Рішення № 137893230, 01.07.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2026
Номер справи
380/5555/26
Номер документу
137893230
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/5555/26

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 липня 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Адміністрації Державної прикордонної служби України (далі також - відповідач, Адміністрація Держприкордонслужби), у якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) штатною посадою, яку він займав на дату звільнення зі служби, станом на 01.01.2026 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2026 року, на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2026;

- зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , встановленого зразка, станом на 01.01.2026 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2026 року, на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, для проведення з 01 лютого 2026 року перерахунку пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач є отримувачем пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII, та перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області. Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі № 320/29450/24, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025, визнано протиправним та нечинним п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 стосовно внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704. На думку позивача, з набранням законної сили вказаним судовим рішенням відновлено попередню редакцію п. 4 Постанови № 704, якою визначено, що граничною нижньою величиною (розрахунковою величиною) для визначення посадового окладу є розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня відповідного календарного року. Оскільки Законом України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" від 03.12.2025 № 4695-IX установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2026 у розмірі 3328,00 грн., що є більшим за прожитковий мінімум попередніх років, у позивача виникло право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2026 та на перерахунок пенсії з 01.02.2026. Запитом від 28.01.2026 позивач звернувся до відповідача за підготовкою та наданням такої довідки, у виготовленні якої відповідач листом від 05.03.2026 № 09/Г-1530/4575 відмовив. Вважаючи таку відмову протиправною і такою, що порушує його право на соціальний захист, позивач звернувся до суду.

Ухвалою від 30.03.2026 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 09.04.2026 суддя відкрила провадження у справі та вирішила проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників сторін.

20.04.2026 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 32347), у якому проти задоволення позову заперечено повністю. Відзив обґрунтований тим, що питання перерахунку пенсій повністю врегульоване Законом № 2262-XII та відбувається лише за наявності всіх умов, визначених цим Законом. Першою умовою для здійснення перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII, є зміна (підвищення) розміру грошового забезпечення діючим військовослужбовцям відповідних категорій. На переконання відповідача, починаючи з 1 березня 2018 року і по теперішній час розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями діючих військовослужбовців, у тому числі Держприкордонслужби, не змінювалися та продовжують встановлюватися виходячи з розміру 1762 грн. Оскільки фактичного підвищення грошового забезпечення діючим військовослужбовцям не відбулося, в Адміністрації Держприкордонслужби відсутні правові підстави для інформування органів Пенсійного фонду України про настання підстав для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям за відповідною (аналогічною) посадою, у тому числі і відносно позивача, а відтак і для підготовки та надсилання відповідних довідок. Відповідач також посилається на правові позиції Конституційного Суду України про те, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а механізм їх реалізації може бути змінений державою.

Позивачем 27.04.2026 подано відповідь на відзив (вх. № 34386), у якій підтримано позовні вимоги та зазначено, що відповідач не спростував доводів позову, а навів власну версію з метою ухилення від виконання законних вимог позивача, які підтверджені сталою судовою практикою. Позивач звертає увагу суду на правові висновки Верховного Суду, зокрема викладені у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 12.09.2022 у справі № 500/1813/21, від 13.12.2022 у справі № 240/12647/21 та від 16.03.2026 у справі № 560/5395/25, згідно з якими у разі зміни складових грошового забезпечення, у тому числі у зв`язку зі збільшенням прожиткового мінімуму, держава зобов`язана здійснити перерахунок пенсії з моменту виникнення відповідних законодавчих підстав незалежно від звернення пенсіонера, а зазначений обов`язок має імперативний характер. Позивач також просить врахувати висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що ОСОБА_1 є отримувачем пенсії за вислугу років, призначеної згідно з нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХII, та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 .

Позивач звернувся до відповідача із запитом від 28.01.2026 з проханням підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2026 за посадою, відповідною або аналогічною останній штатній посаді, з якої позивача було звільнено зі служби, виходячи з розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" на 01.01.2026, відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХII, ст. 9 Закону № 2011-ХII, з урахуванням положень Постанови № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для перерахунку з 01.02.2026 основного розміру пенсії.

Листом від 05.03.2026 № 09/Г-1530/4575 відповідач відмовив позивачу у підготовці та наданні витребуваної довідки. Свою відмову відповідач мотивував тим, що станом на 01.01.2026 відсутня подія підвищення (збільшення) фактично отримуваних діючими військовослужбовцями Держприкордонслужби розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розмір грошового забезпечення діючих військовослужбовців визначено на рівні розміру, встановленого у лютому-грудні 2023 року, а за відсутності факту підвищення грошового забезпечення та відповідного рішення Уряду про перерахунок раніше призначених пенсій в уповноваженого структурного підрозділу Адміністрації Держприкордонслужби відсутні підстави для підготовки відповідних довідок та їх надсилання.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

За змістом ч. 4 ст. 9 цього Закону грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Зазначена норма ст. 43 Закону № 2262-ХІІ міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку. Водночас, як неодноразово наголошував Верховний Суд, до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури (переліку складових) грошового забезпечення, визначеної ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Урядом.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Видача довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії державними органами є одним з етапів реалізації права особи на перерахунок пенсії в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262-ХII, такий правовий висновок сформулював Верховний Суд у постанові від 12.12.2023 у справі № 380/1907/23.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Згідно з п. 4 Постанови № 704 у первинній редакції було встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. Аналогічні приписи містять примітки до додатків 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103) п. 4 Постанови № 704 було викладено в редакції, згідно з якою розрахунковою величиною визначався прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови № 103, яким були внесені відповідні зміни до п. 4 Постанови № 704, чим відновлено попередню редакцію п. 4 Постанови № 704, яка передбачає застосування розрахункової величини "прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року".

Надалі постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 (далі - Постанова № 481) п. 4 Постанови № 704 було знову викладено в новій редакції, згідно з якою розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями розраховуються виходячи з розміру 1762 грн. та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Разом з тим рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі № 320/29450/24, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025, визнано протиправним та нечинним п. 2 Постанови № 481 стосовно внесення змін до п. 4 Постанови № 704.

Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, з 18.06.2025, з дати набрання чинності судовим рішенням у справі № 320/29450/24, діє п. 4 Постанови № 704 в редакції до змін, внесених Постановою № 481, а розрахунковою величиною для визначення посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням є не стала розрахункова величина (1762,00 грн.), а розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року.

Закон України від 05.10.2000 № 2017-III "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (далі - Закон № 2017-III) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів. У свою чергу базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров`я та освіти (ст. 6 Закону № 2017-III).

Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

При цьому, згідно із ч. 2 ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються Державний бюджет України і бюджетна система України (п. 1) та порядок встановлення державних стандартів (п. 3).

Законом України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" від 03.12.2025 № 4695-IX установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2026 у розмірі 3328,00 грн, що є більшим за прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовувався у попередніх роках. Оскільки розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб є основною складовою (розрахунковою величиною) для визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, його збільшення спричиняє зростання розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Суд наголошує, що зазначення у п. 4 Постанови № 704 у формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ.

Водночас, Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням розміру, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.

Верховний Суд у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21 дійшов таких висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах: (1) положення п. 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік; (2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, у осіб з числа військовослужбовців виникає право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням; (3) довідки для перерахунку пенсії повинні виготовлятися за заявою пенсіонера без обмеження строками.

Зазначений висновок у подальшому неодноразово підтримувався Верховним Судом, зокрема у постановах від 31.08.2022 у справі № 120/8603/21-а, від 12.09.2022 у справі № 500/1813/21, від 06.02.2023 у справі № 160/2775/22 та від 15.02.2024 у справі № 620/4786/23.

Так, Верховний Суд у постанові від 15.02.2024 у справі № 620/4786/23 зазначив, що п. 4 Постанови № 704 вказує на те, що грошове забезпечення військовослужбовців повинно змінюватись щороку з 1 січня через зміну (збільшення) прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, як наслідок, саме з цією датою пов`язується підвищення розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а відповідно й право на перерахунок раніше призначених пенсій, який має бути здійснений у централізованому порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, тобто автоматично за наслідками вчинення узгоджених відповідним механізмом дій компетентних органів державної влади. У зв`язку із цим в осіб з числа військовослужбовців виникає право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням.

Суд враховує, що постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 16 березня 2026 року у справі № 560/5395/25 сформульовано правовий висновок, згідно з яким у разі зміни складових грошового забезпечення, у тому числі у зв`язку зі збільшенням прожиткового мінімуму, держава зобов`язана здійснити перерахунок пенсії пенсіонера з моменту виникнення відповідних законодавчих підстав незалежно від звернення пенсіонера. Зазначений обов`язок має імперативний характер і, у разі його невиконання з вини органів, уповноважених на видачу довідок про розмір грошового забезпечення, виключає можливість обмеження реалізації права на перерахунок пенсії процесуальними строками звернення до суду.

У справі, що розглядається, витребувана позивачем довідка визначається станом на 01.01.2026, тобто після набрання чинності 18.06.2025 судовим рішенням у справі № 320/29450/24, яким п. 2 Постанови № 481 визнано протиправним та нечинним.

За таких обставин жодних правових перешкод для застосування п. 4 Постанови № 704 у редакції, яка передбачає визначення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2026, на відповідний тарифний коефіцієнт, не існує.

Підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є: 1) зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або 2) введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а та від 22.09.2022 у справі № 500/2392/21.

З огляду на викладене, суд відхиляє доводи відповідача про відсутність підстав для складення витребуваної довідки з мотивів неприйняття Кабінетом Міністрів України окремого рішення про підвищення грошового забезпечення у 2026 році, фактичного нерозрахування грошового забезпечення діючим військовослужбовцям з прожиткового мінімуму на 01.01.2026 та неотримання відповідачем списків від органу Пенсійного фонду України. Підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців у даному випадку відбувається не на підставі окремого рішення Уряду, а в силу самого механізму, закладеного в п. 4 Постанови № 704, який пов`язує розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням із прожитковим мінімумом для працездатних осіб, встановленим законом на 1 січня календарного року. Збільшення такого прожиткового мінімуму Законом України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" автоматично зумовлює зростання розмірів грошового забезпечення, а отже, і виникнення права на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Доводи відповідача про те, що грошове забезпечення діючим військовослужбовцям фактично розраховується виходячи з розміру 1762,00 грн., ґрунтуються на застосуванні редакції п. 4 Постанови № 704, зміненої Постановою № 481, яка з 18.06.2025 визнана протиправною та нечинною, а тому до спірних правовідносин застосуванню не підлягає. Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19, від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19).

Заперечення відповідача з посиланням на можливе порушення прав інших військовослужбовців суд також відхиляє, оскільки предметом цього спору є виключно право позивача на отримання довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а не грошове забезпечення інших осіб.

Посилання відповідача на правові позиції Конституційного Суду України про те, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, у спірних правовідносинах не спростовують права позивача. Суд установив, що право позивача на отримання довідки для перерахунку пенсії ґрунтується на чинних нормах закону та підзаконного акта у застосовній редакції, а відмова відповідача звужує обсяг наявних соціальних прав позивача, що суперечить статті 22 Конституції України.

Суд зазначає, що до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача. Відтак, невиготовлення уповноваженим органом державної влади довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, прямо впливає на соціальне забезпечення позивача щодо можливості отримання пенсії у більшому (належному) розмірі через неможливість здійснення перерахунку його пенсії з вини органу, уповноваженого видати таку довідку, що ставить під сумнів дотримання таким органом принципу належного врядування.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Згідно з ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Оскільки збільшення прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановлено з 01.01.2026, перерахунок основного розміру пенсії позивача підлягає здійсненню з 01.02.2026.

Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, пов`язується з принципом захисту законних очікувань та принципом правової визначеності, що є невід`ємними елементами правової держави та принципу верховенства права. Право на пенсію підпадає під сферу дії ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якщо за національним законодавством особа має обґрунтоване право на отримання виплат у рамках національної системи соціального забезпечення та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовити у таких виплатах доти, доки виплати передбачено законодавством.

Оскільки позивачем дотримано всіх умов, передбачених законодавством для отримання довідки, у нього виникло правомірне (законне) очікування щодо проведення перерахунку пенсії, яке є складовою частиною права на мирне володіння майном.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2026 для перерахунку пенсії та зобов`язання відповідача підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області таку довідку відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням положень Постанови № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії позивача з 01.02.2026.

При цьому суд враховує, що на час судового розгляду довідка ще не видана, а тому визначення судом конкретних числових значень складових грошового забезпечення позивача (зокрема розмірів окремих надбавок, доплат, підвищень та премій у відсотках) є передчасним. У суду відсутні підстави вважати, що при видачі довідки відповідач діятиме неправомірно в частині конкретного розміру складових грошового забезпечення позивача, які підлягають визначенню для відповідної посади та військового звання за встановленим механізмом.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); пропорційно; своєчасно.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримано, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

З огляду на викладене суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов слід задовольнити повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню, присуджуються на її користь за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1331,20 грн., який підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) штатною посадою, яку він займав на дату звільнення зі служби, станом на 01.01.2026 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2026.

Зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України (ЄДРПОУ 00034039; місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 26) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ) станом на 01.01.2026 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2026, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, для проведення з 01.02.2026 перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Адміністрації Державної прикордонної служби України (ЄДРПОУ 00034039; місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 26) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1331 (одна тисяча триста тридцять одна) гривня 20 коп.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 01.07.2026.

Суддя Потабенко В.А.