Рішення № 137893232, 01.07.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2026
Номер справи
380/6934/26
Номер документу
137893232
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/6934/26

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 липня 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), у якій просить суд:

-визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівський області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2026 року для перерахунку пенсії з 01.02.2026 року;

-зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівський області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на 01.01.2026 року, за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді на день звільнення зі служби, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, статті 7 Закону України від 03.12.2025 №4695-IX "Про державний бюджет України на 2026 рік" щодо встановлення з 01 січня 2026 року прожиткового мінімуму для працездатних осіб у 3328 гривень, з врахуванням положень первинної редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, з зобов`язанням у вказаній довідці визначити розміри:

- посадового окладу за відповідною (аналогічною) останній штатній посаді на день звільнення зі служби та окладу за військовим званням - шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2026 року (3328,00 грн.), на відповідні тарифні коефіцієнти (згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704);

- відсоткової надбавки за вислугу років - розрахованої від отриманих розмірів оновлених окладів;

- надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 94,3%, розрахованої від суми отриманих розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років;

- решти щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, та підвищень), виходячи з оновленого розміру посадового окладу; із обов`язковим зазначенням всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та премії, які дійсні на 01.01.2026р., у розмірах, розрахованих виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2026р. Законом України «Про державний бюджет України на 2026 рік» (3 328,00 грн) та шляхом множення відсотків всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та премії на розмір основних видів грошового забезпечення, розрахованих виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2026р. Законом України «Про державний бюджет України на 2026 рік» (3 328,00 грн), для здійснення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2026 року;

- щомісячної премії - у відсоткових середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною (аналогічною) останній штатній посаді на день звільнення зі служби, згідно з Додатком 1 до Рішення Міністра оборони України у формі Окремого дорученням №38/уд від 04.01.2026 року щодо встановлення, серед іншого, щомісячної премії у розмірі не менше 390%, обрахованої з розміру оновленого посадового окладу, для перерахунку пенсії з 01 лютого 2026 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач з 28.11.2009 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області. Позивач посилається на те, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі № 320/29450/24, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025, визнано протиправним та нечинним п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 стосовно внесення змін до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, унаслідок чого вдруге відновлено первинну редакцію пункту 4 цієї постанови. Оскільки ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2026 встановлено у розмірі 3328,00 грн., що є більшим за прожитковий мінімум попередніх років, на думку позивача, у нього виникло право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2026 та на перерахунок пенсії. Заявою від 04.03.2026 позивач звернувся до відповідача за виготовленням такої довідки, у чому відповідач листом від 03.04.2026 № 1159/12/5614 відмовив, що позивач вважає протиправним. Позивач також зазначає, що при складанні довідки відповідач зобов`язаний визначити надбавку за особливості проходження служби у розмірі 94,3 %, право на який встановлене рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08.12.2021 у справі № 380/18482/21, а щомісячну премію - у відсоткових середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою згідно з Додатком 1 до рішення Міністра оборони України у формі окремого доручення від 04.01.2026 № 38/уд (не менше 390 %), посилаючись, зокрема, на постанову Верховного Суду від 05.03.2024 у зразковій справі № 380/19324/23 (з урахуванням ухвали від 02.04.2024 про виправлення описки), залишену без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024, у зв`язку з чим звернувся до суду.

Ухвалою від 20.04.2026 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 27.04.2026 суддя відкрила провадження у справі та вирішила проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) учасників сторін.

30.04.2026 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 36470), у якому проти задоволення позову заперечено повністю. Відзив обґрунтований тим, що приписами чинного законодавства на відповідача покладено функції щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії лише у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру (підвищення) хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з Порядком № 45. Відповідач зазначає, що Кабінетом Міністрів України рішення про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців у 2026 році не приймалося, грошове забезпечення діючим військовослужбовцям розраховується виходячи з розміру 1762,00 грн., додаткові кошти для перерахунку Міністерству оборони України не виділялися, а відповідних списків від органу Пенсійного фонду України відповідач не отримував, у зв`язку з чим правові підстави для видачі витребуваної довідки відсутні. Відповідач також посилається на постанову Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 26.06.2025 у справі № 480/7154/24 щодо розрахункової величини після 20.05.2023, а в частині надбавки за особливості проходження служби та премії - на те, що рішення Міністра оборони України у формі окремого доручення (телеграми) є відомчими, внутрішніми документами тимчасового характеру, які не породжують правових підстав для перерахунку пенсії (постанова Верховного Суду від 11.06.2024 у справі № 520/17087/23), а вимоги в цій частині є передчасними з огляду на те, що довідка ще не виготовлялася (постанови Верховного Суду від 31.07.2024 у справі № 500/3870/22, від 04.07.2024 у справі № 240/12224/23 та інші).

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що ОСОБА_1 є отримувачем пенсії за вислугу років, призначеної згідно з нормами Закону № 2262-ХІІ, яка перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, що підтверджується пенсійним посвідченням.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 04.03.2026 з проханням підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.01.2026 відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262-XII та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, із визначенням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та похідних від них складових виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2026 (3328,00 грн.).

Листом від 03.04.2026 № 1159/12/5614 відповідач відмовив позивачу у виготовленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, мотивувавши відмову тим, що грошове забезпечення у Міністерстві оборони України з 01.01.2026 не збільшувалося, Кабінет Міністрів України не визначав умов та розмірів перерахунку пенсій, відповідач не отримував від Головного управління Пенсійного фонду України відповідних списків, а грошове забезпечення за відповідною посадою та військовим званням розраховане виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 у розмірі 1762,00 грн.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. За змістом ч. 4 ст. 9 цього Закону грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Зазначена норма ст. 43 Закону № 2262-ХІІ міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пунктами 2, 3 Порядку № 45 визначено алгоритм, за яким Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію державним органам; головні управління Пенсійного фонду України складають такі списки і подають їх уповноваженим органам, на підставі яких останні готують довідки про розмір грошового забезпечення за формою згідно з додатками 2 і 3. Тобто на відповідача покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Згідно з п. 4 Постанови № 704 у первинній редакції було встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103) п. 4 Постанови № 704 було викладено в редакції, згідно з якою розрахунковою величиною визначався прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови № 103, яким були внесені відповідні зміни до п. 4 Постанови № 704, унаслідок чого з 29.01.2020 відновлено дію п. 4 Постанови № 704 у первинній редакції.

Надалі постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 (далі - Постанова № 481) п. 4 Постанови № 704 було знову викладено в новій редакції, згідно з якою розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Разом з тим рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі № 320/29450/24, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025, визнано протиправним та нечинним п. 2 Постанови № 481 стосовно внесення змін до п. 4 Постанови № 704.

Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Таким чином, з 18.06.2025, з дати набрання чинності судовим рішенням у справі № 320/29450/24, діє п. 4 Постанови № 704 в редакції до змін, внесених Постановою № 481, а розрахунковою величиною для визначення посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням є не стала розрахункова величина (1762,00 грн.), а розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2026 у розмірі 3328,00 грн., що є більшим за прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовувався у попередніх роках. Оскільки розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб є основною складовою (розрахунковою величиною) для визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, його збільшення спричиняє зростання розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Верховний Суд у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21 дійшов висновку, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування п. 4 Постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Зазначений висновок у подальшому неодноразово підтримувався Верховним Судом, зокрема у постановах від 31.08.2022 у справі № 120/8603/21-а, від 12.09.2022 у справі № 500/1813/21, від 06.02.2023 у справі № 160/2775/22 та інших.

Суд враховує, що постановою Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 17.02.2026 у справі № 520/5814/24 сформовано правову позицію, згідно з якою через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, та похідне від цього зростання розмірів грошового забезпечення у особи з числа військовослужбовців виникає право на отримання оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, та право на перерахунок пенсії на її підставі. У справі, що розглядається, витребувана позивачем довідка визначається станом на 01.01.2026, тобто після набрання чинності 18.06.2025 судовим рішенням у справі № 320/29450/24, яким п. 2 Постанови № 481 визнано протиправним та нечинним.

За таких обставин правових перешкод для застосування п. 4 Постанови № 704 у первинній редакції, яка передбачає визначення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2026, на відповідний тарифний коефіцієнт, не існує.

Посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 26.06.2025 у справі № 480/7154/24 не спростовує наведеного, оскільки висновки у тій справі стосувалися періоду дії Постанови № 481, тоді як спірна довідка у цій справі визначається станом на 01.01.2026, тобто після визнання судом протиправним та нечинним п. 2 Постанови № 481.

З огляду на викладене, суд відхиляє доводи відповідача про відсутність підстав для складення витребуваної довідки з мотивів неприйняття Кабінетом Міністрів України окремого рішення про підвищення грошового забезпечення у 2026 році, фактичного нерозрахування грошового забезпечення діючим військовослужбовцям з прожиткового мінімуму на 01.01.2026 та неотримання відповідачем списків від органу Пенсійного фонду України. Підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців у даному випадку відбувається не на підставі окремого рішення Уряду, а в силу самого механізму, закладеного в п. 4 Постанови № 704, який пов`язує розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням із прожитковим мінімумом для працездатних осіб, встановленим законом на 1 січня календарного року. Збільшення такого прожиткового мінімуму Законом України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» автоматично зумовлює зростання розмірів грошового забезпечення, а отже, і виникнення права на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Доводи відповідача про те, що грошове забезпечення діючим військовослужбовцям фактично розраховується виходячи з прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018 у розмірі 1762,00 грн., ґрунтуються на застосуванні редакції пункту 4 Постанови № 704, зміненої Постановою № 481, яка з 18.06.2025 визнана протиправною та нечинною, а тому до спірних правовідносин застосуванню не підлягає. Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19, від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19). Заперечення відповідача з посиланням на порушення прав інших військовослужбовців суд також відхиляє, оскільки предметом цього спору є виключно право позивача на отримання довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а не грошове забезпечення інших осіб.

Щодо вимог позивача про зобов`язання відповідача зазначити у довідці конкретні відсоткові розміри надбавки за особливості проходження служби (94,3 %) та щомісячної премії (не менше 390 %) суд зазначає таке.

Відповідно до п. 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

За правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 05.03.2024 у зразковій справі № 380/19324/23 (з урахуванням ухвали від 02.04.2024 про виправлення описки), залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024, мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії встановлюються Міністром оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, а у довідках про розмір грошового забезпечення, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ на виконання рішення суду, ці складові зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою, із застосуванням відсоткових показників, визначених Міністром оборони України на відповідний рік.

Таким чином, конкретні відсоткові розміри надбавки за особливості проходження служби та премії визначаються відповідачем за встановленим механізмом, виходячи з відповідної (аналогічної) посади позивача та чинних на відповідний період рішень Міністра оборони України, а не встановлюються судом.

Водночас, суд зважає, що право позивача на визначення надбавки за особливості проходження служби (виконання польотів) у розмірі 94,3 % посадового окладу для його льотної посади вже встановлене рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08.12.2021 у справі № 380/18482/21, що в силу ч. 4 ст. 78 КАС України не підлягає повторному доказуванню; відтак, відповідач не позбавлений обов`язку врахувати цю обставину при складанні довідки за відповідною посадою.

Разом з тим, на час судового розгляду витребувана довідка ще не виготовлена, а тому встановлення судом у резолютивній частині рішення конкретних числових та відсоткових значень окремих складових грошового забезпечення позивача (зокрема розмірів окремих надбавок, доплат, підвищень та премії) є передчасним. У суду відсутні підстави вважати, що при видачі довідки відповідач діятиме неправомірно в частині конкретного розміру складових грошового забезпечення позивача, які підлягають визначенню для відповідної посади та військового звання за встановленим механізмом. Належним способом захисту порушеного права позивача за таких обставин є зобов`язання відповідача підготувати та надати оновлену довідку із обчисленням усіх складових грошового забезпечення виходячи з посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених із прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2026 (3328,00 грн.), у спосіб, наведений нижче у резолютивній частині.

Підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є: 1) зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або 2) введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а та від 22.09.2022 у справі № 500/2392/21.

Суд зазначає, що до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Відтак, невиготовлення уповноваженим органом державної влади довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, прямо впливає на соціальне забезпечення позивача щодо можливості отримання пенсії у більшому (належному) розмірі через неможливість здійснення перерахунку її пенсії з вини органу, уповноваженого видати таку довідку, що ставить під сумнів дотримання таким органом принципу належного врядування.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно з ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки збільшення прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановлено з 01.01.2026, перерахунок основного розміру пенсії позивача підлягає здійсненню з 01.02.2026.

Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, пов`язується з принципом захисту законних очікувань та принципом правової визначеності, що є невід`ємними елементами правової держави та принципу верховенства права. У справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ наголосив, що коли соціальна виплата закріплена законом і дотримано всі необхідні для цього вимоги, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними, що породжує у особи виправдане очікування в розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2026 для перерахунку пенсії та зобов`язання відповідача підготувати і направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області таку довідку відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням положень Постанови № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основних і додаткових видів грошового забезпечення, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії позивача з 01.02.2026.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суд вважає, що відповідач не довів правомірності оскаржуваних дій.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, правових висновків Верховного Суду та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. З огляду на викладене, на користь позивача підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір у розмірі 1331,20 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, п.п. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.01.2026.

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ; місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_2 ) станом на 01.01.2026, за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді на день звільнення зі служби, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (станом на 01.01.2026 - 3328,00 гривень), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), для проведення перерахунку та виплати основного розміру пенсії з 01.02.2026.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ; місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_2 ) судовий збір у розмірі 1331 (одна тисяча триста тридцять одна) гривень 20 коп.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 01.07.2026.

Суддя Потабенко В.А.