Рішення № 137899490, 26.06.2026, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.06.2026
Номер справи
760/16890/26
Номер документу
137899490
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №760/16890/26

2-о/760/409/26

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 червня 2026 року Солом`янський районний суд м. Києва в складі:

головуючого-судді - Букіної О.М.,

за участю секретаря - Пилипенко Д.М.,

представника заявника - Вірчак В.,

представника заінтересованої особи - Головченко М.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою Головного управління ДПС у Запорізькій області, особа щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці: Товариство з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-Постачання», банк: ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК» про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю,-

В С Т А Н О В И В:

У червні 2026 року Головне управління Державної податкової служби у Запорізькій області звернулося до суду із заявою про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю щодо обсягу та руху коштів на банківських рахунках ТОВ «Одесагаз-Постачання» (код ЄДРПОУ: 39525257) шляхом надання інформації в паперовому або електронному вигляді про обсяг та рух грошових коштів по рахункам, а саме:

НОМЕР_1

НОМЕР_9

НОМЕР_10

НОМЕР_11

НОМЕР_12

НОМЕР_16

НОМЕР_17

НОМЕР_18

НОМЕР_19

НОМЕР_20

НОМЕР_21

НОМЕР_22

НОМЕР_23

НОМЕР_24

НОМЕР_25

НОМЕР_26

НОМЕР_14

НОМЕР_27

НОМЕР_28

НОМЕР_14

НОМЕР_15,

за період з 01.10.2019 або дати відкриття по 29.05.2026 або дати закриття рахунку, в розрізі контрагентів з наданням дати проведення операцій, сумиплатежів, призначення платежів, найменування, кодів ЄДРПОУ.

Свої вимоги мотивує тим, що у зв`язку з необхідністю отримання інформації, яка містить банківську таємницю, з метою проведення документальної позапланової перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, а також дотримання вимог валютного та податкового законодавства платником податків ТОВ «Одесагаз-Постачання», виникла необхідність проведення позапланової документальної перевірки зазаначеної юридичної особи.

Департаментом запобігання фінансовим операціям, пов`язаним з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, ДПС України за наслідком фінансово-господарської діяльності ТОВ «Одесагаз-Постачання» було сформовано висновок аналітичного дослідження щодо наявності ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму та/або інших правопорушень за період з 01.01.2025 по 18.11.2025.

ГУ ДПС у Запорізькій області видано наказ від 21.08.2025 № 1519-п про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Одесагаз-Постачання» це період діяльності з 01.01.2019 по 28.08.25, крім цього видано наказ від 21.05 26 № 683-п про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Одесагаз-постачання» за період діяльності з 01.01.2019 по 29.05.2026 з метою дотримання вимог податкового, валютного, іншого законодавства, за період з 01.10.2019 по 29.05.2026 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, за період 01.04.2016 по 29.05.2026 з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Проте, під час здійснення функції податкового контролю встановлено факт відсутності платника податків ТОВ «Одесагаз-Постачання» за місцезнаходженням, на підставі викладеного вище працівниками Головного управління ДПС у Запорізькій області складено акти від 25.05.2025 № 1213/08-01-07-03/39525257 (про неможливість проведення перевірки у зв`язку відсутністю підприємства (посадових осіб платника податків або його законних уповноважених)) представників за податковою адресою).

У зв`язку з неможливістю розпочати документальну позапланову перевірку ТОВ «Одесагаз-Постачання» за період з 01.10.2019 по 29.05.2026 та надання платником податків документів, що належать або пов`язані з предметом перевірки, виникла необхідність у направленні заяви до суду для отримання рішення про надання банківськими установами інформації про обсяг та обіг коштів з зазначенням контрагентів по вищевказанимии розрахунковим рахунками за період з 01.10.2019 (дата відкриття рахунку) по 29.05.26.

У зв`язку з викладеним заявник просить суд задовольнити вказану заяву.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.06.2026 справу передано до провадження головуючому судді Букіної О.М.

У судовому засіданні представник заявника ГУ ДПС у Запорізькій області заяву підтримав та просив суд задовольнити її у повному обсязі.

Представник заінтересованої особи ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК» у судовому засіданні не заперечував проти задоволення заяви та просив суд ухвалити рішення на власний розсуд.

Представник заінтересованої особи ТОВ «Одесагаз-Постачання» у судове засідання не з`явився, про час , дату та місце розгляду справи повідомлений.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню за наступних підстав.

Відповідно до пп. 191.1.1 - 191.1.2 ст. 19 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 193 цього кодексу, здійснюють адміністрування податків зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів) своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Для виконання покладених на контролюючі органи функції їм надані права, що визначені законодавцем та наведені у статті 20 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до пп. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов`язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.

Пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України передбачено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірноість, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Відповідно до пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності, зокрема, такої підстави як отримання податкової інформації, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов`язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.

З висновку аналітичного дослідження № 335/99-00-08-01-01-20/39525257 від 20.11.2025 про результати дослідження фінансово-господарської діяльності ТОВ «Одесагаз-Постачання» щодо наявності ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму та/або інших правопорушень за період з 01.01.2025 по 18.11.2025 вбачається ймовірне введення ТОВ «Одесагаз-Постачання» при реалізації товарів сільськогосподарської продукції (соя, насіння ріпаку, пшениці, кукурудза, соняшник) в обіг товарів невідомого походження.

З урахуванням вищевикладеного, посадові особи ТОВ «Одесагаз-Постачання» ймовірно здійснили фінансові операції, спрямовані на приховування та маскування активів товариства, штучне створення первинних документів на загальну суму 3 419 996 грн, в тому числі ПДВ 419 999 грн, що може містити ознаки легалізації - набуття, володіння, використання, розпорядженням майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі здійснення фінансової операції, вчинення правочину з таким майном, або переміщення, зміна форми (перетворення) такого майна, або вчинення дій, спрямованих на приховування, маскування походження такого майна або володіння ним, права на таке майно, джерела його походження, місцезнаходження, якщо ці діяння вчинені особою, яка знала, або повинна була знати, що таке майно прямо чи опосередковано, повністю чи частково одержано злочинним шляхом.

Відповідно до наказу № 1519-п від 21.08.2025, виданого ГУ ДПС у Запорізькій області, призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Одесагаз-Постачання» за період діяльності з 01.01.2019 по 28.08.25.

За результатами даної перевірки складено акт від 22.08.2025 про неможливість проведення перевірки у зв`язку з відсутністю підприємства за податковою адресою.

Відповідно до наказу № 683-п від 21 травня 2026 року, виданого Головним управлінням ДПС у Запорізькій області, призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Одесагаз-Постачання» з 25.05.2026 тривалістю 5 бочих днів, за період діяльності з 01.10.2019 по 29.05.2026 з метою дотримання вимог податкового, валютного, іншого законодавства, за період з 01.01.2019 по 29.05.2026 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, за період з 01.04.2016 по 29.05.2026 з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

За результатом даної перевірки складено акт від 25.05.2026 про неможливість проведення перевірки у зв`язку з відсутністю підприємства за податковою адресою.

Оскільки місцезнаходження ТОВ «Одесагаз-Постачання» спеціалістам Головного управління ДПС у Запорізькій області не було виявлено, а запити до Головного управління НП у Запорізькій області щодо встановлення місцезнаходження платника податків залишились без відповіді, копії наказу про перевірки, направлення на проведення перевірок були направлені ТОВ «Одесагаз-Постачання» були направлені до електронного кабінету платника податку, що підтверджується квитанцію про доставлення документів в Електронний кабінет від 27.05.2026.

Таким чином, платник податків ТОВ «Одесагаз-Постачання» належним чином поінформований про початок проведення документальної позапланової виїзної перевірки та про наявність у нього обов`язку надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки.

У зв`язку з неможливістю розпочати документальну позапланову перевірку ТОВ «Одесагаз-Постачання» за період з 01.10.2019 по 29.05.2026 та надання платником податків документів, що належать або пов`язані з предметом перевірки, виникла необхідність у направленні заяви до суду для отримання рішення про надання банківськими установами інформації про обсяг та обіг коштів з зазначенням контрагентів по вищевказанимии розрахунковим рахунками за період з 01.10.2019 (дата відкриття рахунку) по 29.05.26.

Відповідно до інформаційних даних ІКС «Податковий блок» ТОВ «Одесагаз-Постачання» для проведення розрахунків використовував наступні банківські рахунки у ПАТ «МТБ БАНК»: НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , НОМЕР_13 НОМЕР_18 НОМЕР_19 НОМЕР_20 НОМЕР_21 НОМЕР_22 НОМЕР_23 НОМЕР_24 НОМЕР_25 НОМЕР_26 НОМЕР_14 НОМЕР_27 НОМЕР_28 НОМЕР_14 , НОМЕР_15 .

Враховуючи, що платник податків ТОВ «Одесагаз-Постачання» відсутній за місцем своєї реєстрації, ним проігноровані обов`язки платника податку щодо надання після початку перевірки всіх документів, які пов`язані з предметом перевірки, відповідно у контролюючого органу відсутня можливість отримати податкову інформацію та документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування (податкових зобов`язань), первинні документи, реєстри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов`язані зі сплатою податків та зборів, за відсутності інших доступних способів реагування, які б мали ефективно забезпечити отримання відповідної податкової інформації, існує необхідна потреба в отриманні вказаної податкової інформації шляхом розкриття банківської таємниці.

Порядок розкриття банківської таємниці визначено ст. 62 Закону «Про банки і банківську діяльність». Цією нормою визначено коло осіб, на вимогу яких розкривається банківська таємниця, підстави її розкриття та обсяг інформації, яка надається.

Виходячи зі змісту п. 2 ч. 1 ст. 62 Закону, підставами для розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю, є, серед іншого, рішення суду.

Статтями ст. ст. 347-350 ЦПК України визначено порядок розгляду судом справ, про розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних осіб.

Аналізуючи вищевикладені доводи в їх сукупності, а також приймаючи до уваги вжиття контролюючим органом передбачених законом заходів щодо належного здійснення своїх повноважень в сфері податкового законодавства, та встановлення факту ненадання заінтересованою особою витребувані документи, унеможливило проведення контролюючим органом документальної позапланової невиїзної перевірки, суд приходить до висновку, що заява про розкриття інформації, яка містить банківську таємницю відносно ТОВ «Одесагаз-Постачання» є обґрунтованою, у зв`язку з чим підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 350 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення у справі про розкриття банком таємниці, яка містить банківську таємницю.

Керуючись ст. 62 Закону України "Про банки та банківську діяльнвсть", ст. 1076 ЦК України, ст. ст. 347-350 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву Головного управління ДПС у Запорізькій області, особа щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці: Товариство з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-Постачання», банк: ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК» про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, задовольнити.

Зобов`язати ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК» (код ЄДРПОУ: 23697280, адреса місцезнаходження: 03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1) надати до Головного управління ДПС у Запорізькій області інформацію в паперовому або електронному вигляді про обсяг та рух коштів по рахункам Товариства з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-Постачання» (код ЄДРПОУ: 39525257, адреса місцезнаходження: 69032, Запорізька область, м. Запоріжжя, Південне шосе, 57, оф. 44), а саме:

НОМЕР_1

НОМЕР_9

НОМЕР_10

НОМЕР_11

НОМЕР_12

НОМЕР_16

НОМЕР_17

НОМЕР_18

НОМЕР_19

НОМЕР_20

НОМЕР_21

НОМЕР_22

НОМЕР_23

НОМЕР_24

НОМЕР_25

НОМЕР_26

НОМЕР_14

НОМЕР_27

НОМЕР_28

НОМЕР_14

НОМЕР_15,

за період з 01.10.2019 або дати відкриття по 29.05.2026 або дати закриття рахунку, в розрізі контрагентів з наданням дати проведення операцій, сумиплатежів, призначення платежів, найменування, кодів ЄДРПОУ.

Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 5-ти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.

Повний текст рішення складено 30.06.2026.

Суддя: О.М. Букіна