановлено:
згідно з Наказом КП НМР «ЖКО» від 27 лютого 2020 року №01-04/21 (а.с.5), починаючи з 01 березня 2020 року, - плата за абонентське обслуговування встановлена у розмірі 16 гривень 94 копійки за один розрахунковий період,
відповідно до витягу з протоколу №1 зборів співвласників ОСББ «Свічка» від 29 травня 2019 року (а.с.6), більшістю співвласників вирішено: затвердити укладення індивідуальних договорів на вивіз і захоронення твердих побутових відходів з моменту розірвання діючого Договору №688-С від 02 квітня 2018 року та додаткової угоди №1 до Договору від 15 серпня 2018 року №717-С між КП НМР ЖКО і ОСББ «Свічка», КП НМР ЖКО взяти на себе адміністрування даної послуги зі встановлення тарифів згідно діючого законодавства з 01 травня 2020 року, оплата за надану послугу буде здійснюватися шляхом укладення індивідуальних договорів між мешканцями будинку і КП НМР ЖКО, та на основі суми, встановленої згідно діючого тарифу, яка буде вказана у квитанції, наданої виконавцем послуги з 01 травня 2020 року,
із дослідженої виписки з особового рахунку НОМЕР_1 за послугою поводження з побутовими відходами за період з 01 березня 2022 року по 31 січня 2025 року (а.с.7) вбачається, що відповідач ОСОБА_1 , який є власником квартири АДРЕСА_3 , має заборгованість за користування послугою поводження з побутовими відходами у розмірі 4462 гривні 23 копійки, яка утворилась в період часу з 01 березня 2022 року по 31 січня 2025 року,
із дослідженої виписки з особового рахунку НОМЕР_1 за послугою абонентське обслуговування за період з 01 березня 2022 року по 31 січня 2025 року (а.с.8) вбачається, що відповідач ОСОБА_1 , який є власником квартири АДРЕСА_3 , має заборгованість за абонентське обслуговування у розмірі 965 гривень 58 копійок, яка утворилась в період часу з 01 березня 2022 року по 31 січня 2025 року,
із дослідженого аналізу нарахування та сплати по АДРЕСА_1 за послугу поводження з побутовими відходами з 01 травня 2020 року по 28 лютого 2025 року (а.с.9) вбачається, що за період з 01 травня 2020 року по 28 лютого 2025 року відсоток сплати по будинку АДРЕСА_1 , за послугу поводження з побутовими відходами склав 93,17 %, тобто нараховано 249839 гривень 21 копійка та сплачено 232768 гривень 35 копійок,
відповідно до інформації відділу адміністративних послуг ВК НМР №248/ЕП від 31 березня 2025 року (а.с.15) відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно з реєстром Нетішинської міської територіальної громади, є зареєстрованим по проспекту Незалежності, 1/25, міста Нетішин Шепетівського району Хмельницької області.
Так, суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом, дотримуючись завдань та основних засад цивільного судочинства, якими є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави, і судовий захист є однією з гарантій забезпечення прав і свобод учасників судового процесу.
Кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ст.4 ЦПК України), що, окрім того, закріплено у ст.16 ЦК України, за приписами якої кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Тож, суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваними судом у передбачених ЦПК України випадках, і учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд (ст.13 ЦПК України).
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом, при цьому, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ЦПК України, при цьому, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи, і доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ст.ст. 12, 81 ЦПК України).
Разом з тим, згідно з положеннями ст.82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання, і обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.
Водночас, суд вирішуючи справи, застосовує при розгляді проваджень Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі Конвенція) і Протоколи до останньої, згоду на обов`язковість яких надано ВР України, та практику Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ (ст.10 ч.4 ЦПК України).
Крім того, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в Постановах ВС (ст.263 ч.4 ЦПК України).
Так, зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст.11 ЦК України, відповідно до положень якої цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також, із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки, і підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (ст.11 ч.2 п.1) ЦК України).
І, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші, тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ст.509 ч.1 ЦК України), яке, має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості (ст.509 ч.3 ЦК України).
У відповідності до положень діючого цивільного законодавства договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ст.626 ЦК України) і договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК України).
Цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства, і виконання цивільних обов`язків забезпечується засобами заохочення та відповідальністю, які встановлені договором або актом цивільного законодавства (ст.14 ЦК України).
Тож, зобов`язання має виконуватися належним чином і в установлений строк, відповідно до умов договору, вимог ЦК України та інших актів цивільного законодавства, що передбачено ст.ст. 526, 527, 530 ЦК України, і, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, в тому числі, і у вигляді відшкодування збитків (ст.611 ЦК України), при цьому, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
І порушенням зобов`язання і є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання (ст. 610 ЦК України).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст.612 ЦК України), до того ж, прострочивши виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора, зобов`язаний сплатити суму боргу, з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також, три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (ст.625 ЦК України).
Якщо у зобов`язанні беруть участь кілька кредиторів або кілька боржників, кожний із кредиторів має право вимагати виконання, а кожний із боржників повинен виконати обов`язок у рівній частці, якщо інше не встановлено договором або актами цивільного законодавства (ст.540 ЦК України).
Предметом спору (зміст спірних правовідносин) у справі є стягнення заборгованості за послуги з поводження з побутовими відходами.
Закон України «Про житлово-комунальні послуги» регулює відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та управління побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Спеціальними законами в сфері поводження з побутовими відходами є Закон України «Про відходи» (діяв на момент виникнення спірних правовідносин, втратив чинність 09.07.2023) та Закон України «Про управління відходами» (набрав чинності 09.07.2023).
Відповідно до ст.1 Закону України «Про відходи», послуги з поводження з побутовими відходами - послуги з вивезення, перероблення та захоронення побутових відходів, що надаються в населеному пункті згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.35-1 цього Закону, поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. Виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виконавець послуг з вивезення побутових відходів укладає договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами із споживачами. Виконавець послуг з вивезення побутових відходів зобов`язаний укласти договори про надання послуг з перероблення та захоронення побутових відходів із суб`єктами господарювання, що надають такі послуги відповідно до правил благоустрою території населеного пункту, розроблених з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту. Договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами мають містити інформацію про укладені договори між виконавцем послуг з вивезення побутових відходів та суб`єктами господарювання, що надають послуги з перероблення та/або захоронення побутових відходів.
Згідно із ст.1 Закону України «Про управління відходами» послуга з управління побутовими відходами - операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів, а також діяльність, пов`язана з організацією роботи системи управління побутовими відходами, що здійснюється виконавцем послуги з управління побутовими відходами.
Частинами 2, 3 статті 31 Закону України «Про управління відходами» встановлено, що утворювачі побутових відходів зобов`язані: 1) укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами; 2) забезпечувати передачу побутових відходів до системи управління побутовими відходами, а побутові відходи, на які поширюється розширена відповідальність виробника, - до системи приймання або роздільного збирання, створеної організаціями розширеної відповідальності виробників; 3) забезпечувати у встановленому порядку роздільне збирання відходів за наявності об`єкта оброблення відходів. Утворювачі побутових відходів мають права та обов`язки споживачів житлово-комунальних послуг, передбачені Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.33 цього Закону послуга з управління побутовими відходами є комунальною послугою і надається відповідно до законодавства про житлово-комунальні послуги та правил, встановлених Кабінетом Міністрів України, з урахуванням регіональних та місцевих планів управління відходами та правил благоустрою населеного пункту. До складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів. Суб`єкти господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів, визначаються органами місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виконавчий орган місцевої ради на конкурсних засадах може визначити декількох суб`єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність із збирання та перевезення побутових відходів, на території територіальної громади за територіальним принципом та/або за видами побутових відходів (змішані, великогабаритні, ремонтні, небезпечні).
Пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.
Обов`язок споживача укласти договір передбачений п.1 ч.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до п.7 ч.2 ст.6 Закону «Про житлово-комунальні послуги», виконавцем послуги з управління побутовими відходами - адміністратор послуги з управління побутовими відходами, а у разі його відсутності - визначений у встановленому законодавством порядку суб`єкт господарювання, який здійснює збирання та перевезення побутових відходів.
Пунктом 1 ч.1 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 2 ст. 7 цього ж Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до п.9 ч.2 ст.10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про: вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги (укладення індивідуального та/або колективного договору про надання комунальної послуги).
Згідно із ч.1 ст.14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» за рішенням співвласників багатоквартирного будинку, прийнятим відповідно до закону, з виконавцем відповідної комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії) укладається договір про надання комунальних послуг, а саме: 1) індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, що укладається кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно, за умови що співвласники прийняли рішення про вибір відповідної моделі організації договірних відносин та дійшли згоди з виконавцем комунальної послуги щодо розміру плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку; 2) колективний договір, що укладається від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою; 3) договір про надання комунальних послуг з колективним споживачем, що укладається з об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об`єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір.
Співвласники багатоквартирного будинку (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) самостійно обирають одну з моделей організації договірних відносин, визначених цією частиною, за кожним видом комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії).
У межах одного багатоквартирного будинку дозволяється обрання різних моделей організації договірних відносин за різними видами комунальних послуг.
Частиною п`ятою статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства; плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.
Частиною 7 ст.14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до дати обрання співвласниками багатоквартирного будинку однієї з моделей організації договірних відносин, визначених частиною першою цієї статті, та/або досягнення згоди з виконавцем про розмір плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги, між виконавцем відповідної комунальної послуги та кожним співвласником укладається публічний договір приєднання відповідно до вимог частини п`ятої статті 13 цього Закону з урахуванням таких особливостей:
1) виконавець забезпечує відповідність кількісних та якісних характеристик послуги встановленим нормативам на межі централізованих інженерно-технічних систем постачання послуги виконавця та внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку;
2) до плати виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором не включається плата за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують постачання відповідної комунальної послуги;
3) технічне обслуговування, поточний та капітальний ремонти внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують постачання відповідної комунальної послуги, здійснюються співвласниками чи залученими ними уповноваженими на виконання таких робіт особами за рахунок співвласників.
Відповідно до ст.25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов`язані укласти договір про управління побутовими відходами з виконавцем послуги з управління побутовими відходами, визначеним у встановленому законодавством порядку.
Між сторонами відсутній письмовий договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами, проте позивачем надаються такі послуги відповідачу, а відповідач, який зареєстрований за адресою надання позивачем таких комунальних послуг, їх приймає, що є підставою для виникнення між сторонами цивільних прав і обов`язків.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 20.04.2016 у справі № 6-2951цс15, тому суд враховує його при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин з огляду на приписи ч.4 ст.263 ЦПК України.
Відповідно до ч.1 ст.509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно з ч.1 ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Як зазначається у ст.ст.530, 610, 629 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч.1 ст.612 ЦК України).
Відповідно до ст.ст.67, 68, 162 Житлового кодексу України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін. Наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
Згідно з п.п.1, 5 ч.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом, та оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором (ч.1 ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Відповідно до ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно зі ст.ст.12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Як слідує зі ст.79 ЦПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Позивачем доведено, а відповідачем не спростовано, що останній несвоєчасно сплачував за спожиті комунальні послуги, а саме: послуги з поводження з побутовими відходами, внаслідок чого за ним утворилася заборгованість.
Таким чином, дослідивши матеріали справи та надані докази, враховуючи, що відповідач відзив на позов та будь-які докази, що спростовують обставини, на які посилається позивач, суду не надав, суд вважає за необхідне задовольнити позов повністю та стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість, яка утворилася станом на 31 січня 2025 року за спожиті комунальні послуги, а саме: за послуги поводження з побутовими відходами у розмірі 4462 гривень 23 копійки, та за послуги з абонентського обслуговування в розмірі 965 гривень 58 копійок, а всього: 5427 гривень 81 копійка.
Крім того, суд вважає за необхідне, ухвалюючи остаточне рішення за справою, вирішити питання про розподіл судових витрат між сторонами, з урахуванням діючого ЦПК України, та задоволенням позовних вимог, беручи до уваги положення ст.ст.133, 141-142 ЦПК України, відповідно до яких судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ст.133 ч.1 ЦПК України), при цьому, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, водночас, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову на відповідача (ст.141 ч.1, ст.141 ч.2 ЦПК України), стягнувши судовий збір, сплачений позивачем КП НМР «ЖКО» при зверненні до суду з позовом, згідно платіжної інструкції №8319 від 19 березня 2025 року (а.с.10), що становить 3028 гривень, та стягнувши витрати на поштові відправлення, пов`язані з відправкою відповідачу позовної заяви про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, сплачені згідно платіжного доручення №27 від 25 березня 2025 року (а.с.11), що становить 104 гривні 99 копійок, а всього, 3132 гривні 99 копійок, з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача КП НМР «ЖКО».
На підставі викладеного, з урахуванням положень ст.ст. 526, 527, 530, 541, 543, 610, 611, 612, 625, 626, 629 ЦК України, ст.ст. 7, 9, 10, 12, 13, 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», ст.1 Закону України «Про управління відходами», Закону України «Про відходи», ст.ст.67, 68 ЖК України, керуючись ст.ст.10-13, 81, 89, 141, 263-265, 280-284 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позов Комунального підприємства Нетішинської міської ради «Житлово-комунальне об`єднання» (КП НМР «ЖКО») до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства Нетішинської міської ради «Житлово-комунальне об`єднання» (код ЄДРПОУ 31345419, р/р НОМЕР_2 , МФО 305299 в АТ КБ «ПриватБанк»):
заборгованість по оплаті за послуги поводження з побутовими відходами (станом на 31 січня 2025 року) у сумі 4462 (чотири тисячі чотириста шістдесят дві) гривні 23 копійки,
заборгованість по оплаті за абонентське обслуговування (станом на 31 жовтня 2025 року) у сумі 965 (дев`ятсот шістдесят п`ять) гривень 58 копійок,
а всього, суму у розмірі 5427 (п`ять тисяч чотириста двадцять сім) гривень 81 копійка.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства Нетішинської міської ради «Житлово-комунальне об`єднання» (код ЄДРПОУ 31345419, р/р НОМЕР_3 , МФО 305299 в АТ КБ «ПриватБанк»):
судовий збір у сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень,
витрати на поштові відправлення, пов`язані з відправкою відповідачу позовної заяви про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, в сумі 104 (сто чотири) гривні 99 копійок,
а всього, суму у розмірі 3132 (три тисячі сто тридцять дві) гривні 99 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення суду може бути оскаржене позивачем безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Комунальне підприємство Нетішинської міської ради «Житлово-комунальне об`єднання» (КП НМР «ЖКО»): ЄДРПОУ 31345419, місцезнаходження: 30100, місто Нетішин Шепетівського району Хмельницької області, проспект Незалежності, 31.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 .
Повний текст рішення складено 18 червня 2026 року.
Суддя: