Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.02.2011 № 40/125
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:Андрієнка В.В.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача -Ясенець С.Ю.. (дов. від 29.12.2010 року № 1098\5-11жс);
від відповідача - Пендюр В.В.. (дов. від 24.01.2011року, б\н)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ТОВ "Дари Літа"
на рішення Господарського суду м.Києва від 09.11.2010
у справі № 40/125 ( .....)
за позовом Комунальне підприємство по утриманню та експлуатації житлового фонду "Липкижитлосервіс"
до ТОВ "Дари Літа"
третя особа позивача
третя особа відповідача
про зобов'язання поновити планування нежитлових приміщень
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду м. Києва від 09.11.2010 року у справі № 40\125 за позовом Комунального підприємства по утриманню та експлуатації житлового фонду “Липкижитлосервіс” (далі позивач, КП “Липкижитлосервіс”) до Товариства з обмеженою відповідальністю “ДАРИ ЛІТА” (далі відповідач, ТОВ “ДАРИ ЛІТА”) про зобовязання поновити планування не житлових приміщень, позовні вимоги задоволено повністю.
Не погоджуючись з рішенням суду, ТОВ “ДАРИ ЛІТА” звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким в позовні відмовити повністю.
В обґрунтування апеляційних вимог відповідач зазначає, що при прийнятті спірного рішення, судом першої інстанції порушено норми процесуального права та невірно застосовано норми матеріального права.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 06.12.2010 року апеляційну скаргу відповідача було прийнято до провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні на 10 год. 30 хв. 25.01.2011 року.
25.01.2011 року в судове засідання в апеляційній інстанції зявились представники позивача та відповідача. Ухвалою суду в судовому засіданні було оголошено перерву до 03.02.2011 року до 12 год. 45 хв.
03.02.2011 року в судове засідання зявились представники сторін. В судовому засідання представником відповідача надано до суду письмові пояснення по справ, де він просить задовольнити апеляційну скаргу.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши доводи апеляційної скарги, пояснення на неї, дослідивши матеріали справи, судова колегія Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що апеляційна скарга ТОВ “ДАРИ ЛІТА” підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ст. 99 Господарського процесуального кодексу України (далі по тексту ГПК України) апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Апеляційний господарський суд не звязаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі. В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до договору купівлі-продажу нежилого приміщення від 29.04.2008 року, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Байдик. Т.М., та зареєстрованого КП „Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна” 08.05.2008 року за № 5798-П, відповідач набув право приватної власності на нежилі приміщення з № 1 по № 6 (групи приміщень № 37) у будинку за адресою: м. Київ, вул. Пилипа Орлика, № 6 (літ.А), загальною площею 187,10 кв.м.
Відповідно до акту від 29.04.08 приймання-передачі нежилого приміщення до договору купівлі-продажу нежилого приміщення від 29.04.08 Товариство з обмеженою відповідальністю консалтингова компанія „Кібр” (продавець) передало, а ТОВ „Дари Літа” (покупець) прийняло у власність нежилі приміщення з № 1 по № 6 (групи приміщень № 37) у будинку за адресою: м. Київ, вул. Пилипа Орлика, № 6 (літ.А), загальною площею 187,10 кв.м.
Будинок по вул. Пилипа Орлика, 6 у м. Києві належить до комунальної власності територіальної громади Печерського району м. Києва
Рішенням Печерської районної в м. Києві ради від 31.01.2002р. № 25 делеговано балансоутримувачам будинків, що належать до територіальної громади району, переставляти та захищати інтереси громади в разі порушення власниками жилих приміщень порядку утримання і користування зазначеними приміщеннями.
Відповідно до п. 6.1 Розпорядження Печерської районної у місті Києві державної адміністрації „Про реєстрацію комунального підприємства по утриманню та експлуатації житлового фонду „Липкижитлосервіс” та заходи, повязані з його створенням” від 28.10.2003 року № 1600 за позивачем було закріплено на праві оперативного управління обєкти нерухомого майна згідно з додатком 1, в тому числі і будинок за адресою: м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 6, загальною площею 3146,60 кв.м. (пункт 369 додатку 1 розділ 1.1а житловий фонд).
Відповідно до п. 3.1 Статуту Комунального підприємства по утриманню та експлуатації житлового фонду "Липкижитлосервіс", затвердженого рішенням печерської районної у місті Києві ради від 09.10.03 № 15, основною метою підприємства є, зокрема, забезпечення утримання та експлуатації житлового фонду, що належить до комунальної власності територіально громади Печерського району м. Києва і переданий підприємству в оперативне управління, здійснення контролю за виконанням власниками житла у будинках, що обслуговуються підприємством, діючих правил, норм та інших нормативних і розпорядчих документів, що стосуються питань утримання житла.
Пунктом 3.2 Статуту КП "Липкижитлосервіс передбачено, що предметом діяльності позивача є, серед іншого, забезпечення належного утримання і експлуатації жилих і нежилих будинків, облік земельних ділянок, наданих у тимчасове користування окремим громадянам, та контроль за їх використанням, проведення робіт по благоустрою території, озелененню та зносу непридатних до експлуатації будівель і споруд, підготовка матеріалів та звернень від імені підприємства у судові органи на звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок тощо.
Згідно із ст. 24 Житлового кодексу Української РСР для експлуатації державного і громадського житлового фонду створюються житлово-експлуатаційні організації, діяльність яких здійснюється на основі господарського розрахунку.
Житлово-експлуатаційні організації забезпечують схоронність житлового фонду і належне його використання, високий рівень обслуговування громадян, а також контролюють додержання громадянами правил користування жилими приміщеннями, утримання жилого будинку і придомової території.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувач зобов'язаний забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, що перебуває на його балансі.
Пунктом 1.4 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених Наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005р. № 76 (далі Правила), визначено умови і порядок переобладнання, перебудови, перепланування будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень.
Відповідно до підпункту 1.4.1 Правил переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.
Згідно підпунктом 1.4.4 Правил, переобладнання і перепланування жилих будинків , жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту не допускається. Перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання окремих громадян у будинку не допускається.
Підпунктом 1.4.6. Правил встановлено, що власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов'язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.
Крім того, відповідно до п. 8.1.1 Правил забудови міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 27.01.2005р. № 11/2587, дозвіл на виконання будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівлі, споруди, технічного переоснащення підприємства надається за принципом організаційної єдності за встановленою формою, наведеною у додатку 7, за заявою замовника (забудовника), складеною за формою, наведеною у додатку 8, управлінням державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до вимог Положення про надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Держбуду України від 05.12.2000 N 273 та зареєстрованого Міністерством юстиції України від 25.12.2000 N 945/5166.
В пункті 8.2 зазначених Правил встановлено, що будівельні роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівлі, споруди, технічного переоснащення без оформлення дозволу на виконання будівельних робіт не допускається.
Згідно з п. 10.1 Правил забудови міста Києва дозвіл на перепланування квартир та нежитлових приміщень надається Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) і, як правило, за погодженням з відповідною районною в м. Києві державною адміністрацією.
Як вбачається з матеріалів справи, за письмовим зверненням гр. Походіл С.П., працівниками КП „Липкижитлосервіс” 28.01.2010 року та 08.11.2010 року складено акти обстеження нежитлового приміщення першого та підвального поверхів в буд. № 6 по вул. П.Орлика, яке на праві власності належить ТОВ „ДАРИ ЛІТА”, де зазначено, що, відповідачем самовільно без відповідного дозволу здійснювались роботи по переплануванню нежитлового приміщення першого та підвального поверхів, а саме:
-влаштовано примусову вентиляційну систему у приміщенні 1-го та підвальних поверхів з виходом на дворовий фасад будинку;
-демонтовано цегляну перегородку на першому поверсі між приміщеннями;
-демонтовані перегородки в санвузлі;
-проведено заміну труб каналізаційної системи, холодного та гарячого водопостачання та центрального опалення;
- в підвальному приміщенні виконано перепланування з влаштуванням додаткових приміщень не передбачених проектом забудови будинку.
25.01.2010 року КП „Липкижитлосервіс” було направлено на адресу відповідача припис-попередження, відповідно до якого ТОВ “ДАРИ ЛІТА” було зобовязано надати позивачу проект по переплануванню приміщень та відповідний дозвіл Печерської райдержадміністрації узгоджений у встановленому порядку або привести приміщення у відповідність до поповерхового плану забудови будинку.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на поверховий план будинку по вул. П. Орлика № 5, літ А в м. Києві, наданий КП “Київське міське БТІ” (а.с 27-30) .
Однак, як вбачається з наданої ТОВ “ДАРИ ЛІТА” копії технічного паспорту спірного приміщення, яка міститься в інвентаризаційній справі, що видана КП “Київське міське БТІ”, (оригінал колегією оглянуто в судовому засіданні), наданий позивачем план за поверхами не відповідає дійсності, в то й же час, з наявних у вищевказаному паспорті плану поверхів будинку № 6, літ А, журналу внутрішніх обмірів та розрахунків площ приміщень громадського чи виробничого обігу, оцінювального акту вбачається, що ТОВ “ДАРИ ЛІТА” перепланування приміщення не проводилось.
Відповідно до Статуту Київського міського бюро технічної інвентаризації (Статут), затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 16.03.1998 року за № 538 :
1.1. Київське міське бюро технічної інвентаризації (Бюро) - є комунальним підприємством, яке створене з метою ведення обліку об'єктів нерухомого майна, незалежно від форми власності, а також інженерних споруд, мереж водопроводу і каналізації, електричних ліній і контактних мереж, теплофікаційних установ та підпорядковується Київській міській державніадміністрації.
1.2. У своїй діяльності Бюро керується Конституцією
( 254к/96-ВР ) і законами України, постановами Верховної Ради
України, указами та розпорядженнями Президента України, декретами,
постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України,
розпорядженнями Київської міської державної адміністрації,
рішеннями Київської міської ради, іншими законодавчими та
нормативними актами, а також цим Статутом.
1.3. Бюро є юридичною особою, діє на принципах господарського
розрахунку, має самостійний баланс, свій розрахунковий та інші
рахунки в банках, печатку із зазначенням свого найменування, а
також бланки та інші реквізити.
1.4. Бюро набуває права і обов'язки юридичної особи від дня
його державної реєстрації.
2.1. Основними завданнями Бюро є виконання в установленому
порядку в місті Києві робіт по:
- технічній інвентаризації, паспортизації і оцінці жилих,
нежилих будинків, квартир, споруд та інших об'єктів нерухомого
майна незалежно від форми власності;
- технічній інвентаризації і оцінці інженерних споруд, мереж
водопроводу і каналізації, контактних мереж міського
електротранспорту, теплофікаційних установ і мереж, електричних
станцій і мереж;
- технічній інвентаризації споруд зовнішнього міського
благоустрою, доріг, тротуарів, мостів, труб, водопровідних і
берегоукріпних споруд, набережних, а також зелених насаджень
(скверів, садів, парків і т.п.);
- технічному обліку міських земель (складання схематичних
планів);
- реєстрації документів про право власності на житлові будівлі (частини будівель), квартири, що належать підприємствам та
організаціям усіх форм власності, а також громадянам на праві
приватної власності;
- реєстрації документів про право власності на нежилі
будинки, нежилі приміщення, садові будинки, гаражі, будівлі
виробничого, господарського, соціально-побутового та іншого
призначення;
- видачі реєстраційних посвідчень на об'єкти нерухомого
майна;
- виготовленню технічної документації на житлові будинки та
квартири, які підлягають приватизації;
- проведенню підготовчих робіт, пов'язаних з видачею свідоцтв
про право власності на об'єкти нерухомого майна;
- виявленню та обліку змін у складі, стану та вартості
основних фондів (споруд, будівель і т.п.), земель і в праві
власності на об'єкти нерухомого майна та користуванні земельними
ділянками;
- зберіганню, оновленню і поповненню технічної і
правовстановлюючої документації на об'єкти нерухомого майна;
- проведенню експертиз з питань пов'язаних з матеріалами
технічної інвентаризації;
- проведенню підготовчих робіт, пов'язаних з виділенням
будинків та частин будинків зі складу домоволодіння;
- статистичній розробці і обліку даних інвентаризації
об'єктів нерухомого майна;
- виконанню інших інвентаризаційно-технічних робіт на
підставі законодавчих та інших нормативних актів, розпоряджень
Київської міської державної адміністрації і рішень Київської Міської ради. В свою чергу, відповідно до Інструкції “Про порядок проведення технічної інвентаризації обєктів нерухомого майна” (Інструкція), що затверджена наказом Держбуду України 24.05.2001 року за № 127, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 липня 2001 року за № 582\5773 - ця Інструкція розроблена відповідно до чинного законодавства, зокрема Положення про Держбуд України, затвердженого Указами Президента України від 09.12.97 N 1342/97 ( 1342/97 ) та від 16.05.2001 N 314 ( 314/2001 ), якими на Комітет покладено здійснення функцій нормативно-методичного забезпечення діяльності бюро технічної інвентаризації - Інструкція визначає порядок та методику проведення технічної інвентаризації збудованих (реконструйованих) будинків, допоміжних будівель та споруд з метою (п. 1.2): - визначення їх фактичної площі та об'єму (щодо проектних); - обстеження та оцінки технічного стану наявних об'єктів; -установлення вартості об'єктів. Технічна інвентаризація передбачає: - первинну технічну інвентаризацію об'єктів; - поточні інвентаризаційно-оцінювальні роботи для встановлення змін за певний період часу після первинної інвентаризації. Пунктом 1.3. Інструкції передбачено, що вона діє на всій території України для здійснення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна всіх форм власності. На підставі матеріалів технічної інвентаризації складаються інвентаризаційні справи (додаток 1) та технічні паспорти (додатки 2 - 8, 18). До об'єктів, що підлягають технічній інвентаризації, належать, відповідно до п. 2 Інструкції: житлові будинки квартирного типу різної поверховості, гуртожитки; будинки і споруди громадського та виробничого призначення, інженерні мережі, елементи благоустрою тощо; Приміщення громадського призначення, вбудовані в житлові будинки. На першому, другому і цокольному поверхах житлових будинків розміщуються приміщення для магазинів роздрібної торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, відділень зв'язку, банків, магазинів і кіосків, юридичних консультацій та нотаріальних контор, загсів, філій бібліотек, виставкових залів, житлово-експлуатаційних організацій, для фізкультурно-оздоровчих занять, культурно-масової роботи з населенням, а також приміщень для груп короткочасного перебування дітей дошкільного віку (крім цокольного поверху). Технічній інвентаризації підлягають об'єкти (згідно з розділом 2) всіх форм власності, При виявленні самочинного будівництва бюро технічної інвентаризації зобов'язане повідомити про це місцеві органи державної виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Після одержання бюро технічної інвентаризації рішення місцевого органу державної виконавчої влади щодо самочинного будівництва в примітки раніше проставлених штампів уноситься запис номера та дати цього рішення. Указані записи в технічних паспортах скріплюються підписом керівника та печаткою бюро. Наявність самочинного будівництва не є перешкодою для видачі виготовлених матеріалів замовникові. Не належать до самочинного будівництва: (Пункт 3.2 розділу 3 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства N 42 ( z0201-06 ) від 08.02.2006 ) - у багатоквартирних житлових будинках, гуртожитках - перепланування, пов'язані із збільшенням житлової або підсобної площі за рахунок демонтажу перегородок (крім великопанельних будинків), комор, знесення печей, камінів, грубок, вітрин, без зміни призначення приміщень, без порушення несучих конструкцій; засклення балконів і лоджій; зменшення житлової чи підсобної площі за рахунок утеплення і оздоблення стін; улаштування чи закриття дверних прорізів у внутрішніх некапітальних стінах (крім великопанельних будинків); перестановка обладнання в межах призначених приміщень; ( Пункт 3.2 розділу 3 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства N 42 ( z0201-06 ) від 08.02.2006; в редакції Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства N 167 ( z0479-10 ) від 01.06.2010 ) - поточний ремонт будівель та споруд без змін призначення приміщень; (Пункт 3.2 розділу 3 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства N 42 ( z0201-06 ) від 08.02.2006 ) - знесення та влаштування перегородок без зміни призначення приміщень, без порушення несучих конструкцій в громадських та виробничих будинках і будівлях; (Пункт 3.2 розділу 3 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства N 167 ( z0479-10 ) від 01.06.2010) зміна призначення господарських будівель. ( Пункт 3.2 розділу 3 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства N 167 ( z0479-10 ) від 01.06.2010). Таким чином, проаналізувавши вищевказані вимоги чинного законодавства та матеріли справи, можна зробити висновок, що по-перше, саме до компетенції саме КП “Київського міського БТІ” належить виявлення та порядок встановлення самочинного будівництва, по-друге, саме КП “Київське міське БТІ” видає відповідний технічний паспорт на приміщення, де є відмітка про самочинне будівництво (в разі його наявності), по-третє наявні в акті обстеження не житлового приміщення першого та підвального поверхів в буд. № 6 по вул. П.Орлика роботи не відносяться до самовільного перепланування. Таким чином, на думку колегії суду, позивачем не надано належних та допустимих доказів, в розумінні вимог ст. 34 ГПК України, щодо правових підстав заявленого позову, а отже, він не підлягає задоволенню. Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. На думку апеляційної інстанції ТОВ “ДАРИ ЛІТА” доведено вимоги апеляційної скарги в повному обсязі, отже, вона підлягає задоволенню. Таким чином, враховуючи викладене, судова колегія Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що місцевий господарський суд не повно зясував всі обставини справи та не дав їм належну правову оцінку. Порушив норм матеріального права, що призвели до скасування рішення у справі. На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 99, 101 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд ,- ПОСТАНОВИВ: Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “ДАРИ ЛІТА” на рішення господарського суду м. Києва від 09.11.2010 року у справі № 40\125 задовольнити повністю. Рішення господарського суду м. Києва від 09.11.2010 року у справі № 40\125 за позовом Комунального підприємства по утриманню та експлуатації житлового фонду “Липкижитлосервіс” до Товариства з обмеженою відповідальністю “ДАРИ ЛІТА” про зобовязання поновити планування не житлових приміщень скасувати повністю. Прийняти нове рішення, яким в позові Комунальному підприємству по утриманню та експлуатації житлового фонду “Липкижитлосервіс” до Товариства з обмеженою відповідальністю “ДАРИ ЛІТА” про зобовязання поновити планування не житлових приміщень відмовити повністю. Стягнути з Комунального підприємства по утриманню та експлуатації житлового фонду „Липкижитлосервіс” (01021, м. Київ, пров Маряненка, 7, код ЄДРПОУ 05756837) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „ДАРИ ЛІТА” (01024, м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 6, код ЄДРПОУ 25641042) 42 грн. 50 коп. державного мита за розгляд апеляційної скарги. Зобовязати господарський суд м. Києва видати відповідний наказ. Справу № 40\125 повернути до господарського суду м. Києва. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України. Головуючий суддя Судді