Рішення № 137893218, 01.07.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2026
Номер справи
380/5094/26
Номер документу
137893218
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/5094/26

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 липня 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - Головне управління, відповідач), у якій просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2026, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2026 (3328,00 грн), відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (в початковій редакції) щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, обрахованих з урахуванням розмірів окладів за посадою і званням, зокрема надбавки за особливості проходження служби у середніх відсоткових розмірах, фактично виплачених за відповідною посадою, у відповідності до положень абзацу п`ятого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45;

- зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2026, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2026 (3328,00 грн), відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (в початковій редакції) щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, обрахованих з урахуванням розмірів окладів за посадою і званням, зокрема надбавки за особливості проходження служби та надбавки за вислугу років, а також премії у середніх відсоткових розмірах, встановлених відповідними наказами Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, у відповідності до положень абзацу п`ятого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, для перерахунку основного розміру пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що проходив службу в системі МНС України (правонаступник - ДСНС України) і у 1997 році з посади начальника штабу цивільної оборони Львівської області був звільнений зі служби у відставку за станом здоров`я, у зв`язку з чим йому призначено пенсію за вислугу років згідно із Законом № 2262-XII. Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та особою з інвалідністю 2 групи внаслідок війни, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області. Позивач вказує, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі № 320/29450/24, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025, визнано протиправним та нечинним п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 стосовно внесення змін до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, а відтак з 18.06.2025 діє п. 4 Постанови № 704 у первісній редакції, за якою розрахунковою величиною для визначення посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням є розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Оскільки Законом України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2026 у розмірі 3328,00 грн., що є більшим за прожитковий мінімум попередніх років, у позивача через зростання прожиткового мінімуму виникло право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2026 та на перерахунок пенсії. Заявою від 12.01.2026 позивач звернувся до відповідача за підготовкою та направленням такої довідки, а також за наданням витягу з наказу про встановлення відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби та премії. Листами від 26.01.2026 № 5802-542/58 та від 28.01.2026 № 5802-605/5814 відповідач відмовив у виготовленні нової довідки, посилаючись на неприйняття Кабінетом Міністрів України рішення про перерахунок пенсій. Вважаючи таку відмову протиправною і такою, що порушує його право на отримання пенсії у визначеному законодавством розмірі, позивач звернувся до суду.

Ухвалою від 30.03.2026 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 06.04.2026 суддя відкрила провадження у справі та вирішила проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників сторін.

20.04.2026 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 32365), в якому він проти задоволення позову заперечує повністю. Відзив обґрунтований тим, що передумовою перерахунку раніше призначених пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій осіб за рішенням Кабінету Міністрів України, а підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок, може бути як відповідна заява пенсіонера, так і рішення Кабінету Міністрів України, про що державні органи повідомляють орган Пенсійного фонду України. На переконання відповідача, таке підвищення повинно відбутися не теоретично, а фактично, оскільки пенсіонеру пенсія не може бути обрахована з грошового забезпечення, яке фактично не нараховується і не виплачується військовослужбовцю відповідної категорії. Відповідач зазначає, що жодного рішення щодо збільшення розміру грошового забезпечення після 01.03.2018 (набрання чинності Постановою № 704) Кабінет Міністрів України не приймав, рішень щодо проведення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа військовослужбовців не приймалося, а тому станом на 01.01.2026 не відбулися зміни розміру грошового забезпечення за посадою, яку займав позивач на час звільнення, як обов`язкової передумови для виникнення обов`язку зі складення довідки, у зв`язку з чим у Головного управління відсутні законні підстави для видачі витребуваної довідки. На обґрунтування своєї позиції відповідач посилається на постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у справі № 802/2196/17-а та Верховного Суду від 10.01.2023 у справі № 340/507/22.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що ОСОБА_1 проходив службу в системі МНС України (правонаступник - ДСНС України) та у 1997 році був звільнений зі служби з посади начальника штабу цивільної оборони Львівської області у відставку за станом здоров`я. У зв`язку зі звільненням позивачу призначено пенсію за вислугу років згідно з Законом № 2262-XII; позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області (пенсійна справа № 1304008416).

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 12.01.2026 в якій просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2026 за відповідною посадою, яку він займав на день звільнення, виходячи з розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2026 (3328,00 грн.), відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262-XII та положень Постанови № 704 у початковій редакції, з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх відсоткових розмірах, для проведення перерахунку основного розміру пенсії. Окремо позивач просив надати витяг з наказу ДСНС України про встановлення з 01.01.2026 за відповідною посадою відсоткового значення розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії.

Листом від 26.01.2026 № 5802-542/58 відповідач відмовив позивачу у виготовленні нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2026, мотивувавши відмову тим, що рішень щодо проведення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа військовослужбовців Кабінетом Міністрів України не приймалося, а тому станом на 01.01.2026 не відбулися зміни розміру грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на час звільнення, як обов`язкової передумови для виникнення обов`язку зі складення довідки. Листом від 28.01.2026 № 5802-605/5814 відповідач відмовив у наданні витягу з наказу про встановлення відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби та премії, повідомивши про відсутність відповідних наказів ДСНС України на 2026 рік за посадою, яку займав позивач.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. За змістом ч. 4 ст. 9 цього Закону грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Зазначена норма ст. 43 Закону № 2262-ХІІ міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 3 Порядку № 45 визначено алгоритм, за яким Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію державним органам, зокрема ДСНС; головні управління Пенсійного фонду України складають такі списки і подають їх уповноваженим органам, на підставі яких останні готують довідки про розмір грошового забезпечення за формою згідно з додатками 2 і 3. Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Тобто, на відповідача як уповноважений орган ДСНС покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій осіб, які звільнені зі служби в органах і підрозділах служби цивільного захисту.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Згідно з п. 4 Постанови № 704 у первинній редакції було встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. Аналогічні приписи містять примітки до додатків 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103) п. 4 Постанови № 704 було викладено в редакції, згідно з якою розрахунковою величиною визначався прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови № 103, яким були внесені відповідні зміни до п. 4 Постанови № 704.

Отже, з 29.01.2020 діє редакція п. 4 Постанови № 704, яка діяла до зазначених змін і в якій передбачено, що для визначення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням застосовується розрахункова величина "прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року", а не "прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня 2018 року".

Надалі постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 (далі - Постанова № 481) п. 4 Постанови № 704 було знову викладено в новій редакції, згідно з якою розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями розраховуються виходячи з розміру 1762 грн. та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Разом з тим рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі № 320/29450/24, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025, визнано протиправним та нечинним п. 2 Постанови № 481 стосовно внесення змін до п. 4 Постанови № 704.

Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, з 18.06.2025, з дати набрання чинності судовим рішенням у справі № 320/29450/24, діє п. 4 Постанови № 704 в редакції до змін, внесених Постановою № 481, а розрахунковою величиною для визначення посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням є не стала розрахункова величина (1762,00 грн.), а розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року.

Закон України від 05.10.2000 № 2017-III "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (далі - Закон № 2017-III) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів. У свою чергу базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров`я та освіти (ст. 6 Закону № 2017-III).

Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

При цьому, згідно із ч. 2 ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються Державний бюджет України і бюджетна система України (п. 1) та порядок встановлення державних стандартів (п. 3).

Законом України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2026 року у розмірі 3328,00 грн., що є більшим за прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовувався у попередніх роках. Оскільки розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб є основною складовою (розрахунковою величиною) для визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, його збільшення спричиняє зростання розмірів грошового забезпечення відповідних категорій осіб.

Суд наголошує, що зазначення у п. 4 Постанови № 704 у формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ. Водночас Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.

Верховний Суд у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21 дійшов таких висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах: (1) з 01.01.2020 положення п. 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік; (2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, у осіб з числа військовослужбовців (осіб рядового і начальницького складу) виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування п. 4 Постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року; (3) встановлене положеннями п. 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини жодним чином не впливає на спірні правовідносини.

Зазначений висновок у подальшому неодноразово підтримувався Верховним Судом, зокрема у постановах від 31.08.2022 у справі № 120/8603/21-а, від 12.09.2022 у справі № 500/1813/21, від 14.09.2022 у справі № 500/1886/21, від 22.09.2022 у справі № 500/3840/21, від 06.02.2023 у справі № 160/2775/22, від 15.02.2024 у справі № 620/4786/23 та інших.

Так, Верховний Суд у постанові від 15.02.2024 у справі № 620/4786/23 зазначив, що п. 4 Постанови № 704 вказує на те, що грошове забезпечення військовослужбовців повинно змінюватись щороку з 1 січня через зміну (збільшення) прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, як наслідок, саме з цією датою пов`язується підвищення розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а відповідно й право на перерахунок раніше призначених пенсій, який має бути здійснений у централізованому порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, тобто автоматично за наслідками вчинення узгоджених відповідним механізмом дій компетентних органів державної влади. У зв`язку із цим в осіб з числа військовослужбовців (осіб рядового і начальницького складу) виникає право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням.

Суд враховує, що постановою Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 17.02.2026 у справі № 520/5814/24 сформовано правову позицію, згідно з якою до правовідносин, пов`язаних з оформленням та направленням до органу Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, під час обчислення розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням має застосовуватися п. 4 Постанови № 704 у первісній редакції, яка передбачала використання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року, а не редакція, змінена Постановою № 481, якою було визначено фіксовану розрахункову величину 1762,00 грн. У зазначеній постанові Верховний Суд дійшов висновку, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, та похідне від цього зростання розмірів грошового забезпечення у позивача виникло право на отримання оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, та право на перерахунок пенсії на її підставі.

Суд звертає увагу, що наведена правова позиція судової палати усуває будь-які сумніви щодо застосовної редакції п. 4 Постанови № 704.

У справі, що розглядається, витребувана позивачем довідка визначається станом на 01.01.2026, тобто після набрання чинності 18.06.2025 судовим рішенням у справі № 320/29450/24, яким п. 2 Постанови № 481 визнано протиправним та нечинним. За таких обставин жодних правових перешкод для застосування п. 4 Постанови № 704 у первісній редакції, яка передбачає визначення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2026 (3328,00 грн.), на відповідний тарифний коефіцієнт, не існує.

Підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є: 1) зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або 2) введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а та від 22.09.2022 у справі № 500/2392/21.

З огляду на викладене, суд відхиляє доводи відповідача про відсутність підстав для складення витребуваної довідки з мотивів неприйняття Кабінетом Міністрів України окремого рішення про перерахунок (підвищення) грошового забезпечення та фактичного нерозрахування грошового забезпечення діючим особам рядового і начальницького складу з прожиткового мінімуму на 01.01.2026. Підвищення грошового забезпечення відповідних категорій осіб у даному випадку відбувається не на підставі окремого рішення Уряду, а в силу самого механізму, закладеного в п. 4 Постанови № 704, який пов`язує розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням із прожитковим мінімумом для працездатних осіб, встановленим законом на 1 січня календарного року. Збільшення такого прожиткового мінімуму Законом України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" автоматично зумовлює зростання розмірів грошового забезпечення, а отже, і виникнення права на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Посилання відповідача на постанову Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у справі № 802/2196/17-а та постанову Верховного Суду від 10.01.2023 у справі № 340/507/22 суд відхиляє, оскільки висновки у цих справах не спростовують наведеної вище усталеної правової позиції Верховного Суду про те, що зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, у силу механізму, закладеного в п. 4 Постанови № 704, само по собі зумовлює зростання розмірів грошового забезпечення та виникнення у пенсіонера права на отримання оновленої довідки і перерахунок пенсії, без необхідності прийняття Кабінетом Міністрів України окремого рішення про перерахунок.

Суд зазначає, що до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Відтак, невиготовлення уповноваженим органом ДСНС довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, прямо впливає на соціальне забезпечення позивача щодо можливості отримання пенсії у більшому (належному) розмірі через неможливість здійснення перерахунку його пенсії з вини органу, уповноваженого видати таку довідку, що ставить під сумнів дотримання таким органом принципу належного врядування.

Стосовно вимог позивача про зазначення у довідці розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії суд зазначає таке. У рішенні від 05.03.2024 у зразковій справі № 380/19324/23, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024, Верховний Суд сформулював правовий висновок, відповідно до якого такі складові грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби та премія, не є складовими грошового забезпечення, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України, оскільки вони не є постійними, а тому згідно з абз. 5 п. 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсії зазначаються у довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Розмір таких виплат у відсотках зазначається не в мінімальному або максимальному розмірі, а з урахуванням середнього арифметичного значення розмірів (у відсотках), фактично виплачених у цілому по державному органі діючим співробітникам за відповідними посадами за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії.

При цьому суд враховує, що визначення конкретного відсоткового (середнього) розміру таких виплат за відповідною посадою належить до компетенції відповідача як уповноваженого органу ДСНС та здійснюється ним при складанні довідки на підставі наявних у нього даних про фонд грошового забезпечення. За таких обставин суд не вправі підміняти суб`єкта владних повноважень та визначати замість нього конкретні числові (відсоткові) значення цих складових, а зобов`язує відповідача врахувати їх при складанні довідки відповідно до п. 5 Порядку № 45 та наведеного правового висновку Верховного Суду.

Суд відхиляє доводи відповідача про неможливість зазначення таких розмірів з мотивів відсутності окремого наказу ДСНС України на 2026 рік, оскільки за змістом абз. 5 п. 5 Порядку № 45 ці виплати визначаються у середніх розмірах, фактично виплачених діючим співробітникам за відповідною посадою за місяць виникнення права на перерахунок, а не на підставі окремого наказу, виданого персонально щодо позивача.

При цьому суд враховує, що на час судового розгляду довідка ще не видана, а тому визначення судом конкретних числових значень складових грошового забезпечення позивача (зокрема розмірів окремих надбавок, доплат, підвищень та премій у відсотках) є передчасним. У суду відсутні підстави вважати, що при видачі довідки відповідач діятиме неправомірно в частині конкретного розміру складових грошового забезпечення, які підлягають визначенню для відповідної посади та військового звання за встановленим механізмом.

Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, пов`язується з принципом захисту законних очікувань та принципом правової визначеності, що є невід`ємними елементами правової держави та принципу верховенства права. У справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00) ЄСПЛ наголосив, що коли соціальна виплата закріплена законом і дотримано всі необхідні для цього вимоги, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними, що породжує у особи виправдане очікування в розумінні ст. 1 Першого протоколу до Конвенції.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно з ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Оскільки збільшення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що зумовлює право на перерахунок за витребуваною довідкою станом на 01.01.2026, встановлено з 01.01.2026, перерахунок основного розміру пенсії позивача за такою довідкою підлягає здійсненню з 01.02.2026. Зазначення позивачем у прохальній частині позову дати перерахунку "з 01.07.2025" суд оцінює як технічну неточність, що не відповідає визначеній самим позивачем даті довідки (станом на 01.01.2026) та наведеним вище положенням ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, а тому належною датою перерахунку за витребуваною довідкою є 01.02.2026.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2026 для перерахунку пенсії та зобов`язання відповідача підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області таку довідку відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням положень Постанови № 704 у початковій редакції щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2026 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основних і додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах згідно з п. 5 Порядку № 45, для здійснення перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.02.2026.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); пропорційно; своєчасно. Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримано, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

З огляду на викладене суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов слід задовольнити повністю.

Судові витрати не розподіляються, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, п.п. 15.5 п.15 розділу VII Перехідні положення КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.01.2026 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (у початковій редакції), щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2026, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), для проведення перерахунку та виплати основного розміру пенсії з 01.02.2026.

Зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (ЄДРПОУ 38627339; місцезнаходження: 79006, м. Львів, вул. Підвальна, 6) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2026 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (у початковій редакції), щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2026, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), у тому числі надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах згідно з пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, для проведення перерахунку та виплати основного розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) з 01.02.2026.

Судові витрати в цій справі розподілу не підлягають.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 01.07.2026.

Суддя Потабенко В.А.